Thousand Islands Kennel & Obedience Club
Saturday, August 20, 2022 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS RBIS CAN GCHS / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Leaside's California Blues
Points: 348 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Portuguese Water Dog  
GChB Fado's Estrelaleal Rei
Points: 296
Best Puppy In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Berger Picard  
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Dalmatian  
BedlamAcres I'm Not A Killer
Best Veteran In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Papillon  
GCh Kellika's King Joshua From Norway
Best Altered In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Welsh Corgi (Pembroke)  
Spock Dancing With The Storm
Best Owner Handled In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChS Roaneden's Shorelander
Best Brace In Show
Judge: Rodi Hubenthal
Basenji  Heartbeat Sparkle And Shine & Basenji  Heartbeat Treetop Lover V Darksun








Group 1 - Rodi Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   51
Group 2nd   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   42
Group 3rd   
GCh Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   41
Group 4th   
Harbinger's Just For The Record
  Setter (Gordon)   36
BPIG    Dochas' Private Stock   Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Masonridge's Bubble Tea Room   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   GCh Skjervtun's To Have And To Hold   Spaniel (English Cocker)   0
Best Owner Handled In Group   
GChS Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Skypoint's Finesse

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Skypoint's Finesse

Best Puppy In Breed
Freya De Dancas


Winners Dog: (2-4-2-1)
Skypoint's Back In Black

Reserve Winners Dog
Evoslo De Dancas

Junior Puppy Dog Class
1st Evoslo De Dancas

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Skypoint's Back In Black


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Skypoint's Finesse

Reserve Winners Bitch
Freya De Dancas

Junior Puppy Bitch Class
1st Freya De Dancas
2nd Leaside Skypoint's Pick The Wildwood Flower
3rd Elsy De Dancas

12-18 Month Bitch Class
1st Skypoint's Finesse

4-6 Month Bitch Class
1st Chrishelle's A Girl Worth Fighting For

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dakens Sharp Dressed Man

Best Puppy In Breed
Dakens Sharp Dressed Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dakens Sharp Dressed Man

Reserve Winners Dog
Dakens Cree Alimus Drake

Junior Puppy Dog Class
1st Dakens Sharp Dressed Man
2nd Dakens Cree Alimus Drake


Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Inglis The Falconeious Star

Best Of Opposite Sex
Duenorth Guess Who



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duenorth Guess Who

Canadian Bred Bitch Class
1st Duenorth Guess Who

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GChB Masonridge's Someone Like You

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Asklar Masonridge It's In His Kiss


Winners Dog: (1-2-1-1)
Asklar Masonridge It's In His Kiss

12-18 Month Dog Class
1st Asklar Masonridge It's In His Kiss


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Asklar Masonridge The Dancing Queen

Reserve Winners Bitch
Benacres I Will Remember You

12-18 Month Bitch Class
1st Asklar Masonridge The Dancing Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Benacres I Will Remember You

4-6 Month Bitch Class
1st Masonridge's Bubble Tea Room

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Broughall's Winner Takes All



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

12-18 Month Dog Class
1st Harbinger's Just For The Record


Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Midnightblue Whitehot Hugo Boss


Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Dochas' Private Stock

Best Of Opposite Sex
Midnightblue Fraggle Rock

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Midnightblue Fraggle Rock

Best Puppy In Breed
Ch Dochas' Private Stock


Winners Dog: (2-1-1-2)
Midnightblue Return Of The Jedi

Reserve Winners Dog
Docha's Red October Blaze

Senior Puppy Dog Class
1st Docha's Red October Blaze

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Midnightblue Return Of The Jedi


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Midnightblue Fraggle Rock

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Midnightblue Fraggle Rock

Veteran Female
GCh Silverstone Skye Tara-Lynne

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Texas Whispering Oaks Set Fire To The Rain

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Quail Trail I'm Just Warming Up

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Nonnies Atomic Number Six

Select Dog
GCh Twinsmade Hotshot


Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Ch Bryden N Springfire's Our Song

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Felecia Too Springfire's Miss Amora


Winners Dog: (2-1-1-1)
Kirwin's Neverland

Reserve Winners Dog
Barefoot's Designer Genes

12-18 Month Dog Class
1st Barefoot's Designer Genes

Open Dog Class
1st Kirwin's Neverland

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Hartsdale Key To My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hartsdale Key To My Heart

