Comox Valley Kennel Club
Sunday, June 11, 2023



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Boxer  
Ch Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
Points: 205 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mel Saranchuk
Deerhound (Scottish)  
GChS Necesse's Defendo Dominus
Points: 178
Best Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Great Dane   Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mel Saranchuk
Collie (Rough)   Prairiepine Vividus Legacy Of The Stars
Best Veteran In Show
Judge: Mel Saranchuk
Rhodesian Ridgeback  
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
Best Altered In Show
Judge: Mel Saranchuk
Doberman Pinscher  Ch Sharinway's For Your Eye's Only








Group 1 - Mel Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   57
Group 2nd   
GCh Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   56
Group 3rd   
GChS Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   44
Group 4th   
GChS Danrich's Polly Pocket
  Retriever (Labrador)   41
BPIG   
Rhapsody Better With Sprinkles
  Vizsla (Smooth)   2
Best Baby Puppy In Group    Glainddu's Party Time   Retriever (Flat-Coated)   0
Best Veteran In Group   
GCh Sharella's Crucial Urgency
  Retriever (Golden)   0
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Malhaven Mastro Di Saltello

Best Of Opposite Sex
Hunterspride High Spirits

Select Dog
GChB Suma's Mistero L'Uomo Mascherato



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Hunterspride High Spirits

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hunterspride High Spirits

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonepeake Third Time Lucky

12-18 Month Bitch Class
1st Stonepeake Third Time Lucky

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (3-0-3-2)
GChEx Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Glainddus Midnight Martini

Select Dog
Ch Coastalight Free Spirit

Select Bitch
Ch Glainddus Ebony Topaz


4-6 Month Bitch Class
1st Glainddu's Party Time

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GChS Danrich's Polly Pocket

Best Of Opposite Sex
GChB Makaila's Dapper Revelation

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Wish List Bella Mare

Best Puppy In Breed
Kermodei Kamchatka


Winners Dog: (2-6-1-1)
Tchesinkut's The High Life

Reserve Winners Dog
Ashbys Boot Scootin Boogie

Junior Puppy Dog Class
1st Ashbys Boot Scootin Boogie

Senior Puppy Dog Class
1st Tchesinkut's The High Life


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Wish List Bella Mare

Reserve Winners Bitch
Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell

Junior Puppy Bitch Class
1st Kermodei Kamchatka

Senior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Coastal Tide
2nd Britton's Crown Jewel

12-18 Month Bitch Class
1st Devileen High Stakes

Open Bitch Class
1st Wish List Bella Mare
2nd Maktawae Balcroft Keepr Of D'Spell

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (1-2-4-2)
GChB Readyfor Everyones Favorite Redhead

Best Of Opposite Sex
Ch Outfox's Blush Against The World

Best Of Winners: (1-2-4-2)
Watermark's Westcoast Zunga

Select Dog
GCh Seaterrace Hallow' Jack-O

Select Bitch
GCh Scotiaprides Acadian Jig


Winners Dog: (1-2-4-2)
Watermark's Westcoast Zunga

Canadian Bred Dog Class
1st Watermark's Westcoast Zunga


Winners Bitch: (1-2-4-2)
Outfox Find Your Fire

Reserve Winners Bitch
Redfox Dazzling Firefly

12-18 Month Bitch Class
1st Outfox Find Your Fire
2nd Redfox Dazzling Firefly

4-6 Month Bitch Class
1st Pikkinokka Avatar's Triple Jump

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Best Puppy In Breed
Reidwood More Than A Pretty Face



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Briarstone's Original Citrus

Reserve Winners Bitch
Reidwood More Than A Pretty Face

Junior Puppy Bitch Class
1st Reidwood More Than A Pretty Face

Open Bitch Class
1st Briarstone's Original Citrus

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stirling Morro Bay



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Living On My Own Avendesora



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Living On My Own Avendesora

Reserve Winners Bitch
Wanderlove Jamaica Reggae Night

12-18 Month Bitch Class
1st Wanderlove Jamaica Reggae Night

Open Bitch Class
1st Living On My Own Avendesora

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Anwen's Summer Rain

Open Bitch Class
1st Anwen's Summer Rain

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Rhapsody Better With Sprinkles

