Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Sunday, November 19, 2023 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Judith Taylor
Pomeranian  
Ch Chriscendo Charmed Robbery
Points: 79 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Taylor
Doberman Pinscher  
GChB Liberator's Kodachrome
Points: 68
Best Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Pekingese   Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Taylor
Setter (Irish)   Richleen Farmer's Son
Best Altered In Show
Judge: Judith Taylor
Chow Chow  
Bearcrest's Imilce Olive
Best Veteran In Show
Judge: Judith Taylor
Setter (Irish)  
GCh Captiva Working Out








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rhapsody Walk On The Wild Side
  Vizsla (Smooth)   28
Group 2nd   
Ch Plaisance King Neuveville
  Setter (English)   27
Group 3rd   
GCh Captiva Kathleen
  Setter (Irish)   26
Group 4th   
GCh After Hours Before The Storm At Cortland
  Spaniel (English Cocker)   23
BPIG    Onarock's Hubba Bubba   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Richleen Farmer's Son   Setter (Irish)   0
Best Veteran In Group   
GCh Captiva Working Out
  Setter (Irish)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lossombra's Murphy's Law



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fiume's Never Enough



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Best Puppy In Breed
Legacyk Stay Grounded In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Legacyk Stay Grounded In The Wind

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
Ch Goldiemay's Purple Reign

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Nautilus Come From Away

Best Puppy In Breed
Nautilus Come From Away

Select Dog
Ch Goldpaws Rainbow Classic


Winners Dog: (2-1-3-1)
Nautilus Come From Away

Reserve Winners Dog
Jefflaur Frank Of Stonemead

Junior Puppy Dog Class
1st Nautilus Come From Away
2nd Jefflaur Frank Of Stonemead


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Sunkozi Love Me Tender 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunkozi Love Me Tender 2nd

4-6 Month Bitch Class
1st Opisstar Queen Bee
2nd Opisstar High In The Sky

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Plaisance King Neuveville


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Captiva Kathleen

Best Of Opposite Sex
Richleen Second Chance Blessing

Select Bitch
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter


Winners Dog: (1-0-0-2)
Richleen Second Chance Blessing

12-18 Month Dog Class
1st Richleen Second Chance Blessing

4-6 Month Dog Class
1st Richleen Farmer's Son


Veteran Female
GCh Captiva Working Out

4-6 Month Bitch Class
1st Richleen Rose Of St. Bride

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Best Puppy In Breed
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go


Winners Dog: (2-0-0-0)
Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

Reserve Winners Dog
Echo's I'm Your Man

Senior Puppy Dog Class
1st Mar-K's It's Lights Out And Away We Go

12-18 Month Dog Class
1st Echo's I'm Your Man


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Glaranik Rory

Best Of Opposite Sex
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There

Best Puppy In Breed
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There


Winners Dog: (1-1-1-0)
Downwind's Flipping Saltos

Canadian Bred Dog Class
1st Downwind's Flipping Saltos

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh After Hours Before The Storm At Cortland



4-6 Month Bitch Class
1st Bluestones Bahama Mama

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhapsody Walk On The Wild Side







Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   3
Group 2nd   
Ch Hotspots Ns Mini Ms Tessie
  Dachshund (Miniature Smooth)   2
Group 3rd   Ch Jackwyre's Miss Americana   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hotspots Ns Mini Ms Tessie



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Jackwyre's Miss Americana

Best Of Opposite Sex
Ch Jackwyre Long Live






Group 3 - Carol Gray Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   10
Group 2nd   
Ch King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   6
Group 3rd   
Ch Brooklane's Cruzin Camaro
  Rottweiler   5
Group 4th    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   4
BPIG No Entry
Group 1st (Altered)    Bluemountain's Jamaican Me Crazy Teka   Entlebucher Mountain Dog   0
Group 2nd (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Maestro Vanquish Don't Be Fooled



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

12-18 Month Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Select Dog
Ch Touchstone's Kiefer Little Big Man

Select Bitch
Ch Midnightsky's California Love







Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You

Select Dog
Ch Creek Danes Ignites A Fire







Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh King Of Helluland Hate It Or Love It



Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brooklane's Cruzin Camaro



Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

Open Bitch Class
1st Davik's Sakari Red





Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st    Vest Are Channing Tatum   West Highland White Terrier   7
Group 2nd   
GCh Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 3rd    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   2
Group 4th    Caudlewood Unstoppable Wynn   Parson Russell Terrier   0
BPIG    Eastern's Tezla Charged And Ready To Go   Russell Terrier   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Caudlewood Unstoppable Wynn

