Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Sunday, August 21, 2022 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:



Best In Show
Judge: Wera Hubenthal
Poodle (Standard)  
GCh Hillwood Rosalynda Of Canterbury
Points: 313 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wera Hubenthal
Dachshund (Standard Wire-Haired)  Ch Starbarrack Sweet Victory SW
Points: 284
Best Puppy In Show
Judge: Wera Hubenthal
Samoyed   Supersammy's Gaia
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wera Hubenthal
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Whisperhills Pippi Longstocking
Best Altered In Show
Judge: Wera Hubenthal
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock Dancing With The Storm








Group 1 - Wera Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   52
Group 2nd   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   49
Group 3rd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   39
Group 4th   
GCh Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   38
BPIG   
Ambertru's Head Over Heels
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Whisky In A Teacup



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Skypoint's Finesse

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Skypoint's Back In Black

Best Puppy In Breed
Elsy De Dancas

Select Dog
GChB Leaside's Life Goes On

Select Bitch
Ch Whisperfield Don't Stop Me Now


Winners Dog: (2-3-2-3)
Skypoint's Back In Black

Reserve Winners Dog
Evoslo De Dancas

Junior Puppy Dog Class
1st Evoslo De Dancas

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skypoint's Back In Black

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dakens Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Dakens Sharp Dressed Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dakens Sharp Dressed Man

Reserve Winners Dog
Dakens Cree Alimus Drake

Junior Puppy Dog Class
1st Dakens Sharp Dressed Man
2nd Dakens Cree Alimus Drake


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Inglis The Falconeious Star

Best Of Opposite Sex
Duenorth Guess Who



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duenorth Guess Who

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Guess Who

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Mooselake's Impossible Dream



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mooselake's Impossible Dream

Open Bitch Class
1st Mooselake's Impossible Dream

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Broughall's Winner Takes All



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

12-18 Month Dog Class
1st Harbinger's Just For The Record


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Aislingcudo Is Aingeal Milis

Best Of Opposite Sex
Kenshire What Lola Wants

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Aislingcudo Is Aingeal Milis


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kenshire What Lola Wants

12-18 Month Bitch Class
1st Kenshire What Lola Wants

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Dochas' Summer Rose

Best Of Opposite Sex
Midnightblue Return Of The Jedi

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Midnightblue Return Of The Jedi

Best Puppy In Breed
Ch Aki Spirit Of Dochas

Select Bitch
Ch Aki Spirit Of Dochas


Winners Dog: (1-1-2-2)
Midnightblue Return Of The Jedi

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midnightblue Return Of The Jedi


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Midnightblue Fraggle Rock

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midnightblue Fraggle Rock

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Quail Trail I'm Just Warming Up

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
GCh Twinsmade Hotshot



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Bryden N Springfire's Our Song

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Kirwin's Neverland


Winners Dog: (2-1-1-1)
Kirwin's Neverland

Reserve Winners Dog
Barefoot's Designer Genes

12-18 Month Dog Class
1st Barefoot's Designer Genes

Open Dog Class
1st Kirwin's Neverland

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Hartsdale Key To My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hartsdale Key To My Heart

Open Bitch Class
1st Hartsdale Key To My Heart

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Best Puppy In Breed
Kihivas Majic Of Ozz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Senior Puppy Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sarga's Sax Fifth Avenue

12-18 Month Dog Class
1st Sarga's Sax Fifth Avenue






Group 2 - Wera Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   Ch Starbarrack Sweet Victory SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   71
Group 2nd   Ch Agha Djari's Ondaza Mijkelh   Afghan Hound   64
Group 3rd   Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini   Basenji   62
Group 4th   
GChB Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   54
BPIG   
Heavenlyhund Magnolia
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Whisperhills Pippi Longstocking
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Agha Djari's Ondaza Mijkelh

