Island Dog Club
Saturday, October 26, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Saturday, October 26 (Show #1)
Saturday, October 26 (Show #2)
Sunday, October 27 (Show #3)
Sunday, October 27 (Show #4)

Rally Obedience

Saturday, October 26 (Rally Trial 1)
Saturday, October 26 (Rally Trial 2)
Sunday, October 27 (Rally Trial 3)
Sunday, October 27 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michelle Scott
Lakeland Terrier  
GCh Paperman Atlantis
Points: 129 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Cavalier King Charles Spaniel  
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Whippet  
Ch McCartney's Always Lavish
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Australian Shepherd  
Risingstar's Care Bare Count Down
Best Veteran In Show
Judge: Michelle Scott
Welsh Corgi (Pembroke)  Ch Chetwynd Chevalier Darby








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   33
Group 2nd   
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets
  Spaniel (American Cocker)   32
Group 3rd   Ch Kulana Mandolin Wind   Setter (Irish)   28
Group 4th   
Ch Driftwood's Moxie Marie
  Retriever (Labrador)   26
BPIG   
Ch Driftwood's Moxie Marie
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Goldhaven's Island Breeze   Retriever (Golden)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Narvik de la Plume d'Argent

Best Of Opposite Sex
Lame Des Belles D'Automne

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lame Des Belles D'Automne

Best Puppy In Breed
Pageska's DL Patriot


Winners Dog: (1-1-1-0)
Pageska's DL Patriot

Junior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot

3-6 Month Dog Class
1st Prince des Roches de Vouise


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Lame Des Belles D'Automne

Open Bitch Class
1st Lame Des Belles D'Automne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Legacyk Stannyfield Prime Time




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury

Open Bitch Class
1st Timberblac's Night Fury


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 6 pts (0-2-5-0)
GCh Ambertru's I'll Call'm George

Best Of Opposite Sex
Quyen's Mystical Libby

Best Puppy In Breed
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid

Select Dog
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid



Winners Bitch: (0-2-5-0)
Quyen's Mystical Libby

Reserve Winners Bitch
Dune Grass Fins Up With Southern Cross

Senior Puppy Bitch Class
1st Dune Grass Fins Up With Southern Cross

Open Bitch Class
1st Quyen's Mystical Libby

3-6 Month Bitch Class
1st Goldhaven's Island Breeze
2nd Quyen's Magical Qucinda


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 10 pts (1-8-1-1)
Ch Driftwood's Moxie Marie

Best Of Opposite Sex
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Winners: (1-8-1-1)
Camlab's All Jacked Up

Best Puppy In Breed
Ch Driftwood's Moxie Marie


Winners Dog: (1-8-1-1)
Anuedis Walking On The Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Anuedis Walking On The Moon

3-6 Month Dog Class
1st Camlab's Riverdale


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annagh's Roisin

Best Puppy In Breed
Annagh's Roisin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annagh's Roisin

Junior Puppy Bitch Class
1st Annagh's Roisin


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind

Best Of Opposite Sex
Captiva Coderry Seaside Vision



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Shadyhill's Keepin' Secrets

Best Of Opposite Sex
Ch Nevaehlea's Music Box Dancer

Best Puppy In Breed
Zion's Victorious Daisy


3-6 Month Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Zion's Victorious Daisy

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Get Up And Go

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Victorious Daisy
2nd Marsuvica's Get Up And Go

3-6 Month Bitch Class
1st Dtaels Batteries Not Included


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit

Open Dog Class
1st Ruffwood's I've Got Spirit



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   11
Group 2nd   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   9
Group 3rd   
Ch Rabows Rebellion ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   8
Group 4th   
GCh Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   7
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hocquart Churchill Anna

Best Of Opposite Sex
Corkerys Cadillac Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hocquart Churchill Anna

Best Puppy In Breed
Hocquart Churchill Anna


Winners Dog: (1-1-0-0)
Corkerys Cadillac Man

Open Dog Class
1st Corkerys Cadillac Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hocquart Churchill Anna

