Club Canin du Fjord
Sunday, July 19, 2015 - Show # 4



Related Results

Conformation

Saturday, July 18 (Show # 1)
Saturday, July 18 (Show # 2)
Sunday, July 19 (Show # 3)
Sunday, July 19 (Show # 4)

Obedience

Saturday, July 18 (Obedience Trial 1)
Saturday, July 18 (Obedience Trial 2)
Sunday, July 19 (Obedience Trial 3)
Sunday, July 19 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, July 18 (Rally Trial 1)
Saturday, July 18 (Rally Trial 2)
Sunday, July 19 (Rally Trial 3)
Sunday, July 19 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Francois-Pier Garant --
BPIS MBPIG Am/Can Ch Element N SpotsAFire Premiere Dame of NspirD
Owners: François-Pier Garant, Patrice Corriveau, Carrie Jordan
Breeders: Carrie Jordan & Teresa Bailey
Presented by Patrice Corriveau


Best In Show
Judge: Sandra Lex
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
Points: 77 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sandra Lex
Pekingese  
Ch LionKing Glory Days
Best Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Pekingese  
Ch LionKing Glory Days
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sandra Lex
Bernese Mountain Dog  
Belnois Unlike Any Other
Best Veteran In Show
Judge: Sandra Lex
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  Ch Tollchester's Douance Fire
Best Altered In Show
Judge: Sandra Lex
Poodle (Standard)   Aldenter Bruno








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    Pikkinokka's Lucky Duckinson   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   16
Group 2nd   
Ch Neigenuveaux's Jackson
  Barbet   12
Group 3rd   
Ch Giroflee Eclipse
  Spaniel (English Cocker)   11
Group 4th   
Cazaway Corail Of Lima
  Weimaraner   8
BPIG    Haradwater Step Foward At Dixie Blues   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Douance's The Cars Miss Flo   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   Ch Tollchester's Douance Fire   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Altered In Group    Douance's Grumpy And Chopin   Retriever (Golden)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Neigenuveaux's Jackson



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
GCh DuValin P Jolie



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts
Ch De La Giraudais Lyra



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts
Pikkinokka's Lucky Duckinson



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
Ch Giroflee Eclipse



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Graystone's The Shadow Knows



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Ch Cazaway Corail Of Lima







Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   12
Group 2nd   
Ch Bassetarium Grande Edition
  Basset Hound   11
Group 3rd   
GChEx HareHill Goes All In
  Ibizan Hound   10
Group 4th   
Lucene Follow The Leader SS
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   9
BPIG No Entry
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Ch Calamus Magic Attraction At Deloubelle



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts
Africanadian Lian AhmahrNahr



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bassetarium Grande Edition



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
GCh Oudacha Sirovna Opiums Legacy



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Teckel du Nord's Melly Melo



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Stonedach A Night At Archibald



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Lucene Follow The Leader SS



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GChEx HareHill Goes All In



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer







Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   14
Group 2nd   
GCh KOC Borduas Mccoy Simply The Best
  Great Dane   13
Group 3rd   
GCh Belnois Romeo Ruba Cuori
  Bernese Mountain Dog   9
Group 4th   
Athena XII
  Saint Bernard   5
BPIG    AuChatelet V MyLadys Here Comes The Greeks Son   Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Belnois Unlike Any Other
  Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Danandre Cleopatra
  Doberman Pinscher   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts
GCh Belnois Romeo Ruba Cuori



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fabert's Dirty Lil Secret



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts
GCh KOC Borduas Mccoy Simply The Best



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Athena XII



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Asti Dog Haus I Am Your Man







Group 4 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st    Riverwatch Ginger And Spice At Maya   Airedale Terrier   1
Group 2nd    Idee de Genie de Willycott   West Highland White Terrier   0
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverwatch Ginger And Spice At Maya



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
Idee de Genie de Willycott







Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch LionKing Glory Days
  Pekingese   12
Group 2nd   
GCh Pinsha Angel Cake
  Miniature Pinscher   11
Group 3rd   
Ch Touche Hugo Boss
  Japanese Chin   10
Group 4th   Ch BCBG Such A Funny Face   Chihuahua (Long Coat)   9
BPIG   
Ch LionKing Glory Days
  Pekingese   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Ch BCBG Such A Funny Face



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Harasun TacTac Rose Cassis



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Touche Hugo Boss



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pinsha Angel Cake



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh LionKing Glory Days



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Giroflee Joie de Vivre



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Giorgio Armani Aldenter Raciborski Puch



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy







Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Doreval Junior Angus
  Bulldog   4
Group 2nd   
Ch Element N SpotsAfire Premiere Dame of NspirD
  Dalmatian   3
Group 3rd   
GCh Dunroamin Zenyatta Pinsha
  German Pinscher   2
Group 4th    Aldenter Sherlock Holmes   Poodle (Standard)   1
BPIG    Aldenter Sherlock Holmes   Poodle (Standard)   N/A
Best Veteran In Group   Ch Aldenter Mademoiselle C   Poodle (Standard)   0
Best Altered In Group    Aldenter Bruno   Poodle (Standard)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Doreval Junior Angus



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Element N SpotsAfire Premiere Dame of NspirD



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dunroamin Zenyatta Pinsha



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Sylvan Myst The Dream of Lolyka



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Aldenter Sherlock Holmes





Group 7 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boyero Once Upon A Time
  Bouvier des Flandres   12
Group 2nd   Ch Kirrabilli's Over The Moon   Australian Shepherd   11
Group 3rd   
Ch Tagalong N Catalyst Dash For Cash
  Australian Cattle Dog   9
Group 4th    Lacomtesse Boreal Loona   German Shepherd Dog   7
BPIG No Entry
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kirrabilli's Over The Moon



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts
GCh Instinct Best Of You



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Boyero Once Upon A Time



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts
Ch Lacomtesse Boreal Loona



Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts
GCh Magikdream Almost Illusion



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By