Best Of Opposite Sex
GCh Awbari Cotton Candy Cloud Sardula



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini

Best Of Opposite Sex
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Best Puppy In Breed
Heartbeat Orion's Belt At Moonrise

Select Bitch
Ch Wittsend Just My Marjani


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Bellator's Jeweled Turquoise

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Sparkle And Shine

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackwing's Special Peanut Butter

Canadian Bred Bitch Class
1st Heartbeat Sparkle And Shine

Open Bitch Class
1st Bellator's Jeweled Turquoise

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Curtisfarms Taybro Juliet

Best Of Opposite Sex
GChS Foxtail's Race To The Finish



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 15 pts (4-5-5-2)
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Opposite Sex
GChB Rabows Rebellion ML

Best Of Winners: (4-5-5-2)
RHill's Iconic Avignon ML

Best Puppy In Breed
Heavenlyhund Magnolia


Winners Dog: (4-5-5-2)
RHill's Iconic Avignon ML

Reserve Winners Dog
Barefoot's Squawk On The Street

Junior Puppy Dog Class
1st Barefoot's Next Generation

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML

Bred By Exhibitor Dog Class
1st RHill's Iconic Avignon ML

Open Dog Class
1st Barefoot's Squawk On The Street

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Minidogland Rammstein

Best Of Opposite Sex
Rhill's Prime Directive At Ashdown MS

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Minidogland Rammstein

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms Sparkle N Shine


Winners Dog: (1-2-0-0)
Minidogland Rammstein

Open Dog Class
1st Minidogland Rammstein


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rhill's Prime Directive At Ashdown MS

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms Sparkle N Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rhill's Prime Directive At Ashdown MS

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 10 pts (1-7-1-2)
Wildwood's It's A Wonderful Life MW

Best Of Opposite Sex
Ch Prelude Incahoots Wyattearp MW

Best Of Winners: (1-7-1-2)
Wildwood's It's A Wonderful Life MW

Best Puppy In Breed
Leoralees We Like Short Shorts MW

Select Bitch
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


Winners Dog: (1-7-1-2)
Magik Rainbow Rafael

Open Dog Class
1st Magik Rainbow Rafael


Winners Bitch: (1-7-1-2)
Wildwood's It's A Wonderful Life MW

Reserve Winners Bitch
Leoralees We Like Short Shorts MW

Junior Puppy Bitch Class
1st Leoralees We Like Short Shorts MW
2nd Cocktail Arya N Carmin MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Almarxils Abril
2nd Gingerrun Windywood Good Golly

12-18 Month Bitch Class
1st Wildwood's Madam V P MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildwood's It's A Wonderful Life MW

Open Bitch Class
1st Prelude's Lucy In The Sky MW

4-6 Month Bitch Class
1st Whisperhills Pippi Longstocking

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 7 pts (0-0-4-4)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GChB Granvalero's Rising Sun SL

Select Dog
GChS Granvalero Moonbeam Special SL

Select Bitch
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Starbarrack Sweet Victory SW

Best Of Opposite Sex
GCh Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Carrig's Lil Marcy


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Carrig's Lil Marcy

Reserve Winners Bitch
Victory Nadine Honey Is That You SW

12-18 Month Bitch Class
1st Carrig's Lil Marcy
2nd Victory Nadine Honey Is That You SW

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretap Let The Girl Drive

Open Bitch Class
1st Bonny Vom Steinkreuz O

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kalkinny Conquest Of Laislinn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kalkinny Conquest Of Laislinn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kalkinny Conquest Of Laislinn

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mountainridge's Uluzambezi


Open Dog Class
1st Kopera's Gamba


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
Vrymeer Lady Cybil

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Eagle Squadron

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Vrymeer Lady Cybil

Best Puppy In Breed
Vrymeer Lady Cybil

Select Bitch
GChS Aisling's Tiz The Season





Group 3 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   61
Group 2nd   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   60
Group 3rd   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   59
Group 4th   Ch Angeldream Devil In Disquise   Doberman Pinscher   58
BPIG    Supersammy's Gaia   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creo's In St. Moritz   Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group   
GCh Perun's Jewel Orchid
  Siberian Husky   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Sendosan Naxxramas

