Association Canine de la Mauricie
Friday, June 24, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Karyna Cazelais --
Am/Can Ch Winfree It's A Bug's Life
Owner/Handler: Karyna Cazelais


Best In Show
Judge: William Byrne
Akita  
GChB Sendosan Naxxramas
Points: 291 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: William Byrne
Irish Wolfhound  
Ch Olaf Du Second Souffle
Points: 261
Best Puppy In Show
Judge: William Byrne
Italian Greyhound  
Maplewood's In Vogue
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Byrne
Alaskan Malamute  
Integrity Silverdream Mother Trucker








Group 1 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   66
Group 2nd   
Ch Sagagold Gwen's Angel Eyes
  Retriever (Golden)   65
Group 3rd   
GChS Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   50
Group 4th   
GChS Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   49
BPIG   
Ch Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   3
Best Baby Puppy In Group    De La Framboisiere Princesse Lily De Perledor   Retriever (Golden)   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Anam Chara Nuview Atticus Finch

Best Puppy In Breed
Barbochos Mons


Winners Dog: (3-4-1-0)
Anam Chara Nuview Atticus Finch

Reserve Winners Dog
Barbochos Mons

Junior Puppy Dog Class
1st Patronum Finite Incantatem Marseille

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Mons

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Anam Chara Nuview Atticus Finch

4-6 Month Dog Class
1st Bruno Du 31 A La Vieille Garde

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picasso Des Hauts De Rouillac


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picasso Des Hauts De Rouillac

Open Dog Class
1st Picasso Des Hauts De Rouillac


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Cecilia Louisiana Arcandciel

Best Puppy In Breed
DuValin Senora Chichera



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Cecilia Louisiana Arcandciel

Reserve Winners Bitch
DuValin Senora Chichera

Junior Puppy Bitch Class
1st Fly Butterfly Reach Dream Arcandciel

Senior Puppy Bitch Class
1st Stella Mysticete Du Bourgroyal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin Senora Chichera

Open Bitch Class
1st Cecilia Louisiana Arcandciel

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

Best Puppy In Breed
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


Winners Dog: (1-0-0-0)
De Lombardie Grande Alvearo d'Oro

Senior Puppy Dog Class
1st De Lombardie Grande Alvearo d'Oro


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Legacyk Justice For All



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Fieldday Austin Powers

Best Of Opposite Sex
Ch Flatcove Uk Blackgem Hematite



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka

Best Of Opposite Sex
Zinfndel For Boreal Mister Beau

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Tchesinkut's Going The Distanze To Uapishka


Winners Dog: (2-4-0-0)
Zinfndel For Boreal Mister Beau

Reserve Winners Dog
Mooselake's Seal The Deal

12-18 Month Dog Class
1st Mooselake's Seal The Deal

Open Dog Class
1st Zinfndel For Boreal Mister Beau

4-6 Month Dog Class
1st Equilab Mr Daro

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Confettis Etoile d'Alicia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Confettis Etoile d'Alicia

Reserve Winners Bitch
Confettis Caramel Bonbon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Confettis Caramel Bonbon

Open Bitch Class
1st Confettis Etoile d'Alicia

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Captiva Wind Luck Zephyr

Best Puppy In Breed
Captiva Wind Luck Zephyr


Winners Dog: (2-0-0-0)
Captiva Wind Luck Zephyr

Reserve Winners Dog
Dochas' Private Stock

Junior Puppy Dog Class
1st Captiva Wind Luck Zephyr
2nd Dochas' Private Stock


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Legend Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Brimat's This First Star Is Mine

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Brimat's This First Star Is Mine

Best Puppy In Breed
Gilni's Alyss De La Rue Chantante

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity

Best Puppy In Breed
GCh Newday Take The Opportunity



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Giroflee Etoile Filante

Best Puppy In Breed
Dixie Blues Hey Jude



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Giroflee Dorothee

Reserve Winners Bitch
Dixie Blues Hey Jude

Senior Puppy Bitch Class
1st Dixie Blues Hey Jude

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Dorothee

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 7 pts (4-3-1-0)
Skeet De L'Amadis

