Cobequid Dog Club
Friday, October 11, 2019 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, October 11 (Show # 1)
Saturday, October 12 (Show # 2)
Saturday, October 12 (Show # 3)
Sunday, October 13 (Show # 4)

Obedience

Saturday, October 12 (Obedience Trial 1)
Sunday, October 13 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, October 12 (Rally Trial 1)
Sunday, October 13 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:


-- Cobequid Dog Club --


Best In Show
Judge: Erin Brown
Rottweiler  
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
Points: 130 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Erin Brown
Boston Terrier  
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
Points: 110
Best Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Welsh Terrier  
Dragonfox A Winning Formula
Best Baby Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Schipperke   Delamer Summers Hot Cover Story
Best Altered In Show
Judge: Erin Brown
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   33
Group 2nd   
Ch Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   29
Group 3rd   
GCh Quyen's Mystical Quintavis
  Retriever (Golden)   28
Group 4th    Long LaneHelmsman Sent From Heaven   Spaniel (Welsh Springer)   17
BPIG   Ch RCToller's Luv Reese To Pieces   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Quyen's Magical Qucinda   Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   
Ch Waternymph Duart January Jones
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pageska's Pandora

Best Puppy In Breed
Pageska's Pandora



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pageska's Pandora

Reserve Winners Bitch
Pageska's Phoebe

Junior Puppy Bitch Class
1st Pageska's Pandora
2nd Pageska's Phoebe

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Breezycreek's Little Sure Shot

Best Puppy In Breed
Breezycreek's Little Sure Shot



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Breezycreek's Little Sure Shot

Senior Puppy Bitch Class
1st Breezycreek's Little Sure Shot

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mistcurl's Jemseg


3-6 Month Dog Class
1st Mistcurl Sir Sully Of Rosemoor


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-3-6-0)
GCh Quyen's Mystical Quintavis

Best Of Opposite Sex
Canwin's Read Me My Rights

Best Of Winners: (2-3-6-0)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Best Puppy In Breed
Ch Bitagold Cardshark At Mermaid

Select Dog
GCh Ambertru's I'll Call'm George


Winners Dog: (2-3-6-0)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Reserve Winners Dog
Canwin's First on the Docket

Canadian Bred Dog Class
1st Canwin's First on the Docket

Open Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Winners Bitch: (2-3-6-0)
Canwin's Read Me My Rights

Reserve Winners Bitch
Harmony's Graded On Top

Senior Puppy Bitch Class
1st Dune Grass Fins Up With Southern Cross

Canadian Bred Bitch Class
1st Harmony's Graded On Top

Open Bitch Class
1st Canwin's Read Me My Rights

3-6 Month Bitch Class
1st Quyen's Magical Qucinda

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Ch Driftwood's Moxie Marie

Best Puppy In Breed
Ch Driftwood's Moxie Marie

Best Baby Puppy In Breed
Madabout's Atlantic Tidal Pool


3-6 Month Dog Class
1st Moorbern's E's All That


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bernfield's Wine'n Roses

Reserve Winners Bitch
Moorbern's Fly High And Far

Canadian Bred Bitch Class
1st Moorbern's Fly High And Far

Open Bitch Class
1st Bernfield's Wine'n Roses

3-6 Month Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
RCToller's Luv Reese To Pieces

Best Of Opposite Sex
Rc Toller Kare's Final Legacy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
RCToller's Luv Reese To Pieces

Best Puppy In Breed
RCToller's Luv Reese To Pieces


Winners Dog: (1-3-0-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy

Senior Puppy Dog Class
1st Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
RCToller's Luv Reese To Pieces

Reserve Winners Bitch
Cfyre's Song Of The Phoenix

Senior Puppy Bitch Class
1st RCToller's Luv Reese To Pieces

Canadian Bred Bitch Class
1st Cfyre's Song Of The Phoenix

Open Bitch Class
1st RC Tollers Joy Of Life

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin


3-6 Month Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Toffee Coffee Three Pond Valley

Best Of Opposite Sex
Waternymphs Trid Tested N True

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Toffee Coffee Three Pond Valley


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Toffee Coffee Three Pond Valley

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Danis Song

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Danis Song

Open Bitch Class
1st Toffee Coffee Three Pond Valley

3-6 Month Bitch Class
1st Waternymph S Party Girl

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Waternymph Duart January Jones

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Of Opposite Sex
Harbourpoint Eastern Stargazer

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain



3-6 Month Bitch Class
1st Graenit's Love Potion Von Trax





Group 2 - Jean-Christophe Boulinguez Top Dog
Points
Group 1st   Ch Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
Ch Rabows Rebellion ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   10
Group 3rd   
Ch Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   8
Group 4th    Boru Spit Out The Bone   Bloodhound   5
BPIG    Boru Spit Out The Bone   Bloodhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rhills Total Legacy MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Altered In Group    Trumphill's Mountain Caine   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Just Amira Of Meadow Valley

