Elgin County Kennel Club
Friday, August 27, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
Can GChB/MBIS Mex GCh Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Owners: John Affel and Christina Koffman-Heard
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 308 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
French Bulldog  
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
Points: 286
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Whippet  
Ch Inglenook's Thank You For The Music
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Norwich Terrier   Paradym Double Dare Ya








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   60
Group 2nd   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   59
Group 3rd   
GCh Golden Clover's Holy Smoke!
  Retriever (Golden)   58
Group 4th   
Ch Stonehills Naughty Constellation
  Pointer (German Short-Haired)   48
BPIG    Whisperfield Bee-Lieving In Sepia   Pointer (German Short-Haired)   8
Best Baby Puppy In Group    Versa's Spoiled Red Pearl Of The North   Weimaraner   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Best Of Opposite Sex
Assolo Delle Bouche Fonde

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Best Puppy In Breed
Drewsar Southern Charm


Winners Dog: (1-2-0-0)
Assolo Delle Bouche Fonde

Open Dog Class
1st Assolo Delle Bouche Fonde


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Reserve Winners Bitch
Drewsar Southern Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Southern Charm

Open Bitch Class
1st Mio Amore Dolcetto N Rigatoni 2nd

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
GCh Perryglen's Making Contact

Best Of Opposite Sex
Perryglen's The Marshall

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Perryglen's The Marshall

Best Puppy In Breed
Perryglen's Black Label


Winners Dog: (2-5-0-1)
Perryglen's The Marshall

Reserve Winners Dog
Helaura's True Grit The Duke

12-18 Month Dog Class
1st Helaura's True Grit The Duke

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Perryglen's The Marshall


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Perryglen's Black Label

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Don't Push My Buttons

Senior Puppy Bitch Class
1st Perryglen's Don't Push My Buttons

12-18 Month Bitch Class
1st Brackenmoor Queen Cleopatra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Perryglen's Black Label
2nd Brackenmoor Royal Finest

Open Bitch Class
1st Starstrk Alydar Wynter's Cold One

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf

Best Of Opposite Sex
Rush's Q Bert



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rush's Q Bert

Reserve Winners Bitch
Freestyle Polaris At Blueflag

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Q Bert

Open Bitch Class
1st Freestyle Polaris At Blueflag

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Staghorn's Makin' Mischief At Kriscoland


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
GCh Roaneden's Sea King

Select Dog
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck


Winners Dog: (2-0-3-0)
Roaneden's Salty Seastar

Reserve Winners Dog
Nopper's Gunners Sweet Legacy

12-18 Month Dog Class
1st Roaneden's Salty Seastar

Open Dog Class
1st Nopper's Gunners Sweet Legacy


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
Clos Erasmus Doctor House


Winners Dog: (1-0-1-0)
Clos Erasmus Doctor House

Senior Puppy Dog Class
1st Clos Erasmus Doctor House


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Is Pogin Eriu



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aislingcudo Is Pogin Eriu

Reserve Winners Bitch
Annagh's Sceolan

12-18 Month Bitch Class
1st Aislingcudo Is Pogin Eriu

Open Bitch Class
1st Annagh's Sceolan

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jomardi's Canadian Sparkling In Fashion



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jomardi's Canadian Sparkling In Fashion

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jomardi's Canadian Sparkling In Fashion

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RedDoor Serenade's Use Your Illusion


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield

Best Puppy In Breed
Long Lane Seafaring Maiden @ Stannyfield


Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deerrun's Moira Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deerrun's Moira Rose

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sarga Spuri Spicy Szilva

Reserve Winners Bitch
Diana Z. Cervenychvrsku

Open Bitch Class
1st Sarga Spuri Spicy Szilva
2nd Diana Z. Cervenychvrsku

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Ch Breica's Locked Out Of Heaven

