Mount Cheam Canine Association
Saturday, March 9, 2024



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: David Swartwood
Bull Terrier (Miniature)  
GChS Renica's Good Omens
Points: 289 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Swartwood
Australian Cattle Dog  
GCh WNR Dine Aways Holy Basil
Points: 258
Best Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Siberian Husky  
Snoebear's Reigning I'm A Star
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Rhodesian Ridgeback   Ridgefolk's Dark Side Of The Moon
Best Veteran In Show
Judge: David Swartwood
Australian Cattle Dog  
GChB Cobbers Dine N Dash
Best Altered In Show
Judge: David Swartwood
Great Dane  
GCh Anhara's A Gust Up Her Kilt








Group 1 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lagottohill Zuccotto
  Lagotto Romagnolo   70
Group 2nd   
GChS Allsgold Where The Wild Things Are
  Retriever (Golden)   68
Group 3rd   
GCh Danrich's Custom Toy
  Retriever (Labrador)   54
Group 4th   
Ch Shore Darling Darla At Tanash
  Spaniel (English Springer)   39
BPIG    Rainydaze's I'm A Big Dill   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Penpoint To Be Or Dot To Be At Nowwithem
  Pointer   0
Best Veteran In Group   
Ch Misty Mountain Diamond Head Hula Girl
  Retriever (Labrador)   0
Group 1st (Altered)   Ch Blacklace Syrah's True Myth   Retriever (Flat-Coated)   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lagottohill Zuccotto

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Russula

Best Puppy In Breed
Lagotto Hill Russula



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lagotto Hill Russula

Junior Puppy Bitch Class
1st Lagotto Hill Russula


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hunterspride Magic In The Valley




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Of Opposite Sex
Affinity Night Watch

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Best Puppy In Breed
Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Winners Dog: (2-1-0-0)
Affinity Night Watch

Reserve Winners Dog
Opalisle Sunrise Prince Of Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Opalisle Sunrise Prince Of Fire

12-18 Month Dog Class
1st Affinity Night Watch


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Opalisle Sunrise Princess Of Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Opalisle Sunrise Princess Of Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 13 pts (4-6-4-0)
GChS Allsgold Where The Wild Things Are

Best Of Opposite Sex
Goldtales Shades Of Summer

Best Of Winners: (4-6-4-0)
Smold Stone's Party For One

Best Puppy In Breed
Smold Stone's Triumphant Endeavor

Select Dog
GChS Rush Hill's Tak'n Care Of Business @ Allsgold


Winners Bitch: (4-6-4-0)
Goldtales Shades Of Summer

Reserve Winners Bitch
Smold Stone's Triumphant Endeavor

Junior Puppy Bitch Class
1st Smold Stone's Third Time's A Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm's Moonlight In Paris

12-18 Month Bitch Class
1st Allsgold Dancing In The Moonlight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Smold Stone's Triumphant Endeavor

Open Bitch Class
1st Goldtales Shades Of Summer
2nd Tygold's Perfect Storm


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 14 pts (2-7-2-4)
GCh Danrich's Custom Toy

Best Of Opposite Sex
GCh Blackpearl N Ynot Chief At Tanash

Best Of Winners: (2-7-2-4)
Artesian's Stuck In The Mud

Best Puppy In Breed
Rainydaze's I'm A Big Dill

Select Dog
Ch Charltons Carron My World

Select Bitch
Ch Makaila's Pull And Peel


Winners Dog: (2-7-2-4)
Artesian's Stuck In The Mud

Reserve Winners Dog
Rainydaze's Spud Muffin

Junior Puppy Dog Class
1st Rainydaze's Spud Muffin

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Artesian's Stuck In The Mud


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 5 pts (0-1-1-4)
GChB Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Opposite Sex
Ch Watermark's Murphy's Law

Best Puppy In Breed
Ceejay's Brandi Whine Sailors First Wind

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Ceejay Autumn Wind Of Avatar


4-6 Month Dog Class
1st Watermark's Like A Rolling Stone


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Firerun's Fan The Flames

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Dream Comes True



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Fieldgate's Dream Comes True

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Champagne

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Dream Comes True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate's Champagne


