Moncton Kennel Club
Sunday, November 12, 2023 - Show-4



Related Results

Obedience

Saturday, November 11 (Obedience Trial-1)
Saturday, November 11 (Obedience Trial-2)
Sunday, November 12 (Obedience Trial-3)
Sunday, November 12 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Saturday, November 11 (Rally Trial-1)
Saturday, November 11 (Rally Trial-2)
Sunday, November 12 (Rally Trial-3)
Sunday, November 12 (Rally Trial-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Grant Townsend
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Grant Townsend
Retriever (Labrador)  Ch Huntsdown Black Tie Event
Points: 139
Best Puppy In Show
Judge: Grant Townsend
Bullmastiff  
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
Best Altered In Show
Judge: Grant Townsend
Dachshund (Miniature Long-Haired)  
GCh ER Dox Grace
Best Veteran In Show
Judge: Grant Townsend
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   Ch Huntsdown Black Tie Event   Retriever (Labrador)   44
Group 2nd   
Ch Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   35
Group 3rd   
GChS Fyreglo's Beyond Our Wildest Dreams
  Retriever (Golden)   28
Group 4th   
GCh Plaisance King Of Nightlife
  Setter (English)   13
BPIG    Captiva Will To Conquer   Setter (Irish)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Duvalin Zircon

Best Of Opposite Sex
DuValin Salem

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Duvalin Zircon

Best Puppy In Breed
DuValin Salem


Winners Dog: (1-1-1-1)
Duvalin Zircon

Open Dog Class
1st Duvalin Zircon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
DuValin Salem

Junior Puppy Bitch Class
1st DuValin Salem



Winners Dog: (1-0-0-0)
Quyens Ambertru's Yeti Cooler

Reserve Winners Dog
Cressida Remarkable

Junior Puppy Dog Class
1st Quyens Ambertru's Yeti Cooler
2nd Fare's Ambercroft Max Goes For Gold

Senior Puppy Dog Class
1st Cressida Remarkable

7 & Over Veteran Dog Class
1st GChS YBFGoldens All Or Nothing JustB

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 8 pts (0-5-3-1)
Ch Huntsdown Black Tie Event

Best Of Opposite Sex
Award Cancelled

Best Puppy In Breed
Camlab's Total Eclipse Of The Heart

Select Dog
GCh Woodducks' Gentle On My Mind


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Of Nightlife



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway

Best Puppy In Breed
Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cornadore Branco With Annagh



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind

Best Of Opposite Sex
GCh Alivia Flowers Klitsdvor

Best Puppy In Breed
Captiva Will To Conquer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Captiva Will To Conquer

Open Dog Class
1st Captiva Will To Conquer


Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Marsuvica's Golden Boy

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Kandy Kane Kaper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Marsuvica's Kandy Kane Kaper

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Kandy Kane Kaper

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Of Opposite Sex
Remme's Joy To The World

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Best Puppy In Breed
Remme's Joy To The World


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shore Gibson's Finest

Open Dog Class
1st Shore Gibson's Finest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Remme's Joy To The World

Senior Puppy Bitch Class
1st Remme's Joy To The World





Group 2 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   24
Group 2nd   
GChEx Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   23
Group 3rd   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
Group 4th   
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling
  Ibizan Hound   16
BPIG   
Blackwing'n Wasenshi's Windsong
  Basenji   N/A
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Group 1st (Altered)   
GCh ER Dox Grace
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Best Puppy In Breed
Blackwing'n Wasenshi's Windsong



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackwing'n Wasenshi's Windsong

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy






Sexually Altered Bitch Class
1st GCh ER Dox Grace

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChB Rabows Rebellion ML

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Celestial

Select Bitch
Ch Admindac Hocus Pocus MSP



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Genson's Don't Call Me Charlie

Best Of Opposite Sex
Genson's Sweet Scarlett



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Genson's Sweet Scarlett

Open Bitch Class
1st Genson's Sweet Scarlett




Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Icycold Fifth Avenue Wickkid Bling



