Aurora & District Kennel Club
Friday, November 22, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Tim Thomas
Australian Shepherd  
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
Points: 395 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Tim Thomas
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 354
Best Puppy In Show
Judge: Tim Thomas
Whippet  Ch McCartney's Mirror Image
Best Baby Puppy In Show
Judge: Tim Thomas
Siberian Husky   European Vacation Speigas








Group 1 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   96
Group 2nd   Ch Redmoon's Sexy Son Of A Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   95
Group 3rd   
GCh Polnareff Vom Zulimo
  Barbet   87
Group 4th   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   83
BPIG   Ch Leaside's Life Goes On   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sandyridge's Sir Henry   Weimaraner   0
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Polnareff Vom Zulimo

Best Of Opposite Sex
GCh Barbochos Jazz

Best Puppy In Breed
Treebeard's Open The Pod Doors

Select Bitch
GCh Barbochos Iris


Winners Dog: (1-0-1-2)
Treebeard's Open The Pod Doors

Junior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Open The Pod Doors



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 8 pts (3-1-2-3)
GCh Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Winners: (3-1-2-3)
Windheim & Esdays Written In The Stars

Best Puppy In Breed
Leaside's Life Goes On

Select Dog
GCh Leaside's Wild Blue Angel

Select Bitch
Ch Whisperfield Malibu Bay Breeze


Winners Dog: (3-1-2-3)
Windheim & Esdays Written In The Stars

Reserve Winners Dog
Shadowland All Fired Up

Junior Puppy Dog Class
1st Shadowland All Fired Up

12-18 Month Dog Class
1st Windheim & Esdays Written In The Stars

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Leaside's Life Goes On


Winners Bitch: (3-1-2-3)
Junona Von Den Donau-Wirbeln

Open Bitch Class
1st Junona Von Den Donau-Wirbeln


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Mystic Oak's Spirit Of The Night

Best Of Opposite Sex
Mystic Oaks Night Of The Storm

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mystic Oak's Spirit Of The Night

Select Bitch
Ch Silvercreek Canton


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Rush's Wild Yonder

Select Dog
GCh Rowansgaard Paint It Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 12 pts (1-4-3-5)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Stormynights Diamond InThe Sky

Best Of Winners: (1-4-3-5)
Stormynights Diamond InThe Sky

Best Puppy In Breed
Stormynights Diamond InThe Sky

Select Dog
GCh Ambertru's If Nott For You

Select Bitch
GCh Grayvalley's Grand Madam


Winners Dog: (1-4-3-5)
Meliagold The Phantom Menace

12-18 Month Dog Class
1st Meliagold The Phantom Menace

3-6 Month Dog Class
1st Grayvalley Some Like It Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 14 pts (4-4-4-3)
Bally Price Of Blackamoor

Best Of Opposite Sex
Ch Kriscoland's New Moon

Best Of Winners: (4-4-4-3)
Bally Price Of Blackamoor

Best Puppy In Breed
Chinar's Game Master At Tigerrose

Select Dog
GCh Tchesinkut's Top O' The Mornin

Select Bitch
Ch Lynneville's Fat Mama


Winners Bitch: (4-4-4-3)
Europe South Lamanis

Reserve Winners Bitch
Kriscoland's Winika

Junior Puppy Bitch Class
1st Kriscoland's Winika

12-18 Month Bitch Class
1st Masonridge Jaunenoir La Tea Da

Open Bitch Class
1st Europe South Lamanis
2nd Kdng Casbar's First Edition


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Ch Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Delrickbays Full Moon Rising

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Delrickbays Full Moon Rising

Best Puppy In Breed
Delrickbays Full Moon Rising

Select Dog
GCh Roaneden's Dream Catcher

Select Bitch
Ch Manitou Abbey Carpe Diem


Winners Dog: (1-3-3-1)
Roaneden's Thunderstruck

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Thunderstruck


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Delrickbays Full Moon Rising

Reserve Winners Bitch
Dragonluck's Take A Chance Ome

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonluck's Take A Chance Ome
2nd Foxbrookes Canadian Maple Syrup

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delrickbays Full Moon Rising


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Fantail's English Rose Petal

