Belleville & District Kennel Club
Saturday, October 21, 2023



Related Results

Conformation

Friday, October 20
Friday, October 20 (Ltd Show - UK Sporting Breeds)
Saturday, October 21
Saturday, October 21 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, October 22
Sunday, October 22 (Ltd Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Paul Lawless
Australian Shepherd  
GChG Runway Down To The River
Points: 349 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Paul Lawless
Siberian Husky  
GCh Kristari's Formal Attire
Points: 277
Best Puppy In Show
Judge: Paul Lawless
Norfolk Terrier  
Ch RexRoth's Tom Collins
Best Baby Puppy In Show
Judge: Paul Lawless
Havanese  
Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano








Group 1 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   61
Group 2nd   
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley
  Spaniel (Field)   46
Group 3rd   
GCh Barbochos Iris
  Barbet   45
Group 4th   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   43
BPIG   Ch Summits Opus One Of Chestnut Square   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mercer's Waterboy   Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Barbochos Iris

Best Of Opposite Sex
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pageska's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Pageska's Tiktok



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pageska's Tiktok

Reserve Winners Bitch
Tiga Pageska's

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok

Open Bitch Class
1st Tiga Pageska's

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
Ch Seasyde Whisky In A Teacup



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Sevenstars Ruby Jubilee

Select Dog
GChB Jaegersmann N Lombardie Starry Knight



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Sevenstars Ruby Jubilee

12-18 Month Bitch Class
1st Sevenstars Ruby Jubilee

4-6 Month Bitch Class
1st Stannyfield's Future Is Exquisite




4-6 Month Dog Class
1st Mercer's Waterboy


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Argon's Lady Of Shallot

Best Of Opposite Sex
Knightcastle Black Tie Affair

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Knightcastle Black Tie Affair

Best Puppy In Breed
Valoranna Duenorth Bells N Whistles

Select Bitch
Ch Duenorth Guess Who


Winners Dog: (1-3-0-2)
Knightcastle Black Tie Affair

12-18 Month Dog Class
1st Knightcastle Black Tie Affair

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 10 pts (5-4-1-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
GCh Mooselake's Suit Yourself

Best Of Winners: (5-4-1-1)
Blackwoods Tchesinkut Mediangeles Charlottetown

Best Puppy In Breed
Blackwoods Tchesinkut Mediangeles Charlottetown

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Select Dog
Ch Sproul's Spirit Incredible Temptation



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Harbinger's Just For The Record

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Jewel In The Crowne

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Harbinger's Livin' In The Limelight

Best Puppy In Breed
Harbinger's Livin' In The Limelight


Winners Dog: (1-2-1-0)
Harbinger's Livin' In The Limelight

Junior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Livin' In The Limelight


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Harbinger's Jewel In The Crowne

Reserve Winners Bitch
Harbinger's Love Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbinger's Love Story

Open Bitch Class
1st Harbinger's Jewel In The Crowne

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Annagh's Sceolan



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Madilane's Northern Light



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Puppy In Breed
Joyousgarde's Little Winter Knight


Winners Dog: (1-0-1-0)
Joyousgarde's Little Winter Knight

Senior Puppy Dog Class
1st Joyousgarde's Little Winter Knight


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's In Living Color

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Bryden's Talented Mr. Rilpey

Best Puppy In Breed
Bryden's Talented Mr. Rilpey

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley



4-6 Month Bitch Class
1st Pemberley's Walk On The Wyld Cider

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Best Puppy In Breed
Long Lane V8 Powered



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Long Lane V8 Powered

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane V8 Powered

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Olympic Lightning Bolt De Kihivas



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Breica's Rhythm N Rhyme







Group 2 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   35
Group 2nd   
GChS Aisling's Tiz The Season
  Whippet   34
Group 3rd   
GChB Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   29
Group 4th   
GChG Altadach Aston Martin SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
BPIG   
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vanlousvir's McGee

