Dartmouth Kennel Club
Sunday, May 12, 2024 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, May 11 (Show-1)
Saturday, May 11 (Show-2)
Sunday, May 12 (Show-3)
Sunday, May 12 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: David Gilmour
Basset Hound  
GChG Zen's Grab Your Gear
Points: 110 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Gilmour
Doberman Pinscher  
GChB Regnancy A Touch Of Class
Points: 89
Best Puppy In Show
Judge: David Gilmour
Schipperke  
Delamer Summers Hot Centerfold
Best Altered In Show
Judge: David Gilmour
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GChB Grandgables Lil Fancy Flirt ML








Group 1 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit   Spaniel (English Cocker)   23
Group 2nd   
Ch Eirene's Sunset Strip
  Retriever (Golden)   22
Group 3rd   
GCh Alivia Flowers Klitsdvor
  Setter (Irish)   17
Group 4th   
Ch Madabout's Straight From The Butcher
  Retriever (Labrador)   16
BPIG   
Ch Segre's Lighting Strikes @ Remme
  Spaniel (English Springer)   N/A
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Black Watch Mayzee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Black Watch Mayzee

Open Bitch Class
1st Black Watch Mayzee

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Ava Of Meander River

Best Puppy In Breed
Legacyk N Belac Girl In The Mirror


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Amethyst Beach Surfer

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Notorious Red

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl's Amethyst Beach Surfer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Notorious Red

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 4 pts (0-0-2-3)
Ch Eirene's Sunset Strip

Best Of Opposite Sex
GCh De La Vega Goldentrip Kai The Warrior

Select Dog
Ch Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Select Bitch
GChB Happy Acres Rising Tide



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Madabout's Straight From The Butcher



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Autumncolours Mr Darcy

Open Dog Class
1st Autumncolours Mr Darcy


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Alivia Flowers Klitsdvor



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Glenmire's Ghillie Dhu

Best Of Opposite Sex
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Glenmire's Ghillie Dhu

Best Puppy In Breed
Glenmire's Ghillie Dhu


Winners Dog: (2-1-0-0)
Glenmire's Ghillie Dhu

Reserve Winners Dog
Wymeswold Auguste Escoffier

Senior Puppy Dog Class
1st Glenmire's Ghillie Dhu

Open Dog Class
1st Wymeswold Auguste Escoffier


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Open Bitch Class
1st Seagirt's Fitbit For Glenmire

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Best Puppy In Breed
Segre's Lighting Strikes @ Remme



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Reserve Winners Bitch
Remme Shines Bright Like A Diamond

Senior Puppy Bitch Class
1st Segre's Lighting Strikes @ Remme

Canadian Bred Bitch Class
1st Remme Shines Bright Like A Diamond

Open Bitch Class
1st Remme's Joy To The World

Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox

Open Bitch Class
1st Clussexx Xoxox





Group 2 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   20
Group 2nd   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   19
Group 3rd   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   18
Group 4th    The Realm's One Punch Knockout   Rhodesian Ridgeback   13
BPIG   
Ch Chetcote A Study In Scarlet
  Dachshund (Miniature Smooth)   N/A
Group 1st (Altered)   
GChB Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lemonladies Peter

Best Of Opposite Sex
Ch Lemonladies Martinique



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Of Opposite Sex
GChS Doxieville-Kurzbeing Felix Felicis For E R Dox ML

Best Of Winners: (2-3-1-2)
E R Dox Seamus Macfhearghus Of New Scotland

Best Puppy In Breed
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy

Select Bitch
GCh E R Dox J'en Ai Aucune Indy


Winners Bitch: (2-3-1-2)
E R Dox Fancy Reba

Reserve Winners Bitch
Chetcote Spellbound

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Spellbound

12-18 Month Bitch Class
1st E R Dox Fancy Reba

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st E R Dox Out Of Bounds

Altered Female
GChB Grandgables Lil Fancy Flirt ML

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Chetcote A Study In Scarlet

Best Of Opposite Sex
Ashdown's Shaymelessly Rolling Through MS

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chetcote Water Lily

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote A Study In Scarlet


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chetcote Water Lily

12-18 Month Bitch Class
1st Chetcote Water Lily

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL

Best Of Opposite Sex
GCh E R Dox Merlin Green The Great

Best Of Winners: (1-1-2-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Best Puppy In Breed
E R Dox Maybe She Was Born With It

