Prince George Kennel Club
Friday, July 21, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, July 21 (Show-1)
Friday, July 21 (Show-2)
Saturday, July 22 (Show-3)
Saturday, July 22 (Show-4)
Sunday, July 23 (Show-5)
Sunday, July 23 (Show-6)

Obedience

Saturday, July 22 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 22 (Obedience Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Donna Conod
Kerry Blue Terrier  
GChB Blueve's First Edition
Points: 114 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Chihuahua (Short Coat)  
Ch Sharinway's Created By Dior
Points: 105
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Boxer  
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
Best Veteran In Show
Judge: Donna Conod
Poodle (Standard)  
GCh Tees Me Canadian Playboy
Best Owner Handled In Show
Judge: Donna Conod
Boxer  
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
Best Brace In Show
Judge: Donna Conod
Setter (Irish) 
Ch Saturnii Careless Whisper & Setter (Irish) 
Ch Kenerin I Kissed A Girl








Group 1 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake
  Retriever (Chesapeake Bay)   27
Group 2nd   
Ch Fyreglo's Wild At Heart
  Retriever (Golden)   26
Group 3rd    Dyffryn's Hunden   Retriever (Flat-Coated)   12
Group 4th   Ch Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart   Setter (Irish Red & White)   8
BPIG    Verdoro's No Ordinary Miracle   Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Saturnii Careless Whisper
  Setter (Irish)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daken Keepin It Lowkey At Stonepeake




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Dyffryn's Hunden

Best Of Opposite Sex
Dyffryn's Iara

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Dyffryn's Hunden

Best Puppy In Breed
Dyffryn's Junebug


Winners Dog: (2-2-0-0)
Dyffryn's Hunden

Reserve Winners Dog
Dyffryn's Infinite

12-18 Month Dog Class
1st Dyffryn's Infinite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dyffryn's Hunden


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Dyffryn's Iara

Reserve Winners Bitch
Dyffryn's Junebug

Senior Puppy Bitch Class
1st Dyffryn's Junebug

12-18 Month Bitch Class
1st Dyffryn's Iara


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 13 pts (4-2-5-3)
GCh Fyreglo's Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Verdoro's Double Bluff

Best Of Winners: (4-2-5-3)
Colorbook's Perfect Fit At Goldspirit

Best Puppy In Breed
Verdoro's No Ordinary Miracle

Select Dog
GCh Castlefin's Seven Deadly Zins

Select Bitch
Ch Nadina's Joyful Story


Winners Bitch: (4-2-5-3)
Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Reserve Winners Bitch
Nadina's Hot Pursuit

Junior Puppy Bitch Class
1st Westbrook's Don't Wanna Miss A Thing

Canadian Bred Bitch Class
1st Nadina's Hot Pursuit


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Danrich's Crash Tested To Compass

Select Dog
Ch Tchesinkut's Willy Wonka At Foxtail




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Best Of Opposite Sex
Shilla Line Tsar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Best Puppy In Breed
Shilla Line Tsar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shilla Line Tsar

Junior Puppy Dog Class
1st Shilla Line Tsar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shilla Line Ruthenia

Open Bitch Class
1st Shilla Line Ruthenia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Target's Surrounded By Your Embrace




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   18
Group 2nd    Elance Wishful Thinking   Borzoi   17
Group 3rd   
Ripple Creek's Dancing Diamond At Fuimus
  Bloodhound   14
Group 4th   
Chetcote Flanders Finest For Divine
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   13
BPIG   
Almawhip What Happens At Tafita
  Whippet   N/A
Best Veteran In Group   
GChB Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam


Winners Dog: (1-0-0-0)
Telford's Grand Slam

Open Dog Class
1st Telford's Grand Slam



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ripple Creek's Dancing Diamond At Fuimus



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Elance Wishful Thinking



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Elance Wishful Thinking

Reserve Winners Bitch
Taugo's She Talks To Raynbo's

12-18 Month Bitch Class
1st Elance Wishful Thinking
2nd Beringia's Melba

Canadian Bred Bitch Class
1st Taugo's She Talks To Raynbo's


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Chetcote Flanders Finest For Divine

Best Of Opposite Sex
GChB Viverville Fire Show

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Chetcote Flanders Finest For Divine

Best Puppy In Breed
RHK BNB Winnies Frosted Morgan


Winners Dog: (2-2-1-0)
RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Junior Puppy Dog Class
1st RHK BNB Winnies Frosted Morgan

Canadian Bred Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

Veteran Male
GChB Teckelwood Rae's Casper ML


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Carpediem's Strawberries On A Summer Evening



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Soletrader Thunderball




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Anubis' Theorsis At Tafita




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Icatcher Put A Spell On You

Best Of Opposite Sex
Almawhip What Happens At Tafita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Icatcher Put A Spell On You

Best Puppy In Breed
Almawhip What Happens At Tafita


Winners Dog: (1-1-0-0)
Almawhip What Happens At Tafita

Junior Puppy Dog Class
1st Almawhip What Happens At Tafita


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 3 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   17
Group 2nd   
Ch Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   13
Group 3rd   
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds
  Mastiff   10
Group 4th   Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce   Great Dane   6
BPIG   
Ch Wyndridge N Breka's Social Butterfly
  Boxer   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Creo's Hidden Tresure

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Leia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doubledutch's Leia