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Comar's River Deep Mountain High



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Inglenooks Flower Of Kingsbrae

12-18 Month Bitch Class
1st Inglenooks Flower Of Kingsbrae





Group 3 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   12
Group 2nd   
GCh Lueldar's Across The Pond To Spiritrun
  Alaskan Malamute   11
Group 3rd   
GCh Plainsong's Classic Country
  Bernese Mountain Dog   7
Group 4th   Ch Karleo's In Tune With Pyradigm   Great Pyrenees   6
BPIG   
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan
  Bullmastiff   N/A
Best Veteran In Group   
GCh GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   0
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Lueldar's Across The Pond To Spiritrun

Best Of Opposite Sex
Spiritrun Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Best Puppy In Breed
Spiritrun Force Of Nature At Lueldar

Select Dog
GChB Novamals Autumn Uprising


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Spiritrun Sweet Dreams

Junior Puppy Bitch Class
1st Spiritrun Sweet Dreams

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Plainsong's Classic Country



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot

Best Of Opposite Sex
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan

Best Puppy In Breed
Ch Mallaig's Lady Winnifred Of Vegrenan



7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh GiZah's Out of This World

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ignite's Catalina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ignite's Catalina

Open Bitch Class
1st Ignite's Catalina

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Creek Danes A Rock In The Stream



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karleo's In Tune With Pyradigm







Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Sea Smoke @Hitide



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Sea Smoke @Hitide

12-18 Month Bitch Class
1st Pattedeau Sea Smoke @Hitide

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway







Group 4 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ellerker's You May Be Right
  Schnauzer (Miniature)   13
Group 2nd   
GCh Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   12
Group 3rd   
GCh Jewelbox Amethiste
  Bedlington Terrier   11
Group 4th   
GCh Sunjoy's Gingerbread Man
  Dandie Dinmont Terrier   10
BPIG    KinCara's Playing Tag With My Heart   Irish Terrier   N/A
Group 1st (Altered)   
Upthecreek's Lucky
  Cairn Terrier   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jewelbox Amethiste



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wisterias Song Of A Siren



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lochlomond's Flight Of The Falcon

Best Of Opposite Sex
Ch Showme Scottish Dancer

Best Puppy In Breed
Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek


Sexually Altered Dog Class
1st Upthecreek's Lucky


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek

Junior Puppy Bitch Class
1st Gateway's Cup Of Tea For Upthecreek

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Sunjoy's Gingerbread Man

Best Of Opposite Sex
GCh Fairview Lady Abegweit

Select Dog
Ch Glahms Fairview Echo Of The Island



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet

Best Puppy In Breed
Venandi's Aurora Sky In Violet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet

Junior Puppy Bitch Class
1st Venandi's Aurora Sky In Violet

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KinCara's Playing Tag With My Heart

Best Puppy In Breed
KinCara's Playing Tag With My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KinCara's Playing Tag With My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st KinCara's Playing Tag With My Heart

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Best Puppy In Breed
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Select Bitch
Ch Newvista's Hey There Georgie Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Newvista's Sheza Lil Outlaw

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Sheza Lil Outlaw

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellerker's You May Be Right



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox







Group 5 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle
  Havanese   22
Group 2nd    Diamondsun's Lamborghini   Papillon   21
Group 3rd   
Ch Kabecca Raindance Secret Keeper
  Italian Greyhound   13
Group 4th    Hidden Perch Starry Night Sky   Pomeranian   7
BPIG    Diamondsun's Lamborghini   Papillon   N/A
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brunswick's Time Is On Your Side

Best Puppy In Breed
Brunswick's Time Is On Your Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brunswick's Time Is On Your Side

Senior Puppy Bitch Class
1st Brunswick's Time Is On Your Side

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Seda's Ryder At Amistosa And Twinkle