Open Bitch Class
1st Hartsdale Key To My Heart

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Best Puppy In Breed
Kihivas Majic Of Ozz


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kihivas Majic Of Ozz

Reserve Winners Dog
Stoney Lake Flynn

Senior Puppy Dog Class
1st Kihivas Majic Of Ozz

12-18 Month Dog Class
1st Stoney Lake Flynn






Group 2 - Rodi Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   88
Group 2nd   Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini   Basenji   85
Group 3rd   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   73
Group 4th   
GChB Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   72
BPIG   
Blackwing's Ferromagnetic Attraction
  Basenji   N/A
Best Veteran In Group   
GCh BaileySong Turkish De Lite
  Irish Wolfhound   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Awbari Cotton Candy Cloud Sardula



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 11 pts (4-3-3-2)
Ch Graedon N Mibre's Dirty Martini

Best Of Opposite Sex
Ch Skywalker N Mibre's Enchanted Charm

Best Of Winners: (4-3-3-2)
Bellator's Jeweled Turquoise

Best Puppy In Breed
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Select Dog
Ch Blackwing's Deja Vu

Select Bitch
Ch Wittsend Just My Marjani


Winners Bitch: (4-3-3-2)
Bellator's Jeweled Turquoise

Reserve Winners Bitch
Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Junior Puppy Bitch Class
1st Blackwing's Ferromagnetic Attraction

Canadian Bred Bitch Class
1st Heartbeat Sparkle And Shine

Open Bitch Class
1st Bellator's Jeweled Turquoise

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
GCh Curtisfarms Taybro Juliet

Select Dog
GCh Branston Trajam Onestep Beyond



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 18 pts (4-10-4-1)
Ch Er Dox He Shoots He Scores

Best Of Opposite Sex
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Best Of Winners: (4-10-4-1)
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart

Best Puppy In Breed
Er Dox Where Dwell The Brave At Heart


Winners Dog: (4-10-4-1)
Barefoot's Squawk On The Street

Reserve Winners Dog
Barefoot's Next Generation

Junior Puppy Dog Class
1st Barefoot's Next Generation

12-18 Month Dog Class
1st Rabows Smoky Quart'z ML

Bred By Exhibitor Dog Class
1st RHill's Iconic Avignon ML

Open Dog Class
1st Barefoot's Squawk On The Street

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Best Of Opposite Sex
Minidogland Rammstein

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Select Dog
Ch B'Havens Primed And Reddy MS


Winners Dog: (1-3-1-0)
Minidogland Rammstein

Open Dog Class
1st Minidogland Rammstein


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Grandgables Ms Sparkle N Shine

Reserve Winners Bitch
Rhill's Prime Directive At Ashdown MS

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms Sparkle N Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rhill's Prime Directive At Ashdown MS

Open Bitch Class
1st Crisscross Fair Chance

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 12 pts (2-8-1-2)
Ch Cocktail Fire And Blood MW

Best Of Opposite Sex
Ch Prelude N Whisperhill Hope MW

Best Of Winners: (2-8-1-2)
Prelude Incahoots Wyattearp MW

Best Puppy In Breed
Gingerrun Windywood Good Golly

Select Bitch
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


Winners Dog: (2-8-1-2)
Prelude Incahoots Wyattearp MW

Reserve Winners Dog
Cocktail One Boy One Dragon MW

Junior Puppy Dog Class
1st Cocktail One Boy One Dragon MW

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Prelude Incahoots Wyattearp MW

Veteran Male
Ch Wildwood Boris Badenough MW

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 9 pts (2-2-4-2)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Best Of Winners: (2-2-4-2)
Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Best Puppy In Breed
Telkel Must Be A Magician SL

Select Dog
GChS Granvalero Moonbeam Special SL

Select Bitch
GChB Granvalero's Rising Sun SL


Winners Dog: (2-2-4-2)
Telkel Must Be A Magician SL

Reserve Winners Dog
Altadach Bachelor's Button SL

Junior Puppy Dog Class
1st Telkel Must Be A Magician SL

Canadian Bred Dog Class
1st Altadach Bachelor's Button SL


Winners Bitch: (2-2-4-2)
Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Reserve Winners Bitch
Telkel Look At Me Now SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Telkel Look At Me Now SL

