Belleville & District Kennel Club
Friday, October 20, 2023



Related Results

Conformation

Friday, October 20
Friday, October 20 (Ltd Show - UK Sporting Breeds)
Saturday, October 21
Saturday, October 21 (Ltd Show - Group 3)
Sunday, October 22
Sunday, October 22 (Ltd Show - Group 1)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady’s Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Ron Mahon
Borzoi  
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
Points: 263 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ron Mahon
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 227
Best Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Setter (Gordon)  
Harbinger's Love Story
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ron Mahon
Irish Wolfhound  
Tayleefarm Rebel Rebel








Group 1 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time
  Spaniel (English Springer)   47
Group 2nd   
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley
  Spaniel (Field)   42
Group 3rd   
GChEx Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   41
Group 4th   
GChG Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   29
BPIG   
Harbinger's Love Story
  Setter (Gordon)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Future Is Exquisite   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Barbochos Iris

Best Of Opposite Sex
GChS Treebeard's Open The Pod Doors



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pageska's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Tiga Pageska's



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tiga Pageska's

Reserve Winners Bitch
Pageska's Tiktok

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pageska's Tiktok

Open Bitch Class
1st Tiga Pageska's

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
Ch Seasyde Whisky In A Teacup



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch De Lombardie To The Moon & Back



4-6 Month Bitch Class
1st Stannyfield's Future Is Exquisite




4-6 Month Dog Class
1st Mercer's Waterboy


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Argon's Lady Of Shallot

Best Of Opposite Sex
Johnnie Walker Black Brianta

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Valoranna Duenorth Bells N Whistles

Best Puppy In Breed
Valoranna Duenorth Bells N Whistles

Select Bitch
Ch Duenorth Guess Who


Winners Dog: (2-2-0-2)
Johnnie Walker Black Brianta

Reserve Winners Dog
Knightcastle Black Tie Affair

12-18 Month Dog Class
1st Knightcastle Black Tie Affair

Open Dog Class
1st Johnnie Walker Black Brianta

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Opposite Sex
GCh Mooselake's Suit Yourself

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Benacres Maybe It's Maybelline

Best Puppy In Breed
Benacres Maybe It's Maybelline


Winners Dog: (2-3-1-1)
Brookberry's Clearly Cody

Reserve Winners Dog
Brookberry's Seriously Invincible

12-18 Month Dog Class
1st Brookberry's Seriously Invincible

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Brookberry's Clearly Cody

4-6 Month Dog Class
1st Crosstickle Giddy Up Son


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Benacres Maybe It's Maybelline

Reserve Winners Bitch
Brookberry's Seriously Sydney

Junior Puppy Bitch Class
1st Benacres Maybe It's Maybelline

12-18 Month Bitch Class
1st Brookberry's Seriously Sydney

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brookberry's Attessa

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Roaneden's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Trilliumview's Key To My Heart Tavi



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Trilliumview's Key To My Heart Tavi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Trilliumview's Key To My Heart Tavi

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Harbinger's Love Story

Best Of Opposite Sex
GCh Harbinger's Just For The Record

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Harbinger's Love Story

Best Puppy In Breed
Harbinger's Love Story


Winners Dog: (1-2-1-0)
Harbinger's Livin' In The Limelight

Junior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Livin' In The Limelight


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Harbinger's Love Story

Reserve Winners Bitch
Harbinger's Jewel In The Crowne

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbinger's Love Story

Open Bitch Class
1st Harbinger's Jewel In The Crowne

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Meadowset Especially Spicey

Best Puppy In Breed
Meadowset Especially Spicey



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Meadowset Especially Spicey

Junior Puppy Bitch Class
1st Meadowset Especially Spicey

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChS Wynmoor N Bryden's Once Upon A Time

Best Of Opposite Sex
Bryden's One Day At A Time

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bryden's Talented Mr. Rilpey

Best Puppy In Breed
Bryden's Talented Mr. Rilpey

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wyldkatz Viking Pride Of Pemberley