Best Of Opposite Sex
Ch Fantail's English Gentry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Silverstone Spring Swashbukler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly

Best Of Opposite Sex
Bet-Mac N Pinedale's Love Wins

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Bet-Mac N Pinedale's Love Wins

Best Puppy In Breed
Bet-Mac N Pinedale's Love Wins

Select Dog
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Bet-Mac N Pinedale's Love Wins

Reserve Winners Bitch
Zion's Dreaming In Victory

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Dreaming In Victory

Senior Puppy Bitch Class
1st Bet-Mac N Pinedale's Love Wins


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Turtlecreek Speak No Evil

Best Puppy In Breed
Turtlecreek Speak No Evil



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Islandview Rivermist Hicaliber

Best Puppy In Breed
Islandview Rivermist Hicaliber



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Islandview Rivermist Hicaliber

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview Rivermist Hicaliber


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nexus King In The North




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hufy's He's The One

Best Of Opposite Sex
Hufy's Sweet Seduction

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hufy's He's The One

Best Puppy In Breed
Hufy's He's The One


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hufy's He's The One

Senior Puppy Dog Class
1st Hufy's He's The One


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hufy's Sweet Seduction

Senior Puppy Bitch Class
1st Hufy's Sweet Seduction

3-6 Month Bitch Class
1st Haradwater Edge Of Glory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nanjay's Just You Wait

Best Of Opposite Sex
Trojh's The English Butler

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Trojh's Love At First Sight


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trojh's The English Butler

Open Dog Class
1st Trojh's The English Butler


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Trojh's Love At First Sight

Open Bitch Class
1st Trojh's Love At First Sight

3-6 Month Bitch Class
1st Wallylama's How Do You Like Me Now?


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 10 pts (1-2-3-5)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
Ch Ferngolds Spirit Of The Drum

Best Of Winners: (1-2-3-5)
Vizslavilla Nyla

Best Puppy In Breed
Calabri Joule Of The Night

Select Dog
Ch Stoneylake Chillin Charlie

Select Bitch
Ch Calabri Juniper Rose Royale


Winners Dog: (1-2-3-5)
Calabri Royal Classic Cooper

Open Dog Class
1st Calabri Royal Classic Cooper


Winners Bitch: (1-2-3-5)
Vizslavilla Nyla

Reserve Winners Bitch
Calabri Joule Of The Night

Junior Puppy Bitch Class
1st Calabri Joule Of The Night

Open Bitch Class
1st Vizslavilla Nyla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sarga Amanda's Traum Von Feen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 7 pts (0-5-2-1)
Oakpoint Winoka UnfinishedBznz

Best Of Opposite Sex
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Puppy In Breed
Oakpoint Winoka UnfinishedBznz

Select Dog
Ch Weatherrun Sandyridge's Over Ez

Select Bitch
Ch High Esteem - Just Weimaraner


3-6 Month Dog Class
1st Sandyridge's Sir Henry


Winners Bitch: (0-5-2-1)
Oakpoint Winoka UnfinishedBznz

Reserve Winners Bitch
Sandyridge's Meant To Be

Junior Puppy Bitch Class
1st Oakpoint Winoka UnfinishedBznz
2nd Sandyridge's Meant To Be
3rd Almamater Bonita Sorpresa

Senior Puppy Bitch Class
1st Ethtons Shade In The Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Almamater's Opera Prima

3-6 Month Bitch Class
1st Sandyridge's Elegant Sydney


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   40
Group 2nd   
GCh Castlekeep's Endeavour
  Irish Wolfhound   36
Group 3rd   
GCh McCartney's Lavish Dreams
  Whippet   30
Group 4th   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   22
BPIG   Ch McCartney's Mirror Image   Whippet   N/A
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knightwinds Tiziri




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Poker Jackpot Alisina Zvezdochka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Telford's Calling The Shots

Best Of Opposite Sex
Telfords Take ALook At Me Now

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Calling The Shots



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Telfords Take ALook At Me Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Telfords Take ALook At Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Kishniga's Diamond Lopitkina

Select Dog
GCh Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Kishniga's Diamond Lopitkina

Open Bitch Class
1st Kishniga's Diamond Lopitkina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (0-3-1-3)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Virgo Fantasia Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Westwinds Q The Rosie View ML

