Mount Cheam Canine Association
Sunday, March 10, 2024



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lynn White
American Staffordshire Terrier  
GChB Marauders I'm Your Huckleberry
Points: 276 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynn White
Leonberger  
GCh CR Prince Charming
Points: 243
Best Puppy In Show
Judge: Lynn White
Lagotto Romagnolo  
Lagotto Hill Russula
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lynn White
Pointer  
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem








Group 1 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Upcountry's All The Right Moves
  Vizsla (Smooth)   70
Group 2nd   
GCh Danrich's Custom Toy
  Retriever (Labrador)   66
Group 3rd   
Ch Shore Darling Darla At Tanash
  Spaniel (English Springer)   48
Group 4th   
Lagotto Hill Russula
  Lagotto Romagnolo   47
BPIG   
Lagotto Hill Russula
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem
  Pointer   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Best Of Opposite Sex
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Puppy In Breed
Lagotto Hill Russula



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Junior Puppy Bitch Class
1st Lagotto Hill Russula


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Of Opposite Sex
Affinity Night Watch

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Winners Dog: (2-1-0-0)
Affinity Night Watch

Reserve Winners Dog
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Affinity Night Watch


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
Ch Watermark's Murphy's Law

Best Of Opposite Sex
Ch Pikkinokka's Avatar Jet Stream

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Watermark's Let Me Be Frank

Best Puppy In Breed
Ceejay's Brandi Whine Sailors First Wind


Winners Dog: (1-1-1-4)
Watermark's Let Me Be Frank

Open Dog Class
1st Watermark's Let Me Be Frank

4-6 Month Dog Class
1st Watermark's Like A Rolling Stone


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fieldgate's Champagne

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream Comes True



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fieldgate's Champagne

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Dream Comes True

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Towerpoint Westward Bound

Best Of Opposite Sex
Ch Aerislunam Stella Coeli

Best Puppy In Breed
Ramblinrun Eedin

Select Bitch
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Ramblinrun Eedin

Reserve Winners Bitch
Ramblinrun Eimear

Junior Puppy Bitch Class
1st Ramblinrun Eedin
2nd Ramblinrun Eimear


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Reign Over The Land



4-6 Month Bitch Class
1st Kingdoms Nothing Is Sweeter


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine

Best Of Opposite Sex
Kabasia Sea Of Dreams

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine

12-18 Month Dog Class
1st Kabasia Sea Me Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Of Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Kabasia Sea Of Dreams


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Best Of Opposite Sex
GCh Andsome Promise

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Best Puppy In Breed
Barrister Dragonstar Amaretto


Winners Dog: (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Open Dog Class
1st Lynann's Heartthrob


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Barrister Dragonstar Amaretto

Reserve Winners Bitch
Andsome So Precious

Junior Puppy Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Open Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shore Darling Darla At Tanash




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

12-18 Month Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Upcountry's All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Szuni's Kosmic Time Warp

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Upcountry's All The Right Moves

Select Dog
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Szuni's Kosmic Time Warp

Reserve Winners Bitch
Alpine's Set The World On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Szuni's Kosmic Time Warp

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Waypoints Destiny Of Ghostprints

Best Of Opposite Sex
Ghostprints Maximum Expression

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Ghostprints Maximum Expression

Best Puppy In Breed
Ghostprints Maximum Expression


Winners Dog: (1-1-0-2)
Ghostprints Maximum Expression

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Maximum Expression


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Ghostprints Simplee Irresistible

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostprints Simplee Irresistible


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   Ch Barkerville Bianca SS   Dachshund (Standard Smooth)   23
Group 2nd   
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust
  Basenji   22
Group 3rd   
Ch Good Vibrations Of Course
  Rhodesian Ridgeback   21
Group 4th   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   15
BPIG   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgefolk's Dark Side Of The Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Best Of Opposite Sex
Ch Kominek's Hawthorne

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Best Puppy In Breed
Polo's Rio Diamonds


Winners Dog: (1-2-1-0)
Polo's My New Design

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's My New Design


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's These Diamonds Are Rio

Senior Puppy Bitch Class
1st Polo's Rio Diamonds
2nd Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Couture's Thain Of The Shire

Best Of Opposite Sex
Ch Phenomenal Femme Fatal

Best Puppy In Breed
Joskip's Sinfully Delicious ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Joskip's Sinfully Delicious ML


