West Kootenay Kennel Club
Friday, August 16, 2019 - Show #2



Related Results

Conformation

Friday, August 16 (Show #1)
Friday, August 16 (Show #2)
Saturday, August 17 (Show #3)
Saturday, August 17 (Show #4)
Sunday, August 18 (Show #5)

Obedience

Saturday, August 17 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 17 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 18 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 18 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 17 (Rally Trial 1)
Saturday, August 17 (Rally Trial 2)
Sunday, August 18 (Rally Trial 3)
Sunday, August 18 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Bonnie Derry
Doberman Pinscher  
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
Points: 123 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bonnie Derry
Irish Terrier  
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring
Points: 111
Best Puppy In Show
Judge: Bonnie Derry
Old English Sheepdog   Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bonnie Derry
Doberman Pinscher  
Legendale Cash At Black Angel
Best Veteran In Show
Judge: Bonnie Derry
Shetland Sheepdog  
GCh Shelgrande Blue Rodeo








Group 1 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mi Jean's You Had Me From Hello
  Setter (Irish)   27
Group 2nd   Ch Verdoro's Saving Silverman   Retriever (Golden)   26
Group 3rd   
Ch Set'r Ridge's Lark Ascending
  Setter (English)   19
Group 4th    Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso   Vizsla (Smooth-Haired)   16
BPIG    Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Verdoro's Saving Silverman

Best Of Opposite Sex
Ch Nadina's Easter Sunrise

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Nadina's Forever Faithful

Select Dog
Ch Nadina's Easter Campfire Story


Winners Dog: (1-3-2-1)
Nadina's Easter Story


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Nadina's Forever Faithful

Reserve Winners Bitch
Taffy's Kit Kat At Tynehead

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 10 pts (3-6-2-0)
GCh Danrich's Hit A Home Run

Best Of Opposite Sex
Rosefield's U Got The Look

Best Of Winners: (3-6-2-0)
Rosefield's U Got The Look

Best Puppy In Breed
Danrich All He Brings

Select Dog
Ch Charltons Dusted


Winners Dog: (3-6-2-0)
Danrich All He Brings

Reserve Winners Dog
Rosefield's Sensational Sako


Winners Bitch: (3-6-2-0)
Rosefield's U Got The Look

Reserve Winners Bitch
Firebacks English Rose

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Ximinez Plastique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Ximinez Plastique

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Set'r Ridge's Lark Ascending

Best Puppy In Breed
Firerun's Light The Fire



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Set'r Ridge's Lark Ascending

Reserve Winners Bitch
Wildwood's Gin Blossom 4 Firerun

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows

Best Of Opposite Sex
Gordonstar BVA Scout

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gordonstar BVA Scout

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mi Jean's You Had Me From Hello



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso

Best Puppy In Breed
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bajolo Red Hot Jazz At Kalypso

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lauren Ellis Trax



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lauren Ellis Trax

Reserve Winners Bitch
Trax Team Spirit





Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   13
Group 2nd   
Chilcotin's Moonlight Prayer
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   12
Group 3rd   Ch Calamus Quintessa Blue   Afghan Hound   11
Group 4th   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   10
BPIG   
Ch Kumani's Lilspice By Corleonis
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carrig's Stringing Along   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Calamus Quintessa Blue



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Prayer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chilcotin's Moonlight Prayer

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Carrig's They Call Me Mr. Tibbs

Best Of Opposite Sex
Carrig Dust Bunny Of Nwstar SW

Best Of Winners: (1-2-1-0)
I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Puppy In Breed
I Spy Traces Matsutakes Carrig


Winners Dog: (1-2-1-0)
I Spy Traces Matsutakes Carrig


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Carrig Dust Bunny Of Nwstar SW

Reserve Winners Bitch
Carrig's Just Ask

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Pikkinokka's June Bug



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Heathview Nellie Belle

Best Of Opposite Sex
Heathview Falconbridge


Winners Dog: (1-0-0-1)
Heathview Falconbridge


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kumani's Lilspice By Corleonis

Best Puppy In Breed
Ch Kumani's Lilspice By Corleonis



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Surrey Hill's Launch Time At Mariner







Group 3 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale
  Doberman Pinscher   11
Group 2nd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   10
Group 3rd   Ch Innovations Un Chain My Heart   Schnauzer (Giant)   9
Group 4th   
Ch Kroos Family's Black Hole Sun
  Newfoundland   7
BPIG    Tierney's Duty Calls V Nadina   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Legendale Cash At Black Angel
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
CuMara's Knight In Avalon
  Newfoundland   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tonomi's Shout It Out Loud

Best Puppy In Breed
Tonomi's Shout It Out Loud


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tonomi's Shout It Out Loud


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rambull's Rumour Has It



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Kroos Family's Black Hole Sun

Best Of Opposite Sex
Ch Bluemoon's You'll Be In My Heart

Best Puppy In Breed
Stillstream Sails To Cucarrick

Select Dog
Ch Lacharity's Blizzard Of Oz Des Oursons De Sva



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Stillstream Sails To Cucarrick

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Puppy In Breed
Tierney's Duty Calls V Nadina


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tierney's Duty Calls V Nadina


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Innovations Un Chain My Heart

