Burlington Kennel & Obedience Club
Friday, September 21, 2018



Related Results

Conformation

Friday, September 21
Friday, September 21 (Ltd Breed Show for Group 7)
Saturday, September 22
Saturday, September 22 (Ltd Breed Show for Sighthounds)
Sunday, September 23
Sunday, September 23 (Ltd Breed Show for Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Nancy Tibben
Newfoundland  
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Nancy Tibben
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 137
Best Puppy In Show
Judge: Nancy Tibben
Pomeranian  Ch Tinyprints Pure Obsession
Best Baby Puppy In Show
Judge: Nancy Tibben
French Bulldog   Eltorro Fabelhaft Fleurette








Group 1 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   25
Group 2nd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   24
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   23
Group 4th   
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   22
BPIG    Kokopelli Celestial Navigator   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malagold Sneaking A Peak   Retriever (Golden)   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Whisperfield Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's California Blues

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ryegate's Let Me Entertain You

Best Of Opposite Sex
Rush's Cameron Cambridge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ryegate's Let Me Entertain You


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Cameron Cambridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 11 pts (3-6-2-1)
Ch Goldiva's I'll Have Another

Best Of Opposite Sex
Ch Zenevieva Irish Eyes Are Smiling

Best Of Winners: (3-6-2-1)
Bearabella's Big Bang

Best Puppy In Breed
Kokopelli Celestial Navigator

Select Dog
Ch Camelot's Deep River Exodus


Winners Dog: (3-6-2-1)
Bearabella's Big Bang

Reserve Winners Dog
Kokopelli Celestial Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Kokopelli Celestial Navigator

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st Bearabella's Big Bang


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Dhen's Rebel Rebel

Select Dog
Ch Glascony's Meadow Of The Hares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bonneterre Ozzy Mika

Best Of Opposite Sex
Ferngolds Celtic Thunder

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Ferngolds Celtic Thunder


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ferngolds Celtic Thunder

Open Dog Class
1st Ferngolds Celtic Thunder

3-6 Month Dog Class
1st Ferngold Drums Of Rolling Thunder


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bonneterre Zeo Enya

Open Bitch Class
1st Bonneterre Zeo Enya

3-6 Month Bitch Class
1st Bonneterre Eh Miz Trini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   15
Group 2nd   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   14
Group 3rd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   13
Group 4th   
GCh Shetara's She Smiled Sweetly
  Whippet   12
BPIG   
Ch Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Risenshine Of First Avenue   Irish Wolfhound   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Candyland Yippeeki Yay Tirzah


Winners Dog: (1-0-0-0)
Candyland Yippeeki Yay Tirzah

12-18 Month Dog Class
1st Candyland Yippeeki Yay Tirzah



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
Ch Dreamhund's Life Of Riley

Best Of Opposite Sex
Chetcote Absolutely Fabulous

Select Dog
GCh Chetcote Don't Stop Me Now



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Granvalero's Moon Struck SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Ch Pearlla Pelligrina Of First Avenue

Best Puppy In Breed
Ch Three Little Birds' Follow My Heart

Select Bitch
Ch Three Little Birds' Follow My Heart


3-6 Month Dog Class
1st Risenshine Of First Avenue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shetara's She Smiled Sweetly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   19
Group 2nd   
Ch Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   18
Group 3rd   
GCh Cinnibon's She's The One
  Boxer   16
Group 4th   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   13
BPIG    Fado's Dance The Night Away   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Teffills Grid   Leonberger   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 6 pts (2-1-1-3)
Ch SheBogi's Winner Takes All

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Space Effect

Best Of Winners: (2-1-1-3)
Indevor Majestic Wizard

Best Puppy In Breed
Indevor Ray Of Light

Select Bitch
Ch Indevor Undercover Love


Winners Dog: (2-1-1-3)
Indevor Majestic Wizard

Reserve Winners Dog
Rockfall Power Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Rockfall Power Hunter

Open Dog Class
1st Indevor Majestic Wizard


Winners Bitch: (2-1-1-3)
Indevor Ray Of Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Indevor Ray Of Light


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Of Opposite Sex
Ch Coyotelane Stompin' To The Top