4-6 Month Bitch Class
1st Pemberley's Walk On The Wyld Cider





Group 2 - Paul Lawless Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   35
Group 2nd   
GChS Aisling's Tiz The Season
  Whippet   34
Group 3rd   
GChB Tayleefarm Carlos Santana
  Irish Wolfhound   29
Group 4th   
Ch Hundeleben Win-Tin-Tin
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
BPIG   
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tayleefarm Rebel Rebel
  Irish Wolfhound   0
Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Saranade N Zen's The Wolven Storm

Best Of Opposite Sex
Vanlousvir's McGee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Saranade N Zen's The Wolven Storm


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vanlousvir's McGee

12-18 Month Dog Class
1st Vanlousvir's McGee

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shillington Curtisfarms Chanel

Best Puppy In Breed
Curtisfarms I Waited For You



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Curtisfarms I Waited For You

Reserve Winners Bitch
Curtisfarms I'm On My Way

Senior Puppy Bitch Class
1st Curtisfarms I Waited For You
2nd Curtisfarms I'm On My Way

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Egbar's Bittersweet Symphony

Best Of Opposite Sex
Palakore's Moon Tiger

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Grendox She Is Kentucky At Heavenlyhund

Best Puppy In Breed
Kenmar's My Favorite Things At Pecdachshunds

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rhill's Ride The Iconic Wave MS


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Almarxils Abril

Best Of Opposite Sex
GCh Zoldmali Simba

Select Dog
GCh T-Rex Pageska De L'Abbaye Sainte Marie

Select Bitch
GCh Incahoots N Prelude's Annie Oakley MW



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Almarxils Abril

Reserve Winners Bitch
Whisperhills Pippi Longstocking

Open Bitch Class
1st Almarxils Abril
2nd Whisperhills Pippi Longstocking

4-6 Month Bitch Class
1st Pageska's Zoldmali Whisper

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChB Hundeleben Win-Tin-Tin

Select Dog
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sweetwire's Whisky Make It A Double SW


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove

Best Puppy In Breed
Harambee's Me And Mrs Jones Of Dove


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Tayleefarm Carlos Santana

Best Of Opposite Sex
GCh Kalkinny Glamour Of Laislinn



4-6 Month Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chaparral's Bobinette At Taiaut


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mountainridge's Uluzambezi

Best Of Opposite Sex
Aziza's High Roller By Presidio


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 4 pts (2-0-0-3)
GChS Aisling's Tiz The Season

Best Of Opposite Sex
Freckashpeng Limited Edition

Best Puppy In Breed
Freckashpeng Limited Edition

Select Bitch
Ch Freckashpeng Monet's Water Lilies


Winners Dog: (2-0-0-3)
Freckashpeng Limited Edition

Reserve Winners Dog
McCartney's Chase The Dream

Senior Puppy Dog Class
1st McCartney's Chase The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Freckashpeng Limited Edition






Group 3 - Robert Denis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   36
Group 2nd   
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
  Newfoundland   31
Group 3rd   
GChS Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   30
Group 4th   
GChS Cammcastle's Ima Steinway
  Rottweiler   26
BPIG    Snowybear's Play Boy   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenfell's Amazing Electra Au Barka
  Eurasier   0
Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Best Puppy In Breed
Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mallaig's Mystic Fire Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Mallaig's Mystic Fire Storm



Winners Dog: (1-1-2-2)
Midnightsky's Devoted To You

Senior Puppy Dog Class
1st Midnightsky's Devoted To You

4-6 Month Dog Class
1st Themiscyra's Gift Of The Vanir


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Merkur And Riverspell Ferraro Rocher

Senior Puppy Bitch Class
1st Merkur And Riverspell Ferraro Rocher

4-6 Month Bitch Class
1st Themiscyra's Thorduna

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Reserve Winners Bitch
Del Golfo Kennel Bella Marcella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chateaurouge's Ce-Ce Ryder

Open Bitch Class
1st Del Golfo Kennel Bella Marcella





4-6 Month Bitch Class
1st Glenfell's Amazing Electra Au Barka

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Liberty's Empire Of Dreams

Best Puppy In Breed
Ch Liberty's Empire Of Dreams



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Best Of Opposite Sex
Cidwm's Ichabod Crane

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Best Puppy In Breed
Cidwm's Ichabod Crane


