Newfoundland (All Breed) Kennel Club
Sunday, April 7, 2024 - Show-4



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Carol Graham
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
Points: 76 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carol Graham
Australian Shepherd  
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
Points: 38
Best Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Retriever (Golden)  
Opisstar Queen Bee
Best Veteran In Show
Judge: Carol Graham
Papillon  
GChS Kellika's King Joshua From Norway
Best Altered In Show
Judge: Carol Graham
Chow Chow  
Bearcrest's Imilce Olive








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Freiheit Piano Man
  Pointer (German Short-Haired)   37
Group 2nd   
Opisstar Queen Bee
  Retriever (Golden)   35
Group 3rd   
GCh Rhapsody Walk On The Wild Side
  Vizsla (Smooth)   26
Group 4th   GChB Onarock's Carved In Stone   Retriever (Labrador)   25
BPIG   
Opisstar Queen Bee
  Retriever (Golden)   N/A
Best Veteran In Group   GChB Onarock's Carved In Stone   Retriever (Labrador)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fiume's Never Enough



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Legacyk Freiheit Piano Man

Best Of Opposite Sex
Legacyk Stay Grounded In The Wind



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Legacyk Stay Grounded In The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Legacyk Stay Grounded In The Wind

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (0-1-0-1)
Opisstar Queen Bee

Best Of Opposite Sex
Ch Goldpaws Rainbow Classic

Best Puppy In Breed
Opisstar Queen Bee

Select Dog
Ch Nautilus Come From Away


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 10 pts (3-3-3-2)
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Opposite Sex
Ch Landnsea's Tip Of The Iceberg

Best Of Winners: (0-1-0-1)
Landnsea's Signal Hill

Best Puppy In Breed
Landnsea's Signal Hill

Select Dog
Ch Onarock's Doolin Dalton At Midnight

Select Bitch
GCh Onarock's Silver Lining


Winners Dog: (0-1-0-1)
Onarock's Hubba Bubba

Reserve Winners Dog
Landnsea's Ripple On The Ocean

Junior Puppy Dog Class
1st Landnsea's Ripple On The Ocean

Senior Puppy Dog Class
1st Onarock's Hubba Bubba

12-18 Month Dog Class
1st Landnsea's Roaring Waves

Veteran Male
GChB Onarock's Carved In Stone

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Plaisance King Neuveville

Best Of Opposite Sex
GChB Plaisance Princess Maia

Select Dog
GChB Plaisance King Louis Jolliet


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Richleen Fish Filleter's Daughter

Best Of Opposite Sex
Ch Richleen Second Chance Blessing

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Richleen Farmer's Son

Best Puppy In Breed
Richleen Farmer's Son

Select Bitch
Ch Kenerin Hugs 'n Kisses


Winners Dog: (1-1-1-2)
Richleen Farmer's Son

Senior Puppy Dog Class
1st Richleen Farmer's Son


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Richleen Rose Of St. Bride

Senior Puppy Bitch Class
1st Richleen Rose Of St. Bride

Veteran Female
GCh Captiva Working Out

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Echo's I'm Your Man

Best Of Opposite Sex
Mar-K's La Belle Julienne

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Echo's I'm Your Man

Select Dog
Ch Mar-K's It's Lights Out And Away We Go


Winners Dog: (1-1-1-0)
Echo's I'm Your Man

Open Dog Class
1st Echo's I'm Your Man


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mar-K's La Belle Julienne

Open Bitch Class
1st Mar-K's La Belle Julienne

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Shamrock Moonlit Jubilee Just Putting It Out There

Best Of Opposite Sex
GCh Glaranik Rory


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussexx Xoxox

Open Bitch Class
1st Clussexx Xoxox

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhapsody Walk On The Wild Side







Group 2 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   1
Group 2nd   
Ch Jackwyre Long Live
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   
GCh Jackwyre Walking Trouble
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jackwyre Long Live






Group 3 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly
  Bernese Mountain Dog   10
Group 2nd   
GChB Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   9
Group 3rd   
Ch King Of Helluland Hate It Or Love It
  Newfoundland   3
Group 4th   
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You
  Great Dane   2
BPIG    BigCountry's Gooses Gem   Greater Swiss Mountain Dog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Daviks Houston Has A Problem
  Siberian Husky   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sallysvalley Bring On The Bubbly



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Gold Dust Woman

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Opposite Sex
GChS Liberator's Kodachrome

Select Dog
Ch Touchstone's Kiefer Little Big Man

Select Bitch
Ch Midnightsky's California Love


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Midnightsky's Back In Black

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsky's Back In Black

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Laurado's N Sobeit’s I’ll Be There For You