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Aerislunam Stella Coeli

Best Of Opposite Sex
Ch Towerpoint Westward Bound

Best Puppy In Breed
Ramblinrun Eedin

Select Bitch
Ch Caniscaeli Sinfonia Allegria



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Aerislunam Stella Coeli

Reserve Winners Bitch
Ramblinrun Eedin

Junior Puppy Bitch Class
1st Ramblinrun Eedin
2nd Ramblinrun Eimear

Open Bitch Class
1st Aerislunam Stella Coeli


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kulana Prime Time




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kingdoms Royal Sweet Peach

Best Of Opposite Sex
Ch Kingdoms Reign Over The Land



4-6 Month Bitch Class
1st Kingdoms Go Your Own Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kabasia Sea Of Dreams

Best Of Opposite Sex
Kabasia Sea Me Shine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Of Dreams


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Me Shine

12-18 Month Dog Class
1st Kabasia Sea Me Shine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kabasia Sea Of Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Kabasia Sea Of Dreams


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Quinlan Moonlight In The Sky

Best Of Opposite Sex
GCh Andsome Promise

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Best Puppy In Breed
Barrister Dragonstar Amaretto


Winners Dog: (1-2-1-1)
Lynann's Heartthrob

Open Dog Class
1st Lynann's Heartthrob


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Andsome So Precious

Reserve Winners Bitch
Barrister Dragonstar Amaretto

Junior Puppy Bitch Class
1st Barrister Dragonstar Amaretto

Open Bitch Class
1st Andsome So Precious


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shore Darling Darla At Tanash




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pack Saddles Malted Barley Cocktail



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Coomara's Oran Mor


Winners Dog: (1-0-1-0)
Topknotz Murphy Mystic Ceili

12-18 Month Dog Class
1st Topknotz Murphy Mystic Ceili



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Upcountry's All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Szuni's Kosmic Time Warp

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Upcountry's All The Right Moves

Select Dog
Ch Upcountry's Brawny Knight At The Improv


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Szuni's Kosmic Time Warp

Reserve Winners Bitch
Alpine's Set The World On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Szuni's Kosmic Time Warp

Open Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Waypoints Destiny Of Ghostprints

Best Of Opposite Sex
Ghostprints Maximum Expression

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Ghostprints Maximum Expression

Best Puppy In Breed
Ghostprints Maximum Expression


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ghostprints Maximum Expression

Senior Puppy Dog Class
1st Ghostprints Maximum Expression


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Ghostprints Simplee Irresistible

Reserve Winners Bitch
Target's Fire N Ice

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostprints Simplee Irresistible

12-18 Month Bitch Class
1st Target's Fire N Ice


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 2 - Lynn White Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Coso's Ama La Vita
  Rhodesian Ridgeback   26
Group 2nd   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   18
Group 3rd    Barkerville Leylah   Dachshund (Standard Long-Haired)   17
Group 4th   
Ch Kominek's Hawthorne
  Afghan Hound   12
BPIG   
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ridgefolk's Dark Side Of The Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Kominek's Hawthorne

Best Of Opposite Sex
Polo's Rio Diamonds

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Polo's My New Design

Best Puppy In Breed
Polo's My New Design


Winners Dog: (1-2-1-0)
Polo's My New Design

Senior Puppy Dog Class
1st Polo's My New Design


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Polo's Rio Diamonds

Reserve Winners Bitch
Polo's These Diamonds Are Rio

Senior Puppy Bitch Class
1st Polo's Rio Diamonds
2nd Polo's These Diamonds Are Rio


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Relic N Eldorado Made Of Honor For Terrarust




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Phenomenal Femme Fatal

Best Of Opposite Sex
GCh Couture's Thain Of The Shire

Best Puppy In Breed
Joskip's Sinfully Delicious ML

Select Bitch
Ch Ozo's Phantasy Phoenix She Is Rising



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Joskip's Sinfully Delicious ML

Junior Puppy Bitch Class
1st Joskip's Sinfully Delicious ML


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kurzebeine MS Von Red Bull Power