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cidwm's Ichabod Crane

Junior Puppy Dog Class
1st Cidwm's Ichabod Crane


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cidwm's Hectate Goddess Oneida

12-18 Month Bitch Class
1st Cidwm's Hectate Goddess Oneida

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ederra-Glacier Son Of A Son Of A Sailor

Best Of Opposite Sex
GCh Galaxy's Spring Forth From The Tisza

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ederra-Glacier Son Of A Son Of A Sailor

Best Puppy In Breed
Galaxy's Lost Spot Of Light


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Galaxy's Lost Spot Of Light

Reserve Winners Bitch
Galaxy's Huntress of the Sky

Senior Puppy Bitch Class
1st Galaxy's Lost Spot Of Light

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Galaxy's Huntress of the Sky

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Therecco's Written In The Stars



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Orso Del Nolano

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Witchy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Orso Del Nolano

Best Puppy In Breed
Orso Del Nolano


Winners Dog: (1-3-0-0)
Orso Del Nolano

Junior Puppy Dog Class
1st Orso Del Nolano


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Baby Blue's Witchy

Reserve Winners Bitch
Perla Nera Del Nolano

12-18 Month Bitch Class
1st Baby Blue's Witchy

Open Bitch Class
1st Perla Nera Del Nolano
2nd Baby Blue's Oceania

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Puff The Magic Dragon



Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Drewsar Hops On Board

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Drewsar Hops On Board


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Drewsar Hops On Board

Reserve Winners Bitch
Charbr Doris Make My Day

Open Bitch Class
1st Drewsar Hops On Board
2nd Charbr Doris Make My Day

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway

Best Of Opposite Sex
Vasfors Take It To The Limit

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Vasfors Take It To The Limit

Best Puppy In Breed
Konigliche Penny For Your Thoughts

Select Dog
Ch Vasfor's Back In The Fast Lane


Winners Dog: (1-2-2-0)
Vasfors Zeus

Open Dog Class
1st Vasfors Zeus


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Vasfors Take It To The Limit

Reserve Winners Bitch
Konigliche Penny For Your Thoughts

Senior Puppy Bitch Class
1st Konigliche Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Vasfors Take It To The Limit

Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybear's Play Boy

Best Puppy In Breed
Snowybear's Play Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowybear's Play Boy

Junior Puppy Dog Class
1st Snowybear's Play Boy


Judge: Robert Denis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Kristari's Formal Attire

Best Of Opposite Sex
Debalys The Sequel At Chieko

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Unicornhill Trade Secret

Best Puppy In Breed
Unicornhill Trade Secret


Winners Dog: (1-3-1-0)
Unicornhill Trade Secret

Senior Puppy Dog Class
1st Unicornhill Trade Secret


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Debalys The Sequel At Chieko

Reserve Winners Bitch
Laskaroad's Madrid Foret Boreale

12-18 Month Bitch Class
1st CJCR Elizabeth The Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Laskaroad's Madrid Foret Boreale

Open Bitch Class
1st Debalys The Sequel At Chieko





Group 4 - Paul Lawless Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   12
Group 2nd   
GCh Northcote's Isn't That The Way
  Lakeland Terrier   11
Group 3rd   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   10
Group 4th   
Ch Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton
  Glen Of Imaal Terrier   9
BPIG   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Essexshire The Bulldacious Fonz   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's What Lola Wants Lola Gets


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kilmaree's Wee Isa Still Game

Best Puppy In Breed
Kilmaree's Wee Isa Still Game



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kilmaree's Wee Isa Still Game

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilmaree's Wee Isa Still Game

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Emerald Isle's Clancy Lowered The Boom Frm Daulton



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Northcote's Isn't That The Way



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ravenlore Echos Of Locksley

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravenlore Echos Of Locksley

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Dachari Back Street Boy


Winners Dog: (3-0-0-0)
Dachari Back Street Boy

Reserve Winners Dog
Dachari Chasing The Dream

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dachari Back Street Boy

Open Dog Class
1st Dachari Chasing The Dream
2nd Fang Yuan I Got It From My Dad D