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power

Best Of Opposite Sex
Couture's Cruella De Vil MS

Best Puppy In Breed
Couture's Summer Sunset MSP



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Couture's Cruella De Vil MS

Reserve Winners Bitch
Couture's Summer Sunset MSP

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Summer Sunset MSP

Open Bitch Class
1st Couture's Cruella De Vil MS


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Barkerville Apollo SL

Best Of Opposite Sex
Barkerville Leylah

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Barkerville Apollo SL

Best Puppy In Breed
Barkerville Apollo SL

Select Dog
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL


Winners Dog: (2-1-1-0)
Barkerville Apollo SL

Reserve Winners Dog
Barkerville Hermes SL

Junior Puppy Dog Class
1st Barkerville Apollo SL
2nd Barkerville Hermes SL


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Barkerville Leylah

Open Bitch Class
1st Barkerville Leylah


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barkerville Bianca SS




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Good Vibrations Of Course

Best Of Opposite Sex
Ch Songbird's Red Sky In The Morning

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Coso's Full Throttle

Best Puppy In Breed
Coso's Full Throttle

Select Dog
Ch Nkosi's Indigo Of The Eleven

Select Bitch
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR


Winners Dog: (1-1-2-2)
Coso's Full Throttle

Senior Puppy Dog Class
1st Coso's Full Throttle

4-6 Month Dog Class
1st Ridgefolk's Dark Side Of The Moon


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Songbird's Rythm Of The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Songbird's Rythm Of The Rain

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgefolk's Callisto Of Ageis
2nd Vanfax Redwillow Kanzi


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CR Prince Charming
  Leonberger   36
Group 2nd   
Ch Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   35
Group 3rd   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   34
Group 4th   
Hive's Jalapeno Business
  Boxer   29
BPIG   
Hive's Jalapeno Business
  Boxer   N/A
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChB BernEden's It's A Pixie Party

Best Of Opposite Sex
Ch Bernergold Heir To The Throne

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Canton Sur Summers' Little Runaway

Best Puppy In Breed
Bernergold I'll Steal Your Heart

Select Bitch
GCh Snowcountry's First Tracks On Brandywine


Winners Dog: (1-4-1-2)
WF Otis

Open Dog Class
1st WF Otis


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Canton Sur Summers' Little Runaway

Reserve Winners Bitch
Bernergold I'll Steal Your Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Bernergold I'll Steal Your Heart
2nd Bernergold In Your Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Va Margo

Open Bitch Class
1st Canton Sur Summers' Little Runaway


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Best Of Opposite Sex
Ch Hive's Eye Candy

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Best Puppy In Breed
Hive's Jalapeno Business


Winners Dog: (2-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Reserve Winners Dog
Mephisto's Handsome Devil

Senior Puppy Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Senior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Btrue's Beloved Sharpshooter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Btrue's Beloved Sharpshooter


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Last Of The Titans

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Holmrun's Last Of The Titans

Best Puppy In Breed
Holmrun's Last Of The Titans

Select Bitch
GChB ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (1-1-0-3)
Holmrun's Last Of The Titans

Junior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Ka-Tet Lucky Number Seven

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Best Of Opposite Sex
Paquestone's RuPaul Red Hot Masquerade



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Omar Vom Ruttigerhof



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB CR Prince Charming




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Domarco Journi Back To Laserene

Best Puppy In Breed
Tanaki's Boozy Dark Delight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Domarco Journi Back To Laserene

Reserve Winners Bitch
Tanaki's Boozy Dark Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanaki's Boozy Dark Delight

Canadian Bred Bitch Class
1st Tanaki's Annie's Song

Open Bitch Class
1st Domarco Journi Back To Laserene


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
GCh Eternalfire's What A Trip! v Stoneyplains

Best Of Opposite Sex
Ch Trojan's Black Mask Moondance

Best Puppy In Breed
Trojan's Shaken Not Stirred At Halcyon



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebear's Reigning I'm A Star


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   32
Group 2nd   
Ch Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs
  Bull Terrier (Miniature)   30
Group 3rd   
GCh Darwyn's Trail Blazer
  Welsh Terrier   25
Group 4th   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   20
BPIG   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skyfall N Argona's Angels And Demons   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
Romcana Crystal River



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Select Bitch
GChS Renica's Good Omens



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fox Hill L Misty Hollow London Airess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
BruCher Bright Rainbow

Best Puppy In Breed
BruCher Bright Rainbow


Winners Dog: (1-0-0-0)
BruCher Bright Rainbow

Senior Puppy Dog Class
1st BruCher Bright Rainbow



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Takala Trails Rhett

Best Of Opposite Sex
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Red Branch Let Her Shine

Open Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moonshadows Northern Lights

Open Bitch Class
1st Moonshadows Northern Lights


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Best Puppy In Breed
Jaeva Lady Bird



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Reserve Winners Bitch
Jaeva Lady Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaeva Lady Bird

Open Bitch Class
1st Dralion Inglewood NorthStar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Express Empire Sweet Dreams

