Prince George Kennel Club
Friday, July 26, 2019 - Show #1



Related Results

Conformation

Friday, July 26 (Show #1)
Friday, July 26 (Show #2)
Saturday, July 27 (Show #3)
Saturday, July 27 (Show #4)
Sunday, July 28 (Show #5)
Sunday, July 28 (Show #6)

Obedience

Sunday, July 28 (Obedience Trial 1)
Sunday, July 28 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, July 27 (Rally Trial 1)
Saturday, July 27 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

--Kim Klassen --
RBIS Ch Garroway's Livin' On The Edge
"Tyler"
Owners: Kim Klassen & Sylvia DaSilva
Handler: Kim Klassen


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 127 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 100
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Havanese  
Ch Oeste's Star Of My Heart
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Finnish Lapphund  
Bearspaw Odin's Tippel
Best Veteran In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Cairn Terrier  
GCh Grayfriar's Max








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   31
Group 2nd   
GCh Sweetwater Amber Haze O'er Tchesinkut
  Retriever (Labrador)   26
Group 3rd   
GCh Nowwithem Double Dot Ammo
  Pointer   12
Group 4th   
GCh Radford Calleigh
  Retriever (Flat-Coated)   11
BPIG    Highpoint Ace Of Hearts   Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Osogold's La Vie En Rose   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
Ch Colray's Right On Target
  Weimaraner   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nowwithem Double Dot Ammo



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GCh Radford Calleigh

Best Of Opposite Sex
GCh Heirborn Above The Law

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Dyffryn's Cerise

Best Puppy In Breed
Highpoint Ace Of Hearts

Select Dog
GCh Radford Bomerang

Select Bitch
Ch Clandrift Easter Fantasy


Winners Dog: (2-4-2-2)
Glainddu's Bran The Blessed

Reserve Winners Dog
Highpoint-Radford All In


Winners Bitch: (2-4-2-2)
Dyffryn's Cerise

Reserve Winners Bitch
Highpoint Ace Of Hearts

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Ch Verdoro's Beauly

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Allsgold's Deja Vu

Best Puppy In Breed
Ch Verdoro's Beauly


Winners Dog: (1-2-1-1)
Redgold's Amberglow Copper


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Allsgold's Deja Vu

Reserve Winners Bitch
Goldspirit's Amberglow Allure

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 13 pts (4-4-4-2)
GCh Sweetwater Amber Haze O'er Tchesinkut

Best Of Opposite Sex
GCh Chablais Dark Secret

Best Of Winners: (4-4-4-2)
Hopeville Cosmic Destiny To Clearwater

Best Puppy In Breed
Cambridge's Frankly My Dear

Select Dog
GCh Rainydaze Let Freedom Reign

Select Bitch
Ch Cambridge Gone With The Wind


Winners Bitch: (4-4-4-2)
Cambridge's Bonnie Blue

Reserve Winners Bitch
Cambridge's Jewel Of The South

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Target's Green With Envy

Best Puppy In Breed
Target's Classic Gunsmoke



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Target's Classic Gunsmoke





Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tamaridges Great Balls Of Fire
  Rhodesian Ridgeback   10
Group 2nd   
GCh Era Of The Command Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
Group 3rd   
Ironwill's Cat Woman
  Dachshund (Standard Long-Haired)   3
Group 4th   
Boru's Expressionism
  Bloodhound   2
BPIG   
Ch Tamaridges Great Balls Of Fire
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tamaridge Africas Sugar Baby   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   Ch Laponderosa's Modern Day Drifter   Beagle   0




Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Expressionism


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Expressionism


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Era Of The Command Performance

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironwill's Cat Woman



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironwill's Cat Woman

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hawkhaven Autumn's Shadow

Best Puppy In Breed
Hawkhaven Autumn's Shadow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hawkhaven Autumn's Shadow


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Tamaridges Great Balls Of Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Mobukhosi's Hannah Of Priderock