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Chess Touch The Sky

Open Bitch Class
1st Tayann Chess Touch The Sky

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fable Farms The Enchanter At Bushwell



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica


Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   Ch Pekeden Peace Warrior   Pekingese   46
Group 2nd   Ch Mightymites The Magic Of Believing   Miniature Pinscher   41
Group 3rd   
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   39
Group 4th   
GChEx Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   35
BPIG    Misty Meadows Treacle Toffee-PC   Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford
  Havanese   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vogelflight's A Christmas Memory





Winners Bitch: (0-2-2-1)
Sigma Chi's Shirley At Liovizna Lane

Reserve Winners Bitch
Sigma Chi's Charade At EFK

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sigma Chi's Shirley At Liovizna Lane

Open Bitch Class
1st Sigma Chi's Charade At EFK

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsome Black Velvet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsome Black Velvet

12-18 Month Bitch Class
1st Winsome Black Velvet

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Misty Meadows Treacle Toffee-PC

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bejeebers

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Misty Meadows Treacle Toffee-PC

Best Puppy In Breed
Misty Meadows Treacle Toffee-PC


Winners Dog: (2-1-0-0)
Misty Meadows Treacle Toffee-PC

Reserve Winners Dog
Applegarden Go Play Circus

Junior Puppy Dog Class
1st Misty Meadows Treacle Toffee-PC

12-18 Month Dog Class
1st Applegarden Go Play Circus


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Bloomsbury Bejeebers

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bejeebers

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Best Puppy In Breed
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Junior Puppy Bitch Class
1st Cottoncandy's Ghost Of Kyiv

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Pax Mundi N Tickitbou Allblack



Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 8 pts (1-5-0-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Sonrisas I'm Liam

Best Of Winners: (1-5-0-3)
Sonrisas Midnight Zaagi

Best Puppy In Breed
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford

Select Bitch
Willowgate Sweet Caroline At Weatherford


Winners Dog: (1-5-0-3)
Sonrisas I'm Liam

Junior Puppy Dog Class
1st Sonrisas I'm Liam


Winners Bitch: (1-5-0-3)
Sonrisas Midnight Zaagi

Reserve Winners Bitch
Alegria's A Curious Sort Of Bird

Junior Puppy Bitch Class
1st Pocopayasos Cutie Patootie
2nd Sonrisas Copacabana At Cantex

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's She's A Wild One At Shelbernese

12-18 Month Bitch Class
1st Sonrisas Midnight Zaagi

Canadian Bred Bitch Class
1st Alegria's A Curious Sort Of Bird

4-6 Month Bitch Class
1st Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Rythm's Nightshade At Silverland

Best Of Opposite Sex
Hollywood's Chiccetto Hour


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hollywood's Chiccetto Hour

Open Dog Class
1st Hollywood's Chiccetto Hour


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
All I Want Elnaja

Best Puppy In Breed
All I Want Elnaja


Winners Dog: (1-0-0-1)
All I Want Elnaja

Senior Puppy Dog Class
1st All I Want Elnaja


Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mightymites The Magic Of Believing

Best Of Opposite Sex
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Best Puppy In Breed
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Senior Puppy Bitch Class
1st Dazl Rey Dreamcatcher Thunderstruck

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rockalily's Init To Winit

Best Of Opposite Sex
Rockalily's Dream Come True

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rockalily's Init To Winit

Best Puppy In Breed
Rockalily's Init To Winit


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rockalily's Init To Winit

Reserve Winners Dog
Rockalily's Yogi Bear

Senior Puppy Dog Class
1st Rockalily's Init To Winit

12-18 Month Dog Class
1st Rockalily's Yogi Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Rockalily's Dream Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockalily's Dream Come True

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Pekeden Peace Warrior

Best Of Opposite Sex
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Best Puppy In Breed
Taeplace Tesoro of PekingGarden

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Ch Tinyprints Singular Sensation