Best Of Opposite Sex
Saranade N Zen's The Wolven Storm

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vanlousvir's McGee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vanlousvir's McGee

12-18 Month Dog Class
1st Vanlousvir's McGee

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Curtisfarms I Waited For You

Best Puppy In Breed
Curtisfarms I Waited For You

Select Bitch
GCh Shillington Curtisfarms Chanel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Curtisfarms I Waited For You

Reserve Winners Bitch
Curtisfarms I'm On My Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Curtisfarms I Waited For You
2nd Curtisfarms I'm On My Way

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru's Legend Of El Dorado

Best Puppy In Breed
Boru's Legend Of El Dorado


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru's Legend Of El Dorado

Senior Puppy Dog Class
1st Boru's Legend Of El Dorado


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Of Opposite Sex
Palakore's Moon Tiger

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Palakore's Moon Tiger

Best Puppy In Breed
Kenmar's My Favorite Things At Pecdachshunds

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heavenlyhund They Call Her Divergent





Winners Bitch: (0-1-2-1)
Whisperhills Pippi Longstocking

Open Bitch Class
1st Whisperhills Pippi Longstocking

4-6 Month Bitch Class
1st Pageska's Zoldmali Whisper

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChG Altadach Aston Martin SL

Select Dog
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove

Best Puppy In Breed
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Tayleefarm Carlos Santana

Best Of Opposite Sex
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



4-6 Month Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mountainridge's Uluzambezi

Best Of Opposite Sex
Aziza's High Roller By Presidio


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Limited Edition

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Limited Edition

Select Bitch
GChS Comar's River Deep Mountain High


Winners Dog: (2-0-0-3)
Freckashpeng Limited Edition

Reserve Winners Dog
McCartney's Chase The Dream

Senior Puppy Dog Class
1st McCartney's Chase The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Limited Edition






Group 3 - Paul Lawless Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   65
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   60
Group 3rd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   59
Group 4th   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   55
BPIG   
Cidwm's Ichabod Crane
  Great Pyrenees   N/A
Best Baby Puppy In Group    Themiscyra's Thorduna   Doberman Pinscher   0
Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tonomi's Together In Electric Dreams

Select Bitch
GCh Northernsong's Written In The Stars



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva

Best Of Opposite Sex
Ch Barentsnight Doing It Right

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ocharovanie Nochi Iz Teremka


Winners Dog: (1-1-1-1)
Midnightsolo Past N Present

Canadian Bred Dog Class
1st Midnightsolo Past N Present


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Canadian Bred Bitch Class
1st Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Best Puppy In Breed
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody

Select Bitch
GCh Dabalon N Tybrushe's Unchained Melody



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Over The Rayne Bow

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Nasdane's Over The Rayne Bow

Best Puppy In Breed
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey

Select Dog
Ch Liberty's Empire Of Dreams


Winners Dog: (1-1-2-0)
Spruce Hill's Follow The Rocky Road

12-18 Month Dog Class
1st Spruce Hill's Follow The Rocky Road

4-6 Month Dog Class
1st Carousel's Creating Havoc


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Nasdane's Over The Rayne Bow

Open Bitch Class
1st Nasdane's Over The Rayne Bow

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Cidwm's Ichabod Crane

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Cidwm's Ichabod Crane

Best Puppy In Breed
Cidwm's Ichabod Crane


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cidwm's Ichabod Crane

Reserve Winners Dog
Pyrvalley's Rogan's Experience

Junior Puppy Dog Class
1st Cidwm's Ichabod Crane

12-18 Month Dog Class
1st Pyrvalley's Rogan's Experience


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 10 pts (5-5-0-1)
GCh Galaxy's Spring Forth From The Tisza