Winners Bitch: (0-1-3-2)
Southern Roots The Next Chapter

Junior Puppy Bitch Class
1st Southern Roots The Next Chapter

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
Diamondsun's Lamborghini

Best Of Opposite Sex
Maribeso Not Today Satan

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Diamondsun's Lamborghini

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Lamborghini

Select Bitch
Ch Southcreek's Pixel Perfect At Maribeso


Winners Dog: (2-4-0-2)
Diamondsun's Lamborghini

Reserve Winners Dog
Kildrummy Blackjack

Senior Puppy Dog Class
1st Diamondsun's Lamborghini
2nd Kildrummy Blackjack


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Maribeso Not Today Satan

Reserve Winners Bitch
Kildrummy Victory Now

Junior Puppy Bitch Class
1st Kildrummy Victory Now
2nd Ruffcuts Baylee

Open Bitch Class
1st Maribeso Not Today Satan
2nd Diamondsun's Rio

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Hidden Perch Starry Night Sky

Best Puppy In Breed
Hidden Perch Starry Night Sky

Select Bitch
Kristari's Fly Me Over The Moon


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Marsuvica's Bust My Bustle



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Marsuvica's Last Time Around

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Last Time Around





Group 6 - Mary Spinelli Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Delphinium's Dashing Dynamite
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
Fissan's Tiny Dancer
  American Eskimo Dog (Standard)   7
Group 3rd    Fullofbull's No Soup For You   French Bulldog   6
Group 4th   
GChS Wolfriver's Taiho Koki
  Shiba Inu   5
BPIG   
Ch Maydele's Data Never Lies
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Open Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
GCh Majestic Sandial Layla



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hispot's Homerun



Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fullofbull's No Soup For You

Best Puppy In Breed
Fullofbull's No Soup For You



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fullofbull's No Soup For You

Senior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's No Soup For You

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Delphinium's Dashing Dynamite

Best Of Opposite Sex
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Best Puppy In Breed
Ch Maydele's Data Never Lies


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Senior Puppy Bitch Class
1st Conashwil Tibb's Eve N'Mocean

Judge: Mary Spinelli

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Of Opposite Sex
GCh Urajiro's I'm Not Just A Princess To Nogitsune





Group 7 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Stonepillar's Legacy
  Bouvier des Flandres   32
Group 2nd   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   31
Group 3rd   
GChB Quymera's Awakening
  German Shepherd Dog   30
Group 4th   
Ch Lyricisle's Goddess Of Pop
  Shetland Sheepdog   28
BPIG   
Novacoast Nordicpearl Shining Light
  Norwegian Buhund   N/A
Group 1st (Altered)    Alaygray's Bourbon Street   German Shepherd Dog   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 8 pts (1-1-3-4)
Ch Empyrean's The Last Piece

Best Of Opposite Sex
Ch Malka's You Are The Reason

Best Of Winners: (1-1-3-4)
Malka's Under The Sea

Best Puppy In Breed
Malka's Under The Sea

Select Dog
GChS Cowboy's Locked And Loaded

Select Bitch
Ch Amadore Fancy Like That


Winners Dog: (1-1-3-4)
Tresrullah's Mac Attack

Canadian Bred Dog Class
1st Tresrullah's Mac Attack


Winners Bitch: (1-1-3-4)
Malka's Under The Sea

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Under The Sea

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Nicha Cha-Ho Le Mix Parfait



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Stonepillar's Legacy



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Cardross Black Velvet



Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Quymera's Awakening

Best Of Opposite Sex
Madeb's Putting On The Ritz



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Madeb's Putting On The Ritz

Open Bitch Class
1st Madeb's Putting On The Ritz

Sexually Altered Bitch Class
1st Alaygray's Bourbon Street

Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bagatelle Bad Moon Rising

12-18 Month Dog Class
1st Bagatelle Bad Moon Rising


Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Lyricisle's Goddess Of Pop

Best Of Opposite Sex
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Best Puppy In Breed
Nikkilen Truespirit Double The Magic


Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Joska Honour Roll

Select Dog
GChB Joska Free Style


Winners Dog: (1-0-1-0)
Joska Honour Roll

Open Dog Class
1st Joska Honour Roll


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By