Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Saturday, April 2, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, April 02 (Show-1)
Saturday, April 02 (Show-2)
Sunday, April 03 (Show-3)
Sunday, April 03 (Show-4)

Obedience

Saturday, April 02 (Obedience Trial-1)
Sunday, April 03 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, April 02 (Rally Trial-1)
Sunday, April 03 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Irene Latchford
Griffon (Brussels)  
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
Points: 87 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Irene Latchford
Shih Tzu   Jackpot Brilliant Of Moravia
Points: 69
Best Puppy In Show
Judge: Irene Latchford
Newfoundland  
King Of Helluland Eternity Love
Best Veteran In Show
Judge: Irene Latchford
  
Best Altered In Show
Judge: Irene Latchford
Staffordshire Bull Terrier  
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment








Group 1 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   27
Group 2nd   GCh Onarock's Carved In Stone   Retriever (Labrador)   26
Group 3rd   
GCh Plaisance King Louis Jolliet
  Setter (English)   16
Group 4th   Ch Rhapsody Glazed And Confused   Vizsla (Smooth)   15
BPIG    Landnsea's Aint She Wonderful   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Legacyk Justice For All



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Winners: (3-2-3-2)
Jackson's Guilty Of The Crime

Best Puppy In Breed
Jackson's Guilty Of The Crime

Select Dog
Ch Goldiemay's In My Spot

Select Bitch
Ch Ambercreek Princess Marleena


Winners Dog: (3-2-3-2)
Nautilus Augusta's Golden Bell

Reserve Winners Dog
Jackson's Best Of My Love

Junior Puppy Dog Class
1st Canza's Legacy Of Mandalore

Senior Puppy Dog Class
1st Jackson's Best Of My Love

12-18 Month Dog Class
1st Nautilus Augusta's Golden Bell


Winners Bitch: (3-2-3-2)
Jackson's Guilty Of The Crime

Reserve Winners Bitch
In The Pinks Magical Enchntment

Senior Puppy Bitch Class
1st Jackson's Guilty Of The Crime

12-18 Month Bitch Class
1st In The Pinks Magical Enchntment

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Opposite Sex
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Landnsea's Aint She Wonderful

Best Puppy In Breed
Landnsea's Aint She Wonderful

Select Dog
GCh Landnsea's Capt. Ralph's First

Select Bitch
Ch Onarock's Harvest Moon


Winners Dog: (2-4-2-2)
Onarock's Jiggs Dinner

Reserve Winners Dog
Gofetch Fighting Newfoundlander

Junior Puppy Dog Class
1st Gofetch Fighting Newfoundlander

12-18 Month Dog Class
1st Onarock's Jiggs Dinner


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Landnsea's Aint She Wonderful

Reserve Winners Bitch
Landnsea's Across The Tickle

Junior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Peppermint Nob

Senior Puppy Bitch Class
1st Landnsea's Aint She Wonderful

12-18 Month Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

Open Bitch Class
1st Gofetch Gone Gallivanting

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Louis Jolliet



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

12-18 Month Dog Class
1st Glaranik Rory


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Best Of Opposite Sex
Cupric's Completely Wasted At Seagirt

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Best Puppy In Breed
Cupric's Completely Wasted At Seagirt


Winners Dog: (1-2-0-0)
Big Booms Incredible Bongo

Open Dog Class
1st Big Booms Incredible Bongo


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Cupric's Completely Wasted At Seagirt

Reserve Winners Bitch
Wymeswold Montpellier

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupric's Completely Wasted At Seagirt

Open Bitch Class
1st Wymeswold Montpellier

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rhapsody Glazed And Confused







Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   4
Group 2nd   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   3
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince

Best Of Opposite Sex
Ch Jackwyre's Miss Americana

Select Dog
Ch Jackwyre King Of My Heart


Winners Dog: (1-0-2-1)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live






Group 3 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marqways Born Into Royalty
  Akita   12
Group 2nd   
GCh Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   11
Group 3rd   
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago
  Doberman Pinscher   9
Group 4th   GCh Brooklane's Chevy Chevelle   Rottweiler   7
BPIG   
King Of Helluland Eternity Love
  Newfoundland   N/A
Best Veteran In Group No Entry
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marqways Born Into Royalty



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Novamals Autumn Uprising



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Select Dog
Ch Vanquish Maestro Bet On Blacks Colourful



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Best Of Opposite Sex
Sioul's La Vie Est Belle Rosie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Open Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
CR Jackson Figgs


Winners Dog: (1-0-0-0)
CR Jackson Figgs

Open Dog Class
1st CR Jackson Figgs


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Eternity Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Junior Puppy Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Brooklane's Chevy Chevelle


Winners Dog: (1-0-1-0)
Brooklane's Cruzin Camero

Open Dog Class
1st Brooklane's Cruzin Camero


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Best Puppy In Breed
Kiraly's Chinook Sikorsky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Junior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Chinook Sikorsky


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Davik's Sakari Red

12-18 Month Bitch Class
1st Davik's Sakari Red





Group 4 - Dawne Deeley Top Dog
Points
Group 1st   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   7
Group 2nd   
Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   6
Group 3rd   Ch Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   3
Group 4th   
Dunkellers New Normal
  West Highland White Terrier   1
BPIG   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   N/A
Best Altered In Group   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Thunderally's Shining Starr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Junior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Shining Starr

