Lakehead Kennel Club
Friday, July 28, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, July 28 (Show-1)
Friday, July 28 (Show-2)
Saturday, July 29 (Show-3)
Saturday, July 29 (Show-4)
Sunday, July 30 (Show-5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Elaine Whitney
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Elaine Whitney
Newfoundland  
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
Points: 107
Best Puppy In Show
Judge: Elaine Whitney
Setter (English)  
Ch Sunsetter's Seven Deadly Zins








Group 1 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   38
Group 2nd   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   23
Group 3rd    Athercroft Lettuce Party Chard   Retriever (Flat-Coated)   22
Group 4th   
Ch Sunsetter's Seven Deadly Zins
  Setter (English)   17
BPIG   
Ch Sunsetter's Seven Deadly Zins
  Setter (English)   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Hotwired's Pocket Full Of Sunshine


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Athercroft Lettuce Party Chard

Best Of Opposite Sex
Ch Labrys Forget Me Not

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Athercroft Lettuce Party Chard

Best Puppy In Breed
Labrys Keeper Of The Prairielight

Select Dog
Ch Labrys Here Comes The Sun


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Labrys Keeper Of The Prairielight

Senior Puppy Bitch Class
1st Labrys Keeper Of The Prairielight

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Azureblue Uptown Funk

Best Of Opposite Sex
Fireline Black Legend

Best Puppy In Breed
Fireline Black Legend

Select Dog
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Select Bitch
Ch Fireline Living The Dream



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Fireline Black Legend

Reserve Winners Bitch
Chablais Jewel Of The North

Junior Puppy Bitch Class
1st Chablais Jewel Of The North

Open Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Redshadow's Here's The Kaboom

Best Of Opposite Sex
GCh Roaneden's Red Sky At Night



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sunsetter's Seven Deadly Zins

Best Puppy In Breed
Ch Sunsetter's Seven Deadly Zins



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Annagh's Orion Nebula

Best Of Opposite Sex
GCh Annagh's Sceolan



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Ashenafay Make It Rain

Best Of Opposite Sex
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Puppy In Breed
Shaankata N Clanagroe's All That Is



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Reserve Winners Bitch
Ashenafay Force Of Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata N Clanagroe's All That Is

Open Bitch Class
1st Ashenafay Force Of Rain

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Twoemz Vixen To Win

Select Bitch
Ch Autumnglow Magic Twoemz Jest Popping It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Twoemz Vixen To Win

Open Bitch Class
1st Twoemz Vixen To Win

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bounce's It's A Lark!

Best Puppy In Breed
Bounce's It's A Lark!



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bounce's It's A Lark!

Reserve Winners Bitch
Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bounce's It's A Lark!

Open Bitch Class
1st Wallylama's I Never Liked You Anyway!

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   14
Group 2nd   
Ch Conestoga & Crossroads Family Tradition
  Otterhound   13
Group 3rd   
Boru's Absolutely Fabulous
  Bloodhound   11
Group 4th   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   10
BPIG   
Boru's Absolutely Fabulous
  Bloodhound   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Envy Me Gravity Can't Stop Me



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Shecaras Mayberry Melody

Best Of Opposite Sex
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Shecaras Mayberry Melody

Canadian Bred Bitch Class
1st Shecaras Mayberry Melody

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Foxfire's Out Of This World

Best Of Opposite Sex
Foxfire's Cover Story

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Foxfire's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Foxfire's Out Of This World


Winners Dog: (2-1-0-0)
Foxfire's Out Of This World

Reserve Winners Dog
Shadynook's Money Talks

Junior Puppy Dog Class
1st Foxfire's Out Of This World
2nd Shadynook's Money Talks


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Foxfire's Cover Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxfire's Cover Story

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Absolutely Fabulous

Best Puppy In Breed
Boru's Absolutely Fabulous


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Absolutely Fabulous

Junior Puppy Dog Class
1st Boru's Absolutely Fabulous


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Saddle Up Buttercup MW

Best Puppy In Breed
Freestyle's Saddle Up Buttercup MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freestyle's Saddle Up Buttercup MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Freestyle's Saddle Up Buttercup MW

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Altadach Aston Martin SL


Winners Dog: (1-0-1-0)
ER Dox The Road Warrior is Dawson

12-18 Month Dog Class
1st ER Dox The Road Warrior is Dawson


Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Open Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Heathview Gyda



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Khamsin's Another Perfect Day







Group 3 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   9
Group 2nd   Ch Vanderbilt's Lucky Iceman   Samoyed   8
Group 3rd   
GChS Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   7
Group 4th   
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune
  Tibetan Mastiff   5
BPIG   
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka
  Siberian Husky   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bimberg's Just Like That

Best Of Opposite Sex
Rasilons Vala Maldoran

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bimberg's Just Like That


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bimberg's Just Like That

Canadian Bred Dog Class
1st Bimberg's Just Like That


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

12-18 Month Bitch Class
1st Rasilons Vala Maldoran

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
GChB Wingate's Marlon Brando



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Baby Blue's Really Frank



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's Lucky Iceman



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Best Puppy In Breed
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune

Best Of Opposite Sex
Stones Sweet Serenity At Awestruck






Group 4 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
GCh Grabo Frankie Goes To Magor
  Bull Terrier   11
Group 3rd    Avalon Love Me Two Times   Norfolk Terrier   10
Group 4th   
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex
  Bull Terrier (Miniature)   9
BPIG    Shawndee Adrian See Spot Run   Russell Terrier   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shawndee Ultra Focus