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

Best Puppy In Breed
Stonedach's Miracle Whip



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Kinderteckel's Blackbird

Reserve Winners Bitch
Stonedach's Miracle Whip

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonedach's Miracle Whip

12-18 Month Bitch Class
1st Kinderteckel's Blackbird

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Opposite Sex
Ch Starbarrack Sweet Victory SW

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Bonny Vom Steinkreuz O

Best Puppy In Breed
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Bonny Vom Steinkreuz O

Reserve Winners Bitch
Victory Nadine Honey Is That You SW

12-18 Month Bitch Class
1st Victory Nadine Honey Is That You SW
2nd Carrig's Lil Marcy

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretap Let The Girl Drive

Open Bitch Class
1st Bonny Vom Steinkreuz O

Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kopera's Gamba

Best Of Opposite Sex
Ch Mountainridge's Uluzambezi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kopera's Gamba

Open Dog Class
1st Kopera's Gamba


Judge: Rodi Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Sirhan Madiidu Al Basari


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sharwassim Ganymede

12-18 Month Dog Class
1st Sharwassim Ganymede






Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Fado's Estrelaleal Rei
  Portuguese Water Dog   62
Group 2nd   
Ch Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   60
Group 3rd   
Ch Napoleo Olive La Coquine
  Saint Bernard   52
Group 4th   
GChS Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   51
BPIG    Bluebeech's Lay It On The Line   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bravesouls Fearsome Arya   Bullmastiff   0
Best Veteran In Group    Freon's The Best Is Yet To Come   Siberian Husky   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul
  Doberman Pinscher   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Of Opposite Sex
Spiritrun's Northern Light Echo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Spiritrun's Sky's The Limit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spiritrun's Northern Light Echo

Junior Puppy Dog Class
1st Spiritrun's Northern Light Echo

4-6 Month Dog Class
1st Spiritrun's Hear Me Roar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spiritrun's Sky's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun's Sky's The Limit

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh High Oaks Bohemian Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Turiya's Sultry Amalaya


4-6 Month Dog Class
1st Creo's In St. Moritz


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Turiya's Sultry Amalaya

Reserve Winners Bitch
Turiya's Bomboloni Alla Crema

12-18 Month Bitch Class
1st Turiya's Bomboloni Alla Crema

Open Bitch Class
1st Turiya's Sultry Amalaya

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Tayniy Sovetnik Iz Teremka

Best Of Opposite Sex
GChB Honey Of Cream Iz Teremka

Select Dog
GCh Mystery Keeper Iz Teremka



4-6 Month Bitch Class
1st Zhar Ptitza Iz Teremka

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GChB Tybrushe's Down By The River

Best Of Opposite Sex
DC's N Fineview's Still Talking

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Xelascon Head Over Heels

Best Puppy In Breed
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites


Winners Dog: (3-2-0-1)
DC's N Fineview's Still Talking

Reserve Winners Dog
Livin's Ring Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Xelascon Hindsight Twenty/Twenty

Bred By Exhibitor Dog Class
1st DC's N Fineview's Still Talking

Open Dog Class
1st Livin's Ring Of Fire


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Xelascon Head Over Heels

Reserve Winners Bitch
Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Junior Puppy Bitch Class
1st Fineview's Taste Of Ginger At Northnlites

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Xelascon Head Over Heels

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Majestic Black Magic

Best Puppy In Breed
Mallaig's Moves Like Mick Jagger


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mallaig's Moves Like Mick Jagger

Senior Puppy Dog Class
1st Mallaig's Moves Like Mick Jagger


4-6 Month Bitch Class
1st Bravesouls Fearsome Arya

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 10 pts (1-2-1-7)
GChB Nevar Supersonic Devil's Starr v Sioul

Best Of Opposite Sex
GChB Liberator's Eros

Best Of Winners: (1-2-1-7)
Glitterati Time Bomb

Best Puppy In Breed
Glitterati Eternal Fire Bird

Select Bitch
GChB Angeldream Calling All Angels


Winners Dog: (1-2-1-7)
Glitterati Time Bomb

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Glitterati Time Bomb


Winners Bitch: (1-2-1-7)
Glitterati Eternal Fire Bird

Reserve Winners Bitch
Arket's Diamond Select

Junior Puppy Bitch Class
1st Glitterati Eternal Fire Bird

12-18 Month Bitch Class
1st Arket's Diamond Select

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Takaanis Miracle Of Pride Rock