Select Bitch
GCh Fantasia Crown Jewels At Famke



Winners Bitch: (0-3-1-3)
Virgo Fantasia Dirty Martini

Reserve Winners Bitch
Westwinds Q The Rosie View ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Westwinds Q The Rosie View ML

Canadian Bred Bitch Class
1st Pawprints Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Virgo Fantasia Dirty Martini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Grandgables Rasal Dazzle Wee Mr Black Thorn

Best Of Opposite Sex
Pawprints Destiny Divined

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Grandgables Rasal Dazzle Wee Mr Black Thorn

Best Puppy In Breed
Grandgables Rasal Dazzle Wee Mr Black Thorn


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pawprints Destiny Divined

Canadian Bred Bitch Class
1st Pawprints Destiny Divined


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero Moonlight Beauty SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Chilcotin's Silver Cloud

Best Of Opposite Sex
Chilcotin's Blue Moon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Chilcotin's Blue Moon

Open Bitch Class
1st Chilcotin's Blue Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Daybreak's Vferrahunde Mark Of Favor W



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inugami's Fox And The Hound

Best Puppy In Breed
Inugami's Fox And The Hound



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inugami's Fox And The Hound

Senior Puppy Bitch Class
1st Inugami's Fox And The Hound


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cataraqui Country Classic




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Puppy In Breed
Freespirits Bellafina

Select Bitch
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Rubaiyat Baraat Mahal

Reserve Winners Bitch
Freespirits Bellafina

Junior Puppy Bitch Class
1st Freespirits Bellafina

Open Bitch Class
1st Rubaiyat Baraat Mahal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (1-2-0-5)
GCh McCartney's Lavish Dreams

Best Of Opposite Sex
Forgetmenot Morning Son

Best Of Winners: (1-2-0-5)
McCartney's Mirror Image

Best Puppy In Breed
McCartney's Mirror Image

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (1-2-0-5)
Forgetmenot Morning Son

Junior Puppy Dog Class
1st Forgetmenot Morning Son


Winners Bitch: (1-2-0-5)
McCartney's Mirror Image

Reserve Winners Bitch
Forgetmenot I'm Blown Away

Senior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Mirror Image

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Forgetmenot I'm Blown Away


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Geoff Whitfield Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   77
Group 2nd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   76
Group 3rd   GCh Ironbull's Crown Royal   Bullmastiff   73
Group 4th   Ch Lindsayleigh's Handsome Devil   Schnauzer (Giant)   68
BPIG    Enforcer's Moore To Do At Cedarwind   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    European Vacation Speigas   Siberian Husky   0
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northernpaws Fideris Finnegan

Best Puppy In Breed
Northernpaws Fideris Finnegan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northernpaws Fideris Finnegan

Senior Puppy Dog Class
1st Northernpaws Fideris Finnegan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Opposite Sex
Ch IliasLegacy Joy Kallisto

Select Dog
GCh Hannoveria Top Gun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Ironbull's Crown Royal

Best Of Opposite Sex
Majestic The Legend Continues

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Majestic The Legend Continues

Best Puppy In Breed
Majestic The Legend Continues


Winners Dog: (1-1-2-1)
Majestic Promises In The Dark

Senior Puppy Dog Class
1st Majestic Promises In The Dark


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Majestic The Legend Continues

Senior Puppy Bitch Class
1st Majestic The Legend Continues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Akna Asavakkit

Best Of Opposite Sex
Akna Rogin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chakna Peechee


Winners Dog: (1-1-0-1)
Akna Rogin

12-18 Month Dog Class
1st Akna Rogin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chakna Peechee

Open Bitch Class
1st Chakna Peechee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Loyal Guard's Momma Mia



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Melrae's Chocolate Is So Good

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Kelview's So Sirius V Connquest

Best Puppy In Breed
Ch Kitkat Rhythm Of My Heart

Select Dog
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Bitch: (2-1-3-1)
XenStar Eye Of The Tiger

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st XenStar Eye Of The Tiger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chateaurouge's Va Va Va Voom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Best Puppy In Breed
Daodejing Odaiko Juusun


