St. Francis Kennel & Obedience Club
Sunday, June 12, 2022 - Show-5



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN GCH / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard



-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can Ch Cammcastle’s Ima Steinway
"Solo"
Breeder: Suzan Guynn, Cammcastle Rottweilers
Handler in Canada: Linda Thompson



Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 224 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Patricia Lanctot
Border Terrier  
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
Points: 192
Best Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Tibetan Spaniel   Alpenspirit Maclain The Highlander
Best Baby Puppy In Show
Judge: Patricia Lanctot
Doberman Pinscher  
Glitterati Eternal Fire Bird








Group 1 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   31
Group 2nd   
GCh Whisperfield Absolut N Perrier
  Pointer (German Short-Haired)   30
Group 3rd   
GChS Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   29
Group 4th   
GChB Roidethule Sire Puz Boucledeau
  Barbet   21
BPIG   
Ch Newday Take The Opportunity
  Spaniel (Clumber)   N/A
Best Baby Puppy In Group    De La Framboisiere Princesse Lily De Perledor   Retriever (Golden)   0
Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChEx Roidethule Sire Puz Boucledeau

Best Puppy In Breed
Barbochos Mons


Winners Dog: (2-0-1-0)
Douxbarbu Henry Dit Renco

Reserve Winners Dog
Barbochos Mons

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Mons

Canadian Bred Dog Class
1st Douxbarbu Henry Dit Renco


Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Whisperfield Absolut N Perrier



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
GChB Tchesinkut's Linc To Blackwoods

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Zinfndel For Boreal Mister Beau

Best Puppy In Breed
Uapishka Memory Remains

Select Bitch
Ch Boreal Miss Yeezy


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Chablais Prada

Reserve Winners Bitch
Uapishka Memory Remains

Senior Puppy Bitch Class
1st Uapishka Memory Remains

12-18 Month Bitch Class
1st Blackwoods Maktawae Buckel Bunni

Canadian Bred Bitch Class
1st Chablais Prada

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Ch Nikomidiya Oath Of Winning

Best Of Opposite Sex
Ch Legend Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
Gilni's Eva Killutat



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Gilni's Eva Killutat

Reserve Winners Bitch
Gilni's Alyss De La Rue Chantante

Junior Puppy Bitch Class
1st Gilni's Alyss De La Rue Chantante
2nd Gila's Suzanne Queen Of The South

Senior Puppy Bitch Class
1st Gilni's Eva Killutat

12-18 Month Bitch Class
1st Naisha From Gorgeous Team

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Newday Take The Opportunity

Best Of Opposite Sex
Newday All Around The World

Best Puppy In Breed
GCh Newday Take The Opportunity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Newday All Around The World

Canadian Bred Bitch Class
1st Newday All Around The World

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wittersham's Valour At Quetico


Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Paradox Arrow Straight To Your Heart






Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me
  Whippet   16
Group 2nd   
GCh Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   14
Group 3rd   
Ch Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   13
Group 4th   Ch Calamus Grace-Kelly   Afghan Hound   10
BPIG   
Daclier's Mystic Dragon Lily
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Elmden's Rocket Man   Borzoi   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Calamus Grace-Kelly



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Zen's Grab Your Gear






4-6 Month Dog Class
1st Elmden's Rocket Man


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Palakore's Tune From Yesterday

Best Of Opposite Sex
Daclier's Mystic Dragon Lily

Best Puppy In Breed
Daclier's Mystic Dragon Lily

Select Dog
GChS Virgo Southern Comfort



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Daclier's Mystic Dragon Lily

Senior Puppy Bitch Class
1st Daclier's Mystic Dragon Lily





4-6 Month Bitch Class
1st Cocktail Variant Beauty MW

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
GCh Endachs Butter Tart



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Of Opposite Sex
Ch Vom Pirschmann Marcus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Carrig's Lil Marcy

12-18 Month Bitch Class
1st Carrig's Lil Marcy

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ridishia Diamond Sky Cassie Opeia


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Feinouk Storm Rider

Best Of Opposite Sex
GCh Feinouk Belle Starr

Select Dog
GChB Feinouk The Smiler



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Joska Forgetmenot Take A Chance On Me

Best Puppy In Breed
Freckashpeng The Story Begins






Group 3 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vanderbilt's Salt 'N Pepper
  Samoyed   57
Group 2nd   
GCh Chucky Little Bambi
  Boxer   45
Group 3rd   
GCh Trinacria's Mlle Bretzel
  Siberian Husky   40
Group 4th   
GChB Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   30
BPIG    Mariah Daomori's Emblem Of Parisian Glamour   Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glitterati Eternal Fire Bird
  Doberman Pinscher   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Soul Of Angels Camry