Select Dog
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Northern Light Echo

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spiritrun's Sky's The Limit


Winners Dog: (2-1-0-0)
Spiritrun's Northern Light Echo

Reserve Winners Dog
Bearhug N Northernsong's Brightest Star

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritrun's Northern Light Echo

Canadian Bred Dog Class
1st Bearhug N Northernsong's Brightest Star

4-6 Month Dog Class
1st Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun's Sky's The Limit

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh High Oaks Bohemian Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Turiya's Sultry Amalaya

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Turiya's Sultry Amalaya


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bernova Reciprocity V Bernvonrust

Open Dog Class
1st Bernova Reciprocity V Bernvonrust

4-6 Month Dog Class
1st Creo's In St. Moritz


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Reserve Winners Bitch
Turiya's Bomboloni Alla Crema

12-18 Month Bitch Class
1st Turiya's Bomboloni Alla Crema

Open Bitch Class
1st Turiya's Sultry Amalaya

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
DC's N Fineview's Still Talking

Best Of Winners: (3-1-0-2)
DC's N Fineview's Still Talking

Best Puppy In Breed
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Select Bitch
Ch Xelascon Head Over Heels


Winners Dog: (3-1-0-2)
DC's N Fineview's Still Talking

Reserve Winners Dog
Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Bred By Exhibitor Dog Class
1st DC's N Fineview's Still Talking

Open Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Best Puppy In Breed
Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Senior Puppy Dog Class
1st Mallaig's Moves Like Mick Jagger


4-6 Month Bitch Class
1st Bravesouls Fearsome Arya

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 11 pts (1-3-1-7)
Ch Angeldream Devil In Disquise

Best Of Opposite Sex
GChB Liberator's Eros

Best Of Winners: (1-3-1-7)
Glitterati Time Bomb

Best Puppy In Breed
Glitterati Eternal Fire Bird

Select Bitch
GChB Angeldream Calling All Angels


Winners Dog: (1-3-1-7)
Glitterati Time Bomb

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glitterati Time Bomb


Winners Bitch: (1-3-1-7)
Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Reserve Winners Bitch
Arket's Diamond Select

Junior Puppy Bitch Class
1st Glitterati Eternal Fire Bird

12-18 Month Bitch Class
1st Arket's Diamond Select

Canadian Bred Bitch Class
1st Sioul Hugsnkisses For Lollipop

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Best Of Opposite Sex
Celticknots Alberta's Mount Bowlen

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Best Puppy In Breed
Celticknots A Call To Exxcellence


Winners Dog: (1-3-0-0)
Celticknots Alberta's Mount Bowlen

Junior Puppy Dog Class
1st Celticknots Alberta's Mount Bowlen

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Ch Knighterrant's Maximus Under The Radar

Best Of Opposite Sex
GCh Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Knighterrant Remy Northernpaw

Best Puppy In Breed
Divonacre's Her Majesty Macie

Select Bitch
GCh Northernpaws Claudie


Winners Dog: (1-3-1-2)
Knighterrant Remy Northernpaw

Open Dog Class
1st Knighterrant Remy Northernpaw


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Julia Dream Debra-Damo

Reserve Winners Bitch
Divonacre's Her Majesty Macie

Senior Puppy Bitch Class
1st Divonacre's Her Majesty Macie

12-18 Month Bitch Class
1st Northernpaws Teagan Sophie Of Dragon Hill

Open Bitch Class
1st Julia Dream Debra-Damo

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Eirians Ad Astra Per Aspera

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Eirians Ad Astra Per Aspera

Best Puppy In Breed
Eirians Ad Astra Per Aspera


Winners Dog: (1-4-1-0)
Vasfor's Alexander The Great

12-18 Month Dog Class
1st Vasfor's Alexander The Great


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Eirians Ad Astra Per Aspera

Reserve Winners Bitch
Vonwadges Material Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirians Ad Astra Per Aspera