Select Dog
Ch Lion Dor Poms Milan Di Amore


4-6 Month Bitch Class
1st Tinyprints Try N Keep Up

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Ch Heroncrests Coco Chanel

Best Puppy In Breed
Heubergs Dyson Of Ember

Select Bitch
Ch Drageltik's Steel Magnolia For Gryphon


Winners Dog: (1-0-1-2)
Heubergs Dyson Of Ember

Junior Puppy Dog Class
1st Heubergs Dyson Of Ember

4-6 Month Dog Class
1st Xoe's Off To See The Wizard


4-6 Month Bitch Class
1st Jimary's Black Eyed Susan

Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Traditsiya Solar City

Best Puppy In Breed
Tatham's D&P Marvelous Matilda



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Dayjuel Hurricane Hazel

Reserve Winners Bitch
Tatham's D&P Marvelous Matilda

12-18 Month Bitch Class
1st Michelle Planet Of York

Canadian Bred Bitch Class
1st Tatham's D&P Marvelous Matilda

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Hurricane Hazel





Group 6 - Paul Lawless Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Briarside U Can't Stop Mi
  Poodle (Standard)   44
Group 2nd   
GChEx Negra Consentida (Arena)
  Xoloitzcuintli (Standard)   32
Group 3rd   Ch Acepassion Kash   Poodle (Miniature)   31
Group 4th   
Ch Masino's Dirt Devil
  French Bulldog   22
BPIG   
Ch Masino's Dirt Devil
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    MD's Hera White Lightning @ Heritage   Poodle (Miniature)   0
Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Award Cancelled

Best Of Opposite Sex
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Award Cancelled


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ipawd Maxmillion Dare To Dream

Canadian Bred Dog Class
1st Ipawd Maxmillion Dare To Dream


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Award Cancelled

Reserve Winners Bitch
Award Cancelled

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellissimo's Paris For Always In My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Award Cancelled

Open Bitch Class
1st Award Cancelled

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tayann Peachie Keen

Best Puppy In Breed
Tayann Peachie Keen


4-6 Month Dog Class
1st Abacab's Crazy Diamond


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tayann Peachie Keen

Open Bitch Class
1st Tayann Peachie Keen

4-6 Month Bitch Class
1st Abacab's Tell Me Something Good

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Cherokee Legend Jacib's Where's Waldo

Best Of Opposite Sex
GCh Bulldacious Pop Of Strengthz

Select Dog
GChS Jolibully Delenclos Walter



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Siosalach's Slayer Of Monsters



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Pinchou's Crime And Punishment

Best Of Opposite Sex
Ch Rio's Jack Of Diamonds

Best Puppy In Breed
Pinchou's Crime And Punishment

Select Dog
GChB Dragonslayer Tai's CharCoal

Select Bitch
GCh Majestic Sandial Layla



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Pinchou's Crime And Punishment

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinchou's Crime And Punishment

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brookfields Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Brookfields Lady Marmalade


4-6 Month Dog Class
1st DotsOn Always Fresh


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brookfields Lady Marmalade

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brookfields Lady Marmalade

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Ch Masino's Dirt Devil

Best Of Opposite Sex
Royafren Lily Blossom

Best Puppy In Breed
Ch Masino's Dirt Devil

Select Dog
GChS Masino's One Hot Cookie



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Royafren Lily Blossom

Reserve Winners Bitch
Royafren Coco Chanel

Senior Puppy Bitch Class
1st Royafren Lily Blossom

12-18 Month Bitch Class
1st Elle Frenchies Lark
2nd Karendon's Back And To The Future

Canadian Bred Bitch Class
1st Royafren Coco Chanel

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 8 pts (0-4-2-3)
Ch Acepassion Kash

Best Of Opposite Sex
GChS Dassin Vivica Of Canterbury

Best Puppy In Breed
Tiva's Mystique of Sanvar



Winners Bitch: (0-4-2-3)
Tiva's Mystique of Sanvar

Reserve Winners Bitch
Idris Set My Heart Aflame

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiva's Mystique of Sanvar
2nd Therian Glow Strike The Pose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Idris Set My Heart Aflame

Open Bitch Class
1st Glow Carmina Bourana Little Doll

4-6 Month Bitch Class
1st MD's Hera White Lightning @ Heritage

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 11 pts (4-1-2-5)
GChB Briarside U Can't Stop Mi