Best Of Opposite Sex
Silverdream's Between Hell'n Heaven

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silverdream's Amazing Grace

Best Puppy In Breed
Silverdream's Amazing Grace


Winners Dog: (1-1-0-1)
Silverdream's Between Hell'n Heaven

Junior Puppy Dog Class
1st Silverdream's Between Hell'n Heaven


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Silverdream's Amazing Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Silverdream's Amazing Grace

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Alpenspirit Wynn Wager

Best Of Opposite Sex
Alpenspirit Light Up Life

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Alpenspirit Wynn Wager


Winners Dog: (3-1-0-0)
Alpenspirit Wynn Wager

Reserve Winners Dog
Alpenspirit Thunder Down Under

12-18 Month Dog Class
1st Alpenspirit Thunder Down Under

Open Dog Class
1st Alpenspirit Wynn Wager
2nd L-Sins In The Line Of Duty

4-6 Month Dog Class
1st Alpenspirit Great Catch


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Alpenspirit Light Up Life

Open Bitch Class
1st Alpenspirit Light Up Life

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GChB Chucky Little Bambi

Best Of Opposite Sex
GChS Tybrushe's Cover Paige of Denshaw

Best Puppy In Breed
Haltonhill's Storm Warning

Select Bitch
Ch Hitt N Duclocher's So Said The Who's Who



Winners Bitch: (4-5-0-1)
Haltonhill's Storm Warning

Junior Puppy Bitch Class
1st Haltonhill's Storm Warning

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch Angeldream An Oceanic Breeze

Best Of Opposite Sex
Protea's Zippleback

Best Puppy In Breed
Dubai's Walking On Sunshine

Select Dog
GCh Melrae's Motive Player



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Protea's Zippleback

Reserve Winners Bitch
Dubai's Walking On Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Dubai's Walking On Sunshine
2nd Angeldream Devil In Disquise

Open Bitch Class
1st Protea's Zippleback

4-6 Month Bitch Class
1st Glitterati Eternal Fire Bird

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Paquestone's Light Up The Sky

Best Of Opposite Sex
Danaro Live Your Life Vee

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Danaro Live Your Life Vee

Best Puppy In Breed
Wil-Tor's Raise From The Ashes At Wildcreek


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Danaro Live Your Life Vee

Reserve Winners Bitch
Honey The Great Of Persia

Senior Puppy Bitch Class
1st Paquestone's Quinn Essential

Canadian Bred Bitch Class
1st Safrandane Back In The Days

Open Bitch Class
1st Danaro Live Your Life Vee
2nd Honey The Great Of Persia

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Midnight Lady's Rumble In The Jungle



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Cammcastle's Ima Steinway



Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 11 pts (2-4-4-2)
GCh Vanderbilt's Salt 'N Pepper

Best Of Opposite Sex
GCh Nikita Miss Personnalite

Best Of Winners: (2-4-4-2)
Rafale Fiona Princesse Petite Godzilla

Best Puppy In Breed
GCh Nikita Miss Personnalite

Select Dog
GCh Polar Mist N Mishka's Party Guy At Roka

Select Bitch
Ch Nikita's Sugar Cookie


Winners Dog: (2-4-4-2)
Vanderbilt's Big And Rich

Reserve Winners Dog
Fire On Fire Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Big And Rich

12-18 Month Dog Class
1st Fire On Fire Stand By Me

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 9 pts (4-5-0-1)
GChB Trinacria's Mlle Bretzel

Best Of Opposite Sex
Laskaroad's Rafale Of Blueberry

Best Of Winners: (4-5-0-1)
Kannook Sora

Best Puppy In Breed
Kannook Wild Hunt


Winners Dog: (4-5-0-1)
Laskaroad's Rafale Of Blueberry

Reserve Winners Dog
Kannook Wild Hunt

Junior Puppy Dog Class
1st Kannook Wild Hunt

12-18 Month Dog Class
1st Laskaroad's Rafale Of Blueberry
2nd Raise To The Sound Wolves Dream Of Ice

Open Dog Class
1st Trailroc Winter Dragonfire

4-6 Month Dog Class
1st Laskaroad's Paris Wave Of Sound


Winners Bitch: (4-5-0-1)
Kannook Sora

Reserve Winners Bitch
Kannook The Way Of Vikings Of North

Junior Puppy Bitch Class
1st Kannook Beauty In Chaos At Heska

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kannook The Way Of Vikings Of North
2nd Snowdancer's Hey Baby, Hey Baby, Hey!

