Result Correction Page

Elsie Murray Canine Centre Society
Friday, November 12, 2021



Related Results


Results courtesy of:

-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Kim Leblanc
Tibetan Terrier  
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
Points: 264 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kim Leblanc
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 225
Best Puppy In Show
Judge: Kim Leblanc
Soft-Coated Wheaten Terrier  Ch Hion Come As You Are
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kim Leblanc
Eurasier   Cerasi Spark Of Inspiration








Group 1 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   53
Group 2nd   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   41
Group 3rd   Ch Kulana Prime Time   Setter (Irish)   32
Group 4th   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   31
BPIG   
Ch Cactus Rose's Here For A Good Time
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silveroak Trax Sometimes U Know   Weimaraner   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Puppy In Breed
Amicileale Quantas Quiggly


Winners Dog: (3-0-1-0)
Kan Trace Viking Touch

Reserve Winners Dog
Amicileale Quantas Quiggly

Senior Puppy Dog Class
1st Amicileale Quantas Quiggly

Open Dog Class
1st Kan Trace Viking Touch
2nd Aquaterra Dogs Elvis


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Hunterspride Rockstar Farook

Select Dog
Ch Parador Sp Agent Seeley Booth



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Puppy In Breed
Kvicksans Champagne Life


Winners Dog: (1-0-1-1)
Kvicksans Champagne Life

Junior Puppy Dog Class
1st Kvicksans Champagne Life


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 11 pts (6-3-1-2)
GChB Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (6-3-1-2)
Goldspirit's Last Wine Of Summer

Best Puppy In Breed
Goldplus The Thunder Rolls

Select Bitch
Ch Goldenacres Your Breaking My Heart


Winners Bitch: (6-3-1-2)
Goldspirit's Last Wine Of Summer

Reserve Winners Bitch
Allsgold's Summer Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Open Bitch Class
1st Goldspirit's Last Wine Of Summer

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Best Puppy In Breed
Cactus Rose's Here For A Good Time

Select Dog
GChB Rainydaze Let Freedom Reign

Select Bitch
Ch Tchesinkut's Making History


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Tchesinkut's Ms Veendam

Reserve Winners Bitch
Firebacks Maybe It's Maybelline

Junior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Maybe It's Maybelline

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tchesinkut's Ms Veendam

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Opposite Sex
Kasomor's Fire N' Lightning

Best Puppy In Breed
Daintree's Muddy Gumboots


Winners Dog: (2-0-0-1)
Kasomor's Fire N' Lightning

Reserve Winners Dog
Daintree's Muddy Gumboots

Junior Puppy Dog Class
1st Daintree's Muddy Gumboots

12-18 Month Dog Class
1st Kasomor's Fire N' Lightning


4-6 Month Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sevenoaks Spotify

Best Of Opposite Sex
Fieldgate You Take My Breath Away

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sevenoaks Spotify

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Perfect Gift


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sevenoaks Spotify

Open Dog Class
1st Sevenoaks Spotify


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Perfect Gift

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Open Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Opposite Sex
Ch Newsong's Lion Heart At Redjacks

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Avidity's Flawless Princess

Select Dog
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Avidity's Flawless Princess

Open Bitch Class
1st Avidity's Flawless Princess

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Elcazador Every Which Way

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Elcazador Every Which Way


Winners Dog: (1-1-1-0)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Elcazador Every Which Way

Open Bitch Class
1st Elcazador Every Which Way

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Firelight N' Solana's Siren Call


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Silveroak Trax Hell On Heels



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Trax Chorus Girl

Reserve Winners Bitch
Silveroak Trax Hell On Heels

Senior Puppy Bitch Class
1st Silveroak Trax Hell On Heels

Open Bitch Class
1st Trax Chorus Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know





Group 2 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   31
Group 2nd   
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   29
Group 3rd    Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising   Dachshund (Miniature Long-Haired)   28
Group 4th   
Bory Wood XiGia
  Beagle   23
BPIG    Harper's Napoleon Of Chesterfield   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Joskip's Red Baron
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bory Wood XiGia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bory Wood XiGia

Open Bitch Class
1st Bory Wood XiGia

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising

Select Bitch
Ch Era Of Cosa Nostra Elite


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Best Of Opposite Sex
Gurkha's Opus Dei MS

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Best Puppy In Breed
Harper's Napoleon Of Chesterfield


