Windsor All Breed Training & Tracking Club
Sunday, March 25, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Saturday, March 24 (Show # 1)
Saturday, March 24 (Show # 2)
Sunday, March 25 (Show # 3)
Sunday, March 25 (Show #4)

Obedience

Saturday, March 24 (Obedience Trial 1)
Saturday, March 24 (Obedience Trial 2)
Sunday, March 25 (Obedience Trial 3)
Sunday, March 25 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, March 24 (Rally Trial 1)
Saturday, March 24 (Rally Trial 2)
Sunday, March 25 (Rally Trial 3)
Sunday, March 25 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. CH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Charles Olvis
Setter (Gordon)  
Ch Bran Linn Amulet
Points: 153 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Charles Olvis
Chinese Shar-Pei  
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
Points: 110
Best Puppy In Show
Judge: Charles Olvis
Chinese Crested  
Denali's Slippery When Wet








Group 1 - Charles Olvis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   42
Group 2nd   
Ch Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   40
Group 3rd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   39
Group 4th   
Ch Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   38
BPIG   
Ch Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Nuphar's Soak Up The Sun

Best Of Opposite Sex
Northrock's Good Vibrations

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Northrock's Good Vibrations

Best Puppy In Breed
Northrock's Good Vibrations


Winners Dog: (1-1-0-1)
Northrock's Good Vibrations

Senior Puppy Dog Class
1st Northrock's Good Vibrations


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Northrock's Goodness Gracious

Senior Puppy Bitch Class
1st Northrock's Goodness Gracious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Legacyk Indecent Exposure




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rush's Cameron Cambridge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rush's Cameron Cambridge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rush's Cameron Cambridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 9 pts (0-6-1-3)
Ch Sarabay Butterscotch

Best Of Opposite Sex
Ch Emery's Tree's A Crowd

Best Puppy In Breed
Forest Creek's Trailbalzer

Select Bitch
Ch Forest Creek's Like A Rock



Winners Bitch: (0-6-1-3)
Forest Creek's Trailbalzer

Reserve Winners Bitch
Chestnut Enchanted Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Forest Creek's Trailbalzer
2nd Mud Lake Verity Cool Jewel

Senior Puppy Bitch Class
1st Grayvalley My Heart Will Go On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gazebo's Rockets Red Glare
2nd Rush's Elegance

Open Bitch Class
1st Chestnut Enchanted Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
Ch Mar-Jo's Simply Swift

Best Of Opposite Sex
Tabatha Going For The Triple Crown

Best Of Winners: (4-4-0-1)
East Hill Wild Violet

Best Puppy In Breed
Fargoridge Queen Of Soul


Winners Bitch: (4-4-0-1)
East Hill Wild Violet

Reserve Winners Bitch
Fargoridge Queen Of Soul

Junior Puppy Bitch Class
1st Rue De La Paix At Easthill

Senior Puppy Bitch Class
1st Fargoridge Queen Of Soul
2nd Fargoridge Hot Stuff

12-18 Month Bitch Class
1st East Hill Wild Violet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
Roaneden's Counting Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roaneden's Counting Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Counting Stars



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pine Hollow's Something To Talk About



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pine Hollow's Something To Talk About

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pine Hollow's Something To Talk About


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Puppy In Breed
Karrelene's Lights On Memphis



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Killbride N Karrele All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Karrelene's Lights On Memphis

Junior Puppy Bitch Class
1st Karrelene's Lights On Memphis

12-18 Month Bitch Class
1st Killbride N Karrele All That Jazz


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Silkroad's Totally Hair Barbie

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nonnies Ashleysown Heaven Sent

Best Puppy In Breed
Silkroad's Totally Hair Barbie


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Silkroad's Totally Hair Barbie

Reserve Winners Bitch
Silkroad's Maliby Barbie

Senior Puppy Bitch Class
1st Silkroad's Totally Hair Barbie
2nd Silkroad's Maliby Barbie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clussexx Whisper In The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Especially Hotline Bling



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Especially Hotline Bling

Reserve Winners Bitch
Especially For You Henley

Junior Puppy Bitch Class
1st Especially Hotline Bling

12-18 Month Bitch Class
1st Especially For You Henley

Open Bitch Class
1st Dawnglow K-Mander Carillon's Reprise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Esspecial Feeling Hott N Steamy

