Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Thursday, August 7, 2014 - Show # 5



Related Results

Conformation

Tuesday, August 05 (Show # 1)
Tuesday, August 05 (Show # 2)
Wednesday, August 06 (Show # 3)
Wednesday, August 06 (Show # 4)
Thursday, August 07 (Show # 5)

Obedience

Tuesday, August 05 (Obedience Trial 1)
Tuesday, August 05 (Obedience Trial 2)
Wednesday, August 06 (Obedience Trial 3)
Wednesday, August 06 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Tuesday, August 05 (Rally Trial 1)
Tuesday, August 05 (Rally Trial 2)
Wednesday, August 06 (Rally Trial 3)
Wednesday, August 06 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Cheryl Vanderlinde --
SheBogi's Light 'M Up
Breeder/Owner/Handler: Cheryl Vanderlinde, SheBogi Reg'd Akitas
www.shebogi.com


Best In Show
Judge: Alan Bennett
Australian Cattle Dog  
Agassiz's Blueberry Crush
Points: 100 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
Australian Cattle Dog  
Agassiz's Blueberry Crush
Best Baby Puppy In Show
Judge: Alan Bennett
Collie (Rough)   Nightstars Mischief At Glasgowhill








Group 1 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 2nd   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   13
Group 3rd   Ch Deerrun's Photo Finish   Vizsla (Smooth-Haired)   12
Group 4th   
Ch Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   11
BPIG   
Ch Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadymist Ambercroft Let It Go   Retriever (Golden)   0
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Butterblac's Keep Knocking



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 4 pts
GCh Castlefin's Night In The City



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Kriscoland's Dawn Of Bethesda



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 4 pts
Ch Duurstede's Ms Squeak



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deerrun's Photo Finish







Group 2 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   10
Group 2nd    Leoralee's Supernatural MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   9
Group 3rd    Mahoganyrun's Doc Halliday   Rhodesian Ridgeback   8
Group 4th   
GCh Sporting Field's Start The Bidding
  Whippet   5
BPIG   
Jazzman Live At The Ryman
  Coonhound (Black & Tan)   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Ch Jazzman Live At The Ryman



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
GCh Alstertal's Lady Gwenevere



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch Leoralee's Supernatural MW



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Mahoganyrun's Doc Halliday



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sporting Field's Start The Bidding







Group 3 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gatehouse K Hold Your Fire
  Doberman Pinscher   21
Group 2nd   
Starring-Maat Manaki's
  Alaskan Malamute   19
Group 3rd   
Ch Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   10
Group 4th   
Lindsayleigh's Nelson
  Schnauzer (Giant)   6
BPIG   
GCh De Lex Luthor Eternity
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch SheBogi's Light'M Up



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 8 pts
GCh Starring-Maat Manaki's



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
Ch Glencotta's Michelle



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Windorff's Marvelous Mieka



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Ch Lindsayleigh's Nelson







Group 4 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz
  Schnauzer (Miniature)   10
Group 2nd   
GCh Mistybrig Sgian Dubh
  Cairn Terrier   9
Group 3rd   
Ch Wetteraui Jolly Joker
  Scottish Terrier   6
Group 4th   
Ch Farquar Bryanna Róiselcie Áine
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
BPIG    Springmoor And Anlochs Jack   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Conundrum's Lily Oak



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts
GCh Mistybrig Sgian Dubh



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chalma's Feel The Force



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wetteraui Jolly Joker



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts
GCh Farquar Bryanna Róiselcie Áine







Group 5 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher   19
Group 2nd   
GCh Meadwood Charlie Ruckus
  Pug   18
Group 3rd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   16
Group 4th   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   15
BPIG   
GCh Cogie's Thundering Streak
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Avantgarde Moon Song



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Jewelcroft's Mardigrais Isobel



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Thundering Streak



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Maisi Guantanamo Mokry Bandita



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Denzel Divine Madness



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
GCh Jenuwane Im Sexy And I Know It



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh Meadwood Charlie Ruckus



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
GCh DeeBet's Excalibur



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Shoalcreek's Kayla







Group 6 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      5
Group 2nd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   4
Group 3rd   
Ch Keesridge Keely At Vd Hulst
  Keeshond   0
Group 4th No Entry
BPIG    Award Cancelled      N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesridge Keely At Vd Hulst





Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Agassiz's Blueberry Crush
  Australian Cattle Dog   12
Group 2nd   
Ch Wotarukus Instant Insanity
  Briard   11
Group 3rd   
Ch Cameron's Morning Glory
  Bearded Collie   10
Group 4th   Ch ThundeRun Rock On   Australian Shepherd   9
BPIG   
Agassiz's Blueberry Crush
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nightstars Mischief At Glasgowhill   Collie (Rough)   0
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Blueberry Crush



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch ThundeRun Rock On



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cameron's Morning Glory



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wotarukus Instant Insanity



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Omega's Imagination



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Kerhaven's The X Factor



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Schneiderhof's Picture Perfect



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
TLCs Driven



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By