Select Dog
Ch E R Dox Hope On The Rocks


Winners Dog: (1-1-2-1)
E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Montgomery Black No's Chaos


Winners Bitch: (1-1-2-1)
E R Dox Maybe She Was Born With It

Senior Puppy Bitch Class
1st E R Dox Maybe She Was Born With It

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout


Winners Dog: (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout

12-18 Month Dog Class
1st The Realm's One Punch Knockout






Group 3 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   11
Group 2nd   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   8
Group 3rd   
Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona
  Samoyed   7
Group 4th   
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   5
BPIG   
Mermaid's Sweet Child 'O Mine Sedona
  Samoyed   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
GCh Heartwood's Blue Bomber

Best Puppy In Breed
Costello's Telling Lies On Regnancy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Costello's Telling Lies On Regnancy

Junior Puppy Dog Class
1st Costello's Telling Lies On Regnancy


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Everendeavor Kovu's Akutabuv


Winners Dog: (1-0-0-0)
Everendeavor Kovu's Akutabuv

Open Dog Class
1st Everendeavor Kovu's Akutabuv


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wanderweg's You Light Up My Life

Best Puppy In Breed
Wanderweg's You Light Up My Life


Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claircreek Arthur Filho D'Oceano



Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ashemburg's Unbreakable







Group 4 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!
  Bull Terrier (Miniature)   2
Group 2nd   
KinCara Joined At The Zip
  Irish Terrier   1
Group 3rd   
Ch Versaterre Classic Gary
  Border Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Versaterre Classic Gary



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KinCara Joined At The Zip

12-18 Month Bitch Class
1st KinCara Joined At The Zip





Group 5 - Susan Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Cardiac Arrest
  Pomeranian   16
Group 2nd   
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   15
Group 3rd   
Ch Maribeso Not Today Satan
  Papillon   10
Group 4th   
Ch Claripugs Forest Ranger
  Pug   7
BPIG    Amistosa's Sweet Baby James   Havanese   N/A
Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Runa Lolaks



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Runa Lolaks

Reserve Winners Bitch
Nova Lolaks

Open Bitch Class
1st Runa Lolaks
2nd Nova Lolaks

Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch That Faces Lil Red Red

Best Of Opposite Sex
Ace of Spades

Best Puppy In Breed
Ch That Faces Lil Red Red

Select Bitch
Ch Unity Cob De Sabres


Winners Dog: (1-0-0-2)
Ace of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Ace of Spades


Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Best Puppy In Breed
Amistosa's Sweet Baby James


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amistosa's Sweet Baby James

Senior Puppy Dog Class
1st Amistosa's Sweet Baby James


Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GChEx Diavolino's A Kiss For Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Kabecca Raindance Secret Keeper

Select Dog
GCh Cassiopeia Spring Into Action



Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marbet Buttons And Beau


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marbet Buttons And Beau

Open Dog Class
1st Marbet Buttons And Beau


Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Maribeso Not Today Satan

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Karma

Select Bitch
Ch Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso


Winners Dog: (1-0-0-2)
Annacott Animato Karma

12-18 Month Dog Class
1st Annacott Animato Karma


Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Cardiac Arrest



Judge: Susan Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Claripugs Forest Ranger







Group 6 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   Ch Shente's It's All About Jazz   Shih Tzu   13
Group 2nd   
Delamer Summers Hot Centerfold
  Schipperke   12
Group 3rd   
Lionheart Voila
  Chow Chow   10
Group 4th   
Duoks Style Air That I Breathe
  Bichon Frise   9
BPIG   
Delamer Summers Hot Centerfold
  Schipperke   N/A
Group 1st (Altered)   
GCh Lebail's Light Of The Moon
  Boston Terrier   0
Group 2nd (Altered)   
Bearcrest's Imilce Olive
  Chow Chow   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Duoks Style Air That I Breathe

