Saskatoon Kennel & Obedience Club
Friday, August 25, 2017 - Show # 2



Related Results

Obedience

Friday, August 25 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 26 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 27 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, August 25 (Rally Trial 1)
Saturday, August 26 (Rally Trial 2)
Sunday, August 27 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Diane Fast --
Ch Ellemstra Unforgettable
"Natalie"
Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Bill Walkey
Havanese  
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bill Walkey
Shih Tzu  
Ch Jadesilk Hell On Heels
Best Puppy In Show
Judge: Bill Walkey
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   Gran's Hillbillie Bar Code MS








Group 1 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   40
Group 2nd   Ch Itzawhat's Texas Holdem   Retriever (Flat-Coated)   34
Group 3rd   
Anwen's Shining Star
  Spaniel (Welsh Springer)   23
Group 4th   
Ch Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   22
BPIG    Shotshell Winter Wizard   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Shotshell Viva La Vida

Best Of Opposite Sex
Ch Shotshell Viggo Of Eriador

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln

Best Puppy In Breed
Shotshell Winter Wizard


Winners Dog: (1-3-1-1)
Shotshell Walk This Way


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Ambrosia-Amira Von Den Donau Wirbeln

Reserve Winners Bitch
Shotshell Winter Wizard

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 10 pts (2-4-2-3)
Ch Itzawhat's Texas Holdem

Best Of Opposite Sex
Ch Itzawhat's All In

Best Of Winners: (2-4-2-3)
Inglis Kountry Skye

Best Puppy In Breed
Prairielight Freyja

Select Bitch
GCh Bramatha Under Pressure


Winners Dog: (2-4-2-3)
Inglis Kountry Cowboy

Reserve Winners Dog
Blazingstar Rufous


Winners Bitch: (2-4-2-3)
Inglis Kountry Skye

Reserve Winners Bitch
Prairielight Freyja

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Hollykins Canza Knotty N Nice

Best Of Opposite Sex
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo

Best Puppy In Breed
Kenro's Chattanooga Choo Choo


Winners Dog: (1-1-2-1)
Kenro's Chattanooga Choo Choo


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Kyon's Belle Of The Ball

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Rickways The Prophet

Best Of Opposite Sex
Ch Rockinoak Pay By Visa At Ekho

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Briarwood's Cliff Hanger

Best Puppy In Breed
Ekho's Endless Spiral

Select Dog
GCh Ekho's Endless Bounty


Winners Dog: (1-2-2-1)
Briarwood's Cliff Hanger


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Ekho's Sweet Music Maker

Reserve Winners Bitch
Ekho's Endless Spiral

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Leolynne's Heart Throb

Best Of Opposite Sex
Puppylove Double Painted Daisy

Select Dog
GCh Rehmann's Rockin Robin



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Puppylove Double Painted Daisy

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marianne du Clos Maldav



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marianne du Clos Maldav

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairiestorm Lilac

Best Puppy In Breed
Prairiestorm Lilac



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairiestorm Lilac

Reserve Winners Bitch
Prairiestorm Comet

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tricklecreek Give It ToMe Strait


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wittersham Sunday's Child



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coomara's I Of The Tiger



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess







Group 2 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   20
Group 2nd   
Ch Ironwills Batman
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   18
Group 3rd    Gran's Hillbillie Bar Code MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   17
Group 4th    Jacaura's Prairie Gem   Finnish Spitz   16
BPIG    Gran's Hillbillie Bar Code MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Wynsyr Foxrun My Way Or The Hwy

Best Of Opposite Sex
GChEx Polo's The Socialite



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Best Puppy In Breed
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jasiri-Sukari Summit Up Nicely

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
Klein Hunde's Wreaking Havoc ML

Best Of Opposite Sex
Cream Ridge Ricardo ML

Best Of Winners: (1-3-1-2)
Klein Hunde's Wreaking Havoc ML

Best Puppy In Breed
Cream Ridge Ricardo ML

Select Bitch
Ch RHK Stormy's Gold Star


Winners Dog: (1-3-1-2)
Cream Ridge Ricardo ML


Winners Bitch: (1-3-1-2)
Klein Hunde's Wreaking Havoc ML

Reserve Winners Bitch
Klein Hunde's Keepsake ML

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS

Best Puppy In Breed
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gran's Hillbillie Bar Code MS


