Pictou County Kennel Club
Saturday, September 10, 2016 - Show 2



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Doris Willis
Bullmastiff  
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doris Willis
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Doris Willis
French Bulldog  
GCh Karendon's The Pied Piper
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doris Willis
Vizsla (Smooth-Haired)  
Harbourpoints Lil Brown GIrl








Group 1 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   24
Group 2nd   
Ch Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 3rd   
Ch Akar Sir Newman At Egerton NS
  Vizsla (Smooth-Haired)   22
Group 4th   
Ch Madabout's Apple of Our I
  Retriever (Labrador)   20
BPIG   
Ch Bluestones Got Her Groove Back
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harbourpoints Lil Brown GIrl
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Pageska's IT Enzo

Best Of Opposite Sex
Lova Des Vallons De La Sone

Best Puppy In Breed
Lova Des Vallons De La Sone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lova Des Vallons De La Sone

Reserve Winners Bitch
Pageska's OL Morgan

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's OL Morgan

Senior Puppy Bitch Class
1st Lova Des Vallons De La Sone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Black Ice




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Hunterbourne Ain't Misbehavin'


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Prairielight All In The Family

Best Puppy In Breed
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Prairielight All In The Family

Reserve Winners Bitch
Tohcham Goodness and Mercy

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Tohcham Goodness and Mercy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Of Opposite Sex
Ch Backroad Guinness Blonde

Best Puppy In Breed
Xanthos Equinox

Select Bitch
GCh Ambertru's Magical Quetip


Winners Dog: (2-0-1-2)
Backroad Heineken Light

Reserve Winners Dog
Xanthos Equinox

Junior Puppy Dog Class
1st Xanthos Equinox

12-18 Month Dog Class
1st Backroad Heineken Light



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Madabout's Apple of Our I

Best Of Opposite Sex
Ourgang's Burning Desire

Best Puppy In Breed
Ourgang's Burning Desire


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ourgang's Burning Desire

Junior Puppy Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Captiva Coderry Seaside Vision



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Onstage Getting To Know You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Puppy In Breed
Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashleysown Zen Of Wynridge

Senior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Zen Of Wynridge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Onstage Getting To Know You

12-18 Month Bitch Class
1st Onstage Getting To Know You


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
GCh Bluestones Got Her Groove Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Of Opposite Sex
Ch Ananiah's Smokin Bomb

Best Puppy In Breed
Tropical's Sunset Deal Me In Remme



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Senior Puppy Bitch Class
1st Tropical's Sunset Deal Me In Remme


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westersham's Canis Meus Id Comedit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Akar Sir Newman At Egerton NS

Best Of Opposite Sex
Ch Akar's Atlantic Red Fern



3-6 Month Bitch Class
1st Harbourpoints Lil Brown GIrl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts
Ch Zoldmali Moka

Best Of Opposite Sex
Lorokas Reign At Harbour Point

Best Puppy In Breed
Lorokas Reign At Harbour Point



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   9
Group 2nd   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   8
Group 3rd   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   6
Group 4th   
Ch Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   2
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lemonladies Dream Boat Annie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lemonladies Dream Boat Annie

Open Bitch Class
1st Lemonladies Dream Boat Annie


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Quiquen Kingdom Sceptre



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Elgwood's Silvertip Mtn

Reserve Winners Bitch
Elgwood's Mountain Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Elgwood's Silvertip Mtn
2nd Elgwood's Mountain Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   14
Group 2nd   Ch Riverwest Bojangles   Entlebucher Mountain Dog   12
Group 3rd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   10
Group 4th   
Ch Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   6
BPIG   
Mervio All About Asia
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dushanbe's Fresh Mint   Samoyed   0
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Myramountain Sweet Style Swiss

Open Bitch Class
1st Myramountain Sweet Style Swiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Best Of Opposite Sex
Ch Tiamats Cruzn Beyond The Flirt



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Bringing Sexy Back

Open Bitch Class
1st Tiamat's Bringing Sexy Back


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
Nix Hollywood Stripes

Best Puppy In Breed
Nix Hollywood Stripes


3-6 Month Dog Class
1st Bramstoke's Walkin In Memphis


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nix Hollywood Stripes

Junior Puppy Bitch Class
1st Nix Hollywood Stripes

3-6 Month Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mervio All About Asia

Best Puppy In Breed
Mervio All About Asia



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mervio All About Asia

Reserve Winners Bitch
Logres' Ava Gardner

Junior Puppy Bitch Class
1st Mervio All About Asia

Open Bitch Class
1st Logres' Ava Gardner


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Puppy In Breed
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Select Bitch
GCh Shorelines East West Shameless




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonerose Take It on Faith




Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Arrow Through My Heart


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   15
Group 2nd   
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu
  Kerry Blue Terrier   14
Group 3rd   Ch Regalridge Remember Me   Airedale Terrier   13
Group 4th   Ch Dashwood's White Walker   West Highland White Terrier   11
BPIG   
Ch Caudlewood Nature's Echo
  Parson Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Regalridge Remember Me



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regalridge Chesapeake Charm

Open Bitch Class
1st Regalridge Chesapeake Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Trollhattan's Katy Terri



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Trollhattan's Katy Terri

Reserve Winners Bitch
Trollhattan's Katrina Two

12-18 Month Bitch Class
1st Trollhattan's Katy Terri
2nd Trollhattan's Katrina Two


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dragonfox Inxs At Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Torum's Calico Jack At Irisblu




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Caudlewood Scotiafox By Design

Best Puppy In Breed
GCh Caudlewood Nature's Echo

Select Bitch
GCh Caudlewood Nature's Echo



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Caudlewood Sheza Lil Diva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Sheza Lil Diva


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Presbrooke Into The Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Presbrooke Snack Cracker




