Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Wednesday, August 6, 2014 - Show # 3



Related Results

Conformation

Tuesday, August 05 (Show # 1)
Tuesday, August 05 (Show # 2)
Wednesday, August 06 (Show # 3)
Wednesday, August 06 (Show # 4)
Thursday, August 07 (Show # 5)

Obedience

Tuesday, August 05 (Obedience Trial 1)
Tuesday, August 05 (Obedience Trial 2)
Wednesday, August 06 (Obedience Trial 3)
Wednesday, August 06 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Tuesday, August 05 (Rally Trial 1)
Tuesday, August 05 (Rally Trial 2)
Wednesday, August 06 (Rally Trial 3)
Wednesday, August 06 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Cheryl Vanderlinde --
SheBogi's Light 'M Up
Breeder/Owner/Handler: Cheryl Vanderlinde, SheBogi Reg'd Akitas
www.shebogi.com


Best In Show
Judge: Tim Doxtater
Basenji  
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Australian Cattle Dog  
Agassiz's Blueberry Crush
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tim Doxtater
Rhodesian Ridgeback   Shambatsvuku Sindebele of Sarjo








Group 1 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   25
Group 2nd   
GCh Castlefin's Night In The City
  Retriever (Golden)   24
Group 3rd   Ch Deerrun's Photo Finish   Vizsla (Smooth-Haired)   15
Group 4th   
GCh Maktawae My Kinda Party
  Retriever (Labrador)   14
BPIG   
Ch Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadymist Ambercroft Let It Go   Retriever (Golden)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 2 pts
GCh Butterblac's Keep Knocking



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 8 pts
GCh Castlefin's Night In The City



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
GCh Maktawae My Kinda Party



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 5 pts
Ch Killbride's Thyme Enough



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deerrun's Photo Finish







Group 2 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   18
Group 2nd    Kerry's Irresistible   Irish Wolfhound   17
Group 3rd    Khamsin's Della Soleil   Saluki   13
Group 4th   
Ch Alstertal's Lady Gwenevere
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
BPIG    Khamsin's Della Soleil   Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shambatsvuku Sindebele of Sarjo   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts
Jazzman Coal Miner's Daughter



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts
GCh Alstertal's Lady Gwenevere



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Leoralee's Supernatural MW



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 3 pts
Kerry's Irresistible



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts
Mahoganyrun's Doc Halliday



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts
Ch Khamsin's Della Soleil



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sporting Field's Start The Bidding







Group 3 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Starring-Maat Manaki's
  Alaskan Malamute   20
Group 2nd   
Ch Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   13
Group 3rd   Ch Glencotta's Michelle   Boxer   9
Group 4th   
Ch Knatchbull Sophie Of Bully Boy
  Bullmastiff   6
BPIG   Ch Glencotta's Michelle   Boxer   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
GCh Starring-Maat Manaki's



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 2 pts
Ch Glencotta's Michelle



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Knatchbull Sophie Of Bully Boy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Windorff's Marvelous Mieka



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Lindsayleigh's Ms Chickie



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Debalys Dirt Devil







Group 4 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mistybrig Sgian Dubh
  Cairn Terrier   9
Group 2nd   
Ch Skyehigh's Harley Rose
  West Highland White Terrier   8
Group 3rd   
Ch Chalma's Feel The Force
  Cesky Terrier   7
Group 4th   
Ch Wetteraui Jolly Joker
  Scottish Terrier   6
BPIG   
Ch Skyehigh's Harley Rose
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
Conundrum's Lily Oak



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mistybrig Sgian Dubh



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chalma's Feel The Force



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Crownpark Tuxntails Full Jazz



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wetteraui Jolly Joker



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 3 pts
GCh Farquar Bryanna Róiselcie Áine



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skyehigh's Harley Rose







Group 5 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   18
Group 2nd    Denzel Divine Madness   Papillon   17
Group 3rd   
Ch Wannabee Casanova
  Miniature Pinscher   16
Group 4th   
Ch Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   15
BPIG    Jewelcroft's Mardigrais Isobel   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts
Ch Midsummers True Grit



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Thundering Streak



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wannabee Casanova



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
Denzel Divine Madness



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pekeden PHD For Schuyler



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 6 pts
GCh Jenuwane Im Sexy And I Know It



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts
Sheffield's Crimson Trace



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts
GCh Deebet's Robin Hood



Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts
Ch Shoalcreek's Gambler







Group 6 - Donald Emslie Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      4
Group 2nd    Gumby's The D Is Silent   Chinese Shar-Pei   3
Group 3rd   
Ch Keesridge Keely At Vd Hulst
  Keeshond   0
Group 4th No Entry
BPIG    Award Cancelled      N/A
Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 2 pts
Ch Gumby's The D Is Silent



Judge: Donald Emslie

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesridge Keely At Vd Hulst





Group 7 - Tim Doxtater Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign
  German Shepherd Dog   16
Group 2nd   
GCh HarvestHil The Inner Light
  Collie (Rough)   14
Group 3rd   
Agassiz's Blueberry Crush
  Australian Cattle Dog   10
Group 4th   
GCh Solstice Greendor Nostalgia
  Shetland Sheepdog   9
BPIG   
Agassiz's Blueberry Crush
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nightstars Mischief At Glasgowhill   Collie (Rough)   0
Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
GCh Agassiz's Blueberry Crush



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 0 pts
Wenlisa's Can't Stop The Press



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 3 pts
GCh HarvestHil The Inner Light



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
Glasgowhill's Run For The Roses



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Hellwigg's Let Freedom Reign



Judge: Tim Doxtater

Best Of Breed: 6 pts
GCh Solstice Greendor Nostalgia



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By