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Amilyn

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Amilyn

Open Bitch Class
1st Doubledutch's Leia


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sundogs Xceceptional Zeke

12-18 Month Dog Class
1st Sundogs Xceceptional Zeke



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch DanemarkNGlacier 4 Daytonas CourtneyForce




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds

Best Of Opposite Sex
Cabezon's The Menace

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Cabezon's The Menace

Best Puppy In Breed
Cabezon's The Menace


Winners Dog: (1-2-0-1)
Cabezon's The Menace

Senior Puppy Dog Class
1st Cabezon's The Menace


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Puppy In Breed
Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Blitzen's White Haze




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Innovations Git R Done

Best Of Opposite Sex
Lindsayleigh's Echoes Of Joy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lindsayleigh's Echoes Of Joy

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Echoes Of Joy


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 4 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
GChB Brickfield Crusher
  Bull Terrier   6
Group 3rd   
Ch Chargers Gazella How To Flame Your Dragon
  American Staffordshire Terrier   2
Group 4th    Ovio's Northern Skye   Scottish Terrier   0
BPIG   
Blueve's Harmony Of The Spheres
  Kerry Blue Terrier   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Chargers Gazella How To Flame Your Dragon

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Delicious Abernethy

Select Dog
GCh Rozehaven's Eastern Haar

Select Bitch
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Blueve's First Edition

Best Puppy In Breed
Blueve's Harmony Of The Spheres



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blueve's Harmony Of The Spheres

Senior Puppy Bitch Class
1st Blueve's Harmony Of The Spheres


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Best Puppy In Breed
Ovio's Northern Skye



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ovio's Northern Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Ovio's Northern Skye


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sharinway's Created By Dior
  Chihuahua (Short Coat)   24
Group 2nd    Annacott Animato Hannah Has Style   Papillon   20
Group 3rd    HBH Oh So Good   Havanese   17
Group 4th   
Ch Taja Rolex On A Redneck
  Chinese Crested Dog   11
BPIG   
Ch Taja Rolex On A Redneck
  Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Cedar Creek Chances Are At Creekside

Best Of Opposite Sex
Cedar Creek Pixie Dust

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury

Best Puppy In Breed
Cedar Creek At Your Beck And Call For Cantebury


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cedar Creek Pixie Dust

Open Bitch Class
1st Cedar Creek Pixie Dust


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Sharinway's Created By Dior

Best Of Opposite Sex
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sharinway's House Of Gucci


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sharinway's House Of Gucci

Open Dog Class
1st Sharinway's House Of Gucci


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Taja Rolex On A Redneck

Best Puppy In Breed
Ch Taja Rolex On A Redneck

Select Dog
GChS Tanooki Suit Of Lore


Winners Dog: (1-0-2-0)
Taja Knox Your Sox Off

Junior Puppy Dog Class
1st Taja Knox Your Sox Off



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services

Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Annacott Animato Hannah Has Style

Best Of Opposite Sex
Ch Annacott Tiarna Causing Chaos



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Annacott Animato Hannah Has Style

Reserve Winners Bitch
Annacott Animato Impish One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Annacott Animato Impish One

Open Bitch Class
1st Annacott Animato Hannah Has Style


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Hyclass Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Ch Hyclass Heaven Sent



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Northgate's Raizin The Bar

Reserve Winners Bitch
Northgate's All Jazzed Up!

Senior Puppy Bitch Class
1st Northgate's Raizin The Bar

Canadian Bred Bitch Class
1st Northgate's All Jazzed Up!


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services




Group 6 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   6
Group 2nd   
GChG TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   5
Group 3rd   
GChB Milo's Here Comes Freddie
  Dalmatian   4
Group 4th   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   3
BPIG   
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace
  Shiba Inu   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Tees Me Canadian Playboy
  Poodle (Standard)   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Milo's Here Comes Freddie




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG TR Special Edition At Berlane




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark

Best Puppy In Breed
Ch Admiraal's Dancin' In The Dark




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tees Me Canadian Playboy



Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Best Puppy In Breed
Ch D.C.Kin's Magic & Midnight Lace

Select Bitch
Ch Langan's Brushwood Faline



Winners Bitch: (0-1-0-2)
D.C.Kin's Aki Kaze

Senior Puppy Bitch Class
1st D.C.Kin's Aki Kaze


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services


Group 7 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   Ch Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   8
Group 2nd    Foursure Dont Change A Thing   Shetland Sheepdog   7
Group 3rd   
GCh Starrdogs Grace And Grit
  German Shepherd Dog   4
Group 4th   
Ch Turbar's Cha Cha Slide
  Australian Shepherd   2
BPIG   
Llewella Von Den Quellen
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Turbar's Cha Cha Slide




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko

Best Puppy In Breed
Ch Pas Grace Monte Vista De Teseko




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Takozo Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Takozo Queen Of Hearts


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Starrdogs Grace And Grit

Best Puppy In Breed
Llewella Von Den Quellen



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Llewella Von Den Quellen

Senior Puppy Bitch Class
1st Llewella Von Den Quellen


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Foursure Dont Change A Thing



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Foursure Dont Change A Thing

Reserve Winners Bitch
Attridge Twice As Nice

12-18 Month Bitch Class
1st Foursure Dont Change A Thing
2nd Foursure Change My Mind

Open Bitch Class
1st Attridge Twice As Nice


Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Coventry Just For The Record




Class results courtesy of: Arctic Dreams Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By