Winners Dog: (2-0-0-0)
Daodejing Odaiko Juusun

Reserve Winners Dog
Naku's Travelin' Man

Junior Puppy Dog Class
1st Naku's Travelin' Man

Senior Puppy Dog Class
1st Daodejing Odaiko Juusun


3-6 Month Bitch Class
1st Naku's Doppelganger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Opposite Sex
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Quebeleo Lion Heart Makwa

Best Puppy In Breed
Quebeleo Lion Heart Makwa


Winners Dog: (1-0-0-0)
Quebeleo Lion Heart Makwa

Junior Puppy Dog Class
1st Quebeleo Lion Heart Makwa



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Sasha

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus

Best Puppy In Breed
Northernpaws Gaia


Winners Dog: (1-3-0-0)
Knighterrant's Lord Cyrus

Open Dog Class
1st Knighterrant's Lord Cyrus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Northernpaws Sasha

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Gaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Northernpaws Gaia
2nd Northernpaws Gretta

Open Bitch Class
1st Northernpaws Sasha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Aviators Nobreza @ Macduff

Best Of Opposite Sex
Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Fado's Estrelaleal Rei

Best Puppy In Breed
Ch Skipnstone's Romeos Tune

Select Bitch
Ch Skipnstone's Romeos Tune


Winners Dog: (2-3-0-2)
Fado's Estrelaleal Rei

Reserve Winners Dog
Claircreek Here Comes The Sun

Senior Puppy Dog Class
1st Claircreek Here Comes The Sun

Open Dog Class
1st Fado's Estrelaleal Rei


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Skipnstones Goddess At Lunanova

Reserve Winners Bitch
Lunanova Cookin' At Skipnstone

Senior Puppy Bitch Class
1st Skipnstones Goddess At Lunanova

12-18 Month Bitch Class
1st Lunanova Cookin' At Skipnstone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Claircreek Olympia De La Seine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Remember My Name

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Habanero Pepper

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Habanero Pepper


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Habanero Pepper

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Habanero Pepper


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Remember My Name

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Remember My Name


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 12 pts (1-6-3-3)
Ch Lindsayleigh's Handsome Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Lindsayleigh's Ez Brez Cvr Girl

Best Of Winners: (1-6-3-3)
Delarive Tyra On The Catwalk

Best Puppy In Breed
Fanta C Oh Mercy Me

Select Dog
Ch Lindsayleigh's A Good Fella

Select Bitch
Ch Lindsayleigh's Abt Tu Gt Gd


Winners Dog: (1-6-3-3)
Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

12-18 Month Dog Class
1st Lindsayleigh's Eye Of A Hurricane

3-6 Month Dog Class
1st Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Bitch: (1-6-3-3)
Delarive Tyra On The Catwalk

Reserve Winners Bitch
Fanta C's Just Go Jo

Senior Puppy Bitch Class
1st Fanta C Oh Mercy Me

12-18 Month Bitch Class
1st Lindsayleigh's Dntflrtwtha Wave

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanta C's Just Go Jo

Open Bitch Class
1st Delarive Tyra On The Catwalk
2nd Nightline Indian Summer
3rd Bluechip Vialla Siluth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Geoff Whitfield

Best Of Breed: 9 pts (0-3-3-4)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
GCh Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
Ch Snowmist's Qi

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha

Select Bitch
Ch Trinacria's Mlle Bretzel



Winners Bitch: (0-3-3-4)
Aurum's Northern Aurora

Reserve Winners Bitch
Bains Northern Grenache Shiraz

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurum's Northern Aurora

Open Bitch Class
1st Bains Northern Grenache Shiraz
2nd Bain's Northern Cotes Du Rhone

3-6 Month Bitch Class
1st European Vacation Speigas


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   29
Group 2nd   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   28
Group 3rd   
Ch Accolade's Black Caviar
  Airedale Terrier   24
Group 4th   
Ch Ell-Ell's Thief Of Hearts
  Russell Terrier   22
BPIG   
Ch Ell-Ell's Thief Of Hearts
  Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ahndeggoense's Sonuva Veach
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Accolade's Black Caviar

Best Of Opposite Sex
Shea's Heart Throb Buon Aires


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shea's Heart Throb Buon Aires