Best Of Opposite Sex
Ch Sandyridge's Sir Henry

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Breica Feel The Thunder

Best Puppy In Breed
Wynder's It's In The Cards

Select Dog
Ch Breica King In The North

Select Bitch
Ch Almamater Queen Scarlet


Winners Dog: (1-4-2-2)
Wynder's It's In The Cards

Senior Puppy Dog Class
1st Wynder's It's In The Cards

4-6 Month Dog Class
1st Versa's Spoiled Red Pearl Of The North


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Breica Feel The Thunder

Reserve Winners Bitch
Sandyridge's Elegant Sydney

Senior Puppy Bitch Class
1st Sandyridge's The Greatest Gift Of All

12-18 Month Bitch Class
1st Oakpoint's Jagen Sie Auf

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Breica Feel The Thunder

Open Bitch Class
1st Sandyridge's Elegant Sydney





Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   34
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   33
Group 3rd   
Ch Cariads Timeless By Laurel
  Whippet   31
Group 4th   
Ch Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   25
BPIG   
Ch Inglenook's Thank You For The Music
  Whippet   5
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind
  Whippet   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange

Best Of Opposite Sex
Bushwacker High Heels Intrigue

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bushwacker Clockwork Orange

Open Dog Class
1st Bushwacker Clockwork Orange


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bushwacker High Heels Intrigue

Reserve Winners Bitch
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Open Bitch Class
1st Bushwacker High Heels Intrigue

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Grab Your Gear



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-2-2-2)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roi de France du Grand Fresnoy

12-18 Month Dog Class
1st Roi de France du Grand Fresnoy


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Laislinn's Lucrezia

Best Of Opposite Sex
Tayleefarm Carlos Santana

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Tayleefarm Carlos Santana

Best Puppy In Breed
Tayleefarm Carlos Santana


Winners Dog: (1-2-0-1)
Tayleefarm Carlos Santana

Senior Puppy Dog Class
1st Tayleefarm Carlos Santana


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Tayleefarm Go Your Own Way

Reserve Winners Bitch
Kalkinny Triumph Of Laislinn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayleefarm Go Your Own Way

Open Bitch Class
1st Kalkinny Triumph Of Laislinn

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Sarjo's Spoon Full Of Sugar

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sarjo's Spoon Full Of Sugar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sarjo's Spoon Full Of Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Sarjo's Spoon Full Of Sugar

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Opposite Sex
Ch Zahara Aindifae Al Daoud


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
Ch Cariads Timeless By Laurel

Best Of Opposite Sex
Ch Comar's Jinkx Monsoon

Best Puppy In Breed
Inglenook's Thank You For The Music

Select Dog
Ch Karasar's A Dragon's Song

Select Bitch
GChB Excel Sovereign In My Dreams


4-6 Month Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind


Winners Bitch: (0-2-2-2)
Inglenook's Thank You For The Music

Reserve Winners Bitch
Altcar's Over The Lydiate

Senior Puppy Bitch Class
1st Altcar's Over The Lydiate

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Inglenook's Thank You For The Music





Group 3 - Carol Gray Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play
  Bullmastiff   64
Group 2nd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   60
Group 3rd   
Ch Indevor High On Life
  Akita   53
Group 4th   
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   52
BPIG    Vanderbilt 'n Halestorm's Chasing Summer   Samoyed   3
Best Baby Puppy In Group    Naku's I Hear A Symphony   Eurasier   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Indevor High On Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Indevor High On Life

Open Dog Class
1st Indevor High On Life


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Hannoveria Top Gun

Best Of Opposite Sex
Odessa Tinuveil At AK9


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Odessa Tinuveil At AK9

Open Bitch Class
1st Odessa Tinuveil At AK9

Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
Ch Fyrecreek's Confident

Best Of Opposite Sex
Ch Fyrecreek's Stone Cold

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Vanquish Maestro Imperator

Best Puppy In Breed
Bellavita's Fashionista

Select Bitch
Ch Tybrushe's Down By The River


Winners Dog: (3-4-1-2)
Vanquish Maestro Imperator

Reserve Winners Dog
Bellavita's Trendsetter

Junior Puppy Dog Class
1st Bellavita's Trendsetter

Canadian Bred Dog Class
1st Barquentine Anchors Aweigh

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vanquish Maestro Imperator

4-6 Month Dog Class
1st Vanquish Maestro Who's Foolin Who


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Cinbar Vanquish Octave Above

Reserve Winners Bitch
Bellavita's Fashionista

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellavita's Fashionista

Senior Puppy Bitch Class
1st Pantheon N Cinnrhees Shield Maiden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanquish Maestro You Should See Me In A Crown

