Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, November 20, 2021 - Show-1



Related Results

Obedience

Saturday, November 20 (Obedience Trial-1)
Sunday, November 21 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, November 20 (Rally Trial-1)
Sunday, November 21 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:


-- Newfoundland (All Breed) Kennel Club --
www.newfoundlandkennelclub.ca


Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GCh Roaneden's Dream Catcher
Points: 85 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Shih Tzu   Winterholme Fine By Me
Points: 57
Best Puppy In Show
Judge: Sylvia Barkey
Australian Cattle Dog  
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
Best Veteran In Show
Judge: Sylvia Barkey
Retriever (Labrador)  
GCh Onarock Long May Your Jib Draw
Best Altered In Show
Judge: Sylvia Barkey
Entlebucher Mountain Dog   Bluemountain's Jamaican Me Crazy Teka








Group 1 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   27
Group 2nd    Rhapsody Glazed And Confused   Vizsla (Smooth)   26
Group 3rd   Ch Goldiemay's In My Spot   Retriever (Golden)   25
Group 4th   
GCh Captiva Working Out
  Setter (Irish)   16
BPIG    Nautilus Augusta's Golden Bell   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Onarock Long May Your Jib Draw
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Best Puppy In Breed
Fiume's Never Enough



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Junior Puppy Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 8 pts (2-3-4-0)
Ch Goldiemay's In My Spot

Best Of Opposite Sex
Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Winners: (2-3-4-0)
Nautilus Augusta's Golden Bell

Best Puppy In Breed
Nautilus Augusta's Golden Bell

Select Dog
GChEx Nautilus Luck Of The Irish


Winners Dog: (2-3-4-0)
Nautilus Augusta's Golden Bell

Reserve Winners Dog
Fare's Toy Story Rex

Senior Puppy Dog Class
1st Nautilus Augusta's Golden Bell

Open Dog Class
1st Fare's Toy Story Rex


Winners Bitch: (2-3-4-0)
Bitagold's Watch Me Fly

Reserve Winners Bitch
Goldiemay's Secrets Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Bitagold's Watch Me Fly
2nd In The Pinks Lexy Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Goldiemay's Secrets Of Life

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 10 pts (2-5-1-3)
GCh Onarock's Silver Lining

Best Of Opposite Sex
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Winners: (2-5-1-3)
Gofetch In Flanders Feild

Best Puppy In Breed
Gofetch In Flanders Feild

Select Bitch
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon


Winners Dog: (2-5-1-3)
Landnsea's Duke Of Duckworth

Reserve Winners Dog
Onarock's Jiggs Dinner

12-18 Month Dog Class
1st Onarock's Jiggs Dinner

Open Dog Class
1st Landnsea's Duke Of Duckworth


Winners Bitch: (2-5-1-3)
Gofetch In Flanders Feild

Reserve Winners Bitch
Onarock's Beach Stone

Junior Puppy Bitch Class
1st Gofetch In Flanders Feild

12-18 Month Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onarock's Beach Stone

Open Bitch Class
1st Gofetch Gone Gallivanting
2nd Landnsea's Joie's Lookout

Veteran Female
GCh Onarock Long May Your Jib Draw

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plaisance Princess Maia



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Captiva Working Out

Select Bitch
GCh Captiva Kathleen



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Kenerin Hugs 'n Kisses

Open Bitch Class
1st Kenerin Hugs 'n Kisses

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory

Best Puppy In Breed
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

Junior Puppy Dog Class
1st Glaranik Rory


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhapsody Glazed And Confused

Open Dog Class
1st Rhapsody Glazed And Confused






Group 2 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shetara's Lady Marmalade
  Whippet   7
Group 2nd   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   3
Group 3rd    Admindacs Long Way Around   Dachshund (Miniature Long-Haired)   2
Group 4th   
Jackwyre Long Live
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
BPIG   
Ch Shetara's Lady Marmalade
  Whippet   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around

Best Of Opposite Sex
Duchwood's But How Low Can You Go MLP

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Admindacs Long Way Around

Open Bitch Class
1st Admindacs Long Way Around

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jackwyre Long Live


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Shetara's Lady Marmalade

Best Of Opposite Sex
Albelarm The Scotsman With Reve

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Albelarm The Scotsman With Reve

Best Puppy In Breed
Ch Shetara's Lady Marmalade


Winners Dog: (1-1-1-1)
Albelarm The Scotsman With Reve

Senior Puppy Dog Class
1st Albelarm The Scotsman With Reve


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Shetara Comar American Woman

Canadian Bred Bitch Class
1st Shetara Comar American Woman





Group 3 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kingsrock Atlantic Monarch
  Leonberger   8
Group 2nd   GCh Brooklane's Chevy Chevelle   Rottweiler   7
Group 3rd   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   5
Group 4th    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   3
BPIG    Davik's Sakari Red   Siberian Husky   N/A
Best Altered In Group    Bluemountain's Jamaican Me Crazy Teka   Entlebucher Mountain Dog   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Liberator's Kodachrome

