Pictou County Kennel Club
Saturday, September 7, 2019 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Boston Terrier  
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
Points: 83 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 69
Best Puppy In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Whippet  
Ch McCartney's Always Lavish
Best Baby Puppy In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Spaniel (English Springer)   Bryden's Black Velvet
Best Altered In Show
Judge: John (Fred) Peddie
German Shepherd Dog  
Ch Riverryan Big City Mayor








Group 1 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   25
Group 2nd   
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets
  Spaniel (American Cocker)   10
Group 3rd    Tampa Bays Southern Grace At Matlin Via Eagle Pond   Retriever (Labrador)   8
Group 4th   
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker
  Vizsla (Smooth-Haired)   6
BPIG    Dunkeld's In The Oaks At Foxylane   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bryden's Black Velvet   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch KRA N Zensu Tennessee Whiskey







3-6 Month Bitch Class
1st Legacyk Bad Karma

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 14 pts (2-5-6-2)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
GCh Baileymist Rhymes N Reasons

Best Of Winners: (2-5-6-2)
Canwin's First on the Docket

Best Puppy In Breed
Dunkeld's In The Oaks At Foxylane

Select Dog
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Select Bitch
Ch Jackson's A Star Is Born


Winners Dog: (2-5-6-2)
Canwin's First on the Docket

Reserve Winners Dog
Canwin's Do D Crime Do D Time

Canadian Bred Dog Class
1st Canwin's First on the Docket

Open Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva Coderry Seaside Vision


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets

Select Dog
Ch Marsuvica's Colour Of Black



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Remme's Alice In Wonderland



3-6 Month Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Of Opposite Sex
Egerton's Rumour In The Wind

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   2
Group 2nd   
Ch Telkel Wait And See SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   1
Group 3rd    Trajam I Believe In Fare Ies   Beagle   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bretica's Stardust   Whippet   0
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Trajam I Believe In Fare Ies

Open Bitch Class
1st Trajam I Believe In Fare Ies

Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Telkel Wait And See SL



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch McCartney's Always Lavish

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Always Lavish



3-6 Month Bitch Class
1st Bretica's Stardust





Group 3 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   6
Group 2nd   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   4
Group 3rd   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   1
Group 4th   GCh ChateauRouge's Valentin   Dogue de Bordeaux   0
BPIG    Ricon's Magic Man Marder   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonerose Rocket Girl   Rottweiler   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Puppy In Breed
Ricon's Magic Man Marder

Select Dog
GCh Katmandu Dot Ca


Winners Dog: (1-0-2-0)
Ricon's Magic Man Marder

Junior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh ChateauRouge's Valentin



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



3-6 Month Bitch Class
1st Stonerose Rocket Girl

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike







Group 4 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   5
Group 2nd   
GCh Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   4
Group 3rd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   3
Group 4th   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   2
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Varekai's Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek







3-6 Month Bitch Class
1st Keigan's Escape Artist

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment



3-6 Month Bitch Class
1st Varekai's Besala Mientras Vuela

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haeloganlane's Alfie Layne







Group 5 - Linda Hurlebaus Top Dog
Points
Group 1st   Ch Chriscendo Compelling   Pomeranian   13
Group 2nd   Ch Scherzando Quantum   Chinese Crested   12
Group 3rd   Ch Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy   Cavalier King Charles Spaniel   10
Group 4th   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   7
BPIG   Ch Chriscendo Compelling   Pomeranian   N/A
Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Best Of Opposite Sex
Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sigma Chi's Hope For Whimsy

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Hope For Whimsy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Sigma Chi's Hope For Whimsy

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Hope For Whimsy

Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Scherzando Quantum

Best Of Opposite Sex
Ch Gardine Don't Stop Believing

Best Puppy In Breed
Ch Scherzando Quantum



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tickitbou's Sing It Tomee



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Minegold Fantasys Fantazia



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Compelling

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Compelling



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Annadeans Island Christmas

Best Puppy In Breed
Annadeans Island Christmas



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Annadeans Island Christmas

Reserve Winners Bitch
Annadeans Under The Mistletoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Under The Mistletoe

Canadian Bred Bitch Class
1st Annadeans Island Christmas

Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle



Judge: Linda Hurlebaus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Risha Catch Me If You Can

Select Bitch
Ch Marsuvica's Who's on First







Group 6 - Rosemary Shoreman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   13
Group 2nd    Bellissimo's Cashing In @ FourOaks   Bichon Frise   11
Group 3rd   
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   9
Group 4th   
Ch Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   7
BPIG    Bellissimo's Cashing In @ FourOaks   Bichon Frise   N/A
Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Best Puppy In Breed
Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Select Dog
Ch Bellissimo's Super Trooper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Senior Puppy Dog Class
1st Bellissimo's Cashing In @ FourOaks


Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist

Best Of Opposite Sex
GCh Muldoon In The Arms Of Angels



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Chowridge From Me To U Suminka

Best Puppy In Breed
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Select Dog
Ch Jodezi Takin Er by Storm



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dewkist Halfpint



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keysmark's Spencer Tracy



Judge: Rosemary Shoreman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Briarside Beacon At Seafoam

Best Of Opposite Sex
Ch Stately's Wizard Of Awe

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Savvy A Promise To Keep

Best Puppy In Breed
Savvy A Promise To Keep


Winners Dog: (1-1-1-1)
Savvy First In Line

Junior Puppy Dog Class
1st Savvy First In Line


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Savvy A Promise To Keep

Junior Puppy Bitch Class
1st Savvy A Promise To Keep



Group 7 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kiawah's Take Your Time   Australian Shepherd   13
Group 2nd   GCh Immerzu High Fidelity   Puli   9
Group 3rd   
Ch Klassenburg Tenten v Riverryan
  German Shepherd Dog   8
Group 4th   
GCh Estrella's Pretty Betty Quick
  Bearded Collie   2
BPIG   
Cowboy's Locked And Loaded
  Australian Shepherd   N/A
Best Altered In Group   
Ch Riverryan Big City Mayor
  German Shepherd Dog   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Kiawah's Take Your Time

Best Of Opposite Sex
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Best Puppy In Breed
Cowboy's Locked And Loaded

Select Dog
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet


Winners Dog: (1-0-2-1)
Cowboy's Locked And Loaded

Junior Puppy Dog Class
1st Cowboy's Locked And Loaded


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Estrella's Princess Lilibeth

12-18 Month Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stonepillar's Nu Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Stonepillar's Nu Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Stonepillar's Nu Moon Rising


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Klassenburg Tenten v Riverryan

Best Of Opposite Sex
Ch Du Domaine Porsha von Lousar

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Dietrich von Micurs

Best Puppy In Breed
Dietrich von Micurs


Winners Dog: (2-2-1-1)
Gunther Von Micurs

Reserve Winners Dog
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Gunther Von Micurs
2nd Call Me Samson Von Lousar

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Dietrich von Micurs

Reserve Winners Bitch
Zeigen's Tessa V. Mowatt

Junior Puppy Bitch Class
1st Zeigen's Tessa V. Mowatt

Senior Puppy Bitch Class
1st Dietrich von Micurs

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Immerzu High Fidelity



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By