Best Of Opposite Sex
Couture's Summer Sunset MSP

Best Puppy In Breed
Couture's Summer Sunset MSP



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Couture's Summer Sunset MSP

Reserve Winners Bitch
Couture's Cruella De Vil MS

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Summer Sunset MSP

Open Bitch Class
1st Couture's Cruella De Vil MS


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Best Of Opposite Sex
Ch Barkerville Milos SL

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Best Puppy In Breed
Barkerville Apollo SL

Select Dog
GChB Granvalero's Let The Sun Shine SL


Winners Dog: (2-1-2-0)
Barkerville Apollo SL

Reserve Winners Dog
Barkerville Hermes SL

Junior Puppy Dog Class
1st Barkerville Apollo SL
2nd Barkerville Hermes SL


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Barkerville Leylah

Open Bitch Class
1st Barkerville Leylah


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Barkerville Bianca SS




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood

Best Puppy In Breed
Ch Lehigh Lillian Dover At Hollyrood




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Lynn White

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Coso's Ama La Vita

Best Of Opposite Sex
Ch Nkosi's Indigo Of The Eleven

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Top Of The Rock's Trillium Trails

Best Puppy In Breed
Coso's Full Throttle

Select Bitch
GCh Tamaridge Got My Eye On You TOTR WR


Winners Dog: (2-2-1-3)
Top Of The Rock's Trillium Trails

Reserve Winners Dog
Coso's Full Throttle

Senior Puppy Dog Class
1st Coso's Full Throttle

Open Dog Class
1st Top Of The Rock's Trillium Trails

Veteran Male
GCh Coso Cola Classic

4-6 Month Dog Class
1st Ridgefolk's Dark Side Of The Moon


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Ushindi Tanest Inaya

Reserve Winners Bitch
Songbird's Rythm Of The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st Ushindi Tanest Inaya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Songbird's Rythm Of The Rain

4-6 Month Bitch Class
1st Ridgefolk's Callisto Of Ageis
2nd Vanfax Redwillow Kanzi


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 3 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CR Prince Charming
  Leonberger   32
Group 2nd   
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   31
Group 3rd   
Ch Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary
  Newfoundland   26
Group 4th   
Snoebear's Reigning I'm A Star
  Siberian Husky   25
BPIG   
Snoebear's Reigning I'm A Star
  Siberian Husky   N/A
Best Veteran In Group    Ravenridge Nala Queen Of Pride Rock   Bernese Mountain Dog   0
Group 1st (Altered)   
GCh Anhara's A Gust Up Her Kilt
  Great Dane   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Hive's Jalapeno Business

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Best Puppy In Breed
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Select Bitch
Ch Hive's Eye Candy


Winners Dog: (2-2-0-1)
Hive's Jalapeno Business

Reserve Winners Dog
Mephisto's Handsome Devil

Senior Puppy Dog Class
1st Hive's Jalapeno Business

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mephisto's Handsome Devil


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil

Reserve Winners Bitch
Samson's Takes Flight to Annarva

Senior Puppy Bitch Class
1st Samson's Takes Flight to Annarva

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mephisto N Toprank Sympathy For The Devil


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Headstone's Double Down At Honorbuls



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Btrue's Beloved Sharpshooter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Btrue's Beloved Sharpshooter


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Holmrun's Last Of The Titans

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Holmrun's Last Of The Titans

Best Puppy In Breed
Ch Devonquest N Legendale Poker Face

Select Bitch
Ch Devonquest N Legendale Poker Face


Winners Dog: (1-1-0-3)
Holmrun's Last Of The Titans

Junior Puppy Dog Class
1st Holmrun's Last Of The Titans


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Ka-Tet Lucky Number Seven

Canadian Bred Bitch Class
1st Ka-Tet Lucky Number Seven


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kapari's Ain't Nothin' But A G Thang

Best Of Opposite Sex
Paquestone's RuPaul Red Hot Masquerade



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh CR Prince Charming




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ch (Alt) Timberknoll's Diamond In The Sky At Blackbeary




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Domarco Journi Back To Laserene

Best Puppy In Breed
Tanaki's Boozy Dark Delight



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Domarco Journi Back To Laserene