Best Of Opposite Sex
Empire Express Salute To Heritage

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Express Empire Sweet Dreams


Winners Dog: (1-1-0-0)
Empire Express Salute To Heritage

12-18 Month Dog Class
1st Empire Express Salute To Heritage


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Express Empire Sweet Dreams

Open Bitch Class
1st Express Empire Sweet Dreams


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Glenfraser's Skye Ryder

Best Of Opposite Sex
Ch Glenfraser's Skye Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Skyfall N Argona's Oakland


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'Regals And Royals Darce Stest



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Darwyn's Trail Blazer

Best Of Opposite Sex
GCh Darwyn's Mad About You

Best Puppy In Breed
GCh Darwyn's Mad About You

Select Bitch
Ch Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Darwyn's Always Forward, Never Back

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Always Forward, Never Back

Open Bitch Class
1st Darwyn's Miss Daisy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Hopecharm Northern Star

Select Dog
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hopecharm Northern Star

Open Dog Class
1st Hopecharm Northern Star



Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   42
Group 2nd   Ch Vanstone Little Thief Of Hearts   Havanese   39
Group 3rd   
Ch G-James Of Angela White
  Maltese   34
Group 4th   
Passionpaps Flaming June For Lucidity's
  Papillon   33
BPIG   
Passionpaps Flaming June For Lucidity's
  Papillon   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Of Opposite Sex
Ch Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lucidity's Time Master

Best Of Opposite Sex
Lucidity's Sterling

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lucidity's Time Master

Best Puppy In Breed
Lucidity's Time Master


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lucidity's Time Master

Junior Puppy Dog Class
1st Lucidity's Time Master


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lucidity's Sterling

Reserve Winners Bitch
Lucidity's True Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's True Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Sterling


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Legado De Lagos Alibi

Best Puppy In Breed
Legado De Lagos Alibi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Legado De Lagos Alibi

Reserve Winners Bitch
Sheppard's Island Voodoo

Senior Puppy Bitch Class
1st Legado De Lagos Alibi

Open Bitch Class
1st Sheppard's Island Voodoo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shantel's Miss Kitty

Reserve Winners Bitch
Solarus Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna

Open Bitch Class
1st Shantel's Miss Kitty


Class results courtesy of: Classic Show Services



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Cinnabarmm Spice It Up 4 Tenderheart


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh G-James Of Angela White




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Best Of Opposite Sex
Ch Risingstar Mind Your Manners

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Best Puppy In Breed
Teralea's Wind At My Back

Select Dog
Ch Pinup's Wicked Pissa


Winners Dog: (1-1-3-1)
Brackley Steppin Out V Teralea

12-18 Month Dog Class
1st Brackley Steppin Out V Teralea


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Wind At My Back


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Passionpaps Flaming June For Lucidity's

Best Puppy In Breed
Passionpaps Flaming June For Lucidity's



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Chriscendo Mighty Cute

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Halley's Comet

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Bellamor's Night At The Oscars

Best Puppy In Breed
Bellamor's Night At The Oscars


Winners Dog: (1-2-1-0)
Bellamor's Night At The Oscars

Junior Puppy Dog Class
1st Bellamor's Night At The Oscars


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Pomhaven's Halley's Comet

Reserve Winners Bitch
Furrycreek's Favoured Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Halley's Comet

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's Favoured Grace


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Lemoge's Snow Angel

Best Puppy In Breed
Smart Connection Born This Way



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Smart Connection Born This Way

Reserve Winners Bitch
Belleterre Shadows On A Dime

Senior Puppy Bitch Class
1st Smart Connection Born This Way

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre Shadows On A Dime


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Apricot Kiss U R My Dreamer

Best Of Opposite Sex
Apricot Kiss U R My Cloud

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Apricot Kiss U R My Dreamer

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss U R My Dreamer


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Spoildrotten's Bark At The Moon




Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   34
Group 2nd   
GCh Encores Rockin The Pandemonium
  Bichon Frise   33
Group 3rd    Onsengeltje Heaven Sent To Cetina   Dalmatian   32
Group 4th   Ch Rosebell Berg & Blanes Eye Spy   Poodle (Miniature)   30
BPIG   
Shainakees Darkenwald Make Your Own Kind Of Music
  Keeshond   N/A
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy

Best Of Opposite Sex
McGregor's Fire And Ice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy


Winners Dog: (1-1-0-0)
McGregor's Fire And Ice

Canadian Bred Dog Class
1st McGregor's Fire And Ice


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy

Open Bitch Class
1st Honorbul's Lest We Forget Poppy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Best Puppy In Breed
Spotlite In The Pacific Northwest



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Reserve Winners Bitch
Spotlite In The Pacific Northwest

Junior Puppy Bitch Class
1st Spotlite In The Pacific Northwest

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Heaven Sent To Cetina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GCh Amberbull Can't Tell Me Nothin

Best Of Opposite Sex
Ch Bountybull's Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Monbebebull Little Red Corvette

