Dartmouth Kennel Club
Sunday, May 12, 2019 - Show #4



Related Results

Conformation

Saturday, May 11 (Show #1)
Saturday, May 11 (Show #2)
Sunday, May 12 (Show #3)
Sunday, May 12 (Show #4)

Obedience

Saturday, May 11 (Obedience Trial 1)
Sunday, May 12 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, May 11 (Rally Trial 1)
Sunday, May 12 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Deirdre McKinnon
Welsh Corgi (Pembroke)  
Ch Stonecroft's Star Seeking
Points: 132 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Deirdre McKinnon
Beagle  
GCh TG Shillington Seeing Stars
Points: 109
Best Puppy In Show
Judge: Deirdre McKinnon
Whippet  
McCartney's Always Lavish
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donald Wallace
Ibizan Hound   Admare's Arcturus at Miloki
Best Altered In Show
Judge: Deirdre McKinnon
Retriever (Labrador)  
GCh Everwoods All Fired Up








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 2nd   
Ch Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   23
Group 3rd   
Bluestone Silver Wulff Tail
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 4th   Ch Backroad Heineken Light   Retriever (Golden)   17
BPIG   
Bluestone Silver Wulff Tail
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group   
GCh Everwoods All Fired Up
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sabine Belle von Seiger Boss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sabine Belle von Seiger Boss

Open Bitch Class
1st Sabine Belle von Seiger Boss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Opposite Sex
One Shining Fleetwing Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Puppy In Breed
One Shining Fleetwing Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Open Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
One Shining Fleetwing Star

Senior Puppy Bitch Class
1st One Shining Fleetwing Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (0-3-4-0)
Ch Backroad Heineken Light

Best Of Opposite Sex
Jackson's Thank Your Lucky Star

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Brookstone's Skip To My Lu @ Royal Flush


Sexually Altered Dog Class
1st GCh Everwoods All Fired Up


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cfyre's Eternal Flame


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cfyre's Eternal Flame

12-18 Month Dog Class
1st Cfyre's Eternal Flame



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Harbinger's Hidden Treasure

12-18 Month Bitch Class
1st Harbinger's Hidden Treasure


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Reserve Winners Bitch
Palarset MemorableGwendolynBee

Canadian Bred Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy
2nd Palarset MemorableGwendolynBee


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Best Puppy In Breed
Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Select Dog
Ch Marsuvica's Colour Of Black



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Reserve Winners Bitch
Nevaehlea's Music Box Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Nevaehlea N Dreamshadows Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nevaehlea's Music Box Dancer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Of Opposite Sex
Bluestone Fairy Tail

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Puppy In Breed
Bluestone Silver Wulff Tail

Select Bitch
Ch Bluestones Hop Skip And A Jump


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bluestone Silver Wulff Tail

Junior Puppy Dog Class
1st Bluestone Silver Wulff Tail


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bluestone Fairy Tail

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluestone Fairy Tail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Wave Walker

Best Of Opposite Sex
Remme's Alice In Wonderland

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Wave Walker

Best Puppy In Breed
Shore Wave Walker


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shore Wave Walker

Senior Puppy Dog Class
1st Shore Wave Walker


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Remme's Alice In Wonderland

Junior Puppy Bitch Class
1st Remme's Alice In Wonderland


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

Best Puppy In Breed
Follyhills Winoka AfterTheRain


Winners Dog: (1-0-0-0)
Follyhills Winoka AfterTheRain

Senior Puppy Dog Class
1st Follyhills Winoka AfterTheRain



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   14
Group 2nd   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   12
Group 3rd   
GCh Telkel We Know Where You Live
  Dachshund (Standard Long-Haired)   11
Group 4th   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   9
BPIG   
McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Admare's Arcturus at Miloki   Ibizan Hound   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Best Puppy In Breed
Mijkelh Mistral


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mijkelh Mistral

Junior Puppy Dog Class
1st Mijkelh Mistral



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars

Best Puppy In Breed
Shillington Sweet Tooth



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shillington Sweet Tooth

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Sweet Tooth


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Puppy In Breed
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandCru Latour II




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Admare's Arcturus at Miloki


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road

Best Of Opposite Sex
Kiromols Morning Moon


Winners Dog: (2-0-0-1)
Kiromols Morning Moon

Reserve Winners Dog
Trumphill Totalchaos At Lutalo

12-18 Month Dog Class
1st Kiromols Morning Moon

Open Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard

Best Puppy In Breed
Windstorm Be Seen Not Heard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windstorm Be Seen Not Heard

Junior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Be Seen Not Heard


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
McCartney's Always Lavish

Best Puppy In Breed
McCartney's Always Lavish


Winners Dog: (1-0-0-0)
McCartney's Always Lavish

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Always Lavish



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Peter Laventhall-Wolfish Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   21
Group 2nd   
Ch Sanchor's Never Say Never
  Great Pyrenees   20
Group 3rd   
Ch Pine Ridge's Feel The Thunder
  Bullmastiff   19
Group 4th    Michaudville Fait Accompli   Bernese Mountain Dog   18
BPIG    Michaudville Fait Accompli   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novamals Halifornia Dreamin'
  Alaskan Malamute   0
Best Altered In Group No Entry