Best Puppy In Breed
Aerdenhout's Light Speed



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aerdenhout's Light Speed





Group 4 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring
  Irish Terrier   6
Group 2nd   
GCh Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   5
Group 3rd   
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl
  Manchester Terrier   3
Group 4th   
GCh Kingsmere Tenacious Timbit
  Bull Terrier (Miniature)   1
BPIG    Lozoe Born To Be A Riot   Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring
  Irish Terrier   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit

Best Puppy In Breed
Lozoe Born To Be A Riot



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lozoe Born To Be A Riot

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Iz's Red Moon Rising

Best Of Opposite Sex
Iz's Just Cruisin'

Best Puppy In Breed
Iz's Just Cruisin'


Winners Dog: (1-0-0-1)
Iz's Just Cruisin'


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blackrystal Amarillo By Mornin





Group 5 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   32
Group 2nd   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   24
Group 3rd   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   20
Group 4th   
GCh Dafawn's Dragon Slayer
  Chihuahua (Long Coat)   15
BPIG   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moyola Little Louis Lit Me Up   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best Veteran In Group    Nopper Pikkinokka James Blonde   Pomeranian   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Kingshaven Ladislaw

Best Of Opposite Sex
Kewpy's Poker Face At Caviolia

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Urqhartamore' Gracie's What A Wonderful World

Best Puppy In Breed
Ch Cresthaven's Crown Royal

Select Dog
Ch Cresthaven's Crown Royal


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Kewpy's Poker Face At Caviolia

Reserve Winners Bitch
Urqhartamore' Kissel

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dafawn's Dragon Slayer

Best Of Opposite Sex
GCh Montclaire's Crazy In Love



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh My Exotic World Dreamweaver



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Oeste's Star Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Abodes Kingsford

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Pandabear's Matilda

Best Puppy In Breed
Ch Oeste's Star Of My Heart


Winners Dog: (1-2-0-1)
Abodes Kingsford


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Pandabear's Matilda

Reserve Winners Bitch
Abodes Charlotte

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Fancy Image Of Akai

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Sunokas Mario

Best Puppy In Breed
Annacott Animato Gay Holly

Select Dog
GCh Involo Come On Over


Winners Dog: (2-3-2-1)
Sunokas Mario

Reserve Winners Dog
Nanrich Topflite MidniteCowboy


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Annacott Animato Gay Holly

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Gay Noelle

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Sunokas Dream Pistol

Best Of Opposite Sex
Sunokas Dealer Anna

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sunokas Dream Pistol

Best Puppy In Breed
Sunokas Dealer Anna


Winners Dog: (1-3-1-0)
Sunokas Dream Pistol


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sunokas Dealer Anna

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Posh Spice

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Of Opposite Sex
Hyclass Reason For Believe'n

Best Puppy In Breed
GCh Pekeapug's Charmed The Charmer

Select Dog
GCh Festivals Soul Idris Elba



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Hyclass Reason For Believe'n

Reserve Winners Bitch
Cuddle's One N Only

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Kiwiblue Dare To Dance

Best Of Opposite Sex
Depasquiet Jack In The Box

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Depasquiet Jack In The Box

Best Puppy In Breed
Depasquiet Jack In The Box


Winners Dog: (1-1-0-1)
Depasquiet Jack In The Box


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kiwiblue Cry Pretty





Group 6 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vista Man On The Moon
  Keeshond   10
Group 2nd   
Ch Shades Of Gold
  French Bulldog   8
Group 3rd   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   4
Group 4th   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   3
BPIG   
Ch Shades Of Gold
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   GCh Robobull Fabelhaft Dream Girl   French Bulldog   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Premjer Boston-Pinch

Best Of Opposite Sex
Premjer Boston Tsey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Premjer Boston-Pinch

Best Puppy In Breed
Premjer Boston Tsey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Premjer Boston-Pinch


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Premjer Boston Tsey

Reserve Winners Bitch
Destinys Sophisticated Lady

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
Ch Shades Of Gold

Best Of Opposite Sex
GCh Viktoria Slavic Storm

Best Puppy In Breed
Ch Shades Of Gold

Select Dog
GCh Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Select Bitch
GCh Berlane Casta Spell By Gernada



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Vista Man On The Moon

Best Puppy In Breed
Shainakees Bonovox Light From The East


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Turbar's Minty Fresh
  Australian Shepherd   18
Group 2nd   
GCh Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   17
Group 3rd   
GCh Galenabay Born To Run
  Shetland Sheepdog   16
Group 4th    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   10
BPIG    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bearspaw Odin's Tippel
  Finnish Lapphund   0
Best Veteran In Group   
GCh Shelgrande Blue Rodeo
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Turbar's Minty Fresh



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt

Best Puppy In Breed
Attra Dea's To Thine Self Be True Nt


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Ch Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Valley Park Davenloch's Constellation


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koliako's Simply Bewitching



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koliako's Simply Bewitching

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Peikkovuoren Peski



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Hellwigg's Alley Oop Shalakaus

Best Of Opposite Sex
Ch CL's Sign Othe Times Marleesha

Best Puppy In Breed
Ch Hellwigg's Alley Oop Shalakaus



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarshadows Red Tyr


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Galenabay Born To Run

Best Of Opposite Sex
Agile Ice Princess

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Agile Ice Princess

Select Dog
Ch Shelgrande E Street Band


Winners Dog: (2-1-2-1)
Agile Herdsman

Reserve Winners Dog
Agile Chips Ahoy


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Agile Ice Princess

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By