Nipissing Kennel Club
Saturday, October 6, 2018 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, October 06 (Show # 1)
Saturday, October 06 (Show # 2)
Sunday, October 07 (Show # 3)
Sunday, October 07 (Show #4)
Monday, October 08 (Show # 5)
Monday, October 08 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 158 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Norwegian Elkhound   Quiquen Epicentre
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Samoyed   Vanderbilt's Strike A Pose
Best Veteran In Show
Judge: Sue-Ellyn Rempel
Setter (Irish Red & White)  
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops








Group 1 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   GCh Perryglen's Making Contact   Pointer   36
Group 2nd   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   34
Group 3rd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   33
Group 4th   
GCh DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   32
BPIG    Sunkozi Mystique Of Magic   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra's Nothing Beats Rook   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   
GCh Shireoak Rainbows N Raindrops
  Setter (Irish Red & White)   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
BourgRoyal Nature Boy


Winners Dog: (1-0-0-1)
BourgRoyal Nature Boy

12-18 Month Dog Class
1st BourgRoyal Nature Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Perryglen's Autumn Splendour

Canadian Bred Bitch Class
1st Perryglen's Autumn Splendour

3-6 Month Bitch Class
1st Perryglen Solivia Ain't She Sweet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Silvercreek Canton

Best Of Opposite Sex
Mystic Oaks Night Of The Storm

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Silvercreek Canton

Best Puppy In Breed
Mystic Oaks Spirit Of The Night

Select Bitch
Ch Cabinridge Artemis


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Silvercreek Canton

Reserve Winners Bitch
Mystic Oaks Spirit Of The Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystic Oaks Spirit Of The Night

Open Bitch Class
1st Silvercreek Canton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 9 pts (2-3-1-4)
GCh Bearabella's Simply Fabulicious

Best Of Opposite Sex
Ch Blackpool The Pheonix

Best Of Winners: (2-3-1-4)
Sunkozi Mystique Of Magic

Best Puppy In Breed
Sunkozi Mystique Of Magic

Select Bitch
Ch Bearabella's Back With A Bang


Winners Dog: (2-3-1-4)
Sunkozi Mystique Of Magic

Reserve Winners Dog
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Junior Puppy Dog Class
1st Sunkozi Mystique Of Magic

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Veteran Dog Class
1st Ch Aureolus Spring Into Action
2nd Ch Gotta Be When The Stars Go Blue

3-6 Month Dog Class
1st Goldruls Off And Running


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 9 pts (4-5-0-1)
Loretta D'Franco Rolls Royce

Best Of Opposite Sex
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Winners: (4-5-0-1)
Loretta D'Franco Rolls Royce

Best Puppy In Breed
Skazka's Winning Ticket


Winners Bitch: (4-5-0-1)
Wimberway's Roea Peachy

Reserve Winners Bitch
Lynnerville's Gun Powder & Lead

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynnerville's Gun Powder & Lead
2nd Wimberway's Zest For Fun
3rd Skazka's Whispering Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Xin Da Casia At Casbar

Open Bitch Class
1st Wimberway's Roea Peachy

3-6 Month Bitch Class
1st Castilleja's Daisy At Skazka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cfyre's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Cfyre's The Heat Is On


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cfyre's The Heat Is On

Reserve Winners Dog
Tollhaven Kindle

Senior Puppy Dog Class
1st Cfyre's The Heat Is On
2nd Tollhaven Kindle

3-6 Month Dog Class
1st Katyra's Nothing Beats Rook



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Linwood Classical Change




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Veteran Bitch Class
1st Ch Shireoak Rainbows N Raindrops


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gilni's Harmony De Ma Vie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gilni's Harmony De Ma Vie

Open Bitch Class
1st Gilni's Harmony De Ma Vie

3-6 Month Bitch Class
1st Mar-K Joyeuse De Ma Vie Lajoiecocker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   28
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   24
Group 3rd   
Ch Harambee's Libertine Of Wick
  Deerhound (Scottish)   22
Group 4th   GCh Castlekeep Dark N Stormynights   Irish Wolfhound   21
BPIG    Quiquen Epicentre   Norwegian Elkhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silvercharm Satisfied With Tripletime   Whippet   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Puppy In Breed
Branston Trajam RulesDon'tApply


Winners Dog: (1-0-1-0)
Branston Trajam RulesDon'tApply

Junior Puppy Dog Class
1st Branston Trajam RulesDon'tApply



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Freckashpeng Kira Rurik

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

Best Puppy In Breed
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

12-18 Month Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Best Puppy In Breed
Chetcote Pawprints Classified


Winners Dog: (1-1-1-0)
Chetcote Pawprints Classified

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Chetcote Pawprints Classified


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chetcote Pawprints Cheri Amour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Pawprints Cheri Amour

3-6 Month Bitch Class
1st Chetcote Pawprint Mademoiselle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Silken Sheen

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms So Delectable



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Ms Silken Sheen

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Ebony Figurine

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Ebony Figurine

Open Bitch Class
1st Grandgables Ms Silken Sheen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Telkel We Know Where You Live