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Cinnibon's She's The One

Best Of Opposite Sex
Ch Trimanor's Bautistablueispride



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trimanor's Pristine Encounter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trimanor's Pristine Encounter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ravalleses Always A Step Ahead

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Ch Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore



3-6 Month Bitch Class
1st Teffills Grid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dann Wilson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   19
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   18
Group 3rd   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   17
Group 4th   Ch Raglan's Piano Man   West Highland White Terrier   16
BPIG    DancingB's Kato Defining Torque   Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cairnmoor Fergus's Sorcha   Cairn Terrier   0
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Best Puppy In Breed
DancingB's Kato Defining Torque


Winners Dog: (1-0-0-0)
DancingB's Kato Defining Torque

Senior Puppy Dog Class
1st DancingB's Kato Defining Torque



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus's Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Best Of Opposite Sex
Ch High Pointe Earth Angel


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

12-18 Month Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Toulin's Tartan Tessa

Best Puppy In Breed
Toulin's Tartan Tessa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Toulin's Tartan Tessa

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Senior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Tartan Tessa
2nd Glenroslin's Mary Queen O Scots


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Best Puppy In Breed
Diamondjewel's Brilliant Cut



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diamondjewel's Brilliant Cut

Junior Puppy Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dann Wilson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


3-6 Month Dog Class
1st Raglan Orchestrator


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raglan Don't Tell Mama

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   21
Group 2nd   
GCh Rockhurst's Tickled Pink
  Havanese   20
Group 3rd   
GCh Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   15
Group 4th    Bluechip Midnight Pirate   Papillon   14
BPIG   Ch Tinyprints Pure Obsession   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Syrenia's Victoria's Love   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Syrenia's The Mighty Quinn

Best Of Opposite Sex
Ruler's Mrs Brown

Select Bitch
Ch BancoRoyalBeautyBeyondBelief



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ruler's Mrs Brown

Open Bitch Class
1st Ruler's Mrs Brown

3-6 Month Bitch Class
1st Syrenia's Victoria's Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Cloudy Crystal Mano Gentis

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Almendares Show Must Go On


Winners Dog: (2-2-0-1)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Almendares Show Must Go On

Junior Puppy Dog Class
1st Almendares Show Must Go On

Open Dog Class
1st Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Littlewonder Sound Of Laughter

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Northern Sunrise

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise

12-18 Month Bitch Class
1st Littlewonder Sound Of Laughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluechip Midnight Pirate


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluechip Midnight Pirate

Open Dog Class
1st Bluechip Midnight Pirate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Tinyprints Pure Obsession

Best Of Opposite Sex
Pinecrest Impossible To Ignore

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pomhaven's A Golden Dream

Best Puppy In Breed
Ch Tinyprints Pure Obsession


Winners Dog: (2-2-1-0)
Pomhaven's A Golden Dream

Reserve Winners Dog
Son Shines Mister Irresistible

Senior Puppy Dog Class
1st Son Shines Mister Irresistible

Open Dog Class
1st Pomhaven's A Golden Dream


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Son Shines Mitzi Kiote

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore

12-18 Month Bitch Class
1st Son Shines Mitzi Kiote

3-6 Month Bitch Class
1st Winterhaven Against All Odds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet Classic Gin Fizz

Best Puppy In Breed
Bellefleet's I'm A Survivor



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet Classic Gin Fizz

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's I'm A Survivor

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's I'm A Survivor

Open Bitch Class
1st Bellefleet Classic Gin Fizz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Talbotrails High Voltage

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Oz's Storm Chaser

Select Dog
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Bruce Fraser Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   27
Group 2nd   
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift
  Shiba Inu   26
Group 3rd   
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   25
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   24
BPIG    Sassy Taters   Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eltorro Fabelhaft Fleurette   French Bulldog   0
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Sassy Taters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sassy Taters

Reserve Winners Bitch
Brenheather's Mighty Minnie

Senior Puppy Bitch Class
1st Brenheather's Mighty Minnie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassy Taters


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Best Of Opposite Sex
Ch Aldars Untarnished Halo

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Best Puppy In Breed
Bulldacious Shatrugo BottomsUp