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball

Select Bitch
Ch Sandyridge's Belle Of The Ball




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Charles Olvis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   14
Group 2nd   
Ch Longlesson Caught In The Crossfire
  Whippet   10
Group 3rd   
Ch Karob Sandstorm Its The Real Thing
  Saluki   8
Group 4th    Tam Lyn's Sedona Sunrise At Zareba   Rhodesian Ridgeback   7
BPIG    Domino Neon Carrot   Whippet   N/A
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Ch Till's If Dreams Come True



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Till's Balancing Act

Reserve Winners Bitch
Miracle Of Nature Pocket Joy

Open Bitch Class
1st Till's Balancing Act
2nd Miracle Of Nature Pocket Joy


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Aryal Aroi Abstract




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Tam Lyn's Sedona Sunrise At Zareba

Best Of Opposite Sex
Ch Zareba's After Midnight Of Tji-Wara



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tam Lyn's Sedona Sunrise At Zareba

Reserve Winners Bitch
Skaduwees Jinzu And Tonic

12-18 Month Bitch Class
1st Skaduwees Jinzu And Tonic

Open Bitch Class
1st Tam Lyn's Sedona Sunrise At Zareba


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Karob Sandstorm Its The Real Thing




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Charles Olvis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Longlesson Caught In The Crossfire

Best Of Opposite Sex
Domino Neon Carrot

Best Puppy In Breed
Domino Neon Carrot


Winners Dog: (1-0-0-1)
Domino Neon Carrot

Senior Puppy Dog Class
1st Domino Neon Carrot



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Sue-Ellyn Rempel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   28
Group 2nd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   25
Group 3rd    Mi-Ti's Swift Justice   Doberman Pinscher   21
Group 4th    Rockwoods Rhythm N Rock   Bullmastiff   17
BPIG   
McCoy's Winstar's Follow Your Heart
  Boxer   N/A
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Brisa Sun's Bay A Don Aspen

Best Of Opposite Sex
Sennen Just Try Again


Winners Dog: (2-0-0-2)
Sennen Just Try Again

Reserve Winners Dog
Bernerhaus's First Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Sennen Just Try Again

Senior Puppy Dog Class
1st Bernerhaus's First Edition



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Bagheera Bella Deti Arbata

Best Of Opposite Sex
Ch Makovey Noch Na Kupalu




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
McCoy's Winstar's Follow Your Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Cedar's Son Of A Star

Best Puppy In Breed
McCoy's Winstar's Follow Your Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Rockwoods Rhythm N Rock

Best Of Opposite Sex
Stonehill's Northern Charm

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Rockwoods Rhythm N Rock


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rockwoods Rhythm N Rock

Reserve Winners Dog
Stonehill's What's On Tap

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rockwoods Rhythm N Rock
2nd Stonehill's What's On Tap


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Stonehill's Northern Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Stonehill's Northern Charm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Mi-Ti's Swift Justice

Best Of Opposite Sex
Gerhund's Total Solar Eclipse

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Mi-Ti's Swift Justice

Best Puppy In Breed
Gatehouse Unfinished Business

Select Dog
GCh Cresswell's Medicine Man


Winners Dog: (2-1-1-0)
Mi-Ti's Swift Justice

Reserve Winners Dog
Gatehouse Unfinished Business

Senior Puppy Dog Class
1st Gatehouse Unfinished Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mi-Ti's Swift Justice


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Gerhund's Total Solar Eclipse

Junior Puppy Bitch Class
1st Gerhund's Total Solar Eclipse


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Shaktistarz Witchy Woman

Best Of Opposite Sex
Jerdans The Great Code

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shaktistarz Witchy Woman

Best Puppy In Breed
Jerdans The Great Code

Select Dog
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix


Winners Dog: (1-1-1-0)
Jerdans The Great Code

Junior Puppy Dog Class
1st Jerdans The Great Code


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shaktistarz Witchy Woman

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shaktistarz Witchy Woman


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You

Best Of Opposite Sex
Wildering's Gold Heart

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsavo's I'll Stand By You

Open Dog Class
1st Tsavo's I'll Stand By You


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wildering's Gold Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Wildering's Gold Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
Skipnstones The Sky's The Limit