Senior Puppy Bitch Class
1st Vonwadges Material Girl
2nd Bluebeech's Lay It On The Line

12-18 Month Bitch Class
1st Torra Vd Steinbrucke

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Mo Wang Jia Zu Allang

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mo Wang Jia Zu Allang

Best Puppy In Breed
Supersammy's Gaia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mo Wang Jia Zu Allang

Open Dog Class
1st Mo Wang Jia Zu Allang


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Supersammy's Gaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Gaia

4-6 Month Bitch Class
1st Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Iron Man



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GCh Sherakan's Chillin' Like A Villain

Best Of Opposite Sex
Freon's The Best Is Yet To Come

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Sherakan's White Walker

Best Puppy In Breed
Sherakan's Winter Frost


Winners Dog: (2-5-1-1)
Sherakan's White Walker

Reserve Winners Dog
Trailroc Winter Dragonfire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Trailroc Winter Dragonfire

Open Dog Class
1st Sherakan's White Walker


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Sherakan's Winter Frost

Reserve Winners Bitch
Snoebears Astrid At Sugarrun

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebears Astrid At Sugarrun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sherakan's Winter Frost

Open Bitch Class
1st Perun's Mystic Topaz
2nd Trailroc Starfall
3rd Sibertrott's This Is The Way

4-6 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   22
Group 2nd    Bluestone Con Artist   Fox Terrier (Smooth)   19
Group 3rd    Dachari Casting Spells   Schnauzer (Miniature)   18
Group 4th    Chess Tayann Slightly Painted   Scottish Terrier   14
BPIG    Chess Tayann Slightly Painted   Scottish Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Westchester Foxheart Karma


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wildwood Saturday Evening Post

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildwood Saturday Evening Post


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Jansim Antonina

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brankell Mastermind


Winners Dog: (1-1-1-0)
Brankell Mastermind

Open Dog Class
1st Brankell Mastermind


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Jansim Antonina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jansim Antonina

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Of Opposite Sex
Dirty Dancing Alta Escuela

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dirty Dancing Alta Escuela

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dirty Dancing Alta Escuela

Open Dog Class
1st Dirty Dancing Alta Escuela

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gaegordon's Bristle McMac


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gaegordon's Bristle McMac

Canadian Bred Dog Class
1st Gaegordon's Bristle McMac


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Gleann Flashmob Stiubhard

Best Of Opposite Sex
GCh Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Dachari Casting Spells

Best Of Opposite Sex
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Yvana La Fee Meduz

Select Bitch
Ch Silvershadow Something Special


Winners Dog: (1-1-0-2)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Yvana La Fee Meduz

12-18 Month Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chess Tayann Slightly Painted

Best Of Opposite Sex
Chess Running Through Brambles At Tayann

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chess Tayann Slightly Painted

Best Puppy In Breed
Chess Tayann Slightly Painted


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chess Tayann Slightly Painted

Senior Puppy Dog Class
1st Chess Tayann Slightly Painted

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Best Puppy In Breed
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Reserve Winners Bitch
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Open Bitch Class
1st Killeshin Dunluce Kailin

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great


Winners Dog: (1-0-0-0)
Staffhaven's Gandolf The Great

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Staffhaven's Gandolf The Great






Group 5 - Rodi Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pegase du Domaine de Polana
  Coton De Tulear   28
Group 2nd   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   27
Group 3rd   
GCh Pinkribbon's The Bees Knees
  Papillon   20
Group 4th    Bayside's Prince Louis At McLean   Toy Manchester Terrier   19
BPIG   
Ch WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   N/A
Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applegarden Sparkle Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applegarden Sparkle Dust

