Cobequid Dog Club
Sunday, October 8, 2023 - Show-3



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Alaskan Malamute  
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandy Alexander
Australian Cattle Dog  
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
Points: 142
Best Puppy In Show
Judge: Sandy Alexander
Shetland Sheepdog  
Ch Martinique High Fashion
Best Altered In Show
Judge: Sandy Alexander
Bulldog  
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Cornadore Branco With Annagh
  Setter (Irish Red & White)   43
Group 2nd   
GChB Marsuvica's Golden Boy
  Spaniel (American Cocker)   42
Group 3rd   
GCh Coldwater's Mmm Mmm Good
  Pointer (German Short-Haired)   41
Group 4th   
Kamand Upper Ten
  Spaniel (Sussex)   40
BPIG    Summits Opus One Of Chestnut Square   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pageska's Arnie

Best Puppy In Breed
Ch Pageska's Arnie



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Muddyflats Hylo



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 9 pts (1-2-3-4)
GCh Madabout's Dancing In The Big Apple

Best Of Opposite Sex
Ch Homenhunt Azra Creme Brule

Best Of Winners: (1-2-3-4)
Everwood Startop Heart Of The Night

Select Dog
GCh Moorbern's He's All That

Select Bitch
Ch Twinpond's Bright Beginnings At HomeNHunt


Winners Bitch: (1-2-3-4)
Everwood Startop Heart Of The Night

Reserve Winners Bitch
Madabout's Black Magic

Canadian Bred Bitch Class
1st Madabout's Black Magic

Open Bitch Class
1st Everwood Startop Heart Of The Night

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Plaisance King Of Nightlife



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Marsuvica's Golden Boy



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Of Opposite Sex
Waternymphs The Fault In Our Stars

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Waternymphs The Fault In Our Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Waternymphs The Fault In Our Stars

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie

Best Puppy In Breed
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie

Senior Puppy Dog Class
1st Wyldkatz Sweeter Than Apple Pie


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

12-18 Month Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Long Lane Helmsman Sent From Heaven



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Egerton's Atlantic Saltwater Joy

Best Of Opposite Sex
Ch Egerton's Raise A Ruckus Tonight

Best Puppy In Breed
Ch Egerton's Atlantic Saltwater Joy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Egerton's Atlantic Right On Target

Junior Puppy Dog Class
1st Egerton's Atlantic Right On Target






Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 2nd   
GChB Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   14
Group 3rd   
Ch Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   7
Group 4th    Feinouk Livin On The Edge At Obiwan   Saluki   6
BPIG    Feinouk Livin On The Edge At Obiwan   Saluki   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Saddle Up

Best Puppy In Breed
Ch Shillington Saddle Up



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote's Island Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Admindac Hocus Pocus MSP

Open Bitch Class
1st Admindac Hocus Pocus MSP

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
Ch E R Dox Merlin Green The Great

Select Bitch
Ch Telkel Juste Juliette For ER Dox SL



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ina's Fashion Graceful



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KingdomnDaggarwoods Wild At Heart


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kaskazini Hukalani @ Trumphill



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feinouk Livin On The Edge At Obiwan

Best Puppy In Breed
Feinouk Livin On The Edge At Obiwan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feinouk Livin On The Edge At Obiwan

Junior Puppy Bitch Class
1st Feinouk Livin On The Edge At Obiwan

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High







Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   17
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   16
Group 3rd   
GCh Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   10
Group 4th   
Ch EverEndeavor Indigo Wizard Archer
  Eurasier   8
BPIG   
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   1
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Plainsong's Classic Country

Best Of Opposite Sex
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Of Opposite Sex
Tiamat's Miracle On Ice

Best Puppy In Breed
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Prairie Creeks Bohemian Rhapsody

Select Bitch
Ch Prairie Creek's Guardian Angel



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nevar Devil's Starr Supercharged V Sioul



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh EverEndeavor Indigo Wizard Archer

Best Of Opposite Sex
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira



Winners Bitch: (0-1-1-0)
EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Open Bitch Class
1st EverEndeavor Urbosa's Fury Kira

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rua Soleil Bohemian Belle

Open Bitch Class
1st Rua Soleil Bohemian Belle

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   9
Group 2nd   Ch Caudlewood Sheza Lil Hurricane   Parson Russell Terrier   7
Group 3rd    Regalridge Unapologetic   Welsh Terrier   5
Group 4th   
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   4
BPIG    Regalridge Unapologetic   Welsh Terrier   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer

Select Dog
Ch Versaterre Classic Gary


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Best Puppy In Breed
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Senior Puppy Bitch Class
1st Renica's Hey! Listen to Beansidhe!