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klein Hunde Carbon Copy SL

Best Puppy In Breed
Klein Hunde Carbon Copy SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klein Hunde Carbon Copy SL

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ironwills Batman



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Tendrow This Time Around

Best Of Opposite Sex
Wiretap Time Will Tell

Best Puppy In Breed
Ch Tendrow This Time Around



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Wiretap Time Will Tell

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's PH Peacemaker

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pikkinokka's PH Peacemaker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Jacaura's Prairie Gem

Reserve Winners Bitch
Triscole Taika

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf

Best Of Opposite Sex
Counterpoint Blue By Tarakru



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Counterpoint Blue By Tarakru





Group 3 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   Ch Nustar's Divine Comedy   Newfoundland   28
Group 2nd   GCh Libertesse You're In My Spot   Great Dane   18
Group 3rd   
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th   
GCh Ringkona N Sunuryk Footloose
  Siberian Husky   9
BPIG   
Ch Baywood Gota Dare ToBe Difrent
  Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Best Of Opposite Sex
Earthwind Sharp Dressed Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Best Puppy In Breed
Earthwind Moonlight Sonata


Winners Dog: (1-1-0-0)
Earthwind Sharp Dressed Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Earthwind Moonlight Sonata

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Briante's Diamond In The Making

Best Of Opposite Sex
Gallardo's Light Em Up

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Gallardo's Light Em Up

Best Puppy In Breed
Gallardo's Light Em Up

Select Bitch
Ch Shadigee's Rave N At Zaracon


Winners Dog: (2-1-0-2)
Gallardo's Light Em Up

Reserve Winners Dog
Rozlane Pretty Boy Floyd


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Gallardo's Here Comes The Boom

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Libertesse You're In My Spot

Best Of Opposite Sex
GCh Strider N WishMaster StartMeUp

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Hurricane Azul At Morning Dew

Best Puppy In Breed
Voila Sleek Brie At Morning Dew


Winners Dog: (1-1-1-1)
Hurricane Azul At Morning Dew


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Voila Sleek Brie At Morning Dew

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 9 pts (1-4-3-2)
GCh Nustar's Divine Comedy

Best Of Opposite Sex
GCh Vent du Nord Charlevoix En Reve

Best Of Winners: (1-4-3-2)
Tiptop's Divine Trickster

Best Puppy In Breed
Rosethorn Twinhuey In Memoriam

Select Dog
GCh Nautica's Ocean Escapade

Select Bitch
Ch Nustar Taking Center Stage


Winners Dog: (1-4-3-2)
Rosethorn's Valentino


Winners Bitch: (1-4-3-2)
Tiptop's Divine Trickster

Reserve Winners Bitch
Nustar Hello ItsMe PrairieHome

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Of Opposite Sex
Baywood Delightful Armada

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Best Puppy In Breed
Baywood Gota Dare ToBe Difrent


Winners Dog: (2-3-0-0)
Baywood Gota Dare ToBe Difrent

Reserve Winners Dog
Hunter Good Knight


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Baywood Delightful Armada

Reserve Winners Bitch
Baywood Dolly Have Faith

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Hallo Spaceboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vanderbilt's Hallo Spaceboy


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ringkona N Sunuryk Footloose

Best Of Opposite Sex
Sunuryk Dancin N The Wild Side


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sunuryk Dancin N The Wild Side






Group 4 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch German Dandies' Victoria
  Dandie Dinmont Terrier   4
Group 2nd   
GCh Bueollin's Law N Order
  Staffordshire Bull Terrier   2
Group 3rd   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   1
Group 4th No Entry
BPIG   
Sunjoy's All The Time In The World
  Dandie Dinmont Terrier   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh German Dandies' Victoria

Best Of Opposite Sex
Sunjoy's All The Time In The World

Best Puppy In Breed
Sunjoy's All The Time In The World


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot

Best Of Opposite Sex
Krisma's Eyes On You



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krisma's Eyes On You

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Law N Order







Group 5 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
  Havanese   28
Group 2nd   
Ch Extershire's French Love of Yorkhaven
  Yorkshire Terrier   12
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   11
Group 4th   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   10
BPIG    Arwins The Dark Knight Rises   Pomeranian   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sharinway's Charlotte Dragomir