Open Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Navyn Busy Bee

Select Dog
Ch Beauview Better By Design



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Navyn Busy Bee

Reserve Winners Bitch
Navyn Gossip Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Navyn Busy Bee

Open Bitch Class
1st Navyn Gossip Girl

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Ch Nimiq's Swat Thirty David

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Alegria's Cassiopeia Of The Stars With Sonrisas

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You


Winners Dog: (1-3-1-2)
Richard Heart Of Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Richard Heart Of Gold


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Alegria's Cassiopeia Of The Stars With Sonrisas

Reserve Winners Bitch
Rockhurst's Foxy Roxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Alegria's Cassiopeia Of The Stars With Sonrisas

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Foxy Roxy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockhurst's Go Go Gracie

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Best Puppy In Breed
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Reserve Winners Bitch
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Pinkribbon's The Bees Knees



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Opposite Sex
Starpom Kvins



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starpom Kvins

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Puppy In Breed
Hyclass Shake Your Groove Thing!


Winners Dog: (1-3-2-1)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Triptych Siosalach Stop And Stare


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Reserve Winners Bitch
Claripugs Ms Merry Weather

Junior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Senior Puppy Bitch Class
1st Claripugs Ms Merry Weather

Canadian Bred Bitch Class
1st Claripugs Winters Song





Group 6 - Wera Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hillwood Rosalynda Of Canterbury
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd    Bier's When Calls The Heart V Rinchen   Tibetan Terrier   22
Group 3rd   
Ch Mardeck's The Magic Ingredient
  Schipperke   21
Group 4th   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   14
BPIG    Supersammy's Inu Sakura   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgeside Violet Rose Goes To Vegas   Poodle (Standard)   0
Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion

Best Of Opposite Sex
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pelee's Humphrey Go Bark

Select Dog
GCh Pelee's Levi The Original Vintage



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Opposite Sex
Ch Superliabull Ajax

Best Puppy In Breed
Karendon's Unforgettabull


Winners Dog: (1-0-1-1)
Karendon's Unforgettabull

Junior Puppy Dog Class
1st Karendon's Unforgettabull


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Fanfare's Ruby Tuesday

Best Puppy In Breed
Fanfare's Simply Stellar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fanfare's Ruby Tuesday

Reserve Winners Bitch
Fanfare's Simply Stellar

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanfare's Simply Stellar

Open Bitch Class
1st Fanfare's Ruby Tuesday

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Canterbury's Midnight Kiki

Best Puppy In Breed
Canterbury's Midnight Kiki



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Canterbury's Midnight Kiki

Junior Puppy Bitch Class
1st Canterbury's Midnight Kiki

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GCh Mardeck's The Magic Ingredient

Best Of Opposite Sex
Delamer Summer Just Got Hotter

Best Puppy In Breed
Freon's Life Is A Highway


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Delamer Summer Just Got Hotter

Reserve Winners Bitch
Freon's Life Is A Highway

Junior Puppy Bitch Class
1st Freon's Life Is A Highway

Open Bitch Class
1st Delamer Summer Just Got Hotter

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
Supersammy's Inu Sakura

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Sakura



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Supersammy's Inu Sakura

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Sakura

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bier's When Calls The Heart V Rinchen




Group 7 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   45
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rysy
  Bouvier des Flandres   36
Group 3rd    Chantryile Landmark Towynridge   Belgian Shepherd Dog   34
Group 4th   
GCh Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   31
BPIG    Chantryile Landmark Towynridge   Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Woodland's You're Braver Than You Believe
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Spock Dancing With The Storm
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Limelite's Tee Off

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Four Leaf Clover

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cedarpaws Four Leaf Clover


Winners Dog: (1-1-1-0)
Manchester My Game My Rules

Open Dog Class
1st Manchester My Game My Rules


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cedarpaws Four Leaf Clover

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

4-6 Month Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic

Best Puppy In Breed
Eagle Valley Supersonic


Winners Dog: (2-0-0-0)
Eagle Valley Supersonic

Reserve Winners Dog
Eagle Valley Seabiscuit

Junior Puppy Dog Class
1st Eagle Valley Supersonic
2nd Eagle Valley Seabiscuit


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Chantryile Landmark Towynridge