Open Dog Class
1st Shea's Heart Throb Buon Aires



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Meadowlake Midnight Rider

Best Puppy In Breed
Ch Foxrun Winter Harvest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Formula For A Drama Free Brother

Best Of Winners: (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Best Puppy In Breed
DancingB's Calamity Jane


Winners Dog: (1-1-0-0)
Formula For A Drama Free Brother

Junior Puppy Dog Class
1st Formula For A Drama Free Brother


Winners Bitch: (1-1-0-0)
DancingB's Calamity Jane

Junior Puppy Bitch Class
1st DancingB's Calamity Jane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
GCh Clear Soul Bull El Bonito

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Bullinvictus Rocksteady At Andrione Bulls

Best Puppy In Breed
Bullinvictus Rocksteady At Andrione Bulls

Select Dog
Ch Karramba Don Pedro Pokora


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Thunderally's I'm So Pretty

Junior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's I'm So Pretty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Von Masers Highland Fusilier

Best Of Opposite Sex
Ch Skye Dreamer Pocket Princess

Best Puppy In Breed
Sunjoys Gingerbread Man


Winners Dog: (2-0-0-1)
Von Masers Highland Fusilier

Reserve Winners Dog
Sunjoys Gingerbread Man

Senior Puppy Dog Class
1st Sunjoys Gingerbread Man

Open Dog Class
1st Von Masers Highland Fusilier



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Irvonhill Bugaboo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daniela (Mora)



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daniela (Mora)

Open Bitch Class
1st Daniela (Mora)


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pyxis 3BF Ridn Elbentfurlethr



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pyxis 3BF Ridn Elbentfurlethr

Reserve Winners Bitch
Pyxis Sixty Six On The Brix

12-18 Month Bitch Class
1st Pyxis 3BF Ridn Elbentfurlethr

Canadian Bred Bitch Class
1st Pyxis Sixty Six On The Brix


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ell-Ell's Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ch Ell-Ell's Thief Of Hearts




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Ahndeggoense's Sonuva Veach



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Filisite Brash You Are Not Alone

Select Dog
GCh Murdock's Phantom Power




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Mariner's Frankly My Dear

Best Puppy In Breed
Honeywheat's Russian Collusion



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Honeywheat's Russian Collusion

Reserve Winners Bitch
Sandywheat's Celtic Senorita

Junior Puppy Bitch Class
1st Honeywheat's Russian Collusion

Open Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Fire And Ice

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Skyehigh's Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Rising Currency


Winners Dog: (2-1-1-0)
Skyehigh's Rising Currency

Reserve Winners Dog
Blythfell Search Engine

Junior Puppy Dog Class
1st Blythfell Search Engine

Senior Puppy Dog Class
1st Skyehigh's Rising Currency


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Skyehigh's Fire And Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Skyehigh's Fire And Ice


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Fred Bassett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   61
Group 2nd   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   59
Group 3rd   
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach
  Pug   48
Group 4th    Carver's Atomic Blonde   Cavalier King Charles Spaniel   36
BPIG   
Hin Satori Journey To Njoy
  Japanese Chin   N/A
Best Baby Puppy In Group    Denali's Girl Worth Fighting 4   Chinese Crested   0
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hilanne's Dancin In The Moonlite

Best Of Opposite Sex
Hilanne's Moonlight Sonata

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hilanne's Dancin In The Moonlite


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hilanne's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Hilanne's Moonlight Serenade

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hilanne's Moonlight Sonata

Open Bitch Class
1st Hilanne's Moonlight Serenade


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Carver's Atomic Blonde

Best Of Opposite Sex
CA Cambridge Eddie Levian

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Carver's Atomic Blonde

Select Dog
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen

Select Bitch
Ch Bonitos Companeros Toffee


Winners Dog: (1-3-2-1)
CA Cambridge Eddie Levian

Bred By Exhibitor Dog Class
1st CA Cambridge Eddie Levian


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Carver's Atomic Blonde

Reserve Winners Bitch
Royal Caper Shirmont Sonata

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CA Cambridge Effie

Open Bitch Class
1st Carver's Atomic Blonde
2nd Royal Caper Shirmont Sonata


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crystal Natalie Rosaflora Camellia