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterling's Northern Sentry Hudson V Oceanblue



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Best Of Opposite Sex
Celticknots Alberta's Mount Bowlen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Best Puppy In Breed
Celticknots A Call To Exxcellence


Winners Dog: (1-1-0-0)
Celticknots Alberta's Mount Bowlen

Junior Puppy Dog Class
1st Celticknots Alberta's Mount Bowlen


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Celticknots A Call To Exxcellence

Junior Puppy Bitch Class
1st Celticknots A Call To Exxcellence

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Knighterrant's Maximus Under The Radar

Best Of Opposite Sex
GCh Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Best Puppy In Breed
Divonacre's Her Majesty Macie



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Divonacre's Her Majesty Macie

Senior Puppy Bitch Class
1st Divonacre's Her Majesty Macie

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Havenport Sexsea Queen Of Naboo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Havenport Sexsea Queen Of Naboo

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-5-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Bluebeech's Lay It On The Line

Best Of Winners: (2-5-1-0)
Bluebeech's Lay It On The Line

Best Puppy In Breed
Bluebeech's Lay It On The Line


Winners Dog: (2-5-1-0)
Vasfor's Back In The Fast Lane

Reserve Winners Dog
Vasfor's Alexander The Great

12-18 Month Dog Class
1st Vasfor's Alexander The Great

Open Dog Class
1st Vasfor's Back In The Fast Lane


Winners Bitch: (2-5-1-0)
Bluebeech's Lay It On The Line

Reserve Winners Bitch
Eirians Ad Astra Per Aspera

Junior Puppy Bitch Class
1st Eirians Ad Astra Per Aspera

Senior Puppy Bitch Class
1st Bluebeech's Lay It On The Line
2nd Vonwadges Material Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Torra Vd Steinbrucke

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunterra's Check Me Out

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Napoleo Olive La Coquine



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Opposite Sex
Mo Wang Jia Zu Allang

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Supersammy's Gaia

Best Puppy In Breed
Supersammy's Gaia


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mo Wang Jia Zu Allang

Open Dog Class
1st Mo Wang Jia Zu Allang


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Supersammy's Gaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Gaia

Veteran Female
Sancha's Victoriaus Gold

4-6 Month Bitch Class
1st Samtos's Rise Kelly At Supersammy

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Iron Man



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 9 pts (4-4-0-2)
GCh Sherakan's Chillin' Like A Villain

Best Of Opposite Sex
Freon's The Best Is Yet To Come

Best Of Winners: (4-4-0-2)
Snoebears Astrid At Sugarrun

Best Puppy In Breed
Snoebears Astrid At Sugarrun

Select Bitch
GCh Laskaroad's Ladinia Baila


Winners Bitch: (4-4-0-2)
Snoebears Astrid At Sugarrun

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Winter Frost

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebears Astrid At Sugarrun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sherakan's Winter Frost

Open Bitch Class
1st Sibertrott's This Is The Way
2nd Trailroc Starfall

4-6 Month Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Westchester Foxheart Karma
  Airedale Terrier   26
Group 2nd   
Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton
  Glen Of Imaal Terrier   25
Group 3rd   Ch Chess Checkmate   Scottish Terrier   22
Group 4th   Ch Brankell Mastermind   Border Terrier   21
BPIG   
Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton
  Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Owner Handled In Group   GCh Gleann Lovely Lolita   Glen Of Imaal Terrier   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Westchester Foxheart Karma



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Brankell Mastermind

Best Of Opposite Sex
Jansim Antonina

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brankell Mastermind

Select Dog
GChG Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (1-1-1-0)
Brankell Mastermind

Open Dog Class
1st Brankell Mastermind


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Jansim Antonina

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jansim Antonina

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Ch Thunderally's Shining Starr