Open Bitch Class
1st Cinbar Vanquish Octave Above

4-6 Month Bitch Class
1st Vanquish Maestro Lovefool

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GCh Saxmark'n Stonehills Power Play

Best Of Opposite Sex
Noble Queen Boudica

Select Dog
Ch Majestic Promises In The Dark



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Noble Queen Boudica

12-18 Month Bitch Class
1st Noble Queen Boudica

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Best Puppy In Breed
North Kingdom's Stars Aligned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
North Kingdom's Stars Aligned

Junior Puppy Bitch Class
1st North Kingdom's Stars Aligned

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Ch Dancing Stars-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses Just One Look

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Kin's V Nightflight Double Dare

Select Dog
Ch Legendale's Reigning Warrior


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Ravalleses I Want It All

Reserve Winners Bitch
Themiscyra Step Into Your Power

12-18 Month Bitch Class
1st Themiscyra Step Into Your Power

Canadian Bred Bitch Class
1st Ravalleses I Want It All

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning

Best Of Opposite Sex
Naku's Bohemian Rhapsody

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning


Winners Dog: (1-1-0-0)
Naku's Bohemian Rhapsody

Open Dog Class
1st Naku's Bohemian Rhapsody

4-6 Month Dog Class
1st Naku's I Hear A Symphony


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everendeavor Indigo Morning

Open Bitch Class
1st Everendeavor Indigo Morning

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Second X A Charm

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Dantrydanes Second X A Charm

Best Puppy In Breed
Dantrydanes He's Blacklisted


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Dantrydanes She's Shameless

Reserve Winners Bitch
Nasdane's Over The Rayne Bow

Junior Puppy Bitch Class
1st Nasdane's Over The Rayne Bow

Open Bitch Class
1st Dantrydanes She's Shameless

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Opposite Sex
Bellesplace Promise To Limberlost

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bellesplace Promise To Limberlost


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Evry Cloud Hasa Slvr Lining

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 12 pts (4-6-2-1)
GCh Seabury's Master Of The Hunt

Best Of Opposite Sex
Drewsar Asking For A Friend

Best Of Winners: (4-6-2-1)
Del Sur's Northern Mystic At Skipnstone

Best Puppy In Breed
Fado's Private Dancer

Select Dog
Ch Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Bitch: (4-6-2-1)
Drewsar Asking For A Friend

Reserve Winners Bitch
Skipnstone's Paint It Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Private Dancer
1st Keevabay's Valiant Charm

12-18 Month Bitch Class
2nd Keevabay's Island Meadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Drewsar Asking For A Friend

Open Bitch Class
1st Skipnstone's Paint It Black
2nd Riverwaves Time Traveller

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Macho Man


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Kolinka's Heart Breaker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Cream On Top

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Vanderbilt's Better Be Good

Best Puppy In Breed
Vanderbilt 'n Halestorm's Chasing Summer


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Vanderbilt's Cream On Top

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Cream On Top

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Snowmist's Hennessey

Best Of Opposite Sex
Sierrashope Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Snowmist's Winter Saga

Select Dog
GCh Sophie's Pearl Dream On Tyler At Belukha



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Sierrashope Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Winter Saga

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowmist's Winter Saga

Open Bitch Class
1st Sierrashope Circle Of Life

4-6 Month Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine





Group 4 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   21
Group 2nd   
GCh Greentree Olympic Charm
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
Group 3rd   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   14
Group 4th   
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   12
BPIG   
Dragonfox Something Wicked This Way Comes
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Paradym Double Dare Ya   Norwich Terrier   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Select Dog
Ch Benchmark's Best Kept Man



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Paradym Back In The Saddle Again

Best Of Opposite Sex
Paradym Dont Stop Believin At Ripcord

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Paradym Back In The Saddle Again


Winners Dog: (2-1-0-0)
Paradym Back In The Saddle Again

Reserve Winners Dog
Dralion's Man In The Mirror

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Paradym Back In The Saddle Again
2nd Dralion's Man In The Mirror

4-6 Month Dog Class
1st Paradym Double Dare Ya

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Of Opposite Sex
Andado's I Speak Of D Pompadus

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Best Puppy In Breed
Andado's I Speak Of D Pompadus