Best Of Opposite Sex
Alpine's Set The World On Fire

Best Of Winners: (0-0-1-2)
Rhapsody Better With Sprinkles

Best Puppy In Breed
Rhapsody Better With Sprinkles


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Alpine's Set The World On Fire

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Bartland's Fully Loaded

Best Puppy In Breed
Bartland's Fully Loaded

Select Bitch
GCh Bartland's Moonlight Sonata







Group 2 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   19
Group 2nd   
GCh Granvalero's Let The Sun Shine SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   18
Group 3rd   
GChS Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 4th    Kdolet's Take My Breath Away   Beagle   11
BPIG    Kdolet's Take My Breath Away   Beagle   4
Best Baby Puppy In Group    Meadowmouse LongJohnSilver   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GChB Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Polo's Where Bling Is King

Best Puppy In Breed
GCh Polo's Where Bling Is King



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kdolet's Take My Breath Away

Best Puppy In Breed
Kdolet's Take My Breath Away



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kdolet's Take My Breath Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Kdolet's Take My Breath Away

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Joskip's Moonlight Reflection ML

Best Of Opposite Sex
Phenomenal Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Phenomenal Rn Panacea



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Phenomenal Femme Fatal

Reserve Winners Bitch
Joskip's Moonray ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Phenomenal Rn Panacea

12-18 Month Bitch Class
1st Joskip's Moonray ML

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Phenomenal Femme Fatal

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briaroot's If You Give A Mouse A Cookie

Best Puppy In Breed
Briaroot's If You Give A Mouse A Cookie


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChS Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GChB Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Select Dog
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Winners Bitch: (0-1-3-2)
Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Meadowmouse Bombalurina

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Jetstream Game On

Select Bitch
Ch Admindac She's The Fairest Online


Winners Dog: (1-1-1-2)
Jetstream Game On

12-18 Month Dog Class
1st Jetstream Game On

4-6 Month Dog Class
1st Meadowmouse LongJohnSilver





Group 3 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl
  Boxer   26
Group 2nd   
GCh Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   25
Group 3rd    Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   24
Group 4th   
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   23
BPIG    Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man   Great Dane   N/A
Best Altered In Group   Ch Sharinway's For Your Eye's Only   Doberman Pinscher   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Seaberns Starseeker

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Kalamity's Terresistible


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Kalamity's Terresistible

Reserve Winners Bitch
Seaberns Perfect Storm

Open Bitch Class
1st Kalamity's Terresistible
2nd Seaberns Perfect Storm

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Mephisto N Top Knotch XOXO Gossip Girl



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Banbury's Justified

Reserve Winners Bitch
Banbury's Sexy's Back In Black

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Sexy's Back In Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banbury's Justified

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Rudy The Thunder Moose


Winners Dog: (1-0-0-1)
Rudy The Thunder Moose

Open Dog Class
1st Rudy The Thunder Moose


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Briza From Gardens Heart

Best Puppy In Breed
Cerasi Got Nothing To Hide



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cerasi Got Nothing To Hide

Reserve Winners Bitch
Dyremose Diamond Collection Tesla

Junior Puppy Bitch Class
1st Cerasi Got Nothing To Hide

Open Bitch Class
1st Dyremose Diamond Collection Tesla

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man

Best Puppy In Breed
Laurado's 'N Sobeit's Ramblin Gamblin Man


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Marinella's Ladies Love Country Boy's At Tanaki



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Hillset's Luna Liu

Best Of Opposite Sex
Xuebi From Hillset

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Sancha's Excelsior Reginae Dominum

Best Puppy In Breed
Sancha's Excelsior Reginae Dominum


Winners Dog: (1-2-0-1)
Xuebi From Hillset

Senior Puppy Dog Class
1st Xuebi From Hillset

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Almazy Anabara Tania Fairy Princess







Group 4 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   26
Group 2nd   
GChS Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   24
Group 3rd   Ch Pinnacle Broxden Lickety Split   Fox Terrier (Smooth)   23
Group 4th   
GCh Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   22
BPIG   
Kerion Bluecrush's Maverick
  Kerry Blue Terrier   1
Best Baby Puppy In Group   
Amblegreen Sidney By The Sea
  Norwich Terrier   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Best Puppy In Breed
Takala Trails P!nk Glitter In The Air