Open Bitch Class
1st Kannook Sora
2nd Trailroc Winter Myst

4-6 Month Bitch Class
1st Snowdancer's Whoops U Did It Again





Group 4 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   12
Group 2nd    Clanlilly's Dial 'M' For Mousse   Cairn Terrier   11
Group 3rd    Debessiere Lovely Lady   Schnauzer (Miniature)   10
Group 4th   
Ch Margeline Sire Balzac
  Airedale Terrier   6
BPIG    Clanlilly's Dial 'M' For Mousse   Cairn Terrier   N/A
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Margeline Sire Balzac

Best Of Opposite Sex
Maya Love Me Anyway

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Maya Love Me Anyway

Best Puppy In Breed
Maya Love Me Anyway


Winners Dog: (1-3-1-0)
Maya Just Give Me A Reason

Senior Puppy Dog Class
1st Maya Just Give Me A Reason


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Maya Love Me Anyway

Reserve Winners Bitch
Margeline Daenerys Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Maya Love Me Anyway

Open Bitch Class
1st Margeline Daenerys Destiny
2nd Margeline Violette Sybil

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Best Puppy In Breed
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Senior Puppy Bitch Class
1st Clanlilly's Dial 'M' For Mousse

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adrian's The One And Only Leopold Shawndee


Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Debessiere Lovely Lady

Best Puppy In Breed
Luckyhill Mohicana Chickade

Select Bitch
Ch Luckyhill Mazee



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Debessiere Lovely Lady

Reserve Winners Bitch
Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mohicana Chickade

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Debessiere Lovely Lady

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Forget-Ginny Weasley-Holy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Forget-Ginny Weasley-Holy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Forget-Ginny Weasley-Holy





Group 5 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wright's Triumphant Jasper At Vigelais
  Pug   28
Group 2nd   
GCh Nu Poil's Irresistible Nikita
  Chinese Crested Dog   27
Group 3rd   
GCh Grandepatte VIP SpecialEdition
  Italian Greyhound   26
Group 4th   
Ch Lutindor Ohla Labella
  Chihuahua (Long Coat)   17
BPIG   
Ch Wright's Triumphant Jasper At Vigelais
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tetris Du Clos De Larpege   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 7 pts (1-6-1-0)
Ch Amitola Mishku Yahto

Best Of Opposite Sex
Mesoka Lollipop Das De Passion Uniq

Best Of Winners: (1-6-1-0)
Mesoka Lollipop Das De Passion Uniq

Best Puppy In Breed
Mabini Dora Lexplocatcice D'as


Winners Dog: (1-6-1-0)
Falconcrest Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Falconcrest Thief Of Hearts

4-6 Month Dog Class
1st Tetris Du Clos De Larpege

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Lutindor Ohla Labella



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
Ch Dulce's Rise Of The Phoenix

Best Of Opposite Sex
BCBG N MC Casper

Best Of Winners: (4-2-0-1)
BCBG N MC Casper

Best Puppy In Breed
BCBG Eden Of Mc


Winners Bitch: (4-2-0-1)
BCBG Eden Of Mc

Reserve Winners Bitch
BCBG N Mc Lutindor Snowball

Senior Puppy Bitch Class
1st BCBG Eden Of Mc
2nd BCBG N Mc Lutindor Snowball

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nu Poil's Irresistible Nikita



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GChB Grandepatte VIP SpecialEdition

Best Of Opposite Sex
GCh Riverport's Call The Shot

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Grandepatte Black Magic Woman

Best Puppy In Breed
Toscane Mademoiselle Patata

Select Dog
Ch Toscane Zenith


Winners Dog: (1-4-3-1)
Riverport's Jump Shot

Open Dog Class
1st Riverport's Jump Shot


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Grandepatte Black Magic Woman

Reserve Winners Bitch
Grandepatte Signorina Eleganza

Junior Puppy Bitch Class
1st Belina Jade De La Chevrotiere

Senior Puppy Bitch Class
1st Toscane Mademoiselle Patata

Open Bitch Class
1st Grandepatte Black Magic Woman
2nd Grandepatte Signorina Eleganza