Winners Dog: (2-1-0-1)
Harper's Napoleon Of Chesterfield

Reserve Winners Dog
Hashtag Vuela Vuela

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela

Senior Puppy Dog Class
1st Harper's Napoleon Of Chesterfield

4-6 Month Dog Class
1st Joskip's Red Baron


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Gurkha's Opus Dei MS

12-18 Month Bitch Class
1st Gurkha's Opus Dei MS

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Kilbourne Magie Mai At Ironstone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock's Shangri-La


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
Happy Together Of Course

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Happy Together Of Course

Best Puppy In Breed
Ode To Adventure Of Course

Select Bitch
GCh Regalcrown Blk Shiva Of Course


Winners Dog: (3-2-0-2)
Happy Together Of Course

Reserve Winners Dog
Ode To Adventure Of Course

Senior Puppy Dog Class
1st Ode To Adventure Of Course

12-18 Month Dog Class
1st Martella's Lets Talk Business AtTopOfTheRock

Open Dog Class
1st Happy Together Of Course

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lahhabeh's Hauntingly Familiar

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Summit Tripplestar Goose Island Ale

Best Puppy In Breed
Ch McKaden Haute Couture


Winners Dog: (1-0-1-0)
Summit Tripplestar Goose Island Ale

Senior Puppy Dog Class
1st Summit Tripplestar Goose Island Ale






Group 3 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   29
Group 2nd   
GCh Bigluv's Remembering The Heroes
  Rottweiler   24
Group 3rd   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   23
Group 4th   
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   18
BPIG   
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cerasi Spark Of Inspiration   Eurasier   0
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Seaberns Calm Before The Storm



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Seaberns Calm Before The Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Seaberns Calm Before The Storm

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Best Puppy In Breed
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Mephisto's Wicked Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl

Open Bitch Class
1st Mephisto's Wicked Heart

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Shayla's Zahra Breeze

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Btrue's Beloved Forget-Me-Not


Winners Dog: (1-2-1-0)
Btrue's Beloved Forget-Me-Not

Open Dog Class
1st Btrue's Beloved Forget-Me-Not


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shayla's Zahra Breeze

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Ka-Tet Death Note

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Ko N Foxfire's Mayan Madness

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Dog: (1-1-1-2)
Gentry's Chain Reaction

Open Dog Class
1st Gentry's Chain Reaction


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Ko N Foxfire's Mayan Madness

12-18 Month Bitch Class
1st Ko N Foxfire's Mayan Madness

4-6 Month Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad




4-6 Month Dog Class
1st Cerasi Spark Of Inspiration


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Best Of Opposite Sex
Midnight Sun's Alaska

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise


Winners Dog: (1-2-0-0)
Midnight Sun's Alaska

Open Dog Class
1st Midnight Sun's Alaska


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Reserve Winners Bitch
Little Mtn's Dakota Soleil

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Open Bitch Class
1st Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Open Bitch Class
1st Castanewf Queen Bee N Sugarbay

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hillset's Nova Boutilier

Best Puppy In Breed
Hillset's Nova Boutilier



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hillset's Nova Boutilier

Senior Puppy Bitch Class
1st Hillset's Nova Boutilier

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

12-18 Month Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning'n Stormstruck Thunder

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Stormstruck's Frost'n Fire

Best Puppy In Breed
Stormstruck's Kick Your Shoes Off'n Run


Winners Dog: (1-3-1-0)
Stormstruck's Frost'n Fire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Stormstruck's Frost'n Fire


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Reigning'n Stormstruck Thunder

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Reigning The Purcell

Junior Puppy Bitch Class
1st Stormstruck's Kick Your Shoes Off'n Run

12-18 Month Bitch Class
1st Kuvuk's Reigning The Purcell

Open Bitch Class
1st Reigning'n Stormstruck Thunder





Group 4 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 2nd   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   27
Group 3rd   
Ch Chargers Huntercreek Brickhouse
  American Staffordshire Terrier   26
Group 4th   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   21
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Empire's Stargate To The Moon
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse

Best Of Opposite Sex
GChEx Marauders Hey Jude

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Dog
GCh Chargers Gazella B-Train


Winners Dog: (1-1-2-1)
Marauders I'm Your Huckleberry

Junior Puppy Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Lozoe Jacks Flashin At The Riot

Best Of Opposite Sex
Ch Lozoe Born To Be A Riot

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Lotus' Boo Sheet

Select Bitch
Ch Samba Of Bully Lake


Winners Dog: (1-1-1-2)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Lotus' Boo Sheet