Best Of Opposite Sex
Avatars Creamy McDreamy

Best Of Winners: (4-1-2-5)
Avatars Creamy McDreamy

Best Puppy In Breed
Avatars Creamy McDreamy

Select Dog
GChB Briarside The Favourite One

Select Bitch
GCh Theory Season's Diamond


Winners Bitch: (4-1-2-5)
Piedmont Mazinblue La Conquista

12-18 Month Bitch Class
1st Piedmont Mazinblue La Conquista

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



4-6 Month Bitch Class
1st Wyzguy's Kawaii 'It Wasn't Me'

Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chopin's Secret Agent



Judge: Paul Lawless

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Negra Consentida (Arena)





Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GChB MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   37
Group 2nd   
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant
  Shetland Sheepdog   36
Group 3rd   
GChG Runway Down To The River
  Australian Shepherd   33
Group 4th   
GChS Dreamchaser La Vita A Bella
  Bearded Collie   31
BPIG   
Ch Cymry Mariner's Legacy
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Llydaw Very Happy At La Framboisiere   Welsh Corgi (Cardigan)   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Runway Down To The River

Select Dog
GChG Northbay XSell's I Gotta Do It My Way



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Dreamchaser La Vita A Bella



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aaronarra Vroengard

Best Puppy In Breed
Aaronarra Vroengard



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aaronarra Vroengard

Senior Puppy Bitch Class
1st Aaronarra Vroengard

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
GCh Chatmar View To A Kill

Best Of Opposite Sex
GCh Delapagaille Future Jewel O'Bellsha

Best Of Winners: (3-4-2-1)
Belgiadors Nikita Du Soul

Best Puppy In Breed
Sterlingden Empress Of Anfarra

Select Dog
Ch Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Winners Bitch: (3-4-2-1)
Belgiadors Nikita Du Soul

Reserve Winners Bitch
Sterlingden Empress Of Anfarra

12-18 Month Bitch Class
1st Belgiadors Nikita Du Soul

Canadian Bred Bitch Class
1st Sterlingden Gem Of Anfarra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sterlingden Empress Of Anfarra
2nd Santa Lucia De Mon Plaisir

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hollowshot Native Dancer

Best Of Opposite Sex
Hollowshot Hop To It

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hollowshot Native Dancer


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Hollowshot Hop To It

Open Bitch Class
1st Hollowshot Hop To It

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kiefernfels I Found My Thrill

Best Of Opposite Sex
Cedar Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kiefernfels I Found My Thrill

Best Puppy In Breed
Cedar Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kiefernfels I Found My Thrill

Open Dog Class
1st Kiefernfels I Found My Thrill


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cedar Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Cedar Vom Burgimwald

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Urban Legends Hattrick @ Locksley

Select Dog
GCh Hybris N MacLands Gonna Make My Noise



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Zesta Lynphil Clairvoyant

Best Of Opposite Sex
Ch Velvetfog Laureate Freestyle



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Bridgeway Largo Dream With Me

Open Bitch Class
1st Bridgeway Largo Dream With Me

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss

Best Of Opposite Sex
Edgebrook's Paint It Black

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dom Corgi Chocolate Kiss

Open Dog Class
1st Dom Corgi Chocolate Kiss

4-6 Month Dog Class
1st Llydaw Very Happy At La Framboisiere


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Edgebrook's Paint It Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Edgebrook's Paint It Black

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GChB Joska Free Style

Best Of Opposite Sex
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Cymry Platinum J. Copper Moon

Best Puppy In Breed
Ch Cymry Mariner's Legacy

Select Dog
Ch Cymry Mariner's Legacy

Select Bitch
Ch Tiva Just Dance Corgiband


Winners Dog: (2-3-3-2)
Cadwyn Rhythm Of The Knight

Reserve Winners Dog
Joska Kellog's

12-18 Month Dog Class
1st Joska Kellog's

Canadian Bred Dog Class
1st Cadwyn Rhythm Of The Knight


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Cymry Platinum J. Copper Moon

Reserve Winners Bitch
Queenly's Kona Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Queenly's Kona Latte
2nd Blazing Angel Meilei

12-18 Month Bitch Class
1st Cymry Platinum J. Copper Moon

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By