Junior Puppy Bitch Class
1st Hocquart Churchill Anna


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Trajam I Believe In Fare Ies

Open Bitch Class
1st Trajam I Believe In Fare Ies


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rabows Rebellion ML




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Admindac Shellac Chartered MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Admindac Shellac Chartered MS

Open Dog Class
1st Admindac Shellac Chartered MS



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberblac's Magik Rainbow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberblac's Magik Rainbow

Open Bitch Class
1st Timberblac's Magik Rainbow


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alii Ak Ring Of Fire

Best Puppy In Breed
Alii Ak Ring Of Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alii Ak Ring Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Alii Ak Ring Of Fire


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kingdom's Arya of Winterfell




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch McCartney's Always Lavish

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Always Lavish




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   3
Group 2nd   
GCh Katmandu Dot Ca
  Boxer   2
Group 3rd   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   1
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Vanderbilt's Strike My Fancy

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Strike My Fancy


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   9
Group 2nd    Crime of Passion Maravia Campenella   Skye Terrier   8
Group 3rd    Gleann Lovely Lolita   Glen Of Imaal Terrier   7
Group 4th    Greentree Gold Bangle   Soft-Coated Wheaten Terrier   6
BPIG    Gleann Lovely Lolita   Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    D.B.F. Simply Posh   Russell Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Lovely Lolita


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton

Open Dog Class
1st Hurry Home Peyton



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



3-6 Month Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crime of Passion Maravia Campenella



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crime of Passion Maravia Campenella

12-18 Month Bitch Class
1st Crime of Passion Maravia Campenella


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Greentree Gold Bangle

Best Puppy In Breed
Greentree Gold Bangle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Greentree Gold Bangle

Reserve Winners Bitch
Inisroe's Primrose Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Inisroe's Primrose Lass

Open Bitch Class
1st Greentree Gold Bangle


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-0)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   21
Group 2nd   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   18
Group 3rd    Little Wonder's Abracadabra   Havanese   17
Group 4th   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   15
BPIG    Little Wonder's Abracadabra   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diamondsun's Alice In Chains   Papillon   0
Best Veteran In Group   
Ch Annadeans Gonnabea Winner
  Silky Terrier   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Best Of Opposite Sex
Shirmont Coming Attraction

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shirmont Coming Attraction


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shirmont Coming Attraction

Open Bitch Class
1st Shirmont Coming Attraction


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It

Best Puppy In Breed
Gardine Poetic Justice

Select Dog
Ch Gardine Don't Stop Believing


3-6 Month Bitch Class
1st Rosen's Mama Manhatten


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Best Puppy In Breed
Somershire N JMax TickleMeElmo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire N JMax TickleMeElmo



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Little Wonder's Abracadabra

Best Of Opposite Sex
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Little Wonder's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Little Wonder's Abracadabra


Winners Dog: (1-1-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

12-18 Month Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Little Wonder's Abracadabra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Mocha Latte

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Kildrummy Fly Me To The Moon

Best Puppy In Breed
Kildrummy Fly Me To The Moon


Winners Dog: (3-3-1-0)
Kildrummy Fly Me To The Moon

Reserve Winners Dog
Mawenpaw's Trucken Along

Junior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Fly Me To The Moon
2nd Toot Sweet's Peregrin Took

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mawenpaw's Trucken Along


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Kinduhaven's Sassy Mocha Latte

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Mirror Image

Junior Puppy Bitch Class
1st Kinduhaven's Sassy Mocha Latte
2nd Diamondson's Xcellent Choice

Open Bitch Class
1st Diamondsun's Mirror Image

3-6 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Alice In Chains


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch Annadeans Gonnabea Winner


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Risha Catch Me If You Can



3-6 Month Bitch Class
1st Depasquiet N Shanash Sorceress


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   10
Group 3rd   
Ch Onsengeltje White And Buttoned
  Dalmatian   8
Group 4th    Tsukime's Hanako At Akanami   Shiba Inu   7
BPIG   
Napoli Vixen Lady In Black
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bizou Wee Besom   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Arisu's I'm Your Man
  Shiba Inu   0