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Goldenears Athena

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch San Franciso de Asis



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl


4-6 Month Dog Class
1st Westham's Born This Way


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VII Snowbird


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wlanimu's Showman

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Envoy Foxy VII Snowbird

4-6 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Glenfraser's Islay Rose

Best Of Opposite Sex
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Ryder

Best Puppy In Breed
Glenfraser's Skye Ryder


Winners Dog: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Ryder

Junior Puppy Dog Class
1st Glenfraser's Skye Ryder


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Glenfraser's Skye Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Glenfraser's Skye Rose

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Skyfall Lady Justice



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Notorious



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   53
Group 2nd   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   41
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   33
Group 4th   
GCh Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   28
BPIG   
Hyclass Happiness Is Mine
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mylads Mi Corazon   Havanese   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (4-2-1-2)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (4-2-1-2)
Cantebury Beers And Sunshine

Best Puppy In Breed
Cantebury Beers And Sunshine

Select Bitch
GCh Luciditys Rise Of A Legend


Winners Dog: (4-2-1-2)
Cantebury Beers And Sunshine

Reserve Winners Dog
Kibergos Perfect Storm

Senior Puppy Dog Class
1st Cantebury Beers And Sunshine
2nd Dias Feliz Rico Arturo

12-18 Month Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm

Open Dog Class
1st Dias Del Feliz Alfonzo


Winners Bitch: (4-2-1-2)
Mingchen River Rox

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Set Phasers To Stun

Junior Puppy Bitch Class
1st Mingchen River Rox

Senior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sandmans Rising Star

Open Bitch Class
1st Sandmans Rising Star

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 11 pts (2-3-4-3)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChB Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (2-3-4-3)
Sylarena Diamond In The Snow

Best Puppy In Breed
Ch Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Select Dog
Ch Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Select Bitch
GCh Bopchas Amazing Grace


Winners Dog: (2-3-4-3)
Vanstone Little Prince Cinnabarmm

Reserve Winners Dog
Honor Left Behind

Canadian Bred Dog Class
1st Vanstone Little Prince Cinnabarmm

Open Dog Class
1st Honor Left Behind


Winners Bitch: (2-3-4-3)
Sylarena Diamond In The Snow

Reserve Winners Bitch
Specialty Brie's Coco Chenelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Lulu Love In Your Heart At Havanangel

Senior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Coco Chenelle

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

4-6 Month Bitch Class
1st Mylads Mi Corazon

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Pinup's Wicked Pissa

Best Of Opposite Sex
Teralea's Bewitched

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Pinup's Wicked Pissa

Best Puppy In Breed
Teralea's Bewitched


Winners Dog: (2-3-0-0)
Pinup's Wicked Pissa

Reserve Winners Dog
Teralea's Repeat Performance

Junior Puppy Dog Class
1st Teralea's Repeat Performance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pinup's Wicked Pissa


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Teralea's Bewitched

Reserve Winners Bitch
Pinup's Keeping Up Appearances

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Crown Jewell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Pinup's Keeping Up Appearances

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch SP Specialty Darling Arabella



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Truluv's Season Of The Witch

Reserve Winners Bitch
Carnelian By Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Season Of The Witch

Bred By Exhibitor Bitch Class
2nd Chrysalis Pilot Project Aperit

Open Bitch Class
1st Carnelian By Paris

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Cristyhill's Ohso Devilish

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Cristyhill's Devilish Child

Best Puppy In Breed
Cristyhill's Devilish Child


Winners Dog: (2-5-1-0)
Cristyhill's Devilish Child

Reserve Winners Dog
Chriscendo Mighty Cute

Junior Puppy Dog Class
1st Cristyhill's Devilish Child

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Mighty Cute


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Cristyhill's Ohso Devilish

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Dream Catcher 2nd
2nd Pomhaven's Red Starr
3rd Cristyhill's Darkweb

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Ginger Snap

Open Bitch Class
1st Cristyhill's Ohso Devilish

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GChB Hyclass Simon Says

Best Of Opposite Sex
Hyclass Happiness Is Mine

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Hyclass Happiness Is Mine

Best Puppy In Breed
Hyclass Happiness Is Mine


Winners Dog: (2-4-1-0)
Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Reserve Winners Dog
Amino Grato Erick

Junior Puppy Dog Class
1st Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Open Dog Class
1st Amino Grato Erick

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Best Of Opposite Sex
Westmeath Play It Again Sam

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory


Winners Dog: (1-2-0-0)
Westmeath Play It Again Sam

12-18 Month Dog Class
1st Westmeath Play It Again Sam


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Reserve Winners Bitch
Pastoral Menace To Society

12-18 Month Bitch Class
1st Pastoral Menace To Society

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pastoral Judawn Road To Glory