Best Of Opposite Sex
GCh Antares Dit Helios des Deux Rives

Best Of Winners: (4-3-1-0)
Skeet De L'Amadis


Winners Dog: (4-3-1-0)
Leon De L'Amadis

Reserve Winners Dog
Oliver Spark de l'Amadis

Canadian Bred Dog Class
1st Decambresis Folco

Open Dog Class
1st Leon De L'Amadis
2nd Oliver Spark de l'Amadis
3rd Vasco De Gama d'Arthemis


Winners Bitch: (4-3-1-0)
Skeet De L'Amadis

Reserve Winners Bitch
Alysson d'Arthemis

12-18 Month Bitch Class
1st Alysson d'Arthemis

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mila d'Arthemis

Open Bitch Class
1st Skeet De L'Amadis

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Akar Sweet Sivam



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

Best Of Opposite Sex
GCh Gramayre Leith Faerie Cheap Thrills



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cazaway Enchantress Of Woods

12-18 Month Bitch Class
1st Cazaway Enchantress Of Woods





Group 2 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Olaf Du Second Souffle
  Irish Wolfhound   18
Group 2nd   
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd    Telkel Love Is Psycho SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   15
Group 4th   Ch Calamus Grace-Kelly   Afghan Hound   11
BPIG    Telkel Love Is Psycho SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   3
Best Baby Puppy In Group   
Cocktail Arya N Carmin MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Calamus Grace-Kelly



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Distingue Lacey Morning Star

Best Puppy In Breed
Daclier's Black Velvet



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Distingue Lacey Morning Star

Reserve Winners Bitch
Daclier's Black Velvet

Senior Puppy Bitch Class
1st Daclier's Black Velvet

12-18 Month Bitch Class
1st Distingue Lacey Morning Star
2nd Distingue Little Spicy Red Sausage

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


4-6 Month Dog Class
1st Cocktail One Boy One Dragon MW


4-6 Month Bitch Class
1st Cocktail Arya N Carmin MW

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Telkel Love Is Psycho SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Cocktails For Two SL

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Telkel Love Is Psycho SL

Best Puppy In Breed
Telkel Love Is Psycho SL


Winners Dog: (1-3-0-0)
Telkel Cocktails For Two SL

Open Dog Class
1st Telkel Cocktails For Two SL


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Telkel Love Is Psycho SL

Reserve Winners Bitch
Tryamours Against All Odds SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Love Is Psycho SL

12-18 Month Bitch Class
1st Tryamours Against All Odds SL
2nd Telkel I Belive I Can Fly SL

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vom Pirschmann Joe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vom Pirschmann Joe

12-18 Month Dog Class
1st Vom Pirschmann Joe


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Olaf Du Second Souffle



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Feinouk Belle Starr

Best Of Opposite Sex
GCh Feinouk Storm Rider

Select Dog
GCh Fresco Aliuzija






4-6 Month Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over






Group 3 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sendosan Naxxramas
  Akita   29
Group 2nd   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   26
Group 3rd   GCh Glitterati Deadly Attraction   Doberman Pinscher   25
Group 4th   Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau   Portuguese Water Dog   22
BPIG    Belnois Give Me The Shivers   Bernese Mountain Dog   3
Best Baby Puppy In Group   
Integrity Silverdream Mother Trucker
  Alaskan Malamute   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Ch Serdess Queen Of South With First Klas

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Soul Of Angels Camry

Best Puppy In Breed
Silverdream's Amazing Grace


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Silverdream's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Dancing On A Cloud

Junior Puppy Bitch Class
1st Silverdream's Amazing Grace
2nd Tonomi's Dancing On A Cloud

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belnois Give Me The Shivers

Best Puppy In Breed
Belnois Give Me The Shivers



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belnois Give Me The Shivers

Senior Puppy Bitch Class
1st Belnois Give Me The Shivers

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Best Of Opposite Sex
GChB Chucky Little Bambi