3-6 Month Bitch Class
1st Lyurua Dyuring Saora Hara


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Novamals Halifornia Dreamin'


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

Best Puppy In Breed
Michaudville Fait Accompli


Winners Dog: (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

Senior Puppy Dog Class
1st Michaudville Fait Accompli



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pine Ridge's Feel The Thunder


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pine Ridge's Feel The Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Feel The Thunder



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Elio Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh ConnQuest Baby I'm A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Hey Casanova Baby

Best Puppy In Breed
GCh Regnancy A Test Of Faith

Select Bitch
Ch Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh TriLa's Workin The Strip

Best Of Opposite Sex
Peakview's You Really Got Me

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Peakview's You Really Got Me

Best Puppy In Breed
Britlinblues Standin Intshadow

Select Bitch
GCh TriLa's Workin The Strip


Winners Dog: (1-1-0-2)
Peakview's You Really Got Me

Open Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Britlinblues Standin Intshadow

Senior Puppy Bitch Class
1st Britlinblues Standin Intshadow


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wanderweg's Pink Champagne

Select Bitch
Ch Wanderweg's Jolly Jumper



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wanderweg's Pink Champagne

Open Bitch Class
1st Wanderweg's Pink Champagne


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Of Opposite Sex
Esmond's Chase The Ace

Best Puppy In Breed
Esmond's Chase The Ace



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Esmond's Chase The Ace

Reserve Winners Bitch
Misztichol's Rhea Of Olympus

Junior Puppy Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace

12-18 Month Bitch Class
1st Misztichol's Rhea Of Olympus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

Open Bitch Class
1st Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Peter Laventhall-Wolfish

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Snowydreams Life OfTheParty

Best Of Opposite Sex
Ch Chimini's Maia The Beautiful


Winners Dog: (1-0-0-1)
Snowydreams Life OfTheParty

12-18 Month Dog Class
1st Snowydreams Life OfTheParty



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dragonfox A Win Wynn Situation
  Welsh Terrier   13
Group 2nd    Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   12
Group 3rd    Ellerker's High Water Hope   Cairn Terrier   11
Group 4th   Ch Regalridge Stand On Guard   Airedale Terrier   10
BPIG    Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rough Jacks Valley Of Lillies   Russell Terrier   0
Best Altered In Group    Regalridge Willow of Virginia   Airedale Terrier   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Kitch's Duck Duck Goose

Best Puppy In Breed
Kitch's Duck Duck Goose



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kitch's Duck Duck Goose

Senior Puppy Bitch Class
1st Kitch's Duck Duck Goose

Sexually Altered Bitch Class
1st Regalridge Willow of Virginia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ryba's Cape Breton Highland Lass

Best Of Opposite Sex
Maybush Red Firecraker Rudy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Blue Moon's Struts Her Stuff


Winners Dog: (1-1-0-1)
Maybush Red Firecraker Rudy

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Firecraker Rudy


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Blue Moon's Struts Her Stuff

Open Bitch Class
1st Blue Moon's Struts Her Stuff


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's High Water Hope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's High Water Hope

12-18 Month Bitch Class
1st Ellerker's High Water Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Trollhattan's Lucy Maud

Best Of Opposite Sex
Trollhattan's Later Gator

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Trollhattan's Lucy Maud

Best Puppy In Breed
Trollhattan's Lucy Maud


Winners Dog: (1-1-0-0)
Trollhattan's Later Gator

12-18 Month Dog Class
1st Trollhattan's Later Gator


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trollhattan's Lucy Maud

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Lucy Maud


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kincora's Elwha Dawn




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Roughjacks Puff D Magic Dragon


3-6 Month Bitch Class
1st Rough Jacks Valley Of Lillies


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's I'll Be Downtown

Best Puppy In Breed
Ellerker's I'll Be Downtown



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ellerker's I'll Be Downtown

Senior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's I'll Be Downtown


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox A Win Wynn Situation




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Best Of Opposite Sex
Skyehigh Shot Rock

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Best Puppy In Breed
Skyehigh At Whiteheather


Winners Dog: (1-1-0-0)
Skyehigh At Whiteheather

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh At Whiteheather


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skyehigh Shot Rock

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh Shot Rock


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st    Thai Silk Golden Legend   Pomeranian   14
Group 2nd   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   13
Group 3rd   
GCh Kalmadray's Son of Anarchy
  Pug   12
Group 4th   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   11
BPIG    Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Best Altered In Group No Entry
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Best Puppy In Breed
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy

Open Bitch Class
1st Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meander Mynameiswilbywonderful