Reserve Winners Bitch
Tanaki's Boozy Dark Delight

Senior Puppy Bitch Class
1st Tanaki's Boozy Dark Delight

Canadian Bred Bitch Class
1st Tanaki's Annie's Song

Open Bitch Class
1st Domarco Journi Back To Laserene


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Best Puppy In Breed
Snoebear's Reigning I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snoebear's Reigning I'm A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Snoebear's Reigning I'm A Star


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 4 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   30
Group 2nd   
GChB Marauders I'm Your Huckleberry
  American Staffordshire Terrier   25
Group 3rd   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   23
Group 4th   
Hopecharm Northern Star
  West Highland White Terrier   22
BPIG   Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Skyfall N Argona's Angels And Demons   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Singing Hills Banks The Win Of Traquaire




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order


Winners Dog: (1-0-0-0)
Versaterre's Call To Order

12-18 Month Dog Class
1st Versaterre's Call To Order



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rozehaven's Two For The Show At Lozoe

Best Of Opposite Sex
Romcana Crystal River



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Romcana Crystal River

Open Bitch Class
1st Romcana Crystal River


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChS Renica's Good Omens

Best Of Opposite Sex
GCh Chrysaliss Avenged Sevenfold

Select Bitch
GCh Thistlecreek's The Goose And The Golden Eggs



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Reserve Winners Bitch
Lozoe Remie Rockin At The Riot

12-18 Month Bitch Class
1st Thistlecreek's The Tortoise And The Hare

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lozoe Remie Rockin At The Riot


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fox Hill L Misty Hollow London Airess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fox Hill L Misty Hollow London Airess


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Takala Trails Rhett

Best Of Opposite Sex
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Red Branch Let Her Shine

Open Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Best Puppy In Breed
Jaeva Lady Bird



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dralion Inglewood NorthStar

Reserve Winners Bitch
Jaeva Lady Bird

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaeva Lady Bird

Open Bitch Class
1st Dralion Inglewood NorthStar


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Paradym All Or Nothing




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Empire Express Salute To Heritage

Best Of Opposite Sex
Express Empire Sweet Dreams

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Empire Express Salute To Heritage


Winners Dog: (1-1-0-0)
Empire Express Salute To Heritage

12-18 Month Dog Class
1st Empire Express Salute To Heritage


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Express Empire Sweet Dreams

Open Bitch Class
1st Express Empire Sweet Dreams


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Glenfraser's Skye Ryder

Best Of Opposite Sex
Ch Glenfraser's Skye Rose



Class results courtesy of: Classic Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Skyfall N Argona's Oakland


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChB Darwyn's Trail Blazer

Best Of Opposite Sex
Ch Darwyn's Mad About You

Best Puppy In Breed
Ch Darwyn's Mad About You

Select Bitch
Ch Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Darwyn's Always Forward, Never Back

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Miss Daisy

Junior Puppy Bitch Class
1st Darwyn's Always Forward, Never Back

Open Bitch Class
1st Darwyn's Miss Daisy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Term Of Endearment

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Select Dog
Ch Windacre We Got A Barrel Of Fun


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hopecharm Northern Star

Open Dog Class
1st Hopecharm Northern Star


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ladyleigh Term Of Endearment

12-18 Month Bitch Class
1st Ladyleigh Term Of Endearment


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 5 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested Dog   50
Group 2nd   Ch Vanstone Little Thief Of Hearts   Havanese   47
Group 3rd    Firacres Wind In The Willows At Pastoral   Yorkshire Terrier   42
Group 4th   
GCh Arklands N Crystaljems Ebony
  Chihuahua (Long Coat)   39
BPIG   
Passionpaps Flaming June For Lucidity's
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stromarlyn Truluv Ladymagic Catch A Wave
  Papillon   0
Best Veteran In Group   
Ch Envi Mi Pinup Girl
  Miniature Pinscher   0
Group 1st (Altered)   
Ch Envi Mi Pinup Girl
  Miniature Pinscher   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Xtreme Sealegends Harper's Goddess