Best Puppy In Breed
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Select Bitch
Ch Jinny


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Glitterati Deadly Attraction

Best Puppy In Breed
Cedarbarks Dancing Mase

Select Bitch
Ch Fabert's Care For Mee Camelia



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cedarbarks Dancing Mase

Open Bitch Class
1st Cedarbarks Dancing Mase

4-6 Month Bitch Class
1st Glitterati Eternal Fire Bird

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
KOC EB Borduas Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
Honey The Great Of Persia

Best Of Winners: (1-1-0-0)
KOC EB Borduas Some Guys Have All The Luck


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Honey The Great Of Persia

Open Bitch Class
1st Honey The Great Of Persia

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Amiavie Maya Orca du Lac Beau



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Princesse Deuxieme Rubby Du Lac Beau

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 8 pts (1-4-1-3)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Fire On Fire Stand By Me

Best Of Winners: (1-4-1-3)
Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Best Puppy In Breed
Nikita Nordic Sky De Nymeria

Select Bitch
GCh Rafale Fiona Princesse Petite Godzilla


Winners Dog: (1-4-1-3)
Fire On Fire Stand By Me

12-18 Month Dog Class
1st Fire On Fire Stand By Me

4-6 Month Dog Class
1st Skilo Bear's Deluxe Bentley

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspen Leaf's Sako Selectiondor


Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Trinacria's Mlle Bretzel







Group 4 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   21
Group 2nd   
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee
  Russell Terrier   20
Group 3rd    Symphonie's Ropin The Wind   Kerry Blue Terrier   19
Group 4th   
Ch Boreal I've Got A Crush On You
  Soft-Coated Wheaten Terrier   18
BPIG    Clanlilly's Dial 'M' For Mousse   Cairn Terrier   3
Best Baby Puppy In Group    Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Margeline Sire Balzac

Best Of Opposite Sex
Maya Love Me Anyway

Best Puppy In Breed
Maya Love Me Anyway



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Maya Love Me Anyway

Reserve Winners Bitch
Margeline Violette Sybil

Senior Puppy Bitch Class
1st Maya Love Me Anyway

Open Bitch Class
1st Margeline Violette Sybil

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ravencreek Aim For A Star

Best Puppy In Breed
Ravencreek Aim For A Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ravencreek Aim For A Star

Reserve Winners Bitch
Castle Guards Phoebe Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Ravencreek Aim For A Star

Open Bitch Class
1st Castle Guards Phoebe Sunshine

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Reserve Winners Bitch
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Senior Puppy Bitch Class
1st Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Open Bitch Class
1st Graffiti Pret Pas Pret J'Y Vais

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fiery Fox Round Of Applause


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's Ropin The Wind

Open Bitch Class
1st Symphonie's Ropin The Wind

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Ch Luckyhill Mazee

Best Puppy In Breed
Maiha Step Aside Boys



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Deloka's Sing Of Hope

Reserve Winners Bitch
Maiha Step Aside Boys

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mohicana Chickade

Senior Puppy Bitch Class
1st Maiha Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)

Canadian Bred Bitch Class
1st Luckyhill Spreed The Joy Bess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Sing Of Hope

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Boreal I've Got A Crush On You

Best Of Opposite Sex
Boreal Luck Of The Irish

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Boreal Luck Of The Irish


Winners Dog: (1-2-0-1)
Boreal Luck Of The Irish

Open Dog Class
1st Boreal Luck Of The Irish


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Forget-Ginny Weasley-Holy

Reserve Winners Bitch
Forget-Lily-Luna-Potter

12-18 Month Bitch Class
1st Forget-Ginny Weasley-Holy

Open Bitch Class
1st Forget-Lily-Luna-Potter

4-6 Month Bitch Class
1st Boreal Seventh Heaven Quest For Perfection





Group 5 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   56
Group 2nd   
GCh Cuddle's Dream Catcher
  Pug   29
Group 3rd    IslandGems Glory Of Love   Toy Fox Terrier   26
Group 4th    Havadream Courage Of Our Hearts   Cavalier King Charles Spaniel   24
BPIG   
Maplewood's In Vogue
  Italian Greyhound   3
Best Baby Puppy In Group    Hyclass Shake Your Groove Thing!   Pug   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Havadream Courage Of Our Hearts