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails P!nk Glitter In The Air

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Delicious Abernethy

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Eastern Haar



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Troll Dogs Harold

Best Of Opposite Sex
GChB Wisterias Song Of A Siren


Winners Dog: (1-0-1-1)
Chrysaliss Avenged Sevenfold

Open Dog Class
1st Chrysaliss Avenged Sevenfold


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Christmas Magic O'isle

Select Dog
Ch Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kian's Christmas Magic O'isle

Open Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pinnacle Broxden Lickety Split



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Takala Trails Hazel



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

Best Puppy In Breed
Kerion Bluecrush's Maverick


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerion Bluecrush's Maverick

Senior Puppy Dog Class
1st Kerion Bluecrush's Maverick


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In



4-6 Month Bitch Class
1st Amblegreen Sidney By The Sea

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Empire Stargate Continuum

Best Puppy In Breed
Rogue's Bed Of Roses



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Empire Stargate Continuum

Reserve Winners Bitch
Empire I Am A Movie Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Rogue's Bed Of Roses

12-18 Month Bitch Class
1st Empire I Am A Movie Star

Open Bitch Class
1st Empire Stargate Continuum

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Kometa Rossi Kovid

Select Dog
GCh Lucas (Estonia)



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Distaff Dazzling Display

Best Puppy In Breed
Hillside Larkspur



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik

Reserve Winners Bitch
Distaff Cascade

Junior Puppy Bitch Class
1st Hillside Larkspur

12-18 Month Bitch Class
1st Rustik's It's Only Money Honey With Qwik N Thik
2nd Distaff Cascade

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen A Bit Of Bubbly With Ladyleigh

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen A Bit Of Bubbly With Ladyleigh







Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   35
Group 2nd   
GCh Rae Anne's Top Gun
  Papillon   32
Group 3rd   
Ch MistyTrails Caught On Radar
  Havanese   25
Group 4th   
GChS Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   21
BPIG    Spoildrotten Sealegends Snow Princess   Maltese   3
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Bageera's Raksha
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChS Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneiras Moonlight On The River

Best Puppy In Breed
Ch Wynneiras Moonlight On The River


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Exquisite Luxury Of Veevee

Select Dog
Ch Lyn's Sir Thomas At Lemoge



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChG Mingchen Rewind

Select Dog
GCh Stay In Touch Of An Excellent Choice



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy

Best Puppy In Breed
Cheyennes N Arklands Violets Lil Daisy


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS MistyTrails Caught On Radar

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty La Belle's Luna

Best Of Winners: (1-1-1-1)
MistyTrails Lil Prince Of Finland

Best Puppy In Breed
Ch Specialty La Belle's Luna


Winners Dog: (1-1-1-1)
MistyTrails Lil Prince Of Finland

Junior Puppy Dog Class
1st MistyTrails Lil Prince Of Finland


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Specialty Brie's Laurel

Junior Puppy Bitch Class
1st Specialty Brie's Laurel

4-6 Month Bitch Class
1st MistyTrails Bageera's Raksha

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Best Puppy In Breed
Spoildrotten Sealegends Snow Princess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten Sealegends Snow Princess

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChS Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
GChB Truluv's Once Upon A Time

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Delyteful N Flinters Time For Wishes

Best Puppy In Breed
Riesa's Martini On The Rocks


Winners Dog: (3-2-1-1)
Riesa's Martini On The Rocks

Reserve Winners Dog
Flinters Steal A Kiss

Junior Puppy Dog Class
1st Riesa's Martini On The Rocks
2nd Flinters Steal A Kiss

12-18 Month Dog Class
1st Flinters Chocolate Waffle


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Delyteful N Flinters Time For Wishes

Reserve Winners Bitch
Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Canadian Bred Bitch Class
1st Stromarlyn Truluv's Witchcraft

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delyteful N Flinters Time For Wishes

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Tofini Great Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Pikkinokka's Lady Bug

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tofini Great Adventure

Best Puppy In Breed
Tofini Great Adventure


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tofini Great Adventure

Junior Puppy Dog Class
1st Tofini Great Adventure

Veteran Male
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Cheyennes Rainbow Connection