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Acepassion Bubble

Best Puppy In Breed
Acepassion Bubble



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Acepassion Bubble

Reserve Winners Bitch
Acepassion Cherry Blossom

Senior Puppy Bitch Class
1st Acepassion Bubble
2nd Acepassion Cherry Blossom

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais

Best Puppy In Breed
GCh Wright's Triumphant Jasper At Vigelais







Group 6 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Merlin d'Urajiro
  Shiba Inu   44
Group 2nd   
Ch Jolibully Sir Zeus Of Windermere
  Bulldog   38
Group 3rd    Alpenspirit Maclain The Highlander   Tibetan Spaniel   29
Group 4th   
Ch Masino's One Hot Cookie
  French Bulldog   28
BPIG    Alpenspirit Maclain The Highlander   Tibetan Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kameo's Arthurian Romance At Tatyana   Poodle (Standard)   0
Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Best Of Opposite Sex
Belletruffe N Loredo's Purple Beauty

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Best Puppy In Breed
Belletruffe N Loredo's Morning Rain


Winners Dog: (1-2-0-0)
Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Junior Puppy Dog Class
1st Belletruffe N Loredo's Morning Rain

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Jolibully Sir Zeus Of Windermere

Best Of Opposite Sex
Labrie's Brocoli

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Labrie's Brocoli

Best Puppy In Breed
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Select Dog
Ch Delenclos Green Mt Feliciano

Select Bitch
GCh Jolibully Delenclos Stephie Of Windermere


Winners Dog: (1-4-2-2)
Dealen De Delenclos Quillen

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dealen De Delenclos Quillen


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Labrie's Brocoli

Reserve Winners Bitch
Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Senior Puppy Bitch Class
1st Delenclos Jasmine Love
2nd Ohara Coco Shanel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delenclos Bulldacious Philo-Sophie

Open Bitch Class
1st Labrie's Brocoli

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mediolanum Lulia Dreamy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mediolanum Lulia Dreamy

Reserve Winners Bitch
Olrif Zillion Sunrise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Olrif Zillion Sunrise

Open Bitch Class
1st Mediolanum Lulia Dreamy

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 9 pts (4-2-2-2)
GChS Masino's One Hot Cookie

Best Of Opposite Sex
Ch Karendon's At Last

Best Of Winners: (4-2-2-2)
Superliabull Ajax

Best Puppy In Breed
Ch Karendon's At Last

Select Dog
GCh Konigliche Hunka Burning Love

Select Bitch
Ch Isadora Classic Von Glandorf


Winners Dog: (4-2-2-2)
Superliabull Ajax

Reserve Winners Dog
Robespierre De L'Or Noir De Paris

Senior Puppy Dog Class
1st Bauross Klinton

12-18 Month Dog Class
1st Budbulls Indigo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Superliabull Ajax

Open Dog Class
1st Robespierre De L'Or Noir De Paris


Winners Bitch: (4-2-2-2)
Karendon's Brise De Mer At Masino

Reserve Winners Bitch
Abellio Purple You

Junior Puppy Bitch Class
1st Abellio Purple You

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karendon's Brise De Mer At Masino

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Yoshiteru Go Fuen No Oka

Best Of Opposite Sex
Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Yoshiteru Go Fuen No Oka


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

12-18 Month Bitch Class
1st Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Marymay Bruno

Best Of Opposite Sex
Belletristix Witch Of The Wood

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Best Puppy In Breed
Zeus Ranastar Grand


Winners Dog: (1-1-1-0)
Zeus Ranastar Grand

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus Ranastar Grand


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Belletristix Witch Of The Wood

Open Bitch Class
1st Belletristix Witch Of The Wood

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Acepassion Black Velvet At Attitude

Best Of Opposite Sex
Ch Bibelot Hallmark925

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Glow Candy Sweet Porto

Best Puppy In Breed
GCh Acepassion Black Velvet At Attitude

Select Bitch
Ch Valmy Fly Me To The Moon Simone


Winners Dog: (1-1-1-2)
Glow Candy Sweet Porto

Junior Puppy Dog Class
1st Glow Candy Sweet Porto


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Glow Scarlet Of The Windy Spring

12-18 Month Bitch Class
1st Glow Scarlet Of The Windy Spring

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Valmy's Staying Alive Sadie

Best Puppy In Breed
Valmy's Staying Alive Sadie


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Valmy's Staying Alive Sadie

Reserve Winners Bitch
Glicks Sunshine Of Your Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Valmy's Staying Alive Sadie

Senior Puppy Bitch Class
1st Glicks Sunshine Of Your Love

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Merlin d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Ch Sayuki Mayumi Go Miyuki