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-1)
BigCountry's Gooses Gem

Best Puppy In Breed
BigCountry's Gooses Gem



Winners Bitch: (0-1-0-1)
BigCountry's Gooses Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st BigCountry's Gooses Gem

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh King Of Helluland Hate It Or Love It







Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dashwood's I Knew You Were Trouble
  West Highland White Terrier   5
Group 2nd   
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 3rd    Eastern's Little Bit Of Gold   Russell Terrier   2
Group 4th    Cairnton's Terra Nova Treasure   Cairn Terrier   0
BPIG    Cairnton's Terra Nova Treasure   Cairn Terrier   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-1)
Cairnton's Terra Nova Treasure

Best Puppy In Breed
Cairnton's Terra Nova Treasure


Winners Dog: (0-1-0-1)
Cairnton's Terra Nova Treasure

Junior Puppy Dog Class
1st Cairnton's Terra Nova Treasure


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Eastern's Little Bit Of Gold


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dashwood's I Knew You Were Trouble

Best Puppy In Breed
Dunkellers Crown Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dunkellers Crown Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunkellers Crown Jewel





Group 5 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Taylin Top Marks
  Pekingese   8
Group 2nd    Joval Blackhemian Rhapsody   Griffon (Brussels)   5
Group 3rd   
Ch Sallysvalley Just Simply Red
  Papillon   4
Group 4th   Ch Embee Cantata Celestial Charm   Cavalier King Charles Spaniel   3
BPIG    Cantata Renabar East Coast Raider   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Veteran In Group   
GChS Kellika's King Joshua From Norway
  Papillon   0
Group 1st (Altered)   
Ch Drageltik's Bubbles
  Pug   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amore Star Phebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amore Star Phebe

Open Bitch Class
1st Amore Star Phebe

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Embee Cantata Celestial Charm

Best Puppy In Breed
Cantata Renabar East Coast Raider



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cantata's Teller Of Tales

Reserve Winners Bitch
Cantata Renabar East Coast Raider

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantata Renabar East Coast Raider

Open Bitch Class
1st Cantata's Teller Of Tales

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-1)
Joval Blackhemian Rhapsody


Winners Dog: (0-1-0-1)
Joval Blackhemian Rhapsody

Open Dog Class
1st Joval Blackhemian Rhapsody


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sallysvalley Just Simply Red


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Michaelmas Taylin Top Marks

Best Of Opposite Sex
Taylin Practical Magic



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Taylin Practical Magic

Reserve Winners Bitch
Taylin Ffion For Michaelmas

12-18 Month Bitch Class
1st Taylin Ffion For Michaelmas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taylin Practical Magic

Veteran Female
GCh Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou





Group 6 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   Ch Opal N'Jempaws Springing In Style   Shih Tzu   1
Group 2nd   Ch Wenkje's Amy   Keeshond   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG   Ch Opal N'Jempaws Springing In Style   Shih Tzu   N/A
Group 1st (Altered)   
Bearcrest's Imilce Olive
  Chow Chow   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wenkje's Amy



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Opal N'Jempaws Springing In Style

Best Puppy In Breed
Ch Opal N'Jempaws Springing In Style





Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   8
Group 2nd   
Ch Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   7
Group 3rd    Mystic Suntime All The Small Things   Shetland Sheepdog   3
Group 4th    McFinley's Little Mermaid   Miniature American Shepherd   1
BPIG    Mystic Suntime All The Small Things   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Mocean's Taken'em To The Train Station

Best Of Opposite Sex
Tazzman's Pink Whitney

Best Of Winners: (0-1-0-1)
Tazzman's Pink Whitney


Winners Dog: (0-1-0-1)
Moceans All I See Is You

Open Dog Class
1st Moceans All I See Is You


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tazzman's Pink Whitney

Reserve Winners Bitch
New Era's I Don't Give A Flying

12-18 Month Bitch Class
1st New Era's I Don't Give A Flying

Open Bitch Class
1st Tazzman's Pink Whitney

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
McFinley's Little Mermaid

Best Puppy In Breed
McFinley's Little Mermaid

Select Bitch
GCh Wigglebutt's High Desert Surprise With McFinley



Winners Bitch: (0-1-0-1)
McFinley's Little Mermaid

Senior Puppy Bitch Class
1st McFinley's Little Mermaid

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mystic Suntime All The Small Things

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime All The Small Things

Select Dog
Ch Shelhaven Suarez


Winners Dog: (0-1-0-1)
Mystic Suntime All The Small Things

Senior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime All The Small Things


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By