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's A Star Is Born SL

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL

Best Puppy In Breed
Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Zambezi Dagi-Dog

12-18 Month Bitch Class
1st Zambezi Dagi-Dog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Harambee's Libertine Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Castlekeep Dark N Stormynights

Best Of Opposite Sex
Odenwolf's Sheila

Best Puppy In Breed
Odenwolf's Lady Grinning Soul



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Odenwolf's Sheila

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Lady Grinning Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Odenwolf's Lady Grinning Soul

Open Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quiquen Epicentre

Best Puppy In Breed
Quiquen Epicentre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quiquen Epicentre

Senior Puppy Dog Class
1st Quiquen Epicentre



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Osiris Legally Blonde

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Wunder Forgetmenot By Grace

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Follow My Lead

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Wunder Forgetmenot By Grace

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot By Grace


Winners Dog: (1-3-0-0)
Freckashpeng Follow My Lead

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Follow My Lead


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Wunder Forgetmenot By Grace

Reserve Winners Bitch
Shetara's Fame At Comar

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot By Grace
2nd Shetara's Fame At Comar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Freckashpeng My Oh My

3-6 Month Bitch Class
1st Silvercharm Satisfied With Tripletime


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Bruce Owen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   21
Group 2nd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   20
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   17
Group 4th   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   15
BPIG   
Ch Unicornhill's Broke The Bank
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Strike A Pose   Samoyed   0
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Best Of Opposite Sex
GCh Tickitbou's Fatal Attraction

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Haltonhills Tickitbou Swan Song

Best Puppy In Breed
Haltonhills Tickitbou Swan Song

Select Dog
Ch Trimanor's Bautistablueispride


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Trimanor's On The Luce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trimanor's On The Luce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Unanswered Prayers

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Best Puppy In Breed
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Select Bitch
Ch Gatehouse Undeniable


Winners Dog: (1-1-0-2)
Gatehouse Unanswered Prayers

Open Dog Class
1st Gatehouse Unanswered Prayers


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Soulstorm N Cassel Darkphoenix

Junior Puppy Bitch Class
1st Soulstorm N Cassel Darkphoenix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Ch Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Northernpaws Hakuna Matata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-1-1)
Recurve Allusion Of Summerford

Junior Puppy Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Starlight's The Sky Is The Limit

Best Of Opposite Sex
Pakoanani Reach For The Sky

Best Puppy In Breed
Moutain Woods Take Me To Neverland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pakoanani Reach For The Sky

Reserve Winners Bitch
Moutain Woods Take Me To Neverland

Junior Puppy Bitch Class
1st Moutain Woods Take Me To Neverland

Open Bitch Class
1st Pakoanani Reach For The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Owen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
Unicornhill's Broke The Bank


Winners Dog: (2-0-0-0)
Unicornhill's Broke The Bank

Reserve Winners Dog
Kristari's Northern Aurum

Junior Puppy Dog Class
1st Unicornhill's Broke The Bank

Senior Puppy Dog Class
1st Kristari's Northern Aurum



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Len Harfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   10
Group 2nd   
GCh Thunderally's Putin On The Ritz
  Bull Terrier (Miniature)   9
Group 3rd   Ch Abberann Derbla   Glen Of Imaal Terrier   8
Group 4th   Ch Foxheart's I'm To Blame   Fox Terrier (Wire)   7
BPIG    Mazara's Two For The Show   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Kishniga's HMS Maximus
  Skye Terrier   0
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Mazara's Two For The Show

Best Puppy In Breed
Mazara's Two For The Show



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mazara's Two For The Show

Reserve Winners Bitch
Skerli Shagane

Junior Puppy Bitch Class
1st Mazara's Two For The Show

Open Bitch Class
1st Skerli Shagane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wenrick's Brightest Star

Reserve Winners Bitch
Wenrick's Sweet Stuff

Open Bitch Class
1st Wenrick's Brightest Star
2nd Wenrick's Sweet Stuff


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvershadow Head Over Heels

Best Puppy In Breed
Silvershadow Head Over Heels



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Best Puppy In Breed
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Senior Puppy Bitch Class
1st Chess Celestial Sister


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Len Harfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus


Veteran Dog Class
1st GCh Kishniga's HMS Maximus



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   21
Group 2nd   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   17
Group 3rd   
Ch Bloomsbury Because Of Love
  Chihuahua (Short Coat)   14
Group 4th   
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   13
BPIG    Bugaboo Harvey Wallbanger   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Romiche Temple Bell   Pekingese   0
Best Veteran In Group   
Ch Crestyle Can't Touch This HL
  Chinese Crested   0
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenorchys Fame And Fortune 2nd



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ardently All Started Groovin'

Best Puppy In Breed
Ardently All Started Groovin'


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ardently All Started Groovin'

Senior Puppy Dog Class
1st Ardently All Started Groovin'



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Because Of Love




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crestyle Dramatic Entrance HL


Veteran Dog Class
1st Ch Crestyle Can't Touch This HL



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Best Puppy In Breed
Maplebruxe Dr Finkelstein


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Senior Puppy Dog Class
1st Maplebruxe Dr Finkelstein