Select Dog
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsrock Atlantic Monarch



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Brooklane's Chevy Chevelle


Winners Dog: (0-1-0-0)
Brooklane's Cruzin Camaro

Open Dog Class
1st Brooklane's Cruzin Camaro


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

Best Puppy In Breed
Davik's Sakari Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Davik's Sakari Red





Group 4 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Dunkellers New Normal
  West Highland White Terrier   3
Group 2nd    Alphaloup Eastern Delta Burke   Russell Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   
Dunkellers New Normal
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alphaloup Eastern Delta Burke

Open Bitch Class
1st Alphaloup Eastern Delta Burke

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Dunkellers New Normal

Best Puppy In Breed
Dunkellers New Normal

Select Bitch
Ch Churchwarden's Into The Unknown At De La Pomme



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dunkellers New Normal

Reserve Winners Bitch
Dunkellers Hold Fast

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunkellers New Normal
2nd Dunkellers Hold Fast





Group 5 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   14
Group 2nd    Winterholme The Bachelor   Pomeranian   12
Group 3rd    Xoe's Man In Black   Pug   10
Group 4th    Joval's All Or Muffin At Dashwood   Griffon (Brussels)   9
BPIG    Winterholme The Bachelor   Pomeranian   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Puppy In Breed
Gardine I Did It My Way @ Charkim


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Junior Puppy Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Joval's All Or Muffin At Dashwood


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Best Puppy In Breed
Michaelmas Yue Valentino


Winners Dog: (1-0-1-0)
Michaelmas Yue Valentino

Senior Puppy Dog Class
1st Michaelmas Yue Valentino


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelor

Best Of Opposite Sex
Winterholme The Bachelorette

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelor

Best Puppy In Breed
Winterholme The Bachelor


Winners Dog: (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelor

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterholme The Bachelor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelorette

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterholme The Bachelorette

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xoe's Man In Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Xoe's Man In Black

Open Dog Class
1st Xoe's Man In Black


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Best Of Opposite Sex
Groveshire Cause For Applause

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke


Winners Dog: (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Open Dog Class
1st Groveshire Cause For Applause


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Open Bitch Class
1st Groveshire's Daisy Duke





Group 6 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st    Winterholme Fine By Me   Shih Tzu   9
Group 2nd   
Ch Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   7
Group 3rd   
Ch Ahkama Ser Khe Po A Ma
  Tibetan Terrier   6
Group 4th    De Calida's Ollie Olliander   French Bulldog   5
BPIG   
Keesridge Jorri Comes From Away
  Keeshond   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
De Calida's Ollie Olliander

Select Dog
Ch Martrav N Briley's Go With The Flow


Winners Dog: (1-0-1-0)
De Calida's Ollie Olliander

Open Dog Class
1st De Calida's Ollie Olliander


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Jorri Comes From Away

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Jorri Comes From Away



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
LeeAnns Mya Wanna Be A Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target


Winners Dog: (1-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Open Dog Class
1st Umbra Aberwyn On Target


Winners Bitch: (1-1-0-0)
LeeAnns Mya Wanna Be A Star

Canadian Bred Bitch Class
1st LeeAnns Mya Wanna Be A Star

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Best Puppy In Breed
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Junior Puppy Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Winterholme Fine By Me

Select Dog
Ch Opals Guess Who


Winners Dog: (1-0-1-0)
Winterholme Fine By Me

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Winterholme Fine By Me


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ahkama Ser Khe Po A Ma



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barhund Her Majesty





Group 7 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lacomtesse Ailyn Vel
  German Shepherd Dog   11
Group 2nd   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   9
Group 3rd   
Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   7
Group 4th    Amadore Seriously Loaded   Australian Shepherd   5
BPIG   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Best Puppy In Breed
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Reserve Winners Dog
Catalyst's Wastin' Gas

Junior Puppy Dog Class
1st Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Open Dog Class
1st Catalyst's Wastin' Gas


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Amadore Seriously Loaded

Best Of Opposite Sex
Malka's Class Act

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Amadore Seriously Loaded

Best Puppy In Breed
Malka's More Than A Memory


Winners Dog: (1-3-0-0)
Malka's Class Act

Canadian Bred Dog Class
1st Malka's Class Act


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Amadore Seriously Loaded

Reserve Winners Bitch
Malka's More Than A Memory

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Amadore Seriously Loaded
2nd Malka's Bar None





12-18 Month Bitch Class
2nd Bellaclan Bold N' Beautiful

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Lacomtesse Ailyn Vel

Best Of Opposite Sex
Mandru Von Amalaberg


Winners Dog: (1-0-0-1)
Mandru Von Amalaberg

Open Dog Class
1st Mandru Von Amalaberg


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keecam's Chance Of Flurries



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keecam's Chance Of Flurries

12-18 Month Bitch Class
1st Keecam's Chance Of Flurries

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

Best Of Opposite Sex
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

Best Puppy In Breed
Shelhaven Suarez


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

Junior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By