Best Puppy In Breed
Ch Tamaridges Great Balls Of Fire

Select Dog
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Tamaridges RB's Sweet Retreat

Reserve Winners Bitch
Tamaridge Danced With Charisma

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brystal Tafita Black N Bryn







Group 3 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   26
Group 2nd   
Ch Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   24
Group 3rd   
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy
  Samoyed   22
Group 4th   
Ch Kroos Family's Black Hole Sun
  Newfoundland   20
BPIG   
Cilka's Iron Giant
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kiltic's Bacardi Breeze
  Great Dane   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nitroberner's Fire Me Up



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nitroberner's Fire Me Up

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
Ch Breka's About To Shock You

Best Of Opposite Sex
Faberly's Grande Reserve

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Faberly's Grande Reserve

Select Bitch
Ch Bimberg's Excuse Moi At Furioso


Winners Dog: (1-2-0-3)
Faberly's Grande Reserve


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Faberly N Pengalli's Socialite

Reserve Winners Bitch
Faberly N Pengalli's Sensation

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Garroway's Livin' On The Edge



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh KO N Foxfire's Madness @ Legendale

Best Of Opposite Sex
Brauchar Rich And Rare

Best Puppy In Breed
Brauchar Rich And Rare

Select Bitch
GCh Cassels Chillin On The Moon


Winners Dog: (1-0-0-2)
Brauchar Rich And Rare


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Allyndane's Last Bet On Black

Best Of Opposite Sex
Cilka's Iron Giant

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cilka's Iron Giant

Best Puppy In Breed
Cilka's Iron Giant

Select Dog
GCh Kiltic's Stand Sure


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cilka's Iron Giant

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Kroos Family's Black Hole Sun

Select Dog
Ch Lacharity's Blizzard Of Oz Des Oursons De Sva



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Winners Dog: (1-0-0-0)
Marinella's You Give Me... Fever


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Puppy In Breed
Ch Bigluv's Remembering The Heroes

Select Dog
Ch Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalbears Boone V Shadow Mtn


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Best Puppy In Breed
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Drogon

Best Puppy In Breed
Kiraly's Drogon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kiraly's Drogon


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Debalys Kick Start My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Debalys Kick Start My Heart

Select Dog
GCh Debalys Christmas Caper







Group 4 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit   Scottish Terrier   6
Group 2nd   
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu
  Manchester Terrier   5
Group 3rd    Lozoe Born To Be A Riot   Bull Terrier (Miniature)   4
Group 4th   
GCh Iz's Red Moon Rising
  Cairn Terrier   3
BPIG   
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu
  Manchester Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chargers Our Lady Peace

Best Of Opposite Sex
Wild West's Gunslinger

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chargers Our Lady Peace

Best Puppy In Breed
Chargers Our Lady Peace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wild West's Gunslinger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chargers Our Lady Peace

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lozoe Born To Be A Riot

Best Puppy In Breed
Lozoe Born To Be A Riot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lozoe Born To Be A Riot

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Iz's Red Moon Rising



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu

Best Puppy In Breed
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dunsmuir Glenby Midnite Spirit







Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   22
Group 2nd   
GCh Carmorosa's Ranger Rick
  Silky Terrier   21
Group 3rd   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   20
Group 4th   
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar
  Papillon   18
BPIG   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Linda's Big Mac Hold The Pickles   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer

Best Of Opposite Sex
Dafawns Polly Pocket

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Dafawns Polly Pocket

Best Puppy In Breed
Dafawns Polly Pocket


Winners Dog: (1-2-1-0)
Dafawns King Of The North


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Dafawns Polly Pocket

Reserve Winners Bitch
Vannassau's Lovely Lady Vaila

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vaila's Philly The Kid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vaila's Philly The Kid