Best Of Opposite Sex
Ruler's Thief Of Hearts

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Havadream Courage Of Our Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Havadream Hoist The Colours


Winners Dog: (2-4-0-1)
Ruler's Thief Of Hearts

Reserve Winners Dog
Falconcrest Thief Of Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Ruler's Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Falconcrest Thief Of Hearts


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Havadream Courage Of Our Hearts

Reserve Winners Bitch
Amitola Nina Utina

12-18 Month Bitch Class
1st Havadream Courage Of Our Hearts
2nd FleurDeLys Princess In Peril
3rd Mabinie Lady Pénélope UniQ

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Amitola Nina Utina

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Deloka's Don't Stop Me Now

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Don't Stop Me Now

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Circlecity Valentino

Best Of Opposite Sex
FleurDeLys Mists Of Avallon


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Une Etoile Est Nee Aupoildange



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Une Etoile Est Nee Aupoildange

Open Bitch Class
1st Une Etoile Est Nee Aupoildange

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Best Of Opposite Sex
Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Giroflee Baba Au Rhum

Best Puppy In Breed
Windmist Magical Star


Winners Dog: (4-2-1-0)
Giroflee Baba Au Rhum

Reserve Winners Dog
Pomsadmirer's Prince Gareth

Senior Puppy Dog Class
1st Windmist Magical Star

12-18 Month Dog Class
1st Pomsadmirer's Prince Gareth
2nd Tanver's Step Foward

Open Dog Class
1st Giroflee Baba Au Rhum


Winners Bitch: (4-2-1-0)
Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Reserve Winners Bitch
Giroflee Juliette

12-18 Month Bitch Class
1st Shareco Sparkle And Shine Of Melpoms

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giroflee Juliette

4-6 Month Bitch Class
1st Pomsdapi Dancing Queen Of Shareco

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Best Puppy In Breed
Honey Bear's Marvelous Miss Midge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's Marvelous Miss Midge

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Mme Peach Saphir

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Monsieur Pablo-Saphir


Winners Dog: (1-1-1-0)
Monsieur Pablo-Saphir

12-18 Month Dog Class
1st Monsieur Pablo-Saphir


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mme Peach Saphir

12-18 Month Bitch Class
1st Mme Peach Saphir

4-6 Month Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Select Bitch
GCh Duenna's Love Of Dance



Winners Bitch: (0-1-0-1)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
VeeVee Sweet Treat

Best Puppy In Breed
Shannieangel's Falling In Love With The Perfection


Winners Bitch: (0-3-0-0)
VeeVee Sweet Treat

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Jungle Queen

12-18 Month Bitch Class
1st VeeVee Sweet Treat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shannieangel's Falling In Love With The Perfection

Open Bitch Class
1st Depasquiet Jungle Queen





Group 6 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook
  Dalmatian   34
Group 2nd   
Ch Okami Go Kitanoarashi
  Japanese Akita   27
Group 3rd   
Ch Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   22
Group 4th   
GCh Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   21
BPIG   
Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook
  Dalmatian   3
Best Baby Puppy In Group    Pristine's Midnite Pride Mikasa   Poodle (Standard)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Best Of Opposite Sex
Element Green Arrow

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Best Puppy In Breed
Alofa's Queen Of Hearts At Harbrook

