Cobequid Dog Club
Sunday, October 8, 2023 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Alaskan Malamute  
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 146 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Coldwater's Mmm Mmm Good
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Schipperke  
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre
Best Altered In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Bulldog  
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Coldwater's Mmm Mmm Good
  Pointer (German Short-Haired)   43
Group 2nd   
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind
  Setter (Irish)   42
Group 3rd   
GCh Woodducks' Gentle On My Mind
  Retriever (Labrador)   40
Group 4th   
GChEx Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   34
BPIG    Summits Opus One Of Chestnut Square   Retriever (Golden)   N/A
Group 1st (Altered)    Aquagem Tell Me S'More Zuk'O   Retriever (Golden)   1
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pageska's Arnie

Best Puppy In Breed
Ch Pageska's Arnie



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Muddyflats Hylo



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Woodducks' Gentle On My Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Wildknight We Will Always Have Paris

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Madabout's Black Magic

Select Dog
GCh Madabout's Dancing In The Big Apple


Winners Dog: (1-2-2-1)
Paradox Knight Black & Chocolate

Open Dog Class
1st Paradox Knight Black & Chocolate

Sexually Altered Dog Class
1st Khylarcreeks Gotta Have'em


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Madabout's Black Magic

Reserve Winners Bitch
Everwood Startop Heart Of The Night

Canadian Bred Bitch Class
1st Madabout's Black Magic

Open Bitch Class
1st Everwood Startop Heart Of The Night

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Plaisance King Of Nightlife



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Marsuvica's Golden Boy



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wymeswold Auguste Escoffier


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wymeswold Auguste Escoffier

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Of Opposite Sex
Waternymphs The Fault In Our Stars

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Waternymphs The Fault In Our Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Waternymphs The Fault In Our Stars

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie

Best Puppy In Breed
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie

Senior Puppy Dog Class
1st Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

12-18 Month Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Egerton's Raise A Ruckus Tonight

Best Of Opposite Sex
Ch Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Best Puppy In Breed
Ch Egerton's Raise A Ruckus Tonight


Winners Dog: (1-0-1-1)
Egerton's Atlantic Right On Target

Junior Puppy Dog Class
1st Egerton's Atlantic Right On Target






Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   14
Group 2nd   
Ch Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   7
Group 3rd   
GChS Comar's River Deep Mountain High
  Whippet   6
Group 4th    KingdomnDaggarwoods Wild At Heart   Norwegian Elkhound   5
BPIG   Ch E R Dox Prof Albus Percival Dumbledog   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Admindac Hocus Pocus MSP

Open Bitch Class
1st Admindac Hocus Pocus MSP

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Best Of Opposite Sex
Ch E R Dox Merlin Green The Great



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ina's Fashion Graceful



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KingdomnDaggarwoods Wild At Heart


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blomidon's Solar Flare



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blomidon's Solar Flare

Open Bitch Class
1st Blomidon's Solar Flare

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   16
Group 2nd   Ch Pine Ridge's Where There's A Will There's A Way   Bullmastiff   15
Group 3rd   
Ch Nevar Devil's Starr Supercharged V Sioul
  Doberman Pinscher   12
Group 4th    Tiamat's Miracle On Ice   Boxer   11
BPIG   
Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   1
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Puppy In Breed
Kidanga's Ettinger Blue


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kidanga's Ettinger Blue

Open Dog Class
1st Kidanga's Ettinger Blue


Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Best Of Opposite Sex
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Puppy In Breed
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Prairie Creek's Guardian Angel



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nevar Devil's Starr Supercharged V Sioul



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh EverEndeavor Indigo Wizard Archer

Best Of Opposite Sex
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira



Winners Bitch: (0-1-1-0)
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Open Bitch Class
1st EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle

Open Bitch Class
1st Rua Soleil Bohemian Belle

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonerose Rocket Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonerose Rocket Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stonerose Rocket Girl

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La

Best Puppy In Breed
Umesh Mahatma-La


Winners Dog: (1-0-0-0)
Umesh Mahatma-La

Senior Puppy Dog Class
1st Umesh Mahatma-La






Group 4 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer
  Border Terrier   9
Group 2nd   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   6
Group 3rd   
Regalridge I Can Change The World
  Welsh Terrier   4
Group 4th   Ch Caudlewood Sheza Lil Hurricane   Parson Russell Terrier   3
BPIG   
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer


Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Best Puppy In Breed
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Senior Puppy Bitch Class
1st Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
GCh Sunjoy's Gingerbread Man



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KinCara Dressed Me In Argyle



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Caudlewood Sheza Lil Hurricane