Best Puppy In Breed
Crystal Natalie Rosaflora Camellia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crystal Natalie Rosaflora Camellia

Junior Puppy Bitch Class
1st Crystal Natalie Rosaflora Camellia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Denali's Pretty In Pink

Best Puppy In Breed
Denali's Pretty In Pink


3-6 Month Dog Class
1st Denali's Bare Necessities


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Denali's Pretty In Pink

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali's Pretty In Pink

3-6 Month Bitch Class
1st Denali's Girl Worth Fighting 4


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Weylinmarsh's Jackson

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
St Johns Masterpiece At Homestead

Best Of Opposite Sex
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Winners: (1-1-0-1)
St Johns Masterpiece At Homestead


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Tickitbou N Paxmundi Nigella

Open Bitch Class
1st Tickitbou N Paxmundi Nigella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 10 pts (3-2-1-5)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
Kolmar's Painted Masterpiece

Best Of Winners: (3-2-1-5)
Kolmar's Painted Masterpiece

Best Puppy In Breed
Willowgate's Eternal Flame

Select Dog
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Select Bitch
GCh That's Not Purely Coincidence At Amyla


Winners Dog: (3-2-1-5)
Kolmar's Painted Masterpiece

Reserve Winners Dog
Willowgate's Eternal Flame

Junior Puppy Dog Class
1st Willowgate's Eternal Flame

Senior Puppy Dog Class
1st Danny Boy From Bohemica Land

Open Dog Class
1st Kolmar's Painted Masterpiece


Winners Bitch: (3-2-1-5)
Rockhurst's Cracker Jack

Reserve Winners Bitch
HeartsDelites Faith In Sandant

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Cracker Jack
2nd HeartsDelites Faith In Sandant

3-6 Month Bitch Class
1st Rockhurst's Sandalwood


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Maplewood's Gingerlicious

Best Puppy In Breed
Maplewood's Gingerlicious

Select Bitch
GCh Rythm's Front Runner



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Maplewood's Gingerlicious

Reserve Winners Bitch
Windwater Captain Phasma

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewood's Gingerlicious
2nd Windwater Captain Phasma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Best Of Opposite Sex
Chinhooked Sweet Leilani

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Best Puppy In Breed
Hin Satori Journey To Njoy


Winners Dog: (3-2-0-0)
Hin Satori Journey To Njoy

Reserve Winners Dog
Chiyoko Akihiro

Junior Puppy Dog Class
1st Hin Satori Journey To Njoy

Canadian Bred Dog Class
1st Chiyoko Akihiro

Open Dog Class
1st Chiyoko LPH Diesel


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Chinhooked Sweet Leilani

Reserve Winners Bitch
Touche's Know How To Njoy

Junior Puppy Bitch Class
1st Touche's Know How To Njoy

Open Bitch Class
1st Chinhooked Sweet Leilani


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Altos Cutting Edge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Blessed Be

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Rockalily's Blessed Be

Best Puppy In Breed
Rockalily's Blessed Be


Winners Dog: (1-3-1-0)
Nightfire's Powered By NY

Senior Puppy Dog Class
1st Nightfire's Powered By NY


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Rockalily's Blessed Be

Reserve Winners Bitch
Pinkribbon's Life Of The Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Blessed Be
2nd Regaloake's Color By L'Oreal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pinkribbon's Life Of The Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Puppy In Breed
Diaquiris Sergeant Pepper

Select Dog
GCh Pekehuis Shazam


Winners Dog: (3-0-2-0)
Diaquiris Sergeant Pepper

Reserve Winners Dog
Diaquiris Mr Know It All

Junior Puppy Dog Class
1st Diaquiris Rocketman

Senior Puppy Dog Class
1st Diaquiris Mr Know It All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Sergeant Pepper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunterra Sudden Impact




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 11 pts (2-6-4-0)
Ch Charchen's Hot Topic At Siosalach