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Emjade Firefinch Ablaze

Best Of Opposite Sex
Gaegordon's Bristle McMac


Winners Dog: (2-0-0-1)
Gaegordon's Bristle McMac

Reserve Winners Dog
Gaegordon's Beau Bristle

Canadian Bred Dog Class
1st Gaegordon's Bristle McMac

Open Dog Class
1st Gaegordon's Beau Bristle


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluestone Con Artist

Open Dog Class
1st Bluestone Con Artist


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Silvershadow Something Special

Best Of Opposite Sex
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Dachari Casting Spells

Select Bitch
Ch Silvershadow Talia At Tuxntails


Winners Dog: (1-2-0-2)
Classywags Ziggy Zack Zodiac

Open Dog Class
1st Classywags Ziggy Zack Zodiac


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Dachari Casting Spells

Reserve Winners Bitch
Yvana La Fee Meduz

12-18 Month Bitch Class
1st Yvana La Fee Meduz

Open Bitch Class
1st Dachari Casting Spells

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chess Checkmate



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Best Puppy In Breed
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Reserve Winners Bitch
Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunluce Killeshin KD's Annie Of Earlecroft

Open Bitch Class
1st Killeshin Dunluce Kailin

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Quinta Od Guvernera



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Alba The Guardian Of The Torii

Best Of Opposite Sex
Alba Girls Just Want To Have Fun

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Alba The Guardian Of The Torii

Best Puppy In Breed
Alba The Fireball


Winners Dog: (2-2-0-0)
Alba The Guardian Of The Torii

Reserve Winners Dog
Alba White Warrior

12-18 Month Dog Class
1st Alba The Guardian Of The Torii

Open Dog Class
1st Alba White Warrior


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Alba Girls Just Want To Have Fun

Reserve Winners Bitch
Alba The Fireball

Junior Puppy Bitch Class
1st Alba The Fireball

12-18 Month Bitch Class
1st Alba Girls Just Want To Have Fun





Group 5 - Wera Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cuddle's Dream Catcher
  Pug   32
Group 2nd   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   25
Group 3rd   
Ch Lion Dor Poms Dolce Diamante
  Pomeranian   21
Group 4th   Ch Moongate Love You To The Moon   Chihuahua (Short Coat)   19
BPIG    Triptych Siosalach Stop And Stare   Pug   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Grandepatte VIP SpecialEdition
  Italian Greyhound   0
Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applegarden Sparkle Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applegarden Sparkle Dust

Open Bitch Class
1st Applegarden Sparkle Dust

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Moongate Love You To The Moon

Best Puppy In Breed
GCh Moongate Love You To The Moon



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pegase du Domaine de Polana



Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Beauview Better By Design

Best Of Opposite Sex
Navyn Gossip Girl



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Navyn Gossip Girl

Open Bitch Class
1st Navyn Gossip Girl

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Richard Heart Of Gold

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Rockhurst's Go Go Gracie

Best Puppy In Breed
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Select Bitch
Ch Hearts Delite I Put A Spell On You


Winners Dog: (1-3-0-2)
Richard Heart Of Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Richard Heart Of Gold


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Rockhurst's Go Go Gracie

Reserve Winners Bitch
Alegria's Cassiopeia Of The Stars With Sonrisas

Junior Puppy Bitch Class
1st Alegria's Cassiopeia Of The Stars With Sonrisas

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Foxy Roxy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockhurst's Go Go Gracie

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
Grandepatte Signorina Eleganza



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Grandepatte Signorina Eleganza

Open Bitch Class
1st Grandepatte Signorina Eleganza

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Best Puppy In Breed
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Becon Of Star Light

Reserve Winners Bitch
Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Reh Dreamcatcher Legacy

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Becon Of Star Light

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Lion Dor Poms Dolce Diamante

Best Of Opposite Sex
Starpom Kvins



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starpom Kvins

Open Bitch Class
1st Starpom Kvins

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Cuddle's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Best Puppy In Breed
Triptych Siosalach Stop And Stare

Select Bitch
Ch Heroncrests Coco Chanel


Winners Dog: (1-3-2-1)
Triptych Siosalach Stop And Stare

Junior Puppy Dog Class
1st Triptych Siosalach Stop And Stare


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Hyclass Shake Your Groove Thing!

Reserve Winners Bitch
Claripugs Ms Merry Weather

Junior Puppy Bitch Class
1st Hyclass Shake Your Groove Thing!