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Loscompanero's Pinot Noir

Select Bitch
GCh Rockhurst's Tickled Pink


Winners Dog: (1-0-1-2)
Loscompanero's Pinot Noir

Junior Puppy Dog Class
1st Loscompanero's Pinot Noir



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Best Of Opposite Sex
Romiche Ce Bel Amour

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Romiche Ce Bel Amour

Best Puppy In Breed
Romiche Toison D'Or


Winners Dog: (1-1-1-0)
Romiche Toison D'Or

Junior Puppy Dog Class
1st Romiche Toison D'Or


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Romiche Ce Bel Amour

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Romiche Ce Bel Amour

3-6 Month Bitch Class
1st Romiche Temple Bell
2nd Romiche Temple Pagoda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Brazos River It's A Good Thing

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Harvey Wallbanger

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brazos River It's A Good Thing

Best Puppy In Breed
Bugaboo Harvey Wallbanger

Select Dog
Ch Talbotrails High Voltage


Winners Dog: (1-1-1-0)
Bugaboo Harvey Wallbanger

Senior Puppy Dog Class
1st Bugaboo Harvey Wallbanger


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brazos River It's A Good Thing

12-18 Month Bitch Class
1st Brazos River It's A Good Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Best Of Opposite Sex
Justatitch Lord Of The Rings

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Best Puppy In Breed
Justatitch Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-3-0-0)
Justatitch Lord Of The Rings

Reserve Winners Dog
CwnAnnwn's The Crime In Mind

Senior Puppy Dog Class
1st CwnAnnwn's The Crime In Mind

Open Dog Class
1st Justatitch Lord Of The Rings


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Justatitch Willo The Wisp

Reserve Winners Bitch
Rayna Shoalcreek Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Rayna Shoalcreek Blue

Open Bitch Class
1st Justatitch Willo The Wisp
2nd Tarmar Tiny Treasure


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Mark Johnston Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   21
Group 2nd   
Ch Souyen's Brass In Pocket
  Shih Tzu   15
Group 3rd   
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   12
Group 4th   
Ch Quarel De El Mencey Loco
  French Bulldog   10
BPIG   
Ch Quarel De El Mencey Loco
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise   Boston Terrier   0
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Jinks I'm Precious Prue

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Jinks I'm Precious Prue

Senior Puppy Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue

Veteran Bitch Class
1st GCh Krak-Mont's Blessing In Disguise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Best Puppy In Breed
Echoview's Nu Folio


Winners Dog: (1-0-0-0)
Echoview's Nu Folio

Junior Puppy Dog Class
1st Echoview's Nu Folio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quarel De El Mencey Loco

Best Puppy In Breed
Ch Quarel De El Mencey Loco




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legendorf Umberto Ugo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre

Best Of Opposite Sex
Wund-R Y K-Central Shaken Not Stirred



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (1-3-1-1)
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou


Winners Dog: (1-3-1-1)
Bijou's Mango Mai Tai

Junior Puppy Dog Class
1st Bijou's Mango Mai Tai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bindi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bindi

Open Bitch Class
1st Bindi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket

Best Puppy In Breed
Souyen's My Heart Is In Havana



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Souyen's My Heart Is In Havana

Reserve Winners Bitch
Dungreggor Kiss Me Sassy

Junior Puppy Bitch Class
1st Souyen's My Heart Is In Havana

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dungreggor Kiss Me Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Johnston

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Barbara du Pree Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   15
Group 2nd   
GCh Bellaclan Bugatti
  Border Collie   14
Group 3rd   Ch Grandgables Playing The Field   Shetland Sheepdog   13
Group 4th   
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   7
BPIG   Ch Grandgables Playing The Field   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst's Started With A Song
  Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   GCh Stan von der Eschelbronner Schlosswiese   German Shepherd Dog   0
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


3-6 Month Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip

Best Of Opposite Sex
Ch Aleshanee Tobey's Comet

Best Puppy In Breed
Ch Hearthside Dirty Border Girl At Aussiezip




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chantryile Hayley Lady Of Dior

Open Bitch Class
1st Chantryile Hayley Lady Of Dior


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Moda's Summer Star Raylex Chablis

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 5 pts (4-1-0-1)
Grandgables Playing The Field

Best Of Opposite Sex
Ramblinbrooks Cold Snap

Best Of Winners: (4-1-0-1)
Grandgables Playing The Field

Best Puppy In Breed
Grandgables Playing The Field

Select Bitch
Ch Ramblinbrooks Amazin Grace


Winners Dog: (4-1-0-1)
Grandgables Playing The Field

Reserve Winners Dog
Starquest Cermel Turbo Charged

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Pocket Full Of Kisses

Canadian Bred Dog Class
1st Starquest Cermel Turbo Charged

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grandgables Playing The Field

Open Dog Class
1st Grandgables Dezign By Mystic


Winners Bitch: (4-1-0-1)
Ramblinbrooks Cold Snap

Junior Puppy Bitch Class
1st Ramblinbrooks Cold Snap


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Ch Yasashiikuma Show Me The Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By