Winners Dog: (1-2-0-0)
Andado's I Speak Of D Pompadus

Senior Puppy Dog Class
1st Andado's I Speak Of D Pompadus


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Reserve Winners Bitch
Andado's Perfect Shot

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andado's Perfect Shot

Open Bitch Class
1st Ratitatt I'm Smitten At Venturehill

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Greentree Olympic Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Boreal SpecialK Kayleigh Grace

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air


Winners Dog: (1-3-1-1)
Marilou's One Margarita

Open Dog Class
1st Marilou's One Margarita


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Keepsake Glitter In The Air

Reserve Winners Bitch
Erinisle's Autumn Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Farquar Orlaith Celtic Star

Open Bitch Class
1st Keepsake Glitter In The Air
2nd Erinisle's Autumn Willow

4-6 Month Bitch Class
1st Farquar Cadhla Forlaith Realta

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

Best Of Opposite Sex
Clandara's Maybe Baby

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Dog: (1-2-0-0)
Superbs R.e.s.p.e.c.t.

12-18 Month Dog Class
1st Superbs R.e.s.p.e.c.t.


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Clandara's Maybe Baby

Reserve Winners Bitch
Clandara's Little Dreamer

Open Bitch Class
2nd Clandara's Little Dreamer

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragonfox Something Wicked This Way Comes

Best Puppy In Breed
Dragonfox Something Wicked This Way Comes






Group 5 - Lynda Saranchuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   34
Group 2nd   
GChB Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   33
Group 3rd   
Ch Hearts Delites' A Change Is Gonna Come
  Havanese   28
Group 4th   
Ch Lionheart Mi Supa Monsuta
  Japanese Chin   19
BPIG    Cotondeneige Elsa d'Arendelle   Coton De Tulear   2
Best Baby Puppy In Group    NV And Valour's Vow Of Devotion   Chinese Crested   0
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Jimary's Million Dollar Baby At Sigma Chi

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Ruler's Renaissance Man At Rowantree

Best Puppy In Breed
Banco Royal Marrying Mr. Darcy

Select Dog
Ch Banco Royal It's 5 O'Clock Somewhere

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (3-0-2-0)
GChB Sassytails I Go Commando

Select Dog
Ch SassyTails The Elven Commander


Winners Dog: (3-0-2-0)
Valour's The Rightful Heir

Reserve Winners Dog
Jean Dark X Is Coming

12-18 Month Dog Class
1st Jean Dark X Is Coming

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valour's The Rightful Heir

Open Dog Class
1st Fiery Fame Vow Of Love

4-6 Month Dog Class
1st NV And Valour's Vow Of Devotion


4-6 Month Bitch Class
1st NV And Valour's Divine Surprise

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Onyx The Sweetest Coton

Best Puppy In Breed
Cotondeneige Elsa d'Arendelle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cotondeneige Elsa d'Arendelle

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 8 pts (2-6-0-1)
Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Best Of Opposite Sex
Heartsdelites Lucky Charm

Best Of Winners: (2-6-0-1)
Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Best Puppy In Breed
Willowgates Light My Fire

Select Bitch
Ch Sedosos Senorita Caballo


Winners Bitch: (2-6-0-1)
Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Reserve Winners Bitch
Willowgates Light My Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Rose Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Hearts Delites' A Change Is Gonna Come

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Willowgates Light My Fire
2nd Delsols Nobody Does It Better

Open Bitch Class
1st Rockhurst Rockstar
2nd Old Havana's Forest Goddess

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta

Best Of Opposite Sex
Hin Satori Dazzling Njoy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lionheart Mi Supa Monsuta

Open Dog Class
1st Lionheart Mi Supa Monsuta

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluechip Man Of Steel

Best Puppy In Breed
Bluechip Man Of Steel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluechip Man Of Steel

Senior Puppy Dog Class
1st Bluechip Man Of Steel


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lionking Blaze Of Glory



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Of Opposite Sex
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Best Puppy In Breed
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer

Senior Puppy Dog Class
1st Lynroys R U Ever A Cheeky Charmer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lynroys U R My Everything Queen Abi