Best Of Opposite Sex
Huron's Heart Of Gold Jasper

Best Of Winners: (5-5-0-1)
Galaxy's Huntress of the Sky

Best Puppy In Breed
Fugsz


Winners Dog: (5-5-0-1)
Huron's Heart Of Gold Jasper

Reserve Winners Dog
Ederra-Glacier Son Of A Son Of A Sailor

Senior Puppy Dog Class
1st Fugsz

12-18 Month Dog Class
1st Peartree's Raphael

Canadian Bred Dog Class
1st Huron's Heart Of Gold Jasper
2nd Huron's D-Block Element

Open Dog Class
1st Ederra-Glacier Son Of A Son Of A Sailor


Winners Bitch: (5-5-0-1)
Galaxy's Huntress of the Sky

Reserve Winners Bitch
Cattails Asto Berry

Senior Puppy Bitch Class
1st Galaxy's Lost Spot Of Light
2nd Cattail's Desna

12-18 Month Bitch Class
1st Peartree's Venus

Canadian Bred Bitch Class
1st Cattails Asto Berry

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Galaxy's Huntress of the Sky

4-6 Month Bitch Class
1st Huron's Kindle

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Therecco's Written In The Stars



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Orso Del Nolano

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Oceania

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Orso Del Nolano

Best Puppy In Breed
Orso Del Nolano

Select Bitch
Ch Baby Blue's Witchy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Orso Del Nolano

Junior Puppy Dog Class
1st Orso Del Nolano


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Baby Blue's Oceania

Reserve Winners Bitch
Perla Nera Del Nolano

Open Bitch Class
1st Baby Blue's Oceania
2nd Perla Nera Del Nolano

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Drewsar Hops On Board

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Drewsar Hops On Board


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Drewsar Hops On Board

Reserve Winners Bitch
Charbr Doris Make My Day

Open Bitch Class
1st Drewsar Hops On Board
2nd Charbr Doris Make My Day

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Vasfors Take It To The Limit

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Vasfors Zeus

Best Puppy In Breed
Konigliche Penny For Your Thoughts

Select Dog
Ch Vasfor's Back In The Fast Lane


Winners Dog: (2-4-2-0)
Vasfors Zeus

Reserve Winners Dog
Vasfors Youxia

Junior Puppy Dog Class
1st Vasfors Youxia

Open Dog Class
1st Vasfors Zeus

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Komorebi's Don't Just Fly Soar

Best Of Opposite Sex
GCh Komorebi's A Diamond In The Ruff

Best Puppy In Breed
Zahna Delighted Surprise From The Era



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Zahna Delighted Surprise From The Era

Reserve Winners Bitch
Napoleo KimKardashian

Junior Puppy Bitch Class
1st Zahna Delighted Surprise From The Era

Canadian Bred Bitch Class
1st Napoleo KimKardashian

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybear's Play Boy

Best Puppy In Breed
Snowybear's Play Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowybear's Play Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Play Boy


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Kristari's Formal Attire

Best Of Opposite Sex
Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Unicornhill Trade Secret

Best Puppy In Breed
Unicornhill Trade Secret

Select Bitch
Ch Debalys The Sequel At Chieko


Winners Dog: (1-2-1-1)
Unicornhill Trade Secret

Senior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Trade Secret


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Reserve Winners Bitch
CJCR Elizabeth The Queen

12-18 Month Bitch Class
1st CJCR Elizabeth The Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Laskaroad's Madrid Foret Boreale





Group 4 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   10
Group 2nd   
GCh Northcote's Isn't That The Way
  Lakeland Terrier   9
Group 3rd   
Ch Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton
  Glen Of Imaal Terrier   8
Group 4th   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   7
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Essexshire The Bulldacious Fonz   Bull Terrier (Miniature)   0




Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kilmaree's Wee Isa Still Game

Best Puppy In Breed
Kilmaree's Wee Isa Still Game



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilmaree's Wee Isa Still Game

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilmaree's Wee Isa Still Game

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Northcote's Isn't That The Way