Best Of Opposite Sex
Ch Rose Creek's Let The Wyntr'Sparks Fly

Best Puppy In Breed
Xtreme Sealegends Harper's Goddess



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Lucidity's Sterling

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Lucidity's Time Master

Best Puppy In Breed
Lucidity's Time Master


Winners Dog: (2-2-1-0)
Lucidity's Time Master

Reserve Winners Dog
Mingchen Hudson River Breeze

Junior Puppy Dog Class
1st Lucidity's Time Master

Open Dog Class
1st Mingchen Hudson River Breeze


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Lucidity's Sterling

Reserve Winners Bitch
Lucidity's True Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's True Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Sterling


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Legado De Lagos Alibi

Best Puppy In Breed
Legado De Lagos Alibi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Legado De Lagos Alibi

Reserve Winners Bitch
Sheppard's Island Voodoo

Senior Puppy Bitch Class
1st Legado De Lagos Alibi

Open Bitch Class
1st Sheppard's Island Voodoo


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Winwood Top Secret With BRK



12-18 Month Bitch Class
1st Solarus Luna

Open Bitch Class
1st Shantel's Miss Kitty


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch G-James Of Angela White




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Best Of Opposite Sex
Ch Mightymites Hooked On You @ Teralea

Best Of Winners: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Best Puppy In Breed
Teralea's Wind At My Back

Select Dog
GCh Klasyx Sunwind The Ceiling Can't Hold Us

Select Bitch
Ch Risingstar Mind Your Manners


Winners Dog: (1-1-3-1)
Brackley Steppin Out V Teralea

12-18 Month Dog Class
1st Brackley Steppin Out V Teralea


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Teralea's Wind At My Back

Junior Puppy Bitch Class
1st Teralea's Wind At My Back

Veteran Female
Ch Envi Mi Pinup Girl


Class results courtesy of: Classic Show Services

Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Taylin Remington Sterling


Winners Dog: (1-0-0-0)
Taylin Remington Sterling

12-18 Month Dog Class
1st Taylin Remington Sterling



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Best Of Opposite Sex
Ch Windmist My Time To Shine

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Best Puppy In Breed
Windmist Pinch Me I'm Dreaming

Select Dog
GChB Chriscendo Mighty Cute


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Pomhaven's Halley's Comet

Reserve Winners Bitch
Furrycreek's Favoured Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Halley's Comet

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's Favoured Grace


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Smart Connection Born This Way

Best Puppy In Breed
Smart Connection Born This Way

Select Bitch
GCh Lemoge's Snow Angel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Smart Connection Born This Way

Reserve Winners Bitch
Belleterre Shadows On A Dime

Senior Puppy Bitch Class
1st Smart Connection Born This Way

12-18 Month Bitch Class
1st Belleterre Shadows On A Dime


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Best Of Opposite Sex
Apricot Kiss U R My Forest King

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Best Puppy In Breed
Carlin's Lil' Treasured Jewel


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Carlin's Lil' Treasured Jewel

Reserve Winners Bitch
Windwalker's Mermaid At Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Carlin's Lil' Treasured Jewel

Canadian Bred Bitch Class
1st Apricot Kiss U R My Dreamer

Open Bitch Class
1st Windwalker's Mermaid At Heart
2nd Apricot Kiss U R My Forever Mouse


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Firacres Wind In The Willows At Pastoral

Best Of Opposite Sex
K'milas & Viknors The Unstoppable

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Firacres Wind In The Willows At Pastoral


Class results courtesy of: Classic Show Services




Group 6 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Merrythought's North To The Future
  Keeshond   38
Group 2nd   
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno
  Boston Terrier   36
Group 3rd   
GChB Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   34
Group 4th   
GCh Encores Rockin The Pandemonium
  Bichon Frise   33
BPIG   
Spotlite In The Pacific Northwest
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lumiere's Bitter Sweet Symphony   Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
Ch Lemoges Oh La La
  Poodle (Standard)   0
Group 1st (Altered)    Flamant Heart Of The Ocean   French Bulldog   0
Group 2nd (Altered)   
Ch Lemoges Oh La La
  Poodle (Standard)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Encores Rockin The Pandemonium




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GCh Waylin's One Of Lifes Sweet Mysteries




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy

Best Of Opposite Sex
McGregor's Fire And Ice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy


Winners Dog: (1-1-0-0)
McGregor's Fire And Ice

Canadian Bred Dog Class
1st McGregor's Fire And Ice


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Honorbul's Lest We Forget Poppy