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Miss Saigon

Best Of Winners: (2-6-4-0)
Cuddle's Dream Catcher

Best Puppy In Breed
Cuddle's Dream Catcher

Select Dog
GCh Roses Royal Prerogative


Winners Dog: (2-6-4-0)
Cuddle's Dream Catcher

Reserve Winners Dog
Heroncrest Show Me The Way

Junior Puppy Dog Class
1st Cuddle's Dream Catcher
2nd Heroncrest Show Me The Way


Winners Bitch: (2-6-4-0)
Bugaboo Miss Saigon

Reserve Winners Bitch
Claripugs Little Black Bean

Senior Puppy Bitch Class
1st Gryphon's True Daily Double

12-18 Month Bitch Class
1st Bugaboo Miss Saigon

Canadian Bred Bitch Class
1st Claripugs Little Black Bean
2nd Cuddle's Amberleigh
3rd Bugaboo Won Ton

Open Bitch Class
1st Claripugs Merieonwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Best Puppy In Breed
IslandGems Glory Of Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IslandGems Glory Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
VeeVee's Spanish Moon

Best Puppy In Breed
VeeVee's Spanish Moon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
VeeVee's Spanish Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st VeeVee's Spanish Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Tim Thomas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   46
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   39
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   37
Group 4th   
Tsukime's Deep Blue Hibiscus
  Shiba Inu   30
BPIG   
Soy Demon de Cimabull
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Imma Wee Besom At Bizou   French Bulldog   0
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Spitfires Rock N And Roll N

Best Of Opposite Sex
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Show-Me Electric Horseman

Best Puppy In Breed
Symarun's Mischief Managed

Select Dog
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle


Winners Dog: (1-1-2-1)
Show-Me Electric Horseman

Open Dog Class
1st Show-Me Electric Horseman

3-6 Month Dog Class
1st Bulldacious Pelee He's De Muir


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Symarun's Mischief Managed

Junior Puppy Bitch Class
1st Symarun's Mischief Managed


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Siosalach's Playing The Odds

Best Puppy In Breed
Periwrinkles Wild At Heart

Select Dog
GCh Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Select Bitch
Ch Eki Zimurrak Lazy Song


Winners Dog: (1-1-3-2)
Periwrinkles Wild At Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Periwrinkles Wild At Heart


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Siosalach's Playing The Odds

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Siosalach's Playing The Odds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whitecap Illy Expresso

Best Puppy In Breed
Whitecap Illy Expresso



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whitecap Illy Expresso

Open Bitch Class
1st Whitecap Illy Expresso


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 10 pts (4-2-3-2)
GCh Paddington De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
Karendon's Puttin On The Ritz

Best Of Winners: (4-2-3-2)
Soy Demon de Cimabull

Best Puppy In Breed
Soy Demon de Cimabull

Select Dog
Ch Fabelhaft Robobull Faure

Select Bitch
Ch Bythebulls Wonder Girl


Winners Dog: (4-2-3-2)
Soy Demon de Cimabull

Reserve Winners Dog
Fulofbull Wizardry At Karendon

Junior Puppy Dog Class
1st Soy Demon de Cimabull
2nd Fulofbull Wizardry At Karendon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Karendon's Phantom Of The Ring

Open Dog Class
1st Konigliche Axel


Winners Bitch: (4-2-3-2)
Karendon's Puttin On The Ritz

Reserve Winners Bitch
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Puttin On The Ritz

3-6 Month Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Legendorf Umberto Ugo

Best Of Opposite Sex
Windamirs Red Light District V Amberlane

Best Puppy In Breed
Windamirs Red Light District V Amberlane


3-6 Month Dog Class
1st Superlative's Keanu V Kaitler


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Windamirs Red Light District V Amberlane

Senior Puppy Bitch Class
1st Windamirs Red Light District V Amberlane

3-6 Month Bitch Class
1st Superlative's Ms B Haven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Select Dog
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Adanac's La Contessa

Best Puppy In Breed
Adanac's La Contessa



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Adanac's La Contessa

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Senior Puppy Bitch Class
1st Adanac's La Contessa