Best Of Opposite Sex
Chenna Chasing Dragons

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chenna Scandalous Vandal

Best Puppy In Breed
Chenna Scandalous Vandal


Winners Dog: (1-1-0-1)
Chenna Chasing Dragons

Junior Puppy Dog Class
1st Chenna Chasing Dragons


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chenna Scandalous Vandal

Junior Puppy Bitch Class
1st Chenna Scandalous Vandal

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru Spit Out The Bone

Best Puppy In Breed
Boru Spit Out The Bone


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru Spit Out The Bone

Junior Puppy Dog Class
1st Boru Spit Out The Bone


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kinobi Lessons Learned

Best Of Opposite Sex
Kinobi Shop Around at Norjon

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kinobi Lessons Learned


Winners Dog: (2-1-0-0)
Kinobi Lessons Learned

Reserve Winners Dog
Kinobi Jumpin' Jack Flash

12-18 Month Dog Class
1st Kinobi Jumpin' Jack Flash

Open Dog Class
1st Kinobi Lessons Learned


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kinobi Shop Around at Norjon

12-18 Month Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rabows Rebellion ML

Best Puppy In Breed
Avignon's A Lil Piece O Sugar @ Rhill



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Avignon's A Lil Piece O Sugar @ Rhill

Senior Puppy Bitch Class
1st Avignon's A Lil Piece O Sugar @ Rhill

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Redgi Prado Prime


3-6 Month Dog Class
1st Rhills Total Legacy MS


Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Alii Ak Ring Of Fire

Best Puppy In Breed
Alii Ak Ring Of Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Alii Ak Ring Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Alii Ak Ring Of Fire

Judge: Jean-Christophe Boulinguez

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kiromols Morning Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Trumphill's Taking The High Road


Sexually Altered Dog Class
1st Trumphill's Mountain Caine






Group 3 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   19
Group 2nd   
GChEx Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   18
Group 3rd   
Pine Ridge's Most Wanted
  Bullmastiff   15
Group 4th   Ch Homeport Longshoreman   Newfoundland   11
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonerose Rocket Girl   Rottweiler   0
Best Altered In Group    Seadream's Tempest   Siberian Husky   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli


Winners Dog: (1-0-0-0)
Michaudville Fait Accompli

12-18 Month Dog Class
1st Michaudville Fait Accompli


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Briley's Noble Endeavour

Best Of Opposite Sex
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Briante Bluemount Diamond Girl

Select Dog
GCh Katmandu Dot Ca


Winners Dog: (1-1-2-0)
Ricon's Magic Man Marder

Junior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Briante Bluemount Diamond Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Briante Bluemount Diamond Girl

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Pine Ridge's Most Wanted

Best Of Opposite Sex
Banbury N Backshift's Believer

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Pine Ridge's Most Wanted

Best Puppy In Breed
Backshifts Love And Bullets


Winners Dog: (3-1-0-0)
Pine Ridge's Most Wanted

Reserve Winners Dog
Backshifts Love And Bullets

Junior Puppy Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets
2nd Beowulf Glorious Gift

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Most Wanted


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Banbury N Backshift's Believer

Junior Puppy Bitch Class
1st Banbury N Backshift's Believer

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Regnancy A Touch Of Class

Best Of Opposite Sex
Ch Denmar's Dream Quest For Purple & Gold

Best Puppy In Breed
Redstone's Turn It Up V Aludra


Winners Dog: (1-0-1-1)
Redstone's Turn It Up V Aludra

Junior Puppy Dog Class
1st Redstone's Turn It Up V Aludra


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Peakview's You Really Got Me

Best Of Opposite Sex
Britlinblues Standin Intshadow

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Britlinblues Standin Intshadow

Best Puppy In Breed
Britlinblues Tumbling Dice


Winners Dog: (1-1-1-0)
Britlinblues Tumbling Dice

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblues Tumbling Dice


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Britlinblues Standin Intshadow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Britlinblues Standin Intshadow

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Homeport Longshoreman



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



3-6 Month Bitch Class
1st Stonerose Rocket Girl

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Select Bitch
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

Open Bitch Class
1st Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha





Sexually Altered Bitch Class
1st Seadream's Tempest





Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   14
Group 2nd   
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 3rd   
GCh Prairie Moon Legend of Zelda
  American Staffordshire Terrier   11
Group 4th   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   10
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    D.B.F. Simply Posh   Russell Terrier   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dunham Lake Winnie The Blue



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ganymede's Europa


3-6 Month Dog Class
1st Ganymede's Privateer


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trollhattan's Later Gator



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Lovely Lolita

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton

Open Dog Class
1st Hurry Home Peyton


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Symphonie's Garden Party



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Newvista's Baby Face Blossom

Best Puppy In Breed
Caudlewood Girls Wannahave Fun



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Caudlewood Replica

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Junior Puppy Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Replica