Canadian Bred Bitch Class
1st Lynroys U R My Everything Queen Abi

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Bugaboo Double Dutch

Best Puppy In Breed
Bugaboo Double Dutch

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bugaboo Double Dutch

Senior Puppy Bitch Class
1st Bugaboo Double Dutch

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Best Puppy In Breed
Turrin Daisy Waving Under Sunlight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rigair Blossom Iris

Reserve Winners Bitch
Turrin Daisy Waving Under Sunlight

Senior Puppy Bitch Class
1st Turrin Daisy Waving Under Sunlight
2nd Turrin Pixie Dancing Under Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Blossom Iris





Group 6 - Andrea Robins Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie
  French Bulldog   37
Group 2nd   
Ch Invictus Boston Sancho Panza
  Boston Terrier   30
Group 3rd   
Ch Brightspot Sunday Silence
  Dalmatian   29
Group 4th    Schutzu's Baby Shark   Shih Tzu   26
BPIG    Schutzu's Baby Shark   Shih Tzu   3
Best Baby Puppy In Group    Celtmacbhaid We Will Rock You   French Bulldog   0
Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Delenclos Kingfair Newton

Best Of Opposite Sex
Aldar N Muir The Devil Within

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Starlight Serenity Now

Best Puppy In Breed
Starlight Serenity Now


Winners Dog: (1-4-1-1)
Starlight Serenity Now

Senior Puppy Dog Class
1st Starlight Serenity Now

4-6 Month Dog Class
1st Aldar N Muir's Rocket Man


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Aldar N Muir The Devil Within

Reserve Winners Bitch
Starlight No Soup For You

Junior Puppy Bitch Class
1st Aldar N Muir The Devil Within

Senior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious Rocyn's Audacity

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Starlight No Soup For You

Open Bitch Class
1st Pelee Bulldacious Doing Time

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Siosalach's Kick It Up A Notch

Best Puppy In Breed
Siosalach's Kick It Up A Notch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Siosalach's Kick It Up A Notch

Senior Puppy Dog Class
1st Siosalach's Kick It Up A Notch


Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Brightspot Sunday Silence

Select Bitch
Ch Hallmark's Shantay You Stay



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Big Creek's Raisin A Ruckus

Open Bitch Class
1st Big Creek's Raisin A Ruckus

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 6 pts (4-2-1-0)
GCh Stormin's Chateaubriand At Foxmoor P'Cherie

Best Of Opposite Sex
Fabelhaft Robobull Walkin On Sunshine

Best Of Winners: (4-2-1-0)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Dog: (4-2-1-0)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Reserve Winners Dog
Nifty N Pelee Biscuit In The Basket

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid I Got You Babe

Senior Puppy Dog Class
1st Masino's One Hot Cookie

12-18 Month Dog Class
1st Stormin's He Shoots He Scores

Open Dog Class
1st Nifty N Pelee Biscuit In The Basket

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Superlative's Aurora Breakn D Ice

Best Of Opposite Sex
Supervictus Gotham's Riddler

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Supervictus Gotham's Riddler

Best Puppy In Breed
Supervictus Gotham's Riddler


Winners Dog: (2-1-0-1)
Supervictus Gotham's Riddler

Reserve Winners Dog
Daveren's Canadian Edition

Senior Puppy Dog Class
1st Daveren's Canadian Edition

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Supervictus Gotham's Riddler

4-6 Month Dog Class
1st Superlative's Humphrey


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Supervictus Karma's Carbon Copy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supervictus Karma's Carbon Copy

4-6 Month Bitch Class
1st Supervictus Pheobe Buffay

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Of Opposite Sex
Keesridge Blame It On The Rum

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Purrkees Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Keesridge Blame It On The Rum


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Keesridge Blame It On The Rum

Reserve Winners Bitch
Keesridge's My Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Blame It On The Rum

Senior Puppy Bitch Class
1st Rickees Hocus Pocus

Open Bitch Class
1st Keesridge's My Girl

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Lakeridge Spending It In Style

Best Of Opposite Sex
Crystalton Chikoda Moto Byron

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Lakeridge Spending It In Style

Best Puppy In Breed
Lakeridge Spending It In Style


Winners Dog: (1-3-0-0)
Crystalton Chikoda Moto Byron

Open Dog Class
1st Crystalton Chikoda Moto Byron

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Best Puppy In Breed
Hibiscus Fire And Ice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hibiscus Fire And Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Hibiscus Fire And Ice