Best Puppy In Breed
Skipnstones The Sky's The Limit



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Skipnstones The Sky's The Limit

Reserve Winners Bitch
Skipnstones Splash Of Moonshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Skipnstones Splash Of Moonshine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Skipnstones The Sky's The Limit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sue-Ellyn Rempel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Derhagen N Ivoss Hot Toddy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cammcastle's The One And Only General Ofvalor

Best Puppy In Breed
Der Hagen's Faith In Me


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Derhagen N Ivoss Hot Toddy

Reserve Winners Bitch
Der Hagen's Faith In Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Der Hagen's Faith In Me

Open Bitch Class
1st Derhagen N Ivoss Hot Toddy


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   7
Group 2nd   
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant
  Cesky Terrier   6
Group 3rd   Ch Symphonie's Oh Mamma Mia   Kerry Blue Terrier   5
Group 4th   
Fishback's Commodore Perry
  Norwich Terrier   4
BPIG   
Bon Aquarel Those Who Move Clouds
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Best Of Opposite Sex
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Luceo Non Uro

Open Dog Class
1st Equinox N Jazz Luceo Non Uro


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Equinox N Jazz Ceilidh

Open Bitch Class
1st Equinox N Jazz Ceilidh


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oh Mamma Mia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fishback's Commodore Perry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fishback's Commodore Perry

Open Dog Class
1st Fishback's Commodore Perry



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Bon Aquarel Those Who Move Clouds

Best Puppy In Breed
Bon Aquarel Those Who Move Clouds


Winners Dog: (2-0-0-0)
Bon Aquarel Those Who Move Clouds

Reserve Winners Dog
Bon Aquarel Yesterday's Song

Senior Puppy Dog Class
1st Bon Aquarel Those Who Move Clouds

12-18 Month Dog Class
1st Bon Aquarel Yesterday's Song



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   18
Group 2nd   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   17
Group 3rd   
GCh XR Havoc On The High Seas
  Havanese   16
Group 4th   Ch Cornsilk N Tapestry Follow Me   Griffon (Brussels)   11
BPIG   
Denali's Slippery When Wet
  Chinese Crested   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Cavacharms Murphy

Best Of Opposite Sex
Syrenia's Diamond Noir

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Cavacharms Murphy


Winners Dog: (2-1-0-0)
Cavacharms Murphy

Reserve Winners Dog
Syrenia's The Mighty Quinn

12-18 Month Dog Class
1st Syrenia's The Mighty Quinn

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cavacharms Murphy


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Syrenia's Diamond Noir

12-18 Month Bitch Class
1st Syrenia's Diamond Noir


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Kulana's Overnight Sensation

Best Of Opposite Sex
Denali's Slippery When Wet

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Denali's Slippery When Wet

Best Puppy In Breed
Denali's Slippery When Wet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cedric The Great (Cantarell)

Junior Puppy Dog Class
1st Cedric The Great (Cantarell)


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Denali's Slippery When Wet

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Slippery When Wet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cornsilk N Tapestry Follow Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh XR Havoc On The High Seas

Best Of Opposite Sex
Old Havana's Totally Breezy

Best Of Winners: (1-2-2-0)
XR Acts Of Valour

Best Puppy In Breed
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi

Select Dog
Ch Pocopayasos' Heavy Duty Bugi


Winners Dog: (1-2-2-0)
XR Acts Of Valour

Bred By Exhibitor Dog Class
1st XR Acts Of Valour


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Old Havana's Totally Breezy

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Princess Peach

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Old Havana's Totally Breezy

Open Bitch Class
1st Joyaseda's Princess Peach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Show Elveras Frant


Winners Dog: (1-0-0-0)
Show Elveras Frant

Open Dog Class
1st Show Elveras Frant



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
Exquisite Princess Maddy Wang

Best Puppy In Breed
Exquisite Imperial Princess Faith



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Exquisite Princess Maddy Wang

Reserve Winners Bitch
Exquisite Imperial Princess Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Exquisite Imperial Princess Faith

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Exquisite Princess Maddy Wang