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

Best Puppy In Breed
Caudlewood Dash Clarke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

Junior Puppy Dog Class
1st Caudlewood Dash Clarke


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Best Of Opposite Sex
Rivendell Alphaloup Lil Dickiens

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Best Puppy In Breed
Rivendell's Eastern Pandora


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rivendell's Eastern Pandora

Reserve Winners Bitch
Journey End Nancy Whiskey

Junior Puppy Bitch Class
1st Rivendell's Eastern Pandora

Open Bitch Class
1st Journey End Nancy Whiskey

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-1)
GChB Varekai Besala Mientras Vuela

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dunkellers New Normal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dunkellers New Normal

12-18 Month Bitch Class
1st Dunkellers New Normal





Group 5 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   17
Group 2nd   
GCh Delsols Jazz It Up At Weatherford
  Havanese   15
Group 3rd   
Ch Taylin Warrior King
  Pekingese   13
Group 4th   
Ch Stelwen Saltwater Joys
  Cavalier King Charles Spaniel   11
BPIG    Winterholme Faith Trust And Pixie Dust   Pomeranian   1
Best Altered In Group   
Mallytrail Prince Charming
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-2)
GCh Stelwen Saltwater Joys

Best Of Opposite Sex
Cantata East Coast Marauder

Select Dog
Ch Jewelcroft's Wishes And Dreams

Select Bitch
Ch Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter


Winners Dog: (1-0-1-2)
Cantata East Coast Marauder

Open Dog Class
1st Cantata East Coast Marauder


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Of Opposite Sex
Charkim A Shade Darker

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Puppy In Breed
Gardine I Did It My Way @ Charkim


Winners Dog: (2-1-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Reserve Winners Dog
Gardine Great Expectations

Junior Puppy Dog Class
1st Gardine Great Expectations

Open Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Charkim A Shade Darker

Open Bitch Class
1st Charkim A Shade Darker

Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Bernkastel Call Of The Man Cub


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub

Junior Puppy Dog Class
1st Bernkastel Call Of The Man Cub


Judge: Lynne Oslach

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Delsols Jazz It Up At Weatherford

Best Puppy In Breed
Delsols Candle In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Delsols Candle In The Wind

Junior Puppy Bitch Class
1st Delsols Candle In The Wind

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Taylin Warrior King

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelorette

Best Puppy In Breed
Winterholme Faith Trust And Pixie Dust



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Winterholme The Bachelorette

Reserve Winners Bitch
Winterholme Faith Trust And Pixie Dust

Junior Puppy Bitch Class
1st Winterholme Faith Trust And Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Winterholme The Bachelorette

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Open Dog Class
1st Drageltik's Bubbles


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Best Of Opposite Sex
Groveshire's You Are My Sunshine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Best Puppy In Breed
Groveshire's You Are My Sunshine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Groveshire Cause For Applause

Open Dog Class
1st Groveshire Cause For Applause


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Groveshire's You Are My Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Groveshire's You Are My Sunshine





Group 6 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st    Jackpot Brilliant Of Moravia   Shih Tzu   5
Group 2nd   Ch Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   4
Group 3rd    Oneeto's Marta Blessings In Deguise   Tibetan Terrier   1
Group 4th   
Seransil Atlantic Silver Jewel
  Poodle (Standard)   0
BPIG   
Mrang Essence Of Beauty At Archer
  Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Best Puppy In Breed
Mrang Essence Of Beauty At Archer


Winners Dog: (2-1-0-0)
Umbra Aberwyn On Target

Reserve Winners Dog
Umbra Dead Man Tells No Tales

Junior Puppy Dog Class
1st Umbra Dead Man Tells No Tales

Open Dog Class
1st Umbra Aberwyn On Target


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Senior Puppy Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Best Puppy In Breed
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia

Open Dog Class
1st Jackpot Brilliant Of Moravia


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Best Puppy In Breed
Oneeto's Marta Blessings In Deguise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Junior Puppy Bitch Class
1st Oneeto's Marta Blessings In Deguise



Group 7 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch New Era's Raider
  German Shepherd Dog   9
Group 2nd   
GCh Mychazo A Real Boy At Oracle
  Australian Shepherd   7
Group 3rd   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   6
Group 4th    Kelbren Caught In Charlotte's Webb   Shetland Sheepdog   5
BPIG   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   N/A
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro

Best Puppy In Breed
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mychazo A Real Boy At Oracle



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bannerstone Road Goes Ever On

Open Bitch Class
1st Bannerstone Road Goes Ever On

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh New Era's Raider

Best Of Opposite Sex
Yntriga Von Amalaberg



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Yntriga Von Amalaberg

12-18 Month Bitch Class
1st Yntriga Von Amalaberg

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Best Of Opposite Sex
Shelhaven Suarez

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

12-18 Month Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

12-18 Month Bitch Class
1st Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Unsolved Mystery

Open Dog Class
1st Yasashiikuma Unsolved Mystery


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Balletcor Olympic Victory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Balletcor Olympic Victory

Open Bitch Class
1st Balletcor Olympic Victory

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By