Best Of Opposite Sex
Shawndee Focus Point

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shawndee Ultra Focus

Best Puppy In Breed
Shawndee Ultra Focus


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shawndee Ultra Focus

Junior Puppy Dog Class
1st Shawndee Ultra Focus


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shawndee Focus Point

Junior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Focus Point

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grabo Frankie Goes To Magor



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Of Opposite Sex
Kenron's Poker Face

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

12-18 Month Dog Class
1st Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenron's Poker Face

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Best Of Opposite Sex
Warkshires Kasey At The Bat

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat

Open Dog Class
1st Warkshires Kasey At The Bat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Open Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalon Love Me Two Times



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalon Love Me Two Times

Open Bitch Class
1st Avalon Love Me Two Times

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup

Best Puppy In Breed
Shawndee Adrian See Spot Run



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shawndee Adrian See Spot Run

Junior Puppy Bitch Class
1st Shawndee Adrian See Spot Run

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Best Puppy In Breed
Millenium's God Of Mischiefs


Winners Dog: (2-0-0-0)
Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense

Reserve Winners Dog
Millenium's God Of Mischiefs

Senior Puppy Dog Class
1st Millenium's God Of Mischiefs

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Somebody's Heartbreak Von Ahndeggoense


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Elaine Whitney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symarun's Dirty Little Secret
  Pomeranian   11
Group 2nd   Ch Rokila N Riesa's Spellcaster   Papillon   10
Group 3rd    JBLittle Faithful's Munro   Maltese   7
Group 4th   
GCh Diago Baby Face Nelson
  Cavalier King Charles Spaniel   6
BPIG   Ch Rokila N Riesa's Spellcaster   Papillon   N/A
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Diago Baby Face Nelson

Best Of Opposite Sex
Mavie All That Glitters Is Gold

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Mavie Somebodys Heartbreak

Best Puppy In Breed
Mavie All That Glitters Is Gold


Winners Dog: (2-2-1-0)
Mavie Somebodys Heartbreak

Reserve Winners Dog
Saranade Little Prince

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mavie Somebodys Heartbreak

Open Dog Class
1st Saranade Little Prince

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ardently April Foolin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ardently April Foolin

Reserve Winners Bitch
Ardently Angel Eyes

Canadian Bred Bitch Class
1st Ardently April Foolin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently Angel Eyes

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro


Winners Dog: (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro

Open Dog Class
1st JBLittle Faithful's Munro


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster

Best Puppy In Breed
Ch Rokila N Riesa's Spellcaster


Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Symarun's Dirty Little Secret







Group 6 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChB PaisleyPella Miracle Mack
  Dalmatian   9
Group 2nd   
Ch Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity
  French Bulldog   8
Group 3rd   Ch Jax Miss Independent At Sanvar   Poodle (Standard)   7
Group 4th    Sanvar's Jubilee Of Tiva   Poodle (Miniature)   4
BPIG    Sanvar's Time To Shine At Tiva   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB PaisleyPella Miracle Mack



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sanvar's Jubilee Of Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvar's Jubilee Of Tiva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sanvar's Jubilee Of Tiva

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Jubilee Of Tiva

Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Jax Miss Independent At Sanvar

Best Puppy In Breed
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Select Bitch
Ch Visualart's Million Dollar Baby



Winners Bitch: (1-2-0-1)
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Time To Shine At Tiva



Group 7 - Robert Whitney Top Dog
Points
Group 1st   Ch RiverRocks Serendipity v Anne-Isle   German Shepherd Dog   21
Group 2nd   
GChG Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way
  Australian Shepherd   17
Group 3rd   
Ch Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae
  Collie (Smooth)   15
Group 4th   
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   14
BPIG    Dalgarnoch Man Of Mystery   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Select Dog
Ch Emerald Isle Revolution At Taisho



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae



Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
RiverRocks Serendipity v Anne-Isle

Best Of Opposite Sex
Norberge Inertial Dampener Of Playfield

Best Of Winners: (1-2-0-1)
RiverRocks Serendipity v Anne-Isle

Best Puppy In Breed
Winsome's Norland Rubybear

Select Bitch
GCh Timberline Rockn At Coachella


Winners Bitch: (1-2-0-1)
RiverRocks Serendipity v Anne-Isle

Reserve Winners Bitch
Winsome's Norland Rubybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Winsome's Norland Rubybear

Open Bitch Class
1st RiverRocks Serendipity v Anne-Isle

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Dalgarnoch Kings Ransom

Best Of Opposite Sex
Ch Dalgarnoch Kohl Miners Daughter

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Dalgarnoch Man Of Mystery

Best Puppy In Breed
Dalgarnoch Man Of Mystery

Select Dog
GChB Weeskelf Laureate Dream On


Winners Dog: (3-3-3-1)
Dalgarnoch Man Of Mystery

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch Little Dark One

Junior Puppy Dog Class
1st Dalgarnoch Man Of Mystery

Canadian Bred Dog Class
1st Dalgarnoch Little Dark One

Open Dog Class
1st Dalgarnoch Untouchable


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Dalgarnoch Miracle Girl

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch Maple Sugar

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Miracle Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Dalgarnoch Maple Sugar

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Made For You

Judge: Robert Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Riverside Cuiba Wickedly Successful At Kamvalley

Best Of Opposite Sex
KamValleys Celebration Of Life

Best Puppy In Breed
Kamvalleys Beach Hair Don't Care


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By