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kalimar's Breton Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake Abegweit Willie




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dashwood's White Walker




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   16
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   15
Group 3rd    Fantasy's Jasione Summer Dream   Papillon   14
Group 4th   
Ch Winchi's Pander Me Moment
  Chihuahua (Long Coat)   10
BPIG    Paradiselee to Marsuvica Dixie   Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Lasting Impression   Chinese Crested   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Winchi's Pander Me Moment




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Gardine Everything But Wings


3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Lasting Impression


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Senior Puppy Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Of Opposite Sex
Applea Kiss The Money Goodbye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Best Puppy In Breed
Applea Kiss The Money Goodbye


Winners Dog: (1-1-0-0)
Applea Kiss The Money Goodbye

Senior Puppy Dog Class
1st Applea Kiss The Money Goodbye


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

Open Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Tasselhoffburfoot

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Best Puppy In Breed
Bluechip I'm a Barbie Girl


Winners Dog: (1-3-0-0)
Gnomehavens Tasselhoffburfoot

Junior Puppy Dog Class
1st Gnomehavens Tasselhoffburfoot


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Fantasy's Jasione Summer Dream

Reserve Winners Bitch
Bluechip I'm a Barbie Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Bluechip I'm a Barbie Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja

Open Bitch Class
1st Fantasy's Jasione Summer Dream

3-6 Month Bitch Class
1st Fantasys Shine Like a Diamond


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Chriscendo Contingency

Best Puppy In Breed
Chriscendo Contingency



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Candy Club Monte-Carlo Grand Prix

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Military Heritage

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Candy Club Monte-Carlo Grand Prix

Best Puppy In Breed
Paradiselee to Marsuvica Dixie


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   10
Group 2nd   
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   9
Group 3rd   
OnDaGo's PrizeFighter
  Bulldog   8
Group 4th   
Klompen's That's Show Biz
  Keeshond   7
BPIG   
GCh Karendon's The Pied Piper
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dunroamin Luvs Cheap Thrills   German Pinscher   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
OnDaGo's PrizeFighter

Best Puppy In Breed
OnDaGo's PrizeFighter


Winners Dog: (1-0-0-0)
OnDaGo's PrizeFighter

Senior Puppy Dog Class
1st OnDaGo's PrizeFighter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Puppy In Breed
Eastway's Michele Anastasia Ursula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Junior Puppy Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Karendon's The Pied Piper

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's The Pied Piper




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dunroamin Kurios Pinsha

Open Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha


3-6 Month Bitch Class
1st Dunroamin Luvs Cheap Thrills


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Klompen's That's Show Biz

Best Puppy In Breed
Klompen's That's Show Biz



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Klompen's That's Show Biz

Junior Puppy Bitch Class
1st Klompen's That's Show Biz


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh CrystaltonChikoda Wht Diamonds

Best Puppy In Breed
Bijou's Fanning The Flames



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Bijou's Fanning The Flames

Junior Puppy Bitch Class
1st Bijou's Fanning The Flames
2nd Bijou's Burning Brightly


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

Best Of Opposite Sex
Loghavens I've Got I's For You

Best Of Winners:
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu

Best Puppy In Breed
Loghavens Jung Tsi Blo Jaketzu


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Navy at Quiche
  Bouvier des Flandres   28
Group 2nd   
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet
  Collie (Smooth)   26
Group 3rd    Seawhisper Rosept Brigantine   Collie (Rough)   25
Group 4th   
Ch Harmonia's Rise and Shine
  German Shepherd Dog   21
BPIG   
Shelhaven Take Your Time
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Agassiz's Come From Away




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Casselcreek For The Love Of It

Best Of Opposite Sex
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Best Puppy In Breed
Styrka's Dark Magic

Select Bitch
Ch Veritas From Russia With Love



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Styrka's Dark Magic

Reserve Winners Bitch
Risingstar's Get Your Groove On

Junior Puppy Bitch Class
1st Styrka's Dark Magic

Open Bitch Class
1st Risingstar's Get Your Groove On


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche

Best Of Opposite Sex
GCh Stonepillar's Steel Grey




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine

Best Of Opposite Sex
Bannerstone Highcroft Seasmoke

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine


Winners Dog: (1-3-0-0)
Seawhisper Rosept Brigantine

Open Dog Class
1st Seawhisper Rosept Brigantine


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Bannerstone Highcroft Seasmoke

Reserve Winners Bitch
Riverrun Galatean Brownwen Skye

12-18 Month Bitch Class
1st Riverrun Galatean Brownwen Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sugarnspice's Diva At Delily

Open Bitch Class
1st Bannerstone Highcroft Seasmoke


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cardross M'Lady Pure N Sweet




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GCh Harmonia's Rise and Shine

Best Of Opposite Sex
Ch Riverryan Ford Ranger

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Riverryan Big City Mayor

Best Puppy In Breed
Ch Riverryan Ford Ranger

Select Dog
Ch Blackcrest's Up In Smoke

Select Bitch
Ch Ashia Dei Precision


Winners Dog: (1-3-3-2)
Riverryan Big City Mayor

Canadian Bred Dog Class
1st Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Riverryan's Victory Goddess

Reserve Winners Bitch
Wild Wind Red Angel

12-18 Month Bitch Class
1st Wild Wind Red Angel
2nd Toska vom Troyan Schloss

Open Bitch Class
1st Riverryan's Victory Goddess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Immerzu High Fidelity

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Harmonizing




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Truespirit Nikkilen Snow Queen

Best Of Opposite Sex
Ch Talisker's Ray Of Light

Best Puppy In Breed
Ch Shelhaven Take Your Time

Select Bitch
Ch Shelhaven Take Your Time




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By