Select Bitch
GCh DotsOn Wingardium Leviosa


Winners Dog: (1-4-0-2)
Element Green Arrow

Open Dog Class
1st Element Green Arrow

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Stella By Starlight

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Bauross Klinton

Best Puppy In Breed
Bauross Klinton

Select Dog
Ch Robespierre De L'Or Noir De Paris


Winners Dog: (1-2-2-1)
Bauross Klinton

Senior Puppy Dog Class
1st Bauross Klinton

4-6 Month Dog Class
1st LaChristina Axel Mon Valentin


Winners Bitch: (1-2-2-1)
DiOro Fabuleux Tresor

Reserve Winners Bitch
Abellio Purple You

Junior Puppy Bitch Class
1st Abellio Purple You

Open Bitch Class
1st DiOro Fabuleux Tresor

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GChB Okami Go Kitanoarashi

Best Of Opposite Sex
Megapolis Style Fugaku

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Taiga Sakuro Go Naoko No Senshi Yuugensou

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Marymay Bruno

Best Of Opposite Sex
Belletristix Witch Of The Wood

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Best Puppy In Breed
Zeus Ranastar Grand


Winners Dog: (1-1-1-0)
Zeus Ranastar Grand

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus Ranastar Grand


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Honey Bear's Little Beachcomber

Best Puppy In Breed
Honey Bear's Little Beachcomber



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Honey Bear's Little Beachcomber

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear's Little Beachcomber
2nd Opus' Ma Rose Chez Boucledamour

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Glow Polka Dot Berry

Open Bitch Class
1st Amh Kiss'n Love

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chirripo Killer Whale

Best Of Opposite Sex
Valmy's Staying Alive Sadie

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chirripo Killer Whale

Best Puppy In Breed
Chirripo Killer Whale


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chirripo Killer Whale

Senior Puppy Dog Class
1st Chirripo Killer Whale


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Valmy's Staying Alive Sadie

Reserve Winners Bitch
Highprofile Naughty But Nice

Junior Puppy Bitch Class
1st Valmy's Staying Alive Sadie

Open Bitch Class
1st Highprofile Naughty But Nice

4-6 Month Bitch Class
1st Pristine's Midnite Pride Mikasa

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
Urajiro's Experiment 624

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sayuki Happi Go Miyuki

Best Puppy In Breed
Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Dog: (1-3-1-0)
Sayuki Happi Go Miyuki

Junior Puppy Dog Class
1st Sayuki Happi Go Miyuki


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Urajiro's Experiment 624

Reserve Winners Bitch
Pocahontas D'Urajiro

Junior Puppy Bitch Class
1st Urajiro's Experiment 624

Open Bitch Class
1st Pocahontas D'Urajiro
2nd Urajiro Princess Astrid Of Freezenburg

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Best Puppy In Breed
Fabulous I'll Never Love Again



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fabulous I'll Never Love Again

Senior Puppy Bitch Class
1st Fabulous I'll Never Love Again



Group 7 - Judith Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   61
Group 2nd   
Ch Joska Andrade Jus de Pomme
  Welsh Corgi (Pembroke)   49
Group 3rd   Ch Chenard L'Extra   Old English Sheepdog   45
Group 4th    Vanlousvir Scarlet   German Shepherd Dog   42
BPIG   Ch Chenard L'Extra   Old English Sheepdog   3
Best Baby Puppy In Group   
Shooting Star Wishes Du MontOlympe
  Collie (Rough)   0
Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
GCh Northside Metting Out To Please

Best Of Winners: (2-4-4-2)
Tadam Bewitched By Boomrang

Best Puppy In Breed
Springdream's Bubble Gum

Select Dog
GChG Limelite's Tee Off

Select Bitch
GCh Lagenevoise First Level


Winners Bitch: (2-4-4-2)
Tadam Bewitched By Boomrang

Reserve Winners Bitch
Springdream's Bubble Gum

Senior Puppy Bitch Class
1st Springdream's Bubble Gum

12-18 Month Bitch Class
1st Barberry Forest Done For Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Please Save The Queen

Open Bitch Class
1st Tadam Bewitched By Boomrang

4-6 Month Bitch Class
1st Tadam Let The Adventure Begin

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Best Puppy In Breed
Defacto Black Diamond Ruby