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oz's Storm Chaser




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gumby's Cruzin To Laguna
  Chinese Shar-Pei   20
Group 2nd    Purrkees Take'n Care O Business   Keeshond   19
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   17
Group 4th   
GChEx Donalen Magical Spell
  Lowchen   12
BPIG    Desha Von Der Mestreechteneerkes   French Bulldog   N/A
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belle Creek's Because Because


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belle Creek's Because Because

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Belle Creek's Because Because



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sauer Mug How Do You Like Them Apples

Best Of Opposite Sex
Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sauer Mug How Do You Like Them Apples


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Bulldacious Drop Dead Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gumby's Cruzin To Laguna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Best Of Opposite Sex
GCh Fullofbull's Toto

Best Puppy In Breed
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Select Bitch
Ch Nifty's Grated Coconut



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Junior Puppy Bitch Class
1st Desha Von Der Mestreechteneerkes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Alii Shores Annie Get Your Gun

Best Puppy In Breed
Shantli Roz Gay-Heyli

Select Bitch
Ch Superlative's Porsche Carrera



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Purrkees Take'n Care O Business

Select Bitch
Ch Markwright's Touch Of Frost



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Purrkees Take'n Care O Business

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Purrkees Take'n Care O Business


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Donalen Magical Spell

Best Of Opposite Sex
Ch Alharin The Shadow Knows Ashford




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Brienwoods Italian Prince

Best Puppy In Breed
Kushnivas Little Town Flirt

Select Bitch
GCh Gardenpath Concours d'Elegante


Winners Dog: (1-2-0-2)
Brienwoods Italian Prince

Open Dog Class
1st Brienwoods Italian Prince


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Kushnivas Little Town Flirt

Reserve Winners Bitch
Delphinium Mazinblue Jedi Ray

Junior Puppy Bitch Class
1st Kushnivas Little Town Flirt

12-18 Month Bitch Class
1st Delphinium Mazinblue Jedi Ray


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Raffinee Armani


Winners Dog: (1-0-0-0)
Raffinee Armani

Open Dog Class
1st Raffinee Armani



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Elizabeth Muthard Top Dog
Points
Group 1st   Ch Quiche's Major League   Bouvier des Flandres   18
Group 2nd   
Ch Moonshadow Mind Games
  Puli   17
Group 3rd   Ch Decor's Lincoln's Legend   Collie (Rough)   16
Group 4th   Ch Beach Bum's Ride The Waves   Australian Shepherd   15
BPIG    Raglansdream Rolex Stars Brinx   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

12-18 Month Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
Ch Beach Bum's Ride The Waves

Best Of Opposite Sex
Coralane's Sweet Melody

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Arrogant Tainted Love

Best Puppy In Breed
Coralane's Sweet Melody

Select Dog
GCh Vulcan's Take It To The Limit


Winners Dog: (1-1-3-0)
Arrogant Tainted Love

Open Dog Class
1st Arrogant Tainted Love


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Coralane's Sweet Melody

Senior Puppy Bitch Class
1st Coralane's Sweet Melody


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Bergerie's Double Down On Eleven

Select Dog
Ch Romar's Wendy You Want To Eat




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Pilote Prive d'Eroudur

Best Of Opposite Sex
Ch Burr Oak's Zareba Masquerade

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Pilote Prive d'Eroudur


Winners Dog: (1-2-0-1)
Pilote Prive d'Eroudur

Open Dog Class
1st Pilote Prive d'Eroudur


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Domburg Don't Cha Wish

Reserve Winners Bitch
Domburg Give Me Some Sugar

Open Bitch Class
1st Domburg Don't Cha Wish
2nd Domburg Give Me Some Sugar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quiche's Major League




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Decor's Lincoln's Legend




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lambluv's Belewether Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Moonshadow Mind Games




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elizabeth Muthard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Best Of Opposite Sex
Raglansdream Rolex's Cashmere

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Best Puppy In Breed
Raglansdream Rolex Stars Brinx


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex Stars Brinx

Junior Puppy Dog Class
1st Raglansdream Rolex Stars Brinx


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglansdream Rolex's Cashmere

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglansdream Rolex's Cashmere


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By