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Shamrock

Junior Puppy Bitch Class
1st Cheyennes Rainbow Connection

Open Bitch Class
1st Pomhaven's Shamrock

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Sophie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Artemus Victoria Regina

Reserve Winners Bitch
Carmorosa's Lady Sophie

Senior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Sophie

Open Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Tempo's Temperature

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's How Far I'll Go

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Tempo's Temperature

Best Puppy In Breed
Tempo's Temperature


Winners Dog: (1-3-0-0)
Tempo's Temperature

Senior Puppy Dog Class
1st Tempo's Temperature


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Spoildrotten's How Far I'll Go

Reserve Winners Bitch
Tempo's Before He Cheats

Junior Puppy Bitch Class
1st Tempo's Before He Cheats

12-18 Month Bitch Class
1st Spoildrotten's How Far I'll Go

Open Bitch Class
1st Tempo's Oops! I Did It Again





Group 6 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   21
Group 2nd   
GChB Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   20
Group 3rd   
Ch Sealegends Magical Midnight Dance
  Shih Tzu   17
Group 4th   
GChB Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   13
BPIG    Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond   Tibetan Spaniel   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynneiras Made For Me'

Open Bitch Class
1st Wynneiras Made For Me'

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wrapt In Smoke And Mirrors



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Waylin's Sound Of Music

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Waylin's Sound Of Music


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Waylin's Sound Of Music

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's Sound Of Music

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Bellisabull's Private Eye Jones

Best Of Opposite Sex
Ch La Vid Targa (de La Parra)

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bellisabull's Private Eye Jones

Best Puppy In Breed
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bellisabull's Private Eye Jones

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's Private Eye Jones


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Hannybulls Clarice

Reserve Winners Bitch
Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Junior Puppy Bitch Class
1st Honorbul A Song Of Ice And Fire At Kilmarnock

Open Bitch Class
1st Hannybulls Clarice

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Beaubelle Higgins Of Devileen

Best Of Opposite Sex
Frenchilicious Jem And The Hoograms

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Beaubelle Higgins Of Devileen


Winners Dog: (1-1-0-0)
Beaubelle Higgins Of Devileen

Open Dog Class
1st Beaubelle Higgins Of Devileen

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Theory Nuit d'Etoiles

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Theory Nuit d'Etoiles

Best Puppy In Breed
Theory Nuit d'Etoiles


Winners Dog: (1-1-1-0)
Delphinium's Island Adventurers

Senior Puppy Dog Class
1st Delphinium's Island Adventurers


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Theory Nuit d'Etoiles

Senior Puppy Bitch Class
1st Theory Nuit d'Etoiles

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Select Dog
GChB Sealegends Moonlight Magic



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Sealegend's Angel's Trumpet

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Best Of Winners: (0-0-0-1)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Best Puppy In Breed
Meadowpark's Pledging My Love Too Trekhond

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Wendy Schira Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eclipse Boom Boom Pow
  Berger Picard   15
Group 2nd   
GChB Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   14
Group 3rd   
Ch Blueshire's Big Ben
  Old English Sheepdog   12
Group 4th   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   11
BPIG    Kelkary FullMoon Remember My Name Fame   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prairiepine Vividus Legacy Of The Stars   Collie (Rough)   0
Best Veteran In Group   
GChS CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Downrivernkarab Over The Red Sea

Best Puppy In Breed
Downrivernkarab Over The Red Sea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Downrivernkarab Over The Red Sea

Senior Puppy Bitch Class
1st Downrivernkarab Over The Red Sea

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Puppy In Breed
Kelkary FullMoon Remember My Name Fame


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eclipse Boom Boom Pow



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String


4-6 Month Dog Class
1st Nahrof Semper Supra


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Vanisle's Diamond Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Vanisle Vividus Honour In The Afterhours

Select Dog
Ch Ennismoor Ready Aye Ready At Tricounty


4-6 Month Bitch Class
1st Prairiepine Vividus Inherit The Win

Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Snowventure Thunderstruck



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Of Opposite Sex
Southern Sunrise You're Just Lovely Chorey


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blueshire's Big Ben



Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS CoastalViews Winter Shades


Judge: Wendy Schira

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By