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Keroro

Best Puppy In Breed
Ch Sayuki Mayumi Go Miyuki

Select Dog
GChB Tsukime And Urajiro Prince Henry


Winners Dog: (2-1-2-1)
Keroro

Reserve Winners Dog
Seizo Go Sakura Kensha

12-18 Month Dog Class
1st Seizo Go Sakura Kensha

Open Dog Class
1st Keroro


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Supersammy's Inu Sakura

Junior Puppy Bitch Class
1st Supersammy's Inu Sakura

Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alpenspirit Maclain The Highlander

Best Puppy In Breed
Alpenspirit Maclain The Highlander


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alpenspirit Maclain The Highlander

Senior Puppy Dog Class
1st Alpenspirit Maclain The Highlander




Group 7 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   30
Group 2nd    Bagatelle Master Of The Moon   Old English Sheepdog   25
Group 3rd   Ch India Astra Meum   Belgian Shepherd Dog   22
Group 4th   
Ch Joska Andrade Jus de Pomme
  Welsh Corgi (Pembroke)   21
BPIG   
Ch Boyero Xpress Wellness
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Shooting Star Wishes Du MontOlympe
  Collie (Rough)   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Ch Aussiepaws Make You Shine



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Barberry Forest Done For Me

Reserve Winners Bitch
Northside Russian Doll

Canadian Bred Bitch Class
1st Northside Russian Doll

Open Bitch Class
1st Barberry Forest Done For Me
2nd Hearthside League Of Her Own

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch India Astra Meum



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Boyero Xpress Wellness

Best Puppy In Breed
GCh Boyero Xpress Wellness



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Genade Van Vlaanderen

Reserve Winners Bitch
Geribear Bright Star Du Truffenoire

Junior Puppy Bitch Class
1st Galheights Follia Cabral Superbinome Francnord

Senior Puppy Bitch Class
1st Geribear Bright Star Du Truffenoire

Open Bitch Class
1st Genade Van Vlaanderen

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Trivia Du Montolympe

Best Of Opposite Sex
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Melodaly Mousseline

Best Puppy In Breed
Melodaly Mousseline


Winners Dog: (2-1-0-1)
Ennismoor Dark Seas Of Eden

Reserve Winners Dog
Hades Du Montolympe

Senior Puppy Dog Class
1st Ennismoor Dark Seas Of Eden

Open Dog Class
1st Hades Du Montolympe


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Melodaly Mousseline

Junior Puppy Bitch Class
1st Melodaly Mousseline

4-6 Month Bitch Class
1st Shooting Star Wishes Du MontOlympe

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Olie Du Domaine

Best Of Opposite Sex
Hendrix Du Domaine

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Hendrix Du Domaine


Winners Dog: (1-2-0-1)
Hendrix Du Domaine

Open Dog Class
1st Hendrix Du Domaine


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Vanlousvir Scarlet

Reserve Winners Bitch
Fancyforest Raven

Canadian Bred Bitch Class
1st Fancyforest Raven

Open Bitch Class
1st Vanlousvir Scarlet

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bagatelle Master Of The Moon

Best Of Opposite Sex
Welove Schtroumpfette Zoe

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bagatelle Master Of The Moon

Best Puppy In Breed
Welove Schtroumpfette Zoe


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bagatelle Master Of The Moon

Reserve Winners Dog
Wynsilot The Best Is Yet To Come

Senior Puppy Dog Class
1st Wynsilot The Best Is Yet To Come

Open Dog Class
1st Bagatelle Master Of The Moon


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Welove Schtroumpfette Zoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Welove Schtroumpfette Zoe

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Ch Grandgables Quite Imposing

Best Of Opposite Sex
Kendale Hidden Beach

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Laureate Carry On

Best Puppy In Breed
Ennismoor Worth The Wait


Winners Dog: (2-4-0-1)
Kendale Hidden Beach

Reserve Winners Dog
Melodaly Gamer

12-18 Month Dog Class
1st Kendale Hidden Beach

Canadian Bred Dog Class
1st Melodaly Gamer


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Laureate Carry On

Reserve Winners Bitch
Velvetfog Abigael

Junior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Laureate Carry On
2nd Velvetfog Abigael
3rd Eldee Mamzelle At Kendale

Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Joska Andrade Jus de Pomme


Winners Dog: (1-0-1-0)
Born To Be Your Magical Mystery

12-18 Month Dog Class
1st Born To Be Your Magical Mystery


4-6 Month Bitch Class
1st Cadwyn Lively Foxtrot

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By