Essex County Kennel Club
Saturday, September 1, 2018 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Can Ch Raylex Moda Chablis Kaleef OFA
"Brie"
Breeders: Lorys Fraccaro, Alana Decharette, Cindy Spencer Bartley
Owner: Lorys Fraccaro
Presented by Shelley Ford


Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Poodle (Standard)  
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
Points: 107 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Taylor
Bouvier des Flandres  Ch Quiche's Major League
Points: 101
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Taylor
Pointer (German Short-Haired)  
Ch Leaside's California Blues








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 2nd   
GChEx Roaneden's Pond Star
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   15
Group 3rd   
Ch Clussexx Whisper In The Wind
  Spaniel (Clumber)   14
Group 4th   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   13
BPIG   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Whisperfield Don't Stop Me Now


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mercer's State Of The Art




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northfield Leap N Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northfield Leap N Star

Open Dog Class
1st Northfield Leap N Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Kokopelli's Trust And Believe

Best Of Opposite Sex
Ch Forest Creek's Trailblazer

Best Puppy In Breed
Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants

Reserve Winners Bitch
Grayvalley My Heart Will Go On

Junior Puppy Bitch Class
1st Kokopelli Fly'n By The Seat Of My Pants

12-18 Month Bitch Class
1st Grayvalley My Heart Will Go On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winstead's If A Tree Falls


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winstead's If A Tree Falls

12-18 Month Dog Class
1st Winstead's If A Tree Falls



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Roaneden's Pond Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gordon Hall Precise Collusion With NCM

Best Puppy In Breed
Gordon Hall Precise Collusion With NCM



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ashleysown Optical Illusions

Best Of Opposite Sex
Silkroads CL Glowing Hearts

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Silkroad CL True Patriot Love


Winners Dog: (1-2-1-0)
Silkroad CL True Patriot Love

12-18 Month Dog Class
1st Silkroad CL True Patriot Love


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Silkroads CL Glowing Hearts

Reserve Winners Bitch
WynRidge's This Notes For You

12-18 Month Bitch Class
1st Silkroads CL Glowing Hearts

Canadian Bred Bitch Class
1st WynRidge's This Notes For You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clussexx Whisper In The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regen's Wildfire Emma Plays The Field



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   14
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   13
Group 3rd   Ch Bushwacker Fortune Hunter   Basenji   12
Group 4th   Ch Chetcote Don't Stop Me Now   Dachshund (Miniature Long-Haired)   8
BPIG   Ch Bushwacker Fortune Hunter   Basenji   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Bushwacker Fortune Hunter

Best Of Opposite Sex
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Bushwacker Fortune Hunter

Best Puppy In Breed
Bushwacker Fortune Hunter

Select Bitch
Ch Mankia's Simba Dogo


Winners Dog: (1-1-0-2)
Bushwacker Fortune Hunter

Open Dog Class
1st Bushwacker Fortune Hunter


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Mankia's Zuri Yatima

Open Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fuimus's Rising Son

12-18 Month Dog Class
1st Fuimus's Rising Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Chetcote Absolutely Fabulous

Select Dog
GCh Chetcote The Musketeer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chetcote Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Chetcote Rumour Has It



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chetcote Rumour Has It

Reserve Winners Bitch
YR Works Majik Happnz

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It

Canadian Bred Bitch Class
1st YR Works Majik Happnz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sol Mist Special Agent Double Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch SheBogi's Winner Takes All
  Akita   11
Group 2nd   Ch Gatehouse Unfinished Business   Doberman Pinscher   10
Group 3rd   
Ch Sambria's Brilliance By Design Of Cinnrhee
  Boxer   8
Group 4th    Ziemabora's Windchill Advisory   Siberian Husky   3
BPIG    Redstone's Lazarus V Aludra   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All


Winners Dog: (1-0-0-0)
SheBogi's Winner Takes All

Bred By Exhibitor Dog Class
1st SheBogi's Winner Takes All



Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gatehouse Unfinished Business

Best Puppy In Breed
Redstone's Lazarus V Aludra


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gatehouse Unfinished Business

Reserve Winners Dog
Redstone's Lazarus V Aludra

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Lazarus V Aludra

12-18 Month Dog Class
1st Gatehouse Unfinished Business



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Ch Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ziemabora's Windchill Advisory

Best Of Opposite Sex
Adenwood's Angry Son Of A Bear

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ziemabora's Windchill Advisory


Winners Dog: (1-2-0-0)
Adenwood's Angry Son Of A Bear

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Adenwood's Angry Son Of A Bear


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Jacqueline Rusby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gryndlscot Don't You Remember
  Scottish Terrier   10
Group 2nd   
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy
  Skye Terrier   9
Group 3rd   Ch Bronwyn Chances Are At Rexroth   Norwich Terrier   8
Group 4th    Lake Effect's Bleeds Blue   Russell Terrier   6
BPIG No Entry
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Willow Bay Ribbon In The Skye