Winners Dog: (1-2-0-1)
Bulldacious Shatrugo BottomsUp

Senior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Shatrugo BottomsUp

3-6 Month Dog Class
1st Spitfires Rock N And Roll N


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Aldars Pied Piper

Reserve Winners Bitch
Bulldacious What's Your Status

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status

Open Bitch Class
1st Aldars Pied Piper

3-6 Month Bitch Class
1st Bulldacious Delenclos I Do


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 3 pts (0-0-4-0)
Ch Rio's Sherlock Bones

Select Dog
GChEx Commitment's Style In Play




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Kiss Bully Finesse X-Factor At Favorite Child

Best Of Opposite Sex
Ch Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Aristocratescu Baltazar

Best Puppy In Breed
Aristocratescu Baltazar


Winners Dog: (3-2-1-1)
Aristocratescu Baltazar

Reserve Winners Dog
Robb Isle Murphy's Law

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Reign Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Aristocratescu Baltazar

Open Dog Class
1st Robb Isle Murphy's Law


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Aristocratescu Born Beauty

Reserve Winners Bitch
Robb Isle Shantilly Lace

Senior Puppy Bitch Class
1st Aristocratescu Born Beauty

Open Bitch Class
1st Robb Isle Shantilly Lace

3-6 Month Bitch Class
1st Eltorro Fabelhaft Fleurette
2nd Nifty's Big Maple


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



3-6 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Best Puppy In Breed
Sanvar's Damsel In Distress



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanvar's Damsel In Distress

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Damsel In Distress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Paramour's First Kiss



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Paramour's First Kiss

Reserve Winners Bitch
Paragon's Princess Corinna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss
2nd Delphinium's Athena


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benjiro Etsuko Destini Gift




Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Schutzu's Dexter By Design



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bruce Fraser

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Bea Sawka Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   25
Group 2nd   
Ch Stonecroft's Storm Surge
  Welsh Corgi (Pembroke)   22
Group 3rd   Ch Brantstar's I Am Fashion   Shetland Sheepdog   21
Group 4th   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   15
BPIG   
Ch Yasashiikuma Show Me The Money
  Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jegi Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's Enchanted Memories

Select Dog
Ch Aleshanee Tobey's Comet



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Wenlisa's Enchanted Memories

Reserve Winners Bitch
Robin's Magnificient Oona

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Enchanted Memories

Open Bitch Class
1st Robin's Magnificient Oona


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador

Best Of Opposite Sex
MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper

Select Dog
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Winners Bitch: (0-2-2-0)
MNM's Soleila du Belgiador

Reserve Winners Bitch
Unique's Build Me A Dynasty

Junior Puppy Bitch Class
1st MNM's Soleila du Belgiador
2nd Unique's Build Me A Dynasty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brookdale Over The Sea To Skye

Reserve Winners Bitch
Kicking Up A Storm

Open Bitch Class
1st Brookdale Over The Sea To Skye
2nd Kicking Up A Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Of Opposite Sex
Cadent's Top Barebow Archer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Best Puppy In Breed
Cadent's Careless Whispers


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cadent's Top Barebow Archer

Junior Puppy Dog Class
1st Cadent's Top Barebow Archer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cadent's Careless Whispers

Junior Puppy Bitch Class
1st Cadent's Careless Whispers


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Brantstar's I Am Fashion

Best Of Opposite Sex
Solange Body Double

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Solange Body Double

Best Puppy In Breed
Lynphill Delectable

Select Bitch
Ch Coastalviews Power Surge


Winners Dog: (1-3-0-2)
Solange Body Double

Open Dog Class
1st Solange Body Double


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Lynphil Miss Me Yet

Reserve Winners Bitch
Lynphill Delectable

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynphill Delectable

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharls Legacy En Miriel

Open Bitch Class
1st Lynphil Miss Me Yet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yasashiikuma Show Me The Money

Best Puppy In Breed
Yasashiikuma Show Me The Money


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yasashiikuma Show Me The Money

Senior Puppy Dog Class
1st Yasashiikuma Show Me The Money



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Bea Sawka

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stonecroft's Storm Surge




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By