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sharinway's Charlotte Dragomir

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abella Joy Du Domaine De Polana

Best Puppy In Breed
Abella Joy Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abella Joy Du Domaine De Polana

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellamay's What's Your Poison

Best Of Opposite Sex
Roterr Griff Soul Of Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellamay's What's Your Poison

Best Puppy In Breed
Bellamay's What's Your Poison


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roterr Griff Soul Of Fire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellamay's What's Your Poison

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 15 pts (3-6-3-4)
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon

Best Of Opposite Sex
GCh Pocopayasos I'm Aim N High

Best Of Winners: (3-6-3-4)
Stoneyhills Augustine Brody

Best Puppy In Breed
Havntyme Guilded Image

Select Dog
Ch Twinkle's Eye Of The Storm

Select Bitch
GCh HBH Not Just A Dream


Winners Dog: (3-6-3-4)
Stoneyhills Augustine Brody

Reserve Winners Dog
Baribal's Earl Of My Heart


Winners Bitch: (3-6-3-4)
That's Classic Chanel At Mendota

Reserve Winners Bitch
Havntyme Guilded Image

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Decho Skywalker Dynamic Impact

Best Of Opposite Sex
Decho Skywalker Watch My Smoke


Winners Dog: (1-0-0-1)
Decho Skywalker Watch My Smoke


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arwins The Dark Knight Rises

Best Puppy In Breed
Arwins The Dark Knight Rises


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arwins The Dark Knight Rises


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sonora Bindy Baby At Keja

Best Puppy In Breed
Keja's Liztenting To The Music



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Keja's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Keja's Liztenting To The Music

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Extershire's French Love of Yorkhaven







Group 6 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jadesilk Hell On Heels
  Shih Tzu   15
Group 2nd   
Ch Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   14
Group 3rd   
GChEx Kandansk All About The Party
  Poodle (Standard)   13
Group 4th    Vista Steal The Moon   Keeshond   11
BPIG   
Ch Tees Me Crystalton's Excalibur
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Legend Of Kiviuq


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Rough And Ready

Best Puppy In Breed
Ch Hpnotiq's Rough And Ready



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vista Steal The Moon

Best Puppy In Breed
Vista Steal The Moon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vista Steal The Moon


Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
GCh Sonora Keja Diamond In The Mist

Best Puppy In Breed
Sintro Keja A Summer's Love



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Lezerin's Hot Toddy

Reserve Winners Bitch
Balladair La Ravissante

Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Kandansk All About The Party

Best Puppy In Breed
GCh Tees Me Crystalton's Excalibur



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jadesilk Hell On Heels



Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Adominos Brigitte Bardot



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Galena Hot New Release At Aisha

Reserve Winners Bitch
Aisha's Paparazzi Pearl Shakira



Group 7 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke
  German Shepherd Dog   21
Group 2nd   
Ch Black Cooper Indian Summer
  Bearded Collie   20
Group 3rd   
GCh Borealis Donayne Lonestar
  Shetland Sheepdog   19
Group 4th   
Ch Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   5
BPIG   
Ch Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Black Cooper Indian Summer



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snovalley Eilish At Koallies

Best Puppy In Breed
Snovalley Eilish At Koallies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snovalley Eilish At Koallies

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Shadagrace Cassbar's Rawhide

Select Dog
GChEx Armahani Diamond Davvenasti



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bluecaleb's Loving The Storm

Best Puppy In Breed
Ch Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 13 pts (7-5-1-1)
GCh Borealis Donayne Lonestar

Best Of Opposite Sex
Ch Cincerlee's Truly Outrageous

Best Of Winners: (7-5-1-1)
Attridge Pearls Of Wisdom

Best Puppy In Breed
Belmark Casana


Winners Dog: (7-5-1-1)
Borealis Highland Jamie

Reserve Winners Dog
Zesta Shakeology


Winners Bitch: (7-5-1-1)
Attridge Pearls Of Wisdom

Reserve Winners Bitch
Ksenia's Sophia

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By