Best Puppy In Breed
Caudlewood Unstoppable Wynn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Caudlewood Unstoppable Wynn

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Unstoppable Wynn

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Eastern's Tezla Charged And Ready To Go

Best Puppy In Breed
Eastern's Tezla Charged And Ready To Go


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Vest Are Channing Tatum

Best Of Opposite Sex
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Vest Are Channing Tatum

Best Puppy In Breed
Dunkellers Crown Jewel

Select Bitch
Ch McRaegan's Here's To High Style


Winners Dog: (1-1-0-2)
Vest Are Channing Tatum

Open Dog Class
1st Vest Are Channing Tatum


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Dunkellers Crown Jewel

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunkellers Crown Jewel





Group 5 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Charmed Robbery
  Pomeranian   10
Group 2nd   
PekeEasy Rocky Shores
  Pekingese   9
Group 3rd   
Ch Joval Full Of Pastabilities
  Griffon (Brussels)   7
Group 4th   
Ch Stelwen Kiss Me I'm Irish
  Cavalier King Charles Spaniel   6
BPIG    Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ace of Spades   Griffon (Brussels)   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amore Star Phebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Open Bitch Class
1st Amore Star Phebe

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Stelwen Kiss Me I'm Irish

Best Puppy In Breed
Embee Cantata Celestial Charm



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Embee Cantata Celestial Charm

Reserve Winners Bitch
Cantata's Teller Of Tales

Senior Puppy Bitch Class
1st Embee Cantata Celestial Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Cantata's Teller Of Tales

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gardine I Did It My Way @ Charkim



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joval Full Of Pastabilities


4-6 Month Dog Class
1st Ace of Spades


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Papirusse Dazzle At Dunkeller

Canadian Bred Bitch Class
1st Papirusse Dazzle At Dunkeller

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch PekeEasy Rocky Shores

Best Puppy In Breed
Ch Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice

Select Dog
Ch Michaelmas Taylin The Sorcerer's Apprentice



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chriscendo Charmed Robbery



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Drageltik's Bubbles







Group 6 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st    Opals The Story Of My Life   Shih Tzu   7
Group 2nd   
Seransil Atlantic Silver Jewel
  Poodle (Standard)   4
Group 3rd   Ch Majestic Sandial Layla   Chow Chow   1
Group 4th    Penumbra's Mischief Managed   Poodle (Miniature)   0
BPIG    Opals The Story Of My Life   Shih Tzu   N/A
Group 1st (Altered)   
Bearcrest's Imilce Olive
  Chow Chow   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Penumbra's Mischief Managed

Open Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Opals The Story Of My Life

Best Of Opposite Sex
Opal N'Jempaws Springing In Style

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Opals The Story Of My Life

Best Puppy In Breed
Opals The Story Of My Life


Winners Dog: (1-2-0-0)
Opal N'Jempaws Springing In Style

Junior Puppy Dog Class
1st Opal N'Jempaws Springing In Style


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Opals The Story Of My Life

Reserve Winners Bitch
Jempaws U Bloom N Glow Girl Lily Joy

Junior Puppy Bitch Class
1st Jempaws U Bloom N Glow Girl Lily Joy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Opals The Story Of My Life



Group 7 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st    Tazzman's Second To None n'Mocean   German Shepherd Dog   8
Group 2nd   
Ch Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   5
Group 3rd    Malka's Red Solo Cup   Australian Shepherd   4
Group 4th   
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   3
BPIG    Moceans All I See Is You   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mystic Suntime All The Small Things   Shetland Sheepdog   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Best Puppy In Breed
Malka's Red Solo Cup


Winners Dog: (1-0-0-0)
Malka's Red Solo Cup

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Red Solo Cup


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sing It Syko Killa du Feu Eternel



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Tazzman's Second To None n'Mocean

Best Of Opposite Sex
Moceans All I See Is You

Best Puppy In Breed
Moceans All I See Is You

Select Dog
Ch Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-0-1-1)
Moceans All I See Is You

Senior Puppy Dog Class
1st Moceans All I See Is You


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh McFinley And Wigglebutt's Canadian Connection

Best Puppy In Breed
McFinley's Little Mermaid



Winners Bitch: (0-1-0-1)
McFinley's Little Mermaid

Junior Puppy Bitch Class
1st McFinley's Little Mermaid

4-6 Month Bitch Class
1st Keecams Shimmering Ray Of Hope

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shelhaven Suarez


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By