Open Bitch Class
1st Honorbul's Lest We Forget Poppy


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-0)
Spotlite In The Pacific Northwest

Best Of Opposite Sex
Ch Salvadorada Hasta La Vista

Best Puppy In Breed
Spotlite In The Pacific Northwest

Select Bitch
GCh Estate's Kid Rock



Winners Bitch: (0-0-2-0)
Spotlite In The Pacific Northwest

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Heaven Sent To Cetina

Junior Puppy Bitch Class
1st Spotlite In The Pacific Northwest

Open Bitch Class
1st Onsengeltje Heaven Sent To Cetina


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Bountybull's U Got The Look

Best Of Opposite Sex
Ch Bountybull's Veni Vidi Vici

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Bountybull's U Got The Look

Best Puppy In Breed
Bountybull's U Got The Look

Select Bitch
Ch Donatella Of Tojeira Greatlords


Winners Dog: (1-4-1-2)
Bountybull's U Can't Touch This

Senior Puppy Dog Class
1st Bountybull's U Can't Touch This


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Bountybull's U Got The Look

Reserve Winners Bitch
Gold-Sierra Sparkling Diamonds

Junior Puppy Bitch Class
1st Monbebebull Little Red Corvette

12-18 Month Bitch Class
1st Gold-Sierra Sparkling Diamonds
2nd Gold Sierra Leah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's U Got The Look


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Of Opposite Sex
Fuyumi Hime Go Hajimari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Best Puppy In Breed
Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gyokuryuu Go Hajimari

Senior Puppy Dog Class
1st Gyokuryuu Go Hajimari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fuyumi Hime Go Hajimari

12-18 Month Bitch Class
1st Fuyumi Hime Go Hajimari


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merrythought's North To The Future

Best Puppy In Breed
Shainakees Darkenwald Make Your Own Kind Of Music



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
Ripleys Radiance

Best Of Opposite Sex
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Best Of Winners: (2-2-0-3)
Ripleys Radiance

Best Puppy In Breed
Ripleys Smoke And Mirrors

Select Bitch
Ch Maezhi Made To Shine


Winners Dog: (2-2-0-3)
Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Balladair's Montgomery Bijou

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Maezhi Rosebell On Cloud Nine

Open Dog Class
1st Balladair's Montgomery Bijou


Winners Bitch: (2-2-0-3)
Ripleys Radiance

Reserve Winners Bitch
Ripleys Smoke And Mirrors

Junior Puppy Bitch Class
1st Ripleys Smoke And Mirrors

12-18 Month Bitch Class
1st Ripleys Radiance

Veteran Female
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Best Of Opposite Sex
Reigate Dawin Bentley Bentayga

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Best Puppy In Breed
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Select Dog
Ch Violets Under A Blue Slate Moon

Select Bitch
Ch Violets Dancing In The Willows


Winners Dog: (2-3-1-2)
Reigate Dawin Bentley Bentayga

Reserve Winners Dog
Reigate Dawin Lincoln Versaille

Senior Puppy Dog Class
1st Reigate Dawin Bentley Bentayga

Canadian Bred Dog Class
1st Reigate Dawin Lincoln Versaille


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Emily Bronte

Junior Puppy Bitch Class
1st Esprit Aviator Don't Pity The Dead

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin Emily Bronte

Open Bitch Class
1st Violet Finds A Lucky Penny

Veteran Female
Ch Lemoges Oh La La

4-6 Month Bitch Class
1st Lumiere's Bitter Sweet Symphony


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Sealegends Magical Midnight Dance

Select Dog
GCh Kojiros Wild Wild West




Class results courtesy of: Classic Show Services


Group 7 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GCh WNR Dine Aways Holy Basil
  Australian Cattle Dog   37
Group 2nd   
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   35
Group 3rd   
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro
  Welsh Corgi (Cardigan)   34
Group 4th   
Ch IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   31
BPIG   
Ch IB'lieve's Uptown Girl
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group   
WNR's Spirited Firestorm
  Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GChB Cobbers Dine N Dash
  Australian Cattle Dog   0
Group 1st (Altered)   
GCh Malinger's Crown Of Fire
  Belgian Shepherd Dog   0
Group 2nd (Altered)   
Kiji Yo Hello Hooray
  Australian Shepherd   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Opposite Sex
Starnorth Emmett Estelle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Starnorth Emmett Estelle