3-6 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of The Moon


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje White And Buttoned




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Bizou Wee Besom


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Puppy In Breed
Windamirs Red Light District V Amberlane



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Purrkees Hello Dolly



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Purrkees Hello Dolly

Open Bitch Class
1st Purrkees Hello Dolly


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Best Puppy In Breed
Napoli Vixen Lady In Black


3-6 Month Dog Class
1st LeeAnns Hart O'Honey Bear


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Select Bitch
Ch Bloom's Pura Vida




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami

Open Bitch Class
1st Tsukime's Hanako At Akanami


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Opals Fashionably Late

Best Of Opposite Sex
Loghavens Never Find Another U

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Opals Fashionably Late


Winners Dog: (1-1-0-0)
Loghavens Never Find Another U

Open Dog Class
1st Loghavens Never Find Another U

3-6 Month Dog Class
1st Loghavens O Papi Metog Pabu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Opals Fashionably Late

12-18 Month Bitch Class
1st Opals Fashionably Late

3-6 Month Bitch Class
1st Loghavens Ponya Ogmin Kyishiwa

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   Ch Seawhisper Winsmore Limelight   Collie (Smooth)   33
Group 2nd   
GCh Malka's Does He Love You
  Australian Shepherd   29
Group 3rd   Ch Laureate Overture   Shetland Sheepdog   20
Group 4th   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   12
BPIG   Ch Laureate Overture   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Risingstar's Care Bare Count Down
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   Ch Chetwynd Chevalier Darby   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
GCh Malka's Does He Love You

Best Of Opposite Sex
Ch Kiawah's Take Your Time

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Cowboy's Locked And Loaded

Best Puppy In Breed
Cowboy's Locked And Loaded

Select Dog
Ch Like A Rolling Stone Daouphars

Select Bitch
Ch Cowboy's She's Got Sass


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chaotic's Legacy




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services



7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Winsmore's Maximum Break



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Seawhisper Winsmore Limelight

Best Of Opposite Sex
Ch Chantry's Who's That Lady

Select Dog
Ch Seawhisper Winsmore's Non-Stop


Winners Dog: (1-0-2-1)
Chantry's Jackpot Raider

Open Dog Class
1st Chantry's Jackpot Raider



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Junior Puppy Bitch Class
2nd Bearspaw Disentangled Rye Pa

Senior Puppy Bitch Class
2nd Shadagrace Chasin' A Dream


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Best Of Opposite Sex
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Select Dog
Ch Panzer von Micurs

Select Bitch
Ch Quymeras Dare To Live


Winners Dog: (1-1-2-2)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Riverryan Thanku For Bna Frend

Open Bitch Class
1st Riverryan Thanku For Bna Frend


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Laureate Overture

Best Of Opposite Sex
Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Laureate Overture

Best Puppy In Breed
Laureate Overture

Select Dog
Ch Nikkilen's Truespirit Romeo

Select Bitch
Ch Kelbren Splash Of Berry


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Laureate Overture

Reserve Winners Bitch
Lynphil Bubble Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Overture
2nd Truespiriit Nikkilen Monet

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynphil Bubble Time


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Eastdawns Kiss My Karma

Best Of Opposite Sex
Edgebrook's Zorro's Revenge

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Eastdawns Kiss My Karma


Winners Dog: (1-2-0-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Canadian Bred Dog Class
1st Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Eastdawns Kiss My Karma

Reserve Winners Bitch
East Dawns Spanish Paprika

12-18 Month Bitch Class
1st East Dawns Spanish Paprika

Open Bitch Class
1st Eastdawns Kiss My Karma


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonecroft's Shaylee Serenade


7 & Over Veteran Dog Class
1st Ch Chetwynd Chevalier Darby


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonecroft's Shaylee Serenade

Open Bitch Class
1st Stonecroft's Shaylee Serenade


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By