Open Bitch Class
1st Duoks Style Air That I Breathe

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lionheart Voila

Best Puppy In Breed
Lionheart Voila


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lionheart Voila

Junior Puppy Dog Class
1st Lionheart Voila



Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Bijzondere's Rising Star

Best Of Opposite Sex
Ch Wenkje's Amy

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bijzondere's Rising Star

Best Puppy In Breed
Bijzondere's Rising Star


Winners Dog: (2-1-0-1)
Bijzondere's Rising Star

Reserve Winners Dog
Beaukees Spirit Of Performance

Junior Puppy Dog Class
1st Bijzondere's Rising Star

Canadian Bred Dog Class
1st Beaukees Spirit Of Performance


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Purrkees Crack The Code

Canadian Bred Bitch Class
1st Purrkees Crack The Code

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Arreau's Killer Queen

Best Puppy In Breed
Leeward's Nicheca Hallelujah



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Leeward's Nicheca Hallelujah

Senior Puppy Bitch Class
1st Leeward's Nicheca Hallelujah

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Delamer Summers Hot Centerfold

Best Puppy In Breed
Delamer Summers Hot Centerfold



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Delamer Summers Hot Centerfold

Reserve Winners Bitch
Sanhedrin's Joyeux Berry

12-18 Month Bitch Class
1st Sanhedrin's Joyeux Berry

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delamer Summers Hot Centerfold

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shente's It's All About Jazz





Group 7 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   13
Group 3rd   
Novacoast Nordicpearl Shining Light
  Norwegian Buhund   10
Group 4th    Bagatelle Bad Moon Rising   Old English Sheepdog   9
BPIG   
Riverryan's Law & Order
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Northbay Xsell Final Call

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Empyrean's U Girl

Best Puppy In Breed
Northbay Xsell Final Call


Winners Dog: (1-1-0-1)
Northbay Xsell Final Call

Junior Puppy Dog Class
1st Northbay Xsell Final Call


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Empyrean's U Girl

Open Bitch Class
1st Empyrean's U Girl

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit


Winners Dog: (1-0-0-0)
MalinGer's Mr. Fahrenheit

12-18 Month Dog Class
1st MalinGer's Mr. Fahrenheit


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Best Of Opposite Sex
Asset's Til We Meet Again

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Asset's The Last Waltz


Winners Dog: (2-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Reserve Winners Dog
Asset's The Last Waltz

Junior Puppy Dog Class
1st Asset's The Last Waltz

12-18 Month Dog Class
1st Asset's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Asset's Til We Meet Again

Open Bitch Class
1st Asset's Til We Meet Again

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChEx Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills

Best Of Opposite Sex
Ch Luckystryke's Over The Mooin At Arisingstar

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Riverryan's Law & Order

Best Puppy In Breed
Riverryan's Law & Order

Select Bitch
GCh Luckystryke's Deja Vu


Winners Dog: (1-2-1-2)
Kylo Von Mowatt

Open Dog Class
1st Kylo Von Mowatt


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Riverryan's Law & Order

Reserve Winners Bitch
Helwinn's Country Music

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverryan's Law & Order

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Helwinn's Country Music

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Everendeavor Soaring High

Best Puppy In Breed
Feoras Everendeavor Soaring High



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Everendeavor Soaring High

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras Everendeavor Soaring High

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novacoast Nordicpearl Shining Light

12-18 Month Bitch Class
1st Novacoast Nordicpearl Shining Light

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

Open Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Martinique Moscato

Best Of Opposite Sex
Wyndenfog's Nova 7

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Martinique Moscato

Best Puppy In Breed
Martinique Moscato


Winners Dog: (2-1-0-0)
Wyndenfog's Nova 7

Reserve Winners Dog
Wyndenfog's Life Is Like A River

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wyndenfog's Nova 7

Open Dog Class
1st Wyndenfog's Life Is Like A River


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Martinique Moscato

Senior Puppy Bitch Class
1st Martinique Moscato

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Joska Honour Roll



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By