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker


Winners Dog: (1-0-1-0)
Falling Branch Clancy

Open Dog Class
1st Falling Branch Clancy


3-6 Month Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Presbrooke Here To Stay

Best Puppy In Breed
Presbrooke Here To Stay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Presbrooke Here To Stay

Junior Puppy Dog Class
1st Presbrooke Here To Stay


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment



3-6 Month Bitch Class
1st Varekai Besala Mientras Vuela

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula






Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   7
Group 2nd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   6
Group 3rd   Ch Chriscendo Compelling   Pomeranian   5
Group 4th   
Cempa Light My Fire At Sushine
  Cavalier King Charles Spaniel   4
BPIG   Ch Chriscendo Compelling   Pomeranian   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cempa Light My Fire At Sushine



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cotonfield Zenith



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Little Wonder's Abracadabra

Best Puppy In Breed
Little Wonder's Abracadabra



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Little Wonder's Abracadabra

Junior Puppy Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Compelling

Best Puppy In Breed
Ch Chriscendo Compelling



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Riverview's Ms. Belle Starr



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane







Group 6 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   11
Group 2nd   
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   10
Group 3rd   Ch Dewkist Halfpint   French Bulldog   9
Group 4th   
Royal Twister Coming to Town
  Chow Chow   6
BPIG   
Royal Twister Coming to Town
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delamer Summers Hot Cover Story   Schipperke   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bellissimo's Super Trooper



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Royal Twister Coming to Town

Best Puppy In Breed
Royal Twister Coming to Town



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Royal Twister Coming to Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Dewkist Halfpint

Best Puppy In Breed
Celtmacbhaid One Trick Pony

Select Dog
Ch Eastonite Marko


Winners Dog: (1-0-2-0)
Celtmacbhaid One Trick Pony

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid One Trick Pony


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rhapsody's Destined To Be Mine

Open Bitch Class
1st Rhapsody's Destined To Be Mine

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Klompen's That's Show Biz



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Briarside Beacon At Seafoam







3-6 Month Bitch Class
1st Delamer Summers Hot Cover Story

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tsukime's Hanako At Akanami

Open Bitch Class
1st Tsukime's Hanako At Akanami

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Opals Fashionably Late



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Opals Fashionably Late

12-18 Month Bitch Class
1st Opals Fashionably Late

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne



Group 7 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   28
Group 2nd   
Ch Ishka vom Reikenhaus
  German Shepherd Dog   27
Group 3rd   GCh Immerzu High Fidelity   Puli   18
Group 4th   
Ch Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   17
BPIG    Zeigen's Tessa V. Mowatt   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shelhaven Ready Aye Ready   Shetland Sheepdog   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Best Of Opposite Sex
Veritas True North

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Cowboy's She's Got Sass

Best Puppy In Breed
Ch Saffire's Spellbound At Garrison

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love


Winners Dog: (1-1-0-2)
Veritas True North

Junior Puppy Dog Class
1st Veritas True North


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Cowboy's She's Got Sass

Junior Puppy Bitch Class
1st Cowboy's She's Got Sass

3-6 Month Bitch Class
1st Garrison's Spark Of Hope

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Asset's Running On Empty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Asset's Running On Empty

12-18 Month Bitch Class
1st Asset's Running On Empty

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain

Best Of Opposite Sex
Cardross Dramatization

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cardross Jasper Rocky Mountain

Reserve Winners Dog
Cardross Texas Showdown

Canadian Bred Dog Class
1st Cardross Texas Showdown

Open Dog Class
1st Cardross Jasper Rocky Mountain


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Cardross Dramatization

Open Bitch Class
1st Cardross Dramatization

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Best Puppy In Breed
Bearspaw Disentangled Rye Pa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Disentangled Rye Pa

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 8 pts (2-3-0-4)
Ch Ishka vom Reikenhaus

Best Of Opposite Sex
Zeus V Mowatt

Best Of Winners: (2-3-0-4)
Adiella Dei Precision

Best Puppy In Breed
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt

Select Bitch
Ch Toska vom Troyan Schloss


Winners Dog: (2-3-0-4)
Zeus V Mowatt

Reserve Winners Dog
Gunther Von Micurs

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus V Mowatt

12-18 Month Dog Class
1st Gunther Von Micurs


Winners Bitch: (2-3-0-4)
Adiella Dei Precision

Reserve Winners Bitch
Allie Oops Von Micurs

12-18 Month Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs
2nd Dietrich von Micurs

Open Bitch Class
1st Adiella Dei Precision

3-6 Month Bitch Class
1st Frenzie Vom Troyan Schloss

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Immerzu High Fidelity



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT



3-6 Month Bitch Class
1st Feldberg Double Diva LT

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stonecroft's Shaylee Serenade

Best Of Opposite Sex
GCh Stonecroft's Star Seeking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stonecroft's Shaylee Serenade

Open Bitch Class
1st Stonecroft's Shaylee Serenade

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By