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Willow Bay Ribbon In The Skye

Reserve Winners Bitch
Equinox Bountiful Betony

12-18 Month Bitch Class
1st Willow Bay Ribbon In The Skye

Open Bitch Class
1st Equinox Bountiful Betony
2nd Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bronwyn Chances Are At Rexroth


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fishback's Commodore Perry

Open Dog Class
1st Fishback's Commodore Perry



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue

Best Of Opposite Sex
High Pointe Earth Angel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Open Bitch Class
1st High Pointe Earth Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gryndlscot Don't You Remember




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Open Dog Class
1st Kishniga's HMS Small Town Boy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bon Aquarel Those Who Move Clouds



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jacqueline Rusby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   26
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   21
Group 3rd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   20
Group 4th   
GCh Cantex BlueJays' Top Dog
  Italian Greyhound   18
BPIG   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   N/A
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bloomsbury Bailando

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bling Bling

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bling Bling



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bloomsbury Bling Bling

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Beyonce

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Beyonce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang

Best Of Opposite Sex
Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Biscotti Cashew



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Biscotti Cashew

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Cashew

12-18 Month Bitch Class
1st Nutella At Bloomsbury Des Etoiles D'Artemis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carnan Uptown Funk At Cornsilk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
Laurelgates Laird

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Laurelgates Laird

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird


Winners Dog: (1-1-0-1)
Laurelgates Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Olhavana's Summer Spirit

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Olhavana's Summer Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Chansuki's I Am A Flirt

Best Of Opposite Sex
Ch Coverdale From The Lion's Den

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Touche's Innovator

Best Puppy In Breed
Touche's Innovator


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Judawn's Angel Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Cornsilks Mini Meme

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Cornsilks Mini Meme

Best Puppy In Breed
Cornsilks Mini Meme


Winners Dog: (2-2-1-0)
Cornsilks Party On

Reserve Winners Dog
Cornsilk's It's Party Time

Junior Puppy Dog Class
1st Cornsilks Party On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cornsilk's It's Party Time


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Cornsilks Mini Meme

Reserve Winners Bitch
Cornsilks Evening Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Cornsilks Mini Meme
2nd Cornsilks Evening Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Best Puppy In Breed
Ch Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jacqueline Rusby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   5
Group 2nd   
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford
  Lowchen   2
Group 3rd    Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees   Keeshond   1
Group 4th   
GCh Topbrass Lush Gin And Juice
  Bulldog   0
BPIG    Cedarhills-Shamrock Beer For My Horses At Purrkees   Keeshond   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Topbrass Lush Gin And Juice




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
Ch Brienwoods Italian Prince

Best Puppy In Breed
Merrylegs Will Raise The Standard



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Merrylegs Will Raise The Standard

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs Will Raise The Standard


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Major League   Bouvier des Flandres   18
Group 2nd   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   17
Group 3rd   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   14
Group 4th   
Ch Romar's Wendy You Want To Eat
  Bearded Collie   13
BPIG    Scotchglen Beyond The Legend   Collie (Rough)   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Battlefield's Smooth Operator

Select Dog
GCh Charjan RedSails In The Sunset


Winners Dog: (1-0-1-0)
Battlefield's Smooth Operator

Open Dog Class
1st Battlefield's Smooth Operator



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Romar's Wendy You Want To Eat


Winners Dog: (1-0-1-0)
Romar's Enry Claymore's Son

12-18 Month Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Best Of Opposite Sex
De La Pagaille Srgt. Pepper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Best Puppy In Breed
Unique's Build Me A Dynasty


Winners Dog: (1-1-0-0)
De La Pagaille Srgt. Pepper

Senior Puppy Dog Class
1st De La Pagaille Srgt. Pepper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Unique's Build Me A Dynasty

Junior Puppy Bitch Class
1st Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Bellaclan Don't Tell Daddy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Bellaclan Thief Of Hearts


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Don't Tell Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quiche's Major League




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Scotchglen Beyond The Legend

Best Puppy In Breed
Scotchglen Beyond The Legend

Select Dog
Ch Decor's Lincoln's Legend


Winners Dog: (1-0-1-0)
Scotchglen Beyond The Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Scotchglen Beyond The Legend



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Of Opposite Sex
Cadent's Top Barebow Archer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Puppy In Breed
Cadent's Careless Whispers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

Junior Puppy Dog Class
1st Cadent's Top Barebow Archer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadent's Careless Whispers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Lacomtesse Mimic Vici

Select Bitch
Ch Raylex Moda Chablis Kaleef


Winners Dog: (1-0-0-2)
Lacomtesse Mimic Vici

Open Dog Class
1st Lacomtesse Mimic Vici



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Reserve Winners Bitch
Karalash Imagine That

Open Bitch Class
1st Goldenhylite's Fyre N Fury
2nd Karalash Imagine That


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By