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Best Puppy In Breed
Schutzu's Baby Shark


Winners Dog: (1-0-0-0)
Schutzu's Baby Shark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Baby Shark


Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Best Of Opposite Sex
Underworld Precious Pink

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow


Winners Dog: (3-1-0-0)
Caballo Negro Inyas Rainbow

Reserve Winners Dog
Ponche (Avalos)

12-18 Month Dog Class
1st Caballo Negro Inyas Rainbow

Canadian Bred Dog Class
1st Underworlds Night Rider

Open Dog Class
1st Ponche (Avalos)


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Underworld Precious Pink

Open Bitch Class
1st Underworld Precious Pink



Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   52
Group 2nd   
GCh Assets Take A Chance On Me
  Border Collie   40
Group 3rd   
Ch MNM's Double Take
  Belgian Shepherd Dog   35
Group 4th   
Ch Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   29
BPIG   
Ch Hybris Pride N Prejudice @ Keecam
  Miniature American Shepherd   4
Best Baby Puppy In Group    AusableRvr's No Time To Die   Australian Shepherd   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Ch Catalyst's Old Country Soul


Winners Dog: (1-0-2-0)
Uretopia's Its Gonna Get Loud

Open Dog Class
1st Uretopia's Its Gonna Get Loud


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Dreamchaser Positively Pink

Select Bitch
Ch Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
GCh MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
Chatmar View To A Kill

Select Dog
GCh Navarro It's Me Di Scottatura


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Assets Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Tartan Dream

Best Puppy In Breed
Bellaclan Step Aside Boys

Select Dog
Ch Bellaclan The Ladies Man



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Bellaclan Tartan Dream

Reserve Winners Bitch
Bellaclan Forever Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Step Aside Boys

12-18 Month Bitch Class
1st Bellaclan Forever Magic

Open Bitch Class
1st Bellaclan Tartan Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Assets Just By Chance

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Eli Teemu Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Easy Rey On Makalu



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Witchcraft

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Puppy In Breed
Kaymann's Witchcraft


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kaymann's The Elite Of Sealore

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaymann's The Elite Of Sealore


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kaymann's Witchcraft

Reserve Winners Bitch
Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaymann's Witchcraft

Open Bitch Class
1st Blueharvest HoneyBadgrDontCare

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Best Of Opposite Sex
Kaymann's Once In A Blue Moon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Best Puppy In Breed
Kaymann's Feilim-Ri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kaymann's Feilim-Ri

Senior Puppy Dog Class
1st Kaymann's Feilim-Ri


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaymann's Once In A Blue Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaymann's Once In A Blue Moon

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop

Best Of Opposite Sex
Vici's Corker

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Whisperhill's Tootsie Roll Pop


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vici's Corker

Open Dog Class
1st Vici's Corker

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Of Opposite Sex
Blue Elks Made To Be Amazing

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Best Puppy In Breed
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Select Dog
GCh Moonbaby's Wanted Man


Winners Dog: (1-2-2-0)
Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

Senior Puppy Dog Class
1st Hybris Pride N Prejudice @ Keecam

4-6 Month Dog Class
1st Arklys Playing With Fire

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Has It

Open Dog Class
1st Kyon's Legend Has It


Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Brantstar's Fashion Trendsetter

Best Of Opposite Sex
Laureate Hopscotch



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Laureate Hopscotch

Reserve Winners Bitch
Crinan Not Just A Dream

Open Bitch Class
1st Laureate Hopscotch
2nd Crinan Not Just A Dream

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Praderia's Kaleidescope



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Praderia's Kaleidescope

12-18 Month Bitch Class
1st Praderia's Kaleidescope

Judge: Andrea Robins

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Bredright Light Up The Night At Glenora

Best Of Opposite Sex
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Fleur Rebelle Dance With Me

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Dog
Ch Foxlore Oliver Twist


Winners Dog: (1-1-2-1)
Fleur Rebelle Dance With Me

Open Dog Class
1st Fleur Rebelle Dance With Me


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Dragonjoy Cotton Candy

Open Bitch Class
1st Dragonjoy Cotton Candy

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By