12-18 Month Bitch Class
1st LeeAnns Liberty O'Honey Bear

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Hot Gossip

3-6 Month Bitch Class
1st Adanac's Have A Little Faith


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Carrington's X's And O's

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Carrington's X's And O's

Best Puppy In Breed
Carrington's X's And O's


Winners Dog: (3-3-0-1)
Carrington's X's And O's

Reserve Winners Dog
Stately's Rebel With Four Paws

Junior Puppy Dog Class
1st Stately's Rebel With Four Paws

Senior Puppy Dog Class
1st Carrington's X's And O's

Canadian Bred Dog Class
1st Carrington's Tic Tac Toe


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Bloom's Dark Bubbly

Reserve Winners Bitch
K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Junior Puppy Bitch Class
1st Bloom's Dark Bubbly
2nd K-Lar's Graced With Chocolate For Bijou

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrington's Kiss And Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus

Best Of Opposite Sex
Ch Kortar's Kinu Kween


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tsukime's Deep Blue Hibiscus

Open Dog Class
1st Tsukime's Deep Blue Hibiscus



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tim Thomas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Of Opposite Sex
Dscho Utra Pelkyi Nyima

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dscho Utra X Theodore Loukanokos


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dscho Utra Pelkyi Nyima

Open Bitch Class
1st Dscho Utra Pelkyi Nyima


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Fred Bassett Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   40
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   31
Group 3rd   
Ch Hampton Hills Inked In Pink
  Miniature American Shepherd   30
Group 4th   GCh Motlikru-Buaidh Like No Other   Bearded Collie   25
BPIG    Dury Voe Paloma   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tresrullah's Living The Dream   Miniature American Shepherd   0
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 8 pts (0-4-4-1)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
GCh Vulcan's Beach Bum Summertime

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Lady Luck Downunder

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd



Winners Bitch: (0-4-4-1)
Morningdove Ninebark Trunorth

Reserve Winners Bitch
Bayberry's Afterglow

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedarpaws Lady Luck Downunder

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Hear Me Roar

12-18 Month Bitch Class
1st Morningdove Ninebark Trunorth

Open Bitch Class
1st Bayberry's Afterglow

3-6 Month Bitch Class
1st Tresrullah's Make My Day


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Motlikru-Buaidh Like No Other

Best Of Opposite Sex
Ch Dreamchaser La Vita A Bella

Select Dog
Ch Dreamchaser Strathearn Amore

Select Bitch
Ch Dreamchaser Positively Pink




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gabizos du Picourlet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wedgewood Magic Mike Of Bellaclan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Select Dog
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Timberline's Emmett

Best Puppy In Breed
Tazzman's Orianna Of Patmar

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans


Winners Dog: (2-1-2-1)
Timberline's Emmett

Reserve Winners Dog
Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Junior Puppy Dog Class
1st Udo Von Der Eschelbronner Schlosswiese

Open Dog Class
1st Timberline's Emmett


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Tazzman's Orianna Of Patmar

Junior Puppy Bitch Class
1st Tazzman's Orianna Of Patmar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Hampton Hills Inked In Pink

Best Of Opposite Sex
NW Aloha Montana Sky

Best Of Winners: (1-1-1-2)
NW Aloha Montana Sky

Best Puppy In Breed
Arklys Be Ready For The Ride

Select Dog
Ch Red Rock Not A Knockoff

Select Bitch
GCh Keecams S'pose I'm Sexy


Winners Dog: (1-1-1-2)
NW Aloha Montana Sky

Open Dog Class
1st NW Aloha Montana Sky


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Arklys Be Ready For The Ride

Junior Puppy Bitch Class
1st Arklys Be Ready For The Ride

3-6 Month Bitch Class
1st Tresrullah's Living The Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Dury Voe Replica

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Dury Voe Replica

Best Puppy In Breed
Dury Voe Paloma


Winners Dog: (2-4-0-1)
Dury Voe Replica

Reserve Winners Dog
Brantstar's Fashion Trendsetter

Junior Puppy Dog Class
1st Brantstar's Fashion Trendsetter

Open Dog Class
1st Dury Voe Replica


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Dury Voe Paloma

Reserve Winners Bitch
Liberty Bell's My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Brantstar's Fashionista

Senior Puppy Bitch Class
1st Dury Voe Paloma

12-18 Month Bitch Class
1st Liberty Bell's My Heart

Canadian Bred Bitch Class
1st Crinan I'm No Angel

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Remembering Babs


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Kendall Wavelet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Fred Bassett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Yasashiikuma Jumpin Jack Flash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By