12-18 Month Bitch Class
1st Starnorth Emmett Estelle

Veteran Female
GChB Cobbers Dine N Dash

4-6 Month Bitch Class
1st WNR's Spirited Firestorm
2nd WNR Iron Rose
3rd WNR She's B Witch' N


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (1-2-3-2)
Watercolours La Boheme

Best Of Opposite Sex
Ch Graceland's Hide The Evidence

Best Puppy In Breed
Watercolours La Boheme

Select Dog
Ch Vanstone Stand And Deliver

Select Bitch
GChB BigRkAussies Great Divide



Winners Bitch: (1-2-3-2)
Watercolours La Boheme

Reserve Winners Bitch
Vanstone Light The Way

Junior Puppy Bitch Class
1st Watercolours La Boheme

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanstone Light The Way


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Uniquity's Lucas Rising

Best Of Opposite Sex
Missal Asunaq

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Uniquity's Lucas Rising

Best Puppy In Breed
Uniquity's Lucas Rising


Winners Dog: (2-2-0-0)
Uniquity's Lucas Rising

Reserve Winners Dog
Roy Les Betulacees

Junior Puppy Dog Class
1st Uniquity's Lucas Rising

Open Dog Class
1st Roy Les Betulacees


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Missal Asunaq

Reserve Winners Bitch
Kat Vital Signs Are Good

Junior Puppy Bitch Class
1st Kat Vital Signs Are Good

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Missal Asunaq


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Solo's Bayou Le Vacher




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
GCh IB'lieve's Uptown Girl

Select Bitch
GCh IB'lieve's Lil Miss K-Os'




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
High Country Catch Your Breath

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Never Go Back

Best Of Winners: (1-1-0-0)
High Country Catch Your Breath

Best Puppy In Breed
High Country Catch Your Breath


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tamaron's Never Go Back

Open Dog Class
1st Tamaron's Never Go Back


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Country Catch Your Breath

Senior Puppy Bitch Class
1st High Country Catch Your Breath


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiepine's Candy Girl At Whiskeyjack

Best Puppy In Breed
Cherfire's Chasin' Tornadoes


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cherfire's Chasin' Tornadoes

Senior Puppy Dog Class
1st Cherfire's Chasin' Tornadoes



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadagrace Sweet Adventure

Best Of Opposite Sex
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadagrace Sweet Adventure

Best Puppy In Breed
Mysticalmagic Whispers Of The North At Sisu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadagrace Sweet Adventure

Open Dog Class
1st Shadagrace Sweet Adventure


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lacomtesse Ritchie Gecko




Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cowichan VI

Best Puppy In Breed
Cowichan VI


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cowichan VI

Junior Puppy Dog Class
1st Cowichan VI



Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 9 pts (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Best Of Opposite Sex
Ch Ashwyn Giorgio Armani

Best Of Winners: (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Best Puppy In Breed
Ch Ashwyn Giorgio Armani

Select Bitch
GChG CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (5-3-1-1)
Galenabay Hight Shift

Reserve Winners Dog
Northview Tuxedo Sam

Junior Puppy Dog Class
1st Coastalviews Smoking Gun

12-18 Month Dog Class
1st Northview Tuxedo Sam
2nd Avoca's Solar Eclipse

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Galenabay Hight Shift

Open Dog Class
1st Talisker's I Had To Admit It


Winners Bitch: (5-3-1-1)
Martinique Yeyetzi

Reserve Winners Bitch
Northview's Amazing Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Avoca's Flash Like A Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Martinique Yeyetzi

Canadian Bred Bitch Class
1st Northview's Amazing Story

Veteran Female
Talisker's A New Beginning


Class results courtesy of: Classic Show Services
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Select Dog
Ch Zhelan's I Am A Dreamer



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Aurigan Simayak's Shoot For The Stars

Senior Puppy Bitch Class
1st Aurigan Simayak's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: Classic Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By