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Dachari Back Street Boy


Winners Dog: (2-0-0-0)
Dachari Back Street Boy

Reserve Winners Dog
Dachari Chasing The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dachari Back Street Boy

Open Dog Class
1st Dachari Chasing The Dream


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky

Open Bitch Class
1st Tayann Chess Touch The Sky

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fable Farms The Enchanter At Bushwell



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   50
Group 2nd   Ch Pekeden Peace Warrior   Pekingese   41
Group 3rd   Ch Rythm's Nightshade At Silverland   Italian Greyhound   36
Group 4th   
GCh Shirmont Remembers Sigma Chi
  Cavalier King Charles Spaniel   34
BPIG    Taeplace Tesoro of PekingGarden   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seda's Sun-Kissed Shores For Cubano
  Havanese   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vogelflight's A Christmas Memory





Winners Bitch: (0-3-2-1)
Sigma Chi's Shirley At Liovizna Lane

Reserve Winners Bitch
Cempa Maid For Waggerden

Junior Puppy Bitch Class
1st Cempa Maid For Waggerden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sigma Chi's Shirley At Liovizna Lane

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Charade At EFK

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Di Pinto's Valentino Son Of The Sheik

Best Of Opposite Sex
Winsome Black Velvet

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Di Pinto's Valentino Son Of The Sheik

Best Puppy In Breed
Shelby Kung-Fu Panda


Winners Dog: (2-1-0-0)
Di Pinto's Valentino Son Of The Sheik

Reserve Winners Dog
Shelby Kung-Fu Panda

Junior Puppy Dog Class
1st Shelby Kung-Fu Panda

Open Dog Class
1st Di Pinto's Valentino Son Of The Sheik


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Winsome Black Velvet

12-18 Month Bitch Class
1st Winsome Black Velvet

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Arcreya Primrose Raised By Wolves

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bejeebers

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Misty Meadows Treacle Toffee-PC

Best Puppy In Breed
Misty Meadows Treacle Toffee-PC


Winners Dog: (2-1-1-0)
Misty Meadows Treacle Toffee-PC

Reserve Winners Dog
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Misty Meadows Treacle Toffee-PC

12-18 Month Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bloomsbury Bejeebers

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bejeebers

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Redwood's Greetings Earthlings


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Best Puppy In Breed
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

4-6 Month Bitch Class
1st Shelby Du Domaine De Polana

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack

Best Of Opposite Sex
Dachari Dream A Little Dream Of Mee


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 8 pts (1-5-0-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Sonrisas I'm Liam

Best Of Winners: (1-5-0-3)
Alegria's A Curious Sort Of Bird

Best Puppy In Breed
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford

Select Bitch
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford


Winners Dog: (1-5-0-3)
Sonrisas I'm Liam

Junior Puppy Dog Class
1st Sonrisas I'm Liam

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Rythm's Nightshade At Silverland

Best Of Opposite Sex
Hollywood's Chiccetto Hour


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hollywood's Chiccetto Hour

Open Dog Class
1st Hollywood's Chiccetto Hour


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja

Senior Puppy Dog Class
1st All I Want Elnaja


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mightymites The Magic Of Believing

Best Of Opposite Sex
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rockalily's Dream Come True

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Yogi Bear

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rockalily's Dream Come True

Best Puppy In Breed
Rockalily's Dream Come True


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rockalily's Yogi Bear

Reserve Winners Dog
Rockalily's Init To Winit

Senior Puppy Dog Class
1st Rockalily's Init To Winit

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Yogi Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Rockalily's Dream Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Dream Come True

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Pekeden Peace Warrior

Best Of Opposite Sex
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Best Puppy In Breed
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Heubergs Dyson Of Ember

