Fredericton Kennel Club
Sunday, July 31, 2022 - Show-3



Related Results

Conformation

Saturday, July 30 (Show-1)
Saturday, July 30 (Show-2)
Sunday, July 31 (Show-3)
Sunday, July 31 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Spaniel (Clumber)  
GChB Clussexx Flying Ace
Points: 80 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Beagle  
GChB Shillington Sweet Tooth
Points: 59
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Chinese Shar-Pei  
Periwrinkles After Eight








Group 1 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Clussexx Flying Ace
  Spaniel (Clumber)   20
Group 2nd   Ch Goldiva's Pink Moet With Keystone   Retriever (Golden)   19
Group 3rd   Ch Seasyde Everwood Connect The Dots   Pointer   13
Group 4th   
Plaisance King Of Nightlife
  Setter (English)   12
BPIG   
Plaisance King Of Nightlife
  Setter (English)   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Seasyde Everwood Connect The Dots



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Homenhunt Azra Creme Brule

Best Of Opposite Sex
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Stetson's Call Me Emmie On Broadway

Best Puppy In Breed
Stetson's Call Me Emmie On Broadway

Select Bitch
Ch Stetson's Call Me Sailor On Broadway


Winners Dog: (1-3-0-2)
Homenhunt Azra Luxury Caviar

Open Dog Class
1st Homenhunt Azra Luxury Caviar


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Stetson's Call Me Emmie On Broadway

Reserve Winners Bitch
Woodview's Massey Ferguson Ira

Senior Puppy Bitch Class
1st Stetson's Call Me Emmie On Broadway

12-18 Month Bitch Class
1st Camlab's Hotel California

Open Bitch Class
1st Woodview's Massey Ferguson Ira

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Saltydogs RC Tollers Peachy Keen


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance King Of Nightlife

Best Puppy In Breed
Plaisance King Of Nightlife


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance King Of Nightlife

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Plaisance King Of Nightlife


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Clussexx Flying Ace



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shore Right As Reign


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shore Right As Reign

Open Dog Class
1st Shore Right As Reign


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic





Group 2 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Shillington Sweet Tooth
  Beagle   0
Group 2nd No Entry
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Shillington Sweet Tooth







Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   7
Group 2nd   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   5
Group 3rd   
GCh Daybreaker's Forget Me Not
  Newfoundland   4
Group 4th   Ch Karador's Legend In My Time   Great Dane   3
BPIG   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Backcountry You're A Dreamer



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay

Select Dog
GCh Pine Ridge's Feel The Thunder



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
ConnQuest Sweet Charmer


Winners Dog: (1-0-0-0)
ConnQuest Sweet Charmer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest Sweet Charmer


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Karador's Legend In My Time



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield







Group 4 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch D.B.F. Simply Posh
  Russell Terrier   9
Group 2nd   
Ch Ellerker's By The Light Of The Moon
  Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd   Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only   Australian Terrier   7
Group 4th   
Ch Raintree Earendil I Can Handle Myself
  Manchester Terrier   5
BPIG    Cabaret's Leading Lady At Gateway   Cairn Terrier   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Red Valentine To Alinta Loch

Best Puppy In Breed
Acebreeders Red Valentine To Alinta Loch


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cabaret's Leading Lady At Gateway

Best Puppy In Breed
Cabaret's Leading Lady At Gateway


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Raintree Earendil I Can Handle Myself



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh BristolAbbey's Don't Be Jelly


Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh D.B.F. Simply Posh



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's By The Light Of The Moon







Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   10
Group 2nd   
GChB Falconcrest Sushine Serendipity
  Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 3rd   Ch Somershire N JMax TickleMeElmo   Griffon (Brussels)   2
Group 4th   
GChB Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   1
BPIG   
Sushines Reign Of Fire
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
GChB Falconcrest Sushine Serendipity

Best Of Opposite Sex
GChB Hartscontent East Coast Edition

Best Puppy In Breed
Sushines Reign Of Fire

Select Bitch
Ch Falconcrest Who's That Girl



Winners Bitch: (0-3-1-3)
Whimsy April Luv For Cherrywood

Reserve Winners Bitch
Sushines Reign Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Sushines Reign Of Fire

Open Bitch Class
1st Whimsy April Luv For Cherrywood
2nd Cherrywood Sunrise On The Bay

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gardine Aurora Borealis

Best Puppy In Breed
Gardine Aurora Borealis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gardine Aurora Borealis

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardine Aurora Borealis

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Somershire N JMax TickleMeElmo



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane







Group 6 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Onsengeltje Secretly Chiming In
  Dalmatian   9
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen
  Chinese Shar-Pei   8
Group 3rd   
Oneeto's Playa Blessing In Disguise
  Tibetan Terrier   6
Group 4th   Ch Jempaws Healing Broken Hearts Mender   Shih Tzu   5
BPIG   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChG Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJen

Best Puppy In Breed
Periwrinkles After Eight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Periwrinkles After Eight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Periwrinkles After Eight

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Onsengeltje Secretly Chiming In



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Celtmacbhaid We Will Rock You



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shore Winter Solstice

Open Bitch Class
1st Shore Winter Solstice

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Select Dog
Ch Kortars Akashi Shiganosuke



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Jempaws Healing Broken Hearts Mender

Best Of Opposite Sex
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Best Puppy In Breed
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Junior Puppy Bitch Class
1st Jempaws Sweet Devotion Adorable Adele

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oneeto's Playa Blessing In Disguise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oneeto's Playa Blessing In Disguise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oneeto's Playa Blessing In Disguise



Group 7 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tazzman's Sunshine At Midnight
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   13
Group 3rd   Ch Nikkilen Truespirit Snow Princess   Shetland Sheepdog   12
Group 4th   
Cameron's Blythe Spirit
  Bearded Collie   8
BPIG   
Riverryan's Silent Strike
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Best Of Opposite Sex
Sweetnsour Innate Rebelle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stormridge Thornbury Beyond UrLimits


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sweetnsour Innate Rebelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sweetnsour Innate Rebelle

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cameron's Blythe Spirit

Best Of Opposite Sex
Someone Waits For You In Vogue Island

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cameron's Blythe Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cameron's Blythe Spirit

Open Bitch Class
1st Cameron's Blythe Spirit

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Omega Anjay's L'il Blue Gem

Best Of Opposite Sex
Cargisle Work Your Magic

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Omega Anjay's L'il Blue Gem

Best Puppy In Breed
Seawhisper Just Before Dawn


Winners Dog: (1-2-0-0)
Cargisle Work Your Magic

Open Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Omega Anjay's L'il Blue Gem

Reserve Winners Bitch
Seawhisper Just Before Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Seawhisper Just Before Dawn

Open Bitch Class
1st Omega Anjay's L'il Blue Gem

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Tazzman's Sunshine At Midnight

Best Of Opposite Sex
GChS Riverryan Just Do It

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Riverryan's Silent Strike

Best Puppy In Breed
Riverryan's Silent Strike


Winners Dog: (2-2-1-1)
Riverryan's Silent Strike

Reserve Winners Dog
Moda's Zeus Bring The Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Riverryan's Silent Strike

12-18 Month Dog Class
1st Moda's Zeus Bring The Thunder


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Moda's Fancy Don't Let Me Down

Reserve Winners Bitch
Tazzman's Optimistic Outlook Vegrenan

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Optimistic Outlook Vegrenan

12-18 Month Bitch Class
1st Moda's Fancy Don't Let Me Down

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Nikkilen Truespirit Snow Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Charmedones Cover Girl


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Charmedones Cover Girl

Open Bitch Class
1st Charmedones Cover Girl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By