Best Puppy In Breed
Monbebebull Little Red Corvette

Select Bitch
Ch Donatella Of Tojeira Greatlords


Winners Dog: (1-5-1-2)
Bountybull's U Can't Touch This

Senior Puppy Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (1-5-1-2)
Monbebebull Little Red Corvette

Reserve Winners Bitch
Monbebebull Fly Me To The Moon

Junior Puppy Bitch Class
1st Monbebebull Little Red Corvette
2nd Monbebebull Fly Me To The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Gold Sierra Leah
2nd Gold-Sierra Sparkling Diamonds

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's U Got The Look


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Senior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

12-18 Month Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merrythought's North To The Future

Best Puppy In Breed
Shainakees Darkenwald Make Your Own Kind Of Music



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
Ch Rosebell Berg & Blanes Eye Spy

Best Of Opposite Sex
GCh Lyric's Desert Stars Black Beauty

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Best Puppy In Breed
Ripleys Smoke And Mirrors

Select Bitch
GCh Penhurst Georgie Girl


Winners Dog: (3-2-1-2)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Rosebell's High Hopes

Junior Puppy Dog Class
1st Rosebell's High Hopes

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Open Dog Class
1st Balladair's Montgomery Bijou


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Ripleys Radiance

Reserve Winners Bitch
Ripleys Smoke And Mirrors

Junior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Violets Dancing In The Willows

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Select Bitch
GCh Violet's Golden Charm


Winners Dog: (1-3-0-2)
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Canadian Bred Dog Class
1st Reigate Dawin Lincoln Versaille


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Reigate Dawin Emily Bronte

Reserve Winners Bitch
Violet Finds A Lucky Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kojiros Wild Wild West




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Solo's Bayou Le Vacher
  Berger Picard   33
Group 2nd   
Ch Tenderheart Eternal Flame
  Australian Shepherd   32
Group 3rd   
Martinique Yeyetzi
  Shetland Sheepdog   25
Group 4th   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   15
BPIG   
Ch IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
WNR Iron Rose
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Priestcreek's Queen Of Sass

Best Puppy In Breed
Priestcreek's Queen Of Sass



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Priestcreek's Queen Of Sass

Reserve Winners Bitch
Starnorth Emmett Estelle

Senior Puppy Bitch Class
1st Priestcreek's Queen Of Sass

12-18 Month Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle

4-6 Month Bitch Class
1st WNR Iron Rose
2nd WNR She's B Witch' N
3rd WNR's Spirited Firestorm


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Tenderheart Eternal Flame

Best Of Opposite Sex
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Puppy In Breed
Ch Graceland's Hide The Evidence

Select Dog
Ch Vanstone Stand And Deliver

Select Bitch
Ch Tenderheart Sun Sprinkles



Winners Bitch: (0-2-3-2)
Watercolours La Boheme

Reserve Winners Bitch
Vanstone Light The Way

Junior Puppy Bitch Class
1st Watercolours La Boheme

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Light The Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Missal Asunaq

Best Of Opposite Sex
Uniquity's Lucas Rising

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Missal Asunaq

Best Puppy In Breed
Uniquity's Lucas Rising


Winners Dog: (2-1-0-0)
Uniquity's Lucas Rising

Reserve Winners Dog
Roy Les Betulacees

Junior Puppy Dog Class
1st Uniquity's Lucas Rising

Open Dog Class
1st Roy Les Betulacees


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Missal Asunaq

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Missal Asunaq


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Solo's Bayou Le Vacher




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Select Bitch
GCh IB'lieve's Uptown Girl




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Tamaron's Never Go Back

Best Of Opposite Sex
GCh Celticmoon N Aychess Inverlochy

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Tamaron's Never Go Back

Best Puppy In Breed
High Country Catch Your Breath


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back


Winners Bitch: (1-1-0-1)
High Country Catch Your Breath

Senior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Best Puppy In Breed
Cherfire's Chasin' Tornadoes


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Senior Puppy Dog Class
1st Cherfire's Chasin' Tornadoes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lacomtesse Ritchie Gecko




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 9 pts (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Best Of Opposite Sex
Coastalviews Smoking Gun

Best Of Winners: (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Best Puppy In Breed
Coastalviews Smoking Gun

Select Dog
Ch Ashwyn Giorgio Armani

Select Bitch
GChG CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (5-3-1-1)
Coastalviews Smoking Gun

Reserve Winners Dog
Galenabay Hight Shift

Junior Puppy Dog Class
1st Coastalviews Smoking Gun

12-18 Month Dog Class
1st Northview Tuxedo Sam
2nd Avoca's Solar Eclipse

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Galenabay Hight Shift

Open Dog Class
1st Talisker's I Had To Admit It


Winners Bitch: (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Reserve Winners Bitch
Northview's Amazing Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Martinique Yeyetzi

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Amazing Story


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurigan Simayak's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By