Select Bitch
Ch Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon


Winners Dog: (1-0-1-2)
Heubergs Dyson Of Ember

Junior Puppy Dog Class
1st Heubergs Dyson Of Ember

4-6 Month Dog Class
1st Xoe's Off To See The Wizard


4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Black Eyed Susan

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Shelby Don Pablo Escobar

Best Of Opposite Sex
Ch Traditsiya Solar City

Best Puppy In Breed
Tatham's D&P Marvelous Matilda



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Dayjuel Hurricane Hazel

Reserve Winners Bitch
Tatham's D&P Marvelous Matilda

Canadian Bred Bitch Class
1st Tatham's D&P Marvelous Matilda

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Hurricane Hazel





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   52
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   42
Group 3rd   
GChB Siosalach's Slayer Of Monsters
  Chinese Shar-Pei   41
Group 4th   
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   40
BPIG   
Ch Avatars Creamy McDreamy
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'
  Shiba Inu   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Best Of Opposite Sex
Award Cancelled

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Canadian Bred Dog Class
1st Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Award Cancelled

Reserve Winners Bitch
Award Cancelled

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellissimo's Paris For Always In My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Award Cancelled

Open Bitch Class
1st Award Cancelled

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tayann Peachie Keen

Best Puppy In Breed
Tayann Peachie Keen


4-6 Month Dog Class
1st Abacab's Crazy Diamond


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tayann Peachie Keen

Reserve Winners Bitch
KC's Hitchin A Ride Emma At Endeavors

12-18 Month Bitch Class
1st KC's Hitchin A Ride Emma At Endeavors

Open Bitch Class
1st Tayann Peachie Keen

4-6 Month Bitch Class
1st Abacab's Tell Me Something Good

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Select Dog
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal

Best Of Opposite Sex
GCh Majestic Sandial Layla

Best Puppy In Breed
GCh Majestic Sandial Layla

Select Dog
Ch Rio's Jack Of Diamonds



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Pinchou's Crime And Punishment

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinchou's Crime And Punishment

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shenandal's Optimism And Joy

Best Puppy In Breed
Brookfields Lady Marmalade


4-6 Month Dog Class
1st DotsOn Always Fresh


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brookfields Lady Marmalade

Reserve Winners Bitch
Brightspot N Bedlamacres Maple Madness

Junior Puppy Bitch Class
1st Brightspot N Bedlamacres Maple Madness

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brookfields Lady Marmalade

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil

Select Dog
Ch Masino's Dirt Devil


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea

Reserve Winners Bitch
Royafren Lily Blossom

Junior Puppy Bitch Class
1st Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea

Senior Puppy Bitch Class
1st Royafren Lily Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Elle Frenchies Lark

Canadian Bred Bitch Class
1st Royafren Coco Chanel

4-6 Month Bitch Class
1st Holifield's Kiss My Assets

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 12 pts (2-5-2-4)
GChB Briarside U Can't Stop Mi

Best Of Opposite Sex
GChB Briarside The Favourite One

Best Of Winners: (2-5-2-4)
Afterglow Jeremiah

Select Dog
Ch Avatars Creamy McDreamy

Select Bitch
Ch Canterbury's Hillwood Hannelore


Winners Dog: (2-5-2-4)
Afterglow Jeremiah

Reserve Winners Dog
Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana

Junior Puppy Dog Class
1st Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana

Senior Puppy Dog Class
1st Afterglow Jeremiah


Winners Bitch: (2-5-2-4)
Tallan Party Crasher

Reserve Winners Bitch
Piedmont Mazinblue La Conquista

Junior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolates Are So Gucci Of Bijou

12-18 Month Bitch Class
1st Tallan Party Crasher
2nd Piedmont Mazinblue La Conquista

Canadian Bred Bitch Class
1st Syquefine's Ever So Kir Royal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Syquefine's To Infinity Plus One

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono



4-6 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chopin's Secret Agent



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Paul Lawless Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Runway Down To The River
  Australian Shepherd   70
Group 2nd   
GChB MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   66
Group 3rd   
GCh Joska Free Style
  Welsh Corgi (Pembroke)   65
Group 4th   
GCh Chatmar View To A Kill
  Belgian Shepherd Dog   53
BPIG   
Ch Cadwyn Mighty Memories
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Westorps Crown Royal
  Swedish Vallhund   0
Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Hold My Beer