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Karakorum's Flashdance

Best Of Opposite Sex
Karakorum's Northern Lights

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Karakorum's Galadriel

Select Bitch
GCh My Exotic World Dreamweaver


Winners Dog: (1-1-0-2)
Karakorum's Northern Lights


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Karakorum's Galadriel

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Oeste's Star Of My Heart

Best Puppy In Breed
Ch Oeste's Star Of My Heart



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Specialty Shadow's Susie Q

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Nanrich Valifyre Off The Radar

Best Of Opposite Sex
Teseko Ringland Gift Of Fire

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Topflite Ladymagic Invincible

Select Dog
Ch Nanrich Topflite Mystery Man


Winners Dog: (1-1-2-0)
Topflite Ladymagic Invincible


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Teseko Ringland Gift Of Fire

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Best Of Opposite Sex
GCh NaDals Gran Torino

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Best Puppy In Breed
Nice & Outgoing Tw Kizoku


Winners Dog: (1-1-1-0)
C Lyn's Just Charlie


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Festivals Soul Idris Elba

Best Of Opposite Sex
Hyclass Reason For Believe'n

Best Puppy In Breed
Hyclass Reason For Believe'n



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hyclass Reason For Believe'n

Reserve Winners Bitch
Cuddle's One N Only

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   GCh Berlane Casta Spell By Gernada   French Bulldog   5
Group 2nd   Ch Soba Cruising The Iroc Strip   Bulldog   3
Group 3rd    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   2
Group 4th   
GCh Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   1
BPIG    Shaoshan's Master Of Puppets   Chow Chow   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Waylin's Baja Rosa
  Boston Terrier   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Waylin's Song Of The South



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soba Cruising The Iroc Strip



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaoshan's Master Of Puppets

Best Puppy In Breed
Shaoshan's Master Of Puppets


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shaoshan's Master Of Puppets


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Berlane Casta Spell By Gernada

Best Of Opposite Sex
Shades Of Gold

Best Puppy In Breed
Shades Of Gold


Winners Dog: (1-0-0-1)
Shades Of Gold


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Poppy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Poppy



Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   21
Group 2nd   
Ch Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   15
Group 3rd   
Abfab Trisilver Ur Meant To Be
  Border Collie   14
Group 4th    Cardoness Omniscient Victress   Belgian Shepherd Dog   13
BPIG   
Abfab Trisilver Ur Meant To Be
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bearspaw Odin's Tippel
  Finnish Lapphund   0
Best Veteran In Group   Ch CL's Sparks Will Fly Marleesha   German Shepherd Dog   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Saibhir's All Of That N Smore

Best Of Opposite Sex
Ch Cruisin With My Chevy

Best Puppy In Breed
Saibhir's All Of That N Smore



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Saibhir's All Of That N Smore

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cardoness Omniscient Victress

Best Puppy In Breed
Cardoness Omniscient Victress



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cardoness Omniscient Victress

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be

Best Puppy In Breed
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Winners Dog: (1-0-0-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Betsy's Ben

Best Puppy In Breed
Betsy's Ben


Winners Dog: (1-0-0-0)
Betsy's Ben


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanisle Prairiepine Afirmation

Best Puppy In Breed
Ch Vanisle Prairiepine Afirmation



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Peikkovuoren Peski



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Woodside's Jett

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Woodside's Jett

Select Bitch
Ch Cloverlane's Cosmopolitan


Winners Dog: (1-2-1-2)
Woodside's Jett


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Summerview's Keeka

Reserve Winners Bitch
Francesca Von Den Quellen

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
Ch Shelgrande Great Canadian North

Best Of Opposite Sex
Ch Kimicko Attridge April In Paris

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Attridge Hugo Boss

Best Puppy In Breed
Ch Shelgrande Great Canadian North

Select Dog
Ch Highledge Tresta Jetset

Select Bitch
Ch Canyonview Intoxicating


Winners Dog: (2-2-2-2)
Attridge Hugo Boss

Reserve Winners Dog
Canyonview Top Gun


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Attridge Enchantment

Reserve Winners Bitch
Holesome's Unsinkable Girl

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By