Senior Puppy Bitch Class
1st Claripugs Ms Merry Weather

Canadian Bred Bitch Class
1st Claripugs Winters Song

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut

Best Of Opposite Sex
GChB Szulik's Lovely Pasha Britany







Group 6 - John Hodgkinson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mardeck's The Magic Ingredient
  Schipperke   35
Group 2nd   
GChB Wolfriver's Taiho Koki
  Shiba Inu   27
Group 3rd   
GChB Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   25
Group 4th    Bier's When Calls The Heart V Rinchen   Tibetan Terrier   22
BPIG    Supersammy's Inu Sakura   Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BedlamAcres I'm Not A Killer
  Dalmatian   0
Best Veteran In Group   Ch Zephyr's Curious Time After Time   Schipperke   0
Best Altered In Group   Ch Zephyr's Curious Time After Time   Schipperke   0
Best Owner Handled In Group         0
Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Bellissimo's Cashing In @ FourOaks

Best Of Opposite Sex
Bellissimo's Sonate Au Claire Lune At Campion

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Pelee's Levi The Original Vintage

Select Dog
GCh Pelee's Humphrey Go Bark



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Long Feng Nightcrawler



Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy


4-6 Month Dog Class
1st BedlamAcres Shadowhunter's Fire


4-6 Month Bitch Class
1st BedlamAcres I'm Not A Killer

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Karendon's A Whole Latte Love

Best Of Opposite Sex
Ch Ferdinand Of Royal Frenchies

Best Puppy In Breed
Karendon's Unforgettabull


Winners Dog: (2-0-1-1)
Budbulls Indigo

Reserve Winners Dog
Karendon's Unforgettabull

Junior Puppy Dog Class
1st Karendon's Unforgettabull

12-18 Month Dog Class
1st Budbulls Indigo


Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Discover Fortune N Glory At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
Fanfare's Ruby Tuesday

Best Puppy In Breed
Fanfare's Simply Stellar



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Fanfare's Ruby Tuesday

Reserve Winners Bitch
Fanfare's Simply Stellar

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanfare's Simply Stellar

Open Bitch Class
1st Fanfare's Ruby Tuesday

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Mardeck's The Magic Ingredient

Best Of Opposite Sex
Ch Sanhedrin's Rose Berry

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Beachview N Fullmoon Live For The Applause

Best Puppy In Breed
Freon's Life Is A Highway

Select Dog
Ch Exmoor Mana Magic

Select Bitch
Ch Mardeck's Iridessa


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Delamer Summer Just Got Hotter

Reserve Winners Bitch
Freon's Life Is A Highway

Junior Puppy Bitch Class
1st Freon's Life Is A Highway

Open Bitch Class
1st Delamer Summer Just Got Hotter

Veteran Female
Ch Zephyr's Curious Time After Time

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
Supersammy's Inu Sakura

Best Puppy In Breed
Supersammy's Inu Sakura



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Supersammy's Inu Sakura

Senior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Sakura

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bier's When Calls The Heart V Rinchen




Group 7 - Wera Hubenthal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Diamond Is Forever
  Shetland Sheepdog   48
Group 2nd    Manchester My Game My Rules   Australian Shepherd   37
Group 3rd   
Fairytale's Oxford
  Briard   34
Group 4th   
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   32
BPIG   
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa
  Berger Picard   N/A
Best Baby Puppy In Group    Urban Legends Like A Hurricane   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu
  Briard   0
Best Altered In Group   
Spock Dancing With The Storm
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Spock La Mignonne Fille En Feu
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Manchester My Game My Rules

Best Of Opposite Sex
Cedarpaws Four Leaf Clover

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Manchester My Game My Rules


Winners Dog: (1-1-1-0)
Manchester My Game My Rules

Open Dog Class
1st Manchester My Game My Rules


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cedarpaws Four Leaf Clover

12-18 Month Bitch Class
1st Cedarpaws Four Leaf Clover

4-6 Month Bitch Class
1st Woodland's You're Braver Than You Believe

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chantryile Landmark Towynridge

Best Puppy In Breed
Chantryile Landmark Towynridge



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chantryile Landmark Towynridge

Reserve Winners Bitch
Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Junior Puppy Bitch Class
1st Chantryile Landmark Towynridge