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Maplewind Easter Lily

Best Puppy In Breed
Maplewind Easter Lily

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Maplewind Easter Lily

Reserve Winners Bitch
Alyjess Gerly Dulce

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewind Easter Lily

Open Bitch Class
1st Alyjess Gerly Dulce

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Chaparral's Irish Red



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Hollowshot Native Dancer

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Hop To It

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Hollowshot Native Dancer

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Patmar Stormfield's Mygirl

Best Of Opposite Sex
Kiefernfels Saving Private Ryan

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Patmar Stormfield's Mygirl

Best Puppy In Breed
Kiefernfel's Revenge Of Endor


Winners Dog: (2-5-0-0)
Kiefernfels Saving Private Ryan

Reserve Winners Dog
Kiefernfels I Found My Thrill

Junior Puppy Dog Class
1st Kiefernfels Saving Private Ryan

Open Dog Class
1st Kiefernfels I Found My Thrill

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 15 pts (4-5-7-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Best Of Opposite Sex
Hybris A Snow Crystal

Best Of Winners: (4-5-7-0)
Hybris A Snow Crystal

Best Puppy In Breed
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL

Select Dog
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL


Winners Bitch: (4-5-7-0)
Hybris A Snow Crystal

Reserve Winners Bitch
Hybris Under The Gun

Senior Puppy Bitch Class
1st Exquisite's Making Headlines

12-18 Month Bitch Class
1st Pinewood's Enchanted Cowgirl

Canadian Bred Bitch Class
1st Hybris Under The Gun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hybris A Snow Crystal

Open Bitch Class
1st Forestwood Ebony Stargazer

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Bridgeway Largo Dream With Me

Best Of Opposite Sex
Ch Velvetfog Laureate Freestyle

Best Puppy In Breed
Coastalviews Onawhim Moon Kissed

Select Bitch
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant


4-6 Month Dog Class
1st Nicha Flash Copie Conforme


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bridgeway Largo Dream With Me

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Onawhim Moon Kissed

Junior Puppy Bitch Class
1st Coastalviews Onawhim Moon Kissed

Open Bitch Class
1st Bridgeway Largo Dream With Me

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Best Puppy In Breed
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Reserve Winners Bitch
Vastgota Summer Breeze LT

Junior Puppy Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Open Bitch Class
1st Vastgota Summer Breeze LT

4-6 Month Bitch Class
1st Westorps Crown Royal

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Yasashiikuma Classified Source

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss

Open Dog Class
1st Dom Corgi Chocolate Kiss

4-6 Month Dog Class
1st Llydaw Very Happy At La Framboisiere


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Yasashiikuma Classified Source

Reserve Winners Bitch
Edgebrook's Paint It Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Open Bitch Class
1st Yasashiikuma Classified Source

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
GChB Joska Free Style

Best Of Opposite Sex
Ch Tiva Just Dance Corgiband

Best Of Winners: (2-4-4-2)
Cadwyn Rhythm Of The Knight

Best Puppy In Breed
Ch Cadwyn Mighty Memories

Select Dog
GChB Cadwyn Silver Dreams At Glenora

Select Bitch
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet


Winners Dog: (2-4-4-2)
Cadwyn Rhythm Of The Knight

Reserve Winners Dog
Joska Kellog's

12-18 Month Dog Class
1st Joska Kellog's

Canadian Bred Dog Class
1st Cadwyn Rhythm Of The Knight


Winners Bitch: (2-4-4-2)
Queenly's Kona Latte

Reserve Winners Bitch
Cymry Platinum J. Copper Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte
2nd Blazing Angel Meilei

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Platinum J. Copper Moon

Canadian Bred Bitch Class
1st Cadwyn Lively Foxtrot

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By