Best Puppy In Breed
Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caudlewood Repeat Offender

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Repeat Offender

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge I Can Change The World



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge I Can Change The World

12-18 Month Bitch Class
1st Regalridge I Can Change The World





Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   14
Group 2nd   
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper
  Pekingese   11
Group 3rd   
GCh Flashfires Thunder Rolls
  Miniature Pinscher   8
Group 4th    Diamondsun's Lamborghini   Papillon   7
BPIG   
PekeEasy Charlie Brown
  Pekingese   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Best Of Opposite Sex
Maribeso They're Magically Delicious

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Lamborghini


Winners Dog: (2-4-0-0)
Diamondsun's Lamborghini

Reserve Winners Dog
Annacott Animato Karma

Junior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Lamborghini
2nd Annacott Animato Karma


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Maribeso They're Magically Delicious

Reserve Winners Bitch
Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruffcuts Baylee

Senior Puppy Bitch Class
1st Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maribeso They're Magically Delicious

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Rio

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper

Best Of Opposite Sex
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Best Puppy In Breed
PekeEasy Charlie Brown


Winners Dog: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Senior Puppy Dog Class
1st PekeEasy Charlie Brown


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hidden Perch Starry Night Sky

Best Puppy In Breed
Hidden Perch Starry Night Sky



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hidden Perch Starry Night Sky

Reserve Winners Bitch
Kristari's Fly Me Over The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Hidden Perch Starry Night Sky

Open Bitch Class
1st Kristari's Fly Me Over The Moon





Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   13
Group 2nd   
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre
  Schipperke   12
Group 3rd   
Highland's Dancing Darkness Napoli
  Poodle (Miniature)   11
Group 4th   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   8
BPIG   
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre
  Schipperke   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   1
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellissimo's Super Trooper



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Best Of Opposite Sex
Sancerre's Top Gun

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sancerre's Top Gun

Best Puppy In Breed
Sancerre's Top Gun


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sancerre's Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Sancerre's Top Gun


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Fullofbull's No Soup For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's No Soup For You

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Arreau's My Fair Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Maydele's Data Never Lies

Best Puppy In Breed
Esprit I'll Make You Immortal



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Esprit I'll Make You Immortal

Junior Puppy Bitch Class
1st Esprit I'll Make You Immortal

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre

Best Puppy In Breed
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz

Best Puppy In Breed
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   31
Group 2nd   
GChB Quymera's Awakening
  German Shepherd Dog   30
Group 3rd   
GCh Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   23
Group 4th   
GCh Malka's Does He Love You
  Australian Shepherd   22
BPIG   
Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Tresrullah's Mac Attack

Best Puppy In Breed
Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

Select Bitch
Ch Amadore Ray Of Sun Shine


Winners Bitch: (2-4-1-3)
Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

Reserve Winners Bitch
Malka's You Are The Reason

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's You Are The Reason

12-18 Month Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Bar None

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit

Best Puppy In Breed
MalinGer's Mr. Fahrenheit


Winners Dog: (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit

Junior Puppy Dog Class
1st MalinGer's Mr. Fahrenheit


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Omega's Divine Right



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
GCh Riverryan's Dark Moon Rising

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Pharah Vom Troyan Schloss

Best Puppy In Breed
Pharah Vom Troyan Schloss

Select Dog
GCh Riverryan's Silent Strike


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Pharah Vom Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Black Ice Von Kuste

Junior Puppy Bitch Class
1st Pharah Vom Troyan Schloss
2nd Paige Vom Troyan Schloss

Senior Puppy Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Riversides Darling Delight

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Riversides Darling Delight

Best Puppy In Breed
Rockyvalley's Luck Be A Lady

Select Dog
Ch Salish' Ror To Riverside

Select Bitch
Ch Morningstars Can't Fight The Power Of Love


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Riversides Darling Delight

Reserve Winners Bitch
Rockyvalley's Luck Be A Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockyvalley's Luck Be A Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Riversides Darling Delight

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Immerzu Mischief Managed

Select Bitch
Ch Immerzu Lucky Guess



Judge: Thomas Alexander

Best Puppy In Breed
Ch Martinique High Fashion



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shelhaven Zarina

Reserve Winners Bitch
Shelhaven Happy Hour

12-18 Month Bitch Class
1st Shelhaven Zarina

Open Bitch Class
1st Shelhaven Happy Hour

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Best Of Opposite Sex
East Dawn's Quoth The Rehvin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Open Dog Class
1st Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
East Dawn's Quoth The Rehvin

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawn's Quoth The Rehvin

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By