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
GCh Sunjoy's Gingerbread Man



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KinCara's Playing Tag With My Heart

Best Puppy In Breed
KinCara's Playing Tag With My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KinCara's Playing Tag With My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st KinCara's Playing Tag With My Heart

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Caudlewood Sheza Lil Hurricane

Best Puppy In Breed
Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Caudlewood Repeat Offender

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Repeat Offender

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Unapologetic

Best Puppy In Breed
Regalridge Unapologetic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Unapologetic

Junior Puppy Bitch Class
1st Regalridge Unapologetic





Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   17
Group 2nd    Chriscendo Civil Unrest   Pomeranian   16
Group 3rd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   13
Group 4th   
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper
  Pekingese   10
BPIG    Chriscendo Civil Unrest   Pomeranian   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper

Select Dog
GCh Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Flashfires Thunder Rolls



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Karma

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Best Puppy In Breed
Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso


Winners Dog: (2-4-0-0)
Annacott Animato Karma

Reserve Winners Dog
Diamondsun's Lamborghini

Junior Puppy Dog Class
1st Annacott Animato Karma
2nd Diamondsun's Lamborghini


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Rio

Junior Puppy Bitch Class
1st Ruffcuts Baylee

Senior Puppy Bitch Class
1st Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maribeso They're Magically Delicious

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Rio

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch SweetPekes Pekeeasy Coast to Coast Cooper

Best Of Opposite Sex
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Best Puppy In Breed
PekeEasy Charlie Brown


Winners Dog: (1-1-1-0)
PekeEasy Charlie Brown

Senior Puppy Dog Class
1st PekeEasy Charlie Brown


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Junior Puppy Bitch Class
1st Taylin Pekeeasy Celtic Kylie

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chriscendo Civil Unrest

Best Of Opposite Sex
Hidden Perch Starry Night Sky

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chriscendo Civil Unrest

Best Puppy In Breed
Chriscendo Civil Unrest


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chriscendo Civil Unrest

Junior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Civil Unrest


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hidden Perch Starry Night Sky

Reserve Winners Bitch
Kristari's Fly Me Over The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Hidden Perch Starry Night Sky

Open Bitch Class
1st Kristari's Fly Me Over The Moon

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annadeans Toby The Tuffy

Open Dog Class
1st Annadeans Toby The Tuffy


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   12
Group 2nd   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   11
Group 3rd   
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre
  Schipperke   10
Group 4th   
GCh Arreau's My Fair Lady
  Poodle (Standard)   9
BPIG   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   1
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellissimo's Super Trooper



Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Muldoon In The Arms Of Angels



Sexually Altered Bitch Class
1st GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Briley N Martrav Sweet Little Somethin

Best Of Opposite Sex
Sancerre's Top Gun

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fullofbull's No Soup For You

Best Puppy In Breed
Fullofbull's No Soup For You


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sancerre's Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Sancerre's Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fullofbull's No Soup For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's No Soup For You

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Arreau's My Fair Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Maydele's Data Never Lies

Best Puppy In Breed
Esprit I'll Make You Immortal



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Esprit I'll Make You Immortal

Junior Puppy Bitch Class
1st Esprit I'll Make You Immortal

Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre

Best Puppy In Breed
Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre


Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz

Best Puppy In Breed
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   39
Group 2nd   
GCh Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   38
Group 3rd   
GCh Malka's Does He Love You
  Australian Shepherd   37
Group 4th   
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley
  Miniature American Shepherd   26
BPIG   
Ch Martinique High Fashion
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-4-2-3)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Winners: (2-4-2-3)
Malka's You Are The Reason

Best Puppy In Breed
Malka's You Are The Reason

Select Dog
Ch Empyrean's The Last Piece

Select Bitch
Ch Amadore Ray Of Sun Shine


Winners Bitch: (2-4-2-3)
Malka's You Are The Reason

Reserve Winners Bitch
Amadore Fancy Like That

Junior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's All Eyes On Me At Styrka

Senior Puppy Bitch Class
1st Malka's You Are The Reason

12-18 Month Bitch Class
1st Amadore Fancy Like That

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Bar None

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Omega's Divine Right

Best Puppy In Breed
Kaliway's Divine Queen Of Heaven



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kaliway's Divine Queen Of Heaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaliway's Divine Queen Of Heaven

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Pharah Vom Troyan Schloss

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Pharah Vom Troyan Schloss

Best Puppy In Breed
Pharah Vom Troyan Schloss

Select Dog
GCh Riverryan's Silent Strike

Select Bitch
GCh Riverryan's Dark Moon Rising


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Pharah Vom Troyan Schloss

Reserve Winners Bitch
Black Ice Von Kuste

Junior Puppy Bitch Class
1st Pharah Vom Troyan Schloss
2nd Paige Vom Troyan Schloss

Senior Puppy Bitch Class
1st Black Ice Von Kuste

Open Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Ch Morningstars Can't Fight The Power Of Love

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Riversides Darling Delight

Best Puppy In Breed
Rockyvalley's Luck Be A Lady

Select Dog
Ch Salish' Ror To Riverside


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Riversides Darling Delight

Reserve Winners Bitch
Rockyvalley's Luck Be A Lady

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockyvalley's Luck Be A Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Riversides Darling Delight

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Novacoast Nordicpearl Shining Light

Best Puppy In Breed
Novacoast Nordicpearl Shining Light

Select Bitch
GCh Riverhund Kyon Wingardium Leviosa



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Novacoast Nordicpearl Shining Light

Junior Puppy Bitch Class
1st Novacoast Nordicpearl Shining Light

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Immerzu Lucky Guess

Select Bitch
Ch Immerzu Mischief Managed



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Martinique High Fashion

Best Of Opposite Sex
Ch Martinique The Voice

Best Puppy In Breed
Ch Martinique High Fashion



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Shelhaven Zarina

Reserve Winners Bitch
Shelhaven Happy Hour

12-18 Month Bitch Class
1st Shelhaven Zarina

Open Bitch Class
1st Shelhaven Happy Hour

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Best Of Opposite Sex
East Dawn's Quoth The Rehvin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Open Dog Class
1st Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
East Dawn's Quoth The Rehvin

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawn's Quoth The Rehvin

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By