Group 6 - Kim Leblanc Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   38
Group 2nd   
GCh Estate's Rockette
  Dalmatian   37
Group 3rd   
GCh Violet Stars Twinkle NTheNight
  Poodle (Standard)   35
Group 4th    Sunojo's Let's Dance At Granshi   Shiba Inu   27
BPIG    Sunojo's Let's Dance At Granshi   Shiba Inu   N/A
Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
Ch Sito's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Sito's Whiskey On My Breath

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath

Select Dog
Ch Dorkay's It's Always Tea Time

Select Bitch
GChS Waylin's Song Of The South


Winners Dog: (2-0-1-2)
Sito's Whiskey On My Breath

Reserve Winners Dog
Dorkay's Time Gentlemen Please

Junior Puppy Dog Class
1st Dorkay's Time Gentlemen Please

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Estate's Rockette

Best Of Opposite Sex
Auscan Nu Tonofdal Whiskey Whisperer


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 7 pts (0-3-2-3)
Ch Monbebebull He Is The One

Best Of Opposite Sex
GCh Archibulls Living Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay



Winners Bitch: (0-3-2-3)
Amberbull Hot N Spicy

Reserve Winners Bitch
Bountybull's Empress Raven

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberbull Hot N Spicy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Open Bitch Class
1st Flamant I Do Intrigue You

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
GCh Keewest's Xeryus Shining Bright

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm

Select Bitch
Ch Rickees Mile High Club



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xavia Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Open Bitch Class
1st Keewest's Xavia Princess

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Okalow Lonesome Doves Augustus

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Okalow Lonesome Doves Augustus


Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Best Of Opposite Sex
GCh Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Best Puppy In Breed
Maezhi Just Hoping


Winners Dog: (1-3-0-1)
Maezhi Just Hoping

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Just Hoping


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Nubian Ripleys Capricious Tkp

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Belle Of The Ball

12-18 Month Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Open Bitch Class
1st Nubian Ripleys Capricious Tkp

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Violet Stars Twinkle NTheNight

Best Of Opposite Sex
Ch Lumiere Carrington Totally Outlandish

Best Puppy In Breed
Vetset When You Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-5-2-1)
Vetset When You Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Belcourt First Impressions

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset When You Wish Upon A Star
2nd Belcourt First Impressions

Senior Puppy Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Canadian Bred Bitch Class
1st Taywyn's Dark Secret

Open Bitch Class
1st Lumiere Farleys D Fire Away

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Catchin A Wild Wave At Granshi

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Best Puppy In Breed
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prime Moon Run The Risk



Judge: Kim Leblanc

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dediamonds Real Quiet
  Bouvier des Flandres   26
Group 2nd   
Redrose's Amazing Grace
  Welsh Corgi (Pembroke)   24
Group 3rd   
GCh Longhauls Its My Turn
  Shetland Sheepdog   22
Group 4th   
GCh Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   10
BPIG   
Ch Coastalviews Isn't She Lovely
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Northview's Mad About Blue   Shetland Sheepdog   0
Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire

Select Dog
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kaizen's Here For Evermore



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Woodside's Jolene

Reserve Winners Bitch
Shae's Let It Ride Von Wendelin

Open Bitch Class
1st Woodside's Jolene
2nd Shae's Let It Ride Von Wendelin

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Renaissance Farm's Art d'Echo

Best Puppy In Breed
Renaissance Farm's Art d'Echo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Renaissance Farm's Art d'Echo

Junior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Farm's Art d'Echo

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 11 pts (3-3-3-3)
GCh Longhauls Its My Turn

Best Of Opposite Sex
Ch Madselin Jazzi Blu Bi U

Best Of Winners: (3-3-3-3)
Sirona We Were Meant To Be

Best Puppy In Breed
GCh Coastalviews Isn't She Lovely

Select Dog
GChB Avoca Force Of Nature

Select Bitch
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (3-3-3-3)
Sirona's Echoes Of The Past

Reserve Winners Dog
Sirona's Creme Caramel

Junior Puppy Dog Class
1st Sirona's Echoes Of The Past

Open Dog Class
1st Sirona's Creme Caramel
2nd Agile Herdsman

4-6 Month Dog Class
1st Northview's Mad About Blue


Winners Bitch: (3-3-3-3)
Sirona We Were Meant To Be

Reserve Winners Bitch
Tresta Twilight Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Sirona We Were Meant To Be
2nd Madselin Simply Bewitched

Senior Puppy Bitch Class
1st Tresta Twilight Princess

Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Jose Antonio Molina Ortiz (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Redrose's Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Redrose's Amazing Grace

Reserve Winners Bitch
Coventry Just For The Record

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

Open Bitch Class
1st Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By