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It

Best Of Opposite Sex
Scherzando Quantum

Best Puppy In Breed
Scherzando Quantum



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Scherzando Quantum

Junior Puppy Bitch Class
1st Scherzando Quantum


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Manitoba's Oakley

Best Of Opposite Sex
Tickitbou Shame On U Gallagher

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Manitoba's Oakley


Winners Dog: (1-2-0-0)
Manitoba's Oakley

12-18 Month Dog Class
1st Manitoba's Oakley


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tickitbou Shame On U Gallagher

Reserve Winners Bitch
Tickitbou N Jmax Quite Frankly

12-18 Month Bitch Class
1st Tickitbou N Jmax Quite Frankly

Open Bitch Class
1st Tickitbou Shame On U Gallagher


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kildrummy Lightning Strikes




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thai Silk Golden Legend


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thai Silk Golden Legend

Open Dog Class
1st Thai Silk Golden Legend



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kalmadray's Son of Anarchy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Marsuvica's Who's on First

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Makes His Mark

Best Puppy In Breed
Marsuvica's Makes His Mark


Winners Dog: (1-0-0-1)
Marsuvica's Makes His Mark

Junior Puppy Dog Class
1st Marsuvica's Makes His Mark



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   14
Group 2nd   
Ch Martrav N Brileys American Rockstar
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   9
Group 4th    Keesridge Charmer At The Ocean   Keeshond   8
BPIG   
Jodezi Takin Er by Storm
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Encee Phoenix Sun Rises At Dunroamin
  German Pinscher   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jodezi Takin Er by Storm

Best Puppy In Breed
Jodezi Takin Er by Storm


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jodezi Takin Er by Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Jodezi Takin Er by Storm


3-6 Month Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje White And Buttoned


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Martrav N Brileys American Rockstar

Best Of Opposite Sex
Shore Georgia May McJagger

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Shore Georgia May McJagger

Best Puppy In Breed
Shore Georgia May McJagger


Winners Dog: (1-2-1-0)
Briley's Who's The Boss

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Who's The Boss


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shore Georgia May McJagger

Reserve Winners Bitch
Briley's Look At The View

Junior Puppy Bitch Class
1st Briley's Look At The View

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Georgia May McJagger


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Of Opposite Sex
Windamirs O'Red Is The New Black

Best Puppy In Breed
Windamirs O'Red Is The New Black


Winners Dog: (1-0-0-1)
Windamirs O'Red Is The New Black

Senior Puppy Dog Class
1st Windamirs O'Red Is The New Black


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keesridge Charmer At The Ocean



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

Best Puppy In Breed
Hawkhill Sheza Ticket



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hawkhill Sheza Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Dawin's Little Jeannie

Best Puppy In Breed
Dawin's Little Jeannie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Dawin's Little Jeannie

Reserve Winners Bitch
Briarside Beacon At Seafoam

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawin's Little Jeannie
2nd Briarside Beacon At Seafoam


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Opals Gimme A Break



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonecroft's Star Seeking
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
Group 2nd   
GCh Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   21
Group 3rd   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   20
Group 4th   
Ch Sheep's Kin Prairie Sea
  Australian Shepherd   19
BPIG    Saffire's Spellbound At Garrison   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast Gonna Be a Legend   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East


3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 6 pts (1-1-0-5)
GCh Sheep's Kin Prairie Sea

Best Of Opposite Sex
Applestream Novacoast by Storm

Best Of Winners: (1-1-0-5)
Applestream Novacoast by Storm

Best Puppy In Breed
Saffire's Spellbound At Garrison

Select Bitch
Ch Novacoast All Or Nothing


Winners Dog: (1-1-0-5)
Applestream Novacoast by Storm

12-18 Month Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm

3-6 Month Dog Class
1st Novacoast Dream of a Legend


Winners Bitch: (1-1-0-5)
Saffire's Spellbound At Garrison

Junior Puppy Bitch Class
1st Saffire's Spellbound At Garrison

3-6 Month Bitch Class
1st Novacoast Gonna Be a Legend


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Integrity's Playing In Poppys


Winners Dog: (1-0-0-0)
Integrity's Playing In Poppys

12-18 Month Dog Class
1st Integrity's Playing In Poppys



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Holly Go Lightly By The Lighthouse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Best Of Opposite Sex
Adiella Dei Precision

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Best Puppy In Breed
Qisma's Daunting Steel Nobler


Winners Dog: (1-2-0-0)
Qisma's Daunting Steel Nobler

Senior Puppy Dog Class
1st Qisma's Daunting Steel Nobler


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Adiella Dei Precision

Reserve Winners Bitch
Heidi Von Micurs

Junior Puppy Bitch Class
1st Heidi Von Micurs

12-18 Month Bitch Class
1st Adiella Dei Precision


Class results courtesy of: John Macdonald



Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Pinewood's Blaize Of Glory



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Shelhaven Secord

Best Puppy In Breed
Brandamike Spicy Chai

Select Bitch
Ch Riviera Believe



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonecroft's Star Seeking




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By