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Defacto Black Diamond Ruby

Junior Puppy Bitch Class
1st Defacto Black Diamond Ruby

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
Ch Velane du Chemin des Sorcieres

Best Of Opposite Sex
Reyki Du Domaine De La Sure

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Reyki Du Domaine De La Sure

Select Bitch
Ch India Astra Meum


Winners Dog: (3-2-0-3)
Reyki Du Domaine De La Sure

Reserve Winners Dog
Moby Deabei

12-18 Month Dog Class
1st Moby Deabei

Open Dog Class
1st Reyki Du Domaine De La Sure
2nd Hidalgo Shogun l'Astre de Feu


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire

Reserve Winners Bitch
Jula Deabei

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hidalgo Kyrane Song Of Ice And Fire

Open Bitch Class
1st Jula Deabei

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Boyero XMB 975 Tonka

Best Puppy In Breed
Boyero XMB 975 Tonka


Winners Dog: (2-1-1-0)
Boyero XMB 975 Tonka

Reserve Winners Dog
Khal Du Lac

Senior Puppy Dog Class
1st Boyero XMB 975 Tonka
2nd Khal Du Lac


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Senior Puppy Bitch Class
1st Geribear Bright Star Du Truffenoire

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Summer At Eden

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Puppy In Breed
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Select Bitch
Ch Trivia Du Montolympe


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Senior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Dark Seas Of Eden


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ennismoor's Summer At Eden

Reserve Winners Bitch
Melodaly Mousseline

Junior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Mousseline

Canadian Bred Bitch Class
1st Ennismoor's Summer At Eden

4-6 Month Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vanlousvir Scarlet

Best Of Opposite Sex
Hendrix Du Domaine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vanlousvir Scarlet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hendrix Du Domaine

Open Dog Class
1st Hendrix Du Domaine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vanlousvir Scarlet

Open Bitch Class
1st Vanlousvir Scarlet

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E

Best Of Opposite Sex
Ch Alta Gerly Dream Of Cooper

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Milldamcreek Followme To The Rosebud

Best Puppy In Breed
Milldamcreek Followme To The Rosebud


Winners Dog: (1-2-1-1)
Legacy's King Clovis

12-18 Month Dog Class
1st Legacy's King Clovis

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Chenard L'Extra

Best Of Opposite Sex
Welove Schtroumpfette Zoe

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Chenard L'Extra

Best Puppy In Breed
Chenard L'Extra


Winners Dog: (2-1-0-0)
Chenard L'Extra

Reserve Winners Dog
Wynsilot The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Dog Class
1st Chenard L'Extra
2nd Wynsilot The Best Is Yet To Come


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Welove Schtroumpfette Zoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 10 pts (4-6-0-1)
Magikdream Sweet Illusion

Best Of Opposite Sex
Magikdream An Epiphany

Best Of Winners: (4-6-0-1)
Magikdream Sweet Illusion

Best Puppy In Breed
Magikdream An Epiphany

Select Bitch
GCh Melodaly Opale


Winners Bitch: (4-6-0-1)
Magikdream Sweet Illusion

Reserve Winners Bitch
Lynphil Bubble Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Gicomels Lovely Lady Phybie

Senior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor Worth The Wait

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Tourmaline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Magikdream Sweet Illusion

Open Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time
2nd Velvetfog Abigael

Judge: Judith Byrne

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme

Best Of Opposite Sex
Chelsea

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Born To Be Your Magical Mystery

Best Puppy In Breed
Echo De Kartenhaus


Winners Dog: (2-1-1-0)
Born To Be Your Magical Mystery

Reserve Winners Dog
Echo De Kartenhaus

Senior Puppy Dog Class
1st Echo De Kartenhaus

12-18 Month Dog Class
1st Born To Be Your Magical Mystery


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chelsea

Open Bitch Class
1st Chelsea

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By