Best Of Opposite Sex
GCh Chateau Blanc's The Mighty Quinn

Best Puppy In Breed
Chantryile Landmark Towynridge



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Chantryile Landmark Towynridge

Reserve Winners Bitch
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Junior Puppy Bitch Class
1st Chantryile Landmark Towynridge

Canadian Bred Bitch Class
1st Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Galheights Fabulous Mauna Loa

Best Puppy In Breed
Galheights Fabulous Mauna Loa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Galheights Fabulous Mauna Loa

Senior Puppy Bitch Class
1st Galheights Fabulous Mauna Loa

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fairytale's Oxford

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fairytale's Oxford


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Shooting Star Wishes Du MontOlympe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Reserve Winners Bitch
Limerick Irish Dance

Junior Puppy Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

12-18 Month Bitch Class
1st Limerick Irish Dance

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Almar Camareigh Trinidad

Best Of Opposite Sex
Shebland's Shakira

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Almar Camareigh Trinidad

Select Dog
Ch Hellwigg's Force Of Nature


Winners Dog: (1-2-1-0)
Almar Camareigh Trinidad

Open Dog Class
1st Almar Camareigh Trinidad


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shebland's Shakira

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Where There's Smoke

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Where There's Smoke

Open Bitch Class
1st Shebland's Shakira

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Forestwood Confetti From The Clouds

Best Puppy In Breed
Forestwood Ebony Stargazer



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Reserve Winners Bitch
Forestwood Ebony Stargazer

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Urban Legends U Know U Want It

4-6 Month Bitch Class
1st Urban Legends Meant To Be

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 8 pts (2-5-1-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Irish Tune

Best Of Winners: (2-5-1-1)
Ennismoor Minuet

Best Puppy In Breed
Laureate Frangipane


Winners Dog: (2-5-1-1)
Glencastle Triumphant Journey

Reserve Winners Dog
Laureate Titanium

Junior Puppy Dog Class
1st Laureate Titanium

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey


Winners Bitch: (2-5-1-1)
Ennismoor Minuet

Reserve Winners Bitch
Laureate Frangipane

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Frangipane

Senior Puppy Bitch Class
1st TLCs Eye Candy

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenhylites Tori Tornadoe

Open Bitch Class
1st Ennismoor Minuet
2nd TLCs Lady In Red

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Ch Alkemi Daisy Bell LT

Best Puppy In Breed
Vastgota Summer Breeze LT

Select Dog
Ch Vastgota Hot Off The Press ST

Select Bitch
Ch Vastgota Irish Clover ST



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Vastgota Summer Breeze LT

Senior Puppy Bitch Class
1st Vastgota Summer Breeze LT

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dom Corgi Chorizo


4-6 Month Dog Class
1st Edgebrook's Throw Me The Whip


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dom Corgi Chorizo

Reserve Winners Bitch
Edgebrook's Paint It Black

12-18 Month Bitch Class
1st Dom Corgi Chorizo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Cymry Midnight Wanderer

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Capriccio's Indigo Ice

Best Puppy In Breed
Capriccio's Indigo Ice


Winners Dog: (2-3-0-1)
Cymry Midnight Wanderer

Reserve Winners Dog
Cadwyn O Holy Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Midnight Wanderer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cadwyn O Holy Knight


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Capriccio's Indigo Ice

Reserve Winners Bitch
Cymry Country Sweet Cider

Senior Puppy Bitch Class
1st Capriccio's Indigo Ice

Canadian Bred Bitch Class
1st Bredright Uptown Girl To Kalkinny

Open Bitch Class
1st Cymry Country Sweet Cider

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By