Canadian Bred Bitch Class
1st Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa

Best Puppy In Breed
Flywire So Sin-Cere de la Vallee d'Ottawa


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Galheights Eli Teemu Rysy

Best Of Opposite Sex
Galheights Fabulous Mauna Loa

Best Puppy In Breed
Galheights Fabulous Mauna Loa



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Galheights Fabulous Mauna Loa

Senior Puppy Bitch Class
1st Galheights Fabulous Mauna Loa

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Fairytale's Oxford

Best Of Opposite Sex
GCh Fameuse Finniloo Bella's Liberi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fairytale's Oxford

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fairytale's Oxford

Veteran Male
Ch Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu


Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Best Puppy In Breed
Shooting Star Wishes Du MontOlympe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Junior Puppy Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Hellwigg's Force Of Nature

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Where There's Smoke

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Almar Camareigh Trinidad


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Hellwigg's Where There's Smoke

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Where There's Smoke

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lansamur Nikolina Josadis

Best Puppy In Breed
Lansamur Nikolina Josadis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lansamur Nikolina Josadis

Junior Puppy Bitch Class
1st Lansamur Nikolina Josadis

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Forestwood Confetti From The Clouds

Best Puppy In Breed
Forestwood Ebony Stargazer


4-6 Month Dog Class
1st Urban Legends Like A Hurricane


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Forestwood Ebony Stargazer

Reserve Winners Bitch
Urban Legends U Know U Want It

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocky Ridge Shake It If Ya Got It

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Urban Legends U Know U Want It

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
GChG Laureate Diamond Is Forever

Best Of Opposite Sex
TLC's Magnetic

Best Of Winners: (3-6-1-1)
TLC's Magnetic

Best Puppy In Breed
Laureate Frangipane


Winners Dog: (3-6-1-1)
TLC's Magnetic

Reserve Winners Dog
Glencastle Triumphant Journey

Junior Puppy Dog Class
1st Laureate Titanium

Canadian Bred Dog Class
1st Glencastle Triumphant Journey

Open Dog Class
1st TLC's Magnetic


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Ennismoor Minuet

Reserve Winners Bitch
Goldenhylites Tori Tornadoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Frangipane

Senior Puppy Bitch Class
1st TLCs Eye Candy

12-18 Month Bitch Class
1st Goldenhylites Tori Tornadoe

Open Bitch Class
1st Ennismoor Minuet
2nd TLCs Lady In Red
3rd Velvetfog Laurea Look Out

Judge: John Hodgkinson

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT

Best Of Opposite Sex
Ch Alkemi Daisy Bell LT

Select Dog
Ch Vastgota Hot Off The Press ST

Select Bitch
Ch Vastgota Irish Clover ST



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Vastgota Canadian Binesi NT

Open Bitch Class
1st Vastgota Canadian Binesi NT

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Edgebrook's Paint It Black


4-6 Month Dog Class
1st Edgebrook's Throw Me The Whip


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Edgebrook's Paint It Black

Reserve Winners Bitch
Dom Corgi Chorizo

12-18 Month Bitch Class
1st Dom Corgi Chorizo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Judge: Wera Hubenthal

Best Of Breed: 9 pts (2-2-3-3)
GChB Spock La Mignonne Fille En Feu

Best Of Opposite Sex
Ch Cymry Royal Mariner

Best Of Winners: (2-2-3-3)
Capriccio's Indigo Ice

Best Puppy In Breed
Capriccio's Indigo Ice

Select Dog
GChB Cymry Winter Moonlight

Select Bitch
Ch Capriccio's Spirit In The Spotlight


Winners Dog: (2-2-3-3)
Cymry Midnight Wanderer

Reserve Winners Dog
Cadwyn O Holy Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Cymry Midnight Wanderer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cadwyn O Holy Knight

Veteran Male
Ch Cymry Royal Mariner


Winners Bitch: (2-2-3-3)
Capriccio's Indigo Ice

Reserve Winners Bitch
Cymry Country Sweet Cider

Senior Puppy Bitch Class
1st Capriccio's Indigo Ice

Open Bitch Class
1st Cymry Country Sweet Cider

Veteran Female
Spock Dancing With The Storm

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By