Thunder Bay Kennel & Training Club
Friday, June 9, 2023 - Show-2



Related Results

Conformation

Friday, June 09 (Show-1)
Friday, June 09 (Show-2)
Saturday, June 10 (Show-3)
Saturday, June 10 (Show-4)
Sunday, June 11 (Show-5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Terry Carter
Pomeranian  
Ch Symarun's Dirty Little Secret
Points: 95 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Terry Carter
Spaniel (Welsh Springer)  
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
Points: 80
Best Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Dachshund (Standard Long-Haired)  
ER Dox The Road Warrior is Dawson
Best Baby Puppy In Show
Judge: Terry Carter
Retriever (Golden)  
Northsyde's About D'Amn Thyme








Group 1 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   20
Group 2nd   
Ch Northsyde's Under Locke And Kiwi
  Retriever (Golden)   19
Group 3rd   
GCh Roaneden's Red Sky At Night
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   14
Group 4th   
GCh Annagh's Sceolan
  Setter (Irish Red & White)   13
BPIG   
Shaankata N Clanagroe's All That Is
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Northsyde's About D'Amn Thyme
  Retriever (Golden)   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Labrys Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
Ch Labrys Here Comes The Sun

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Labrys Keeper Of The Prairielight

Best Puppy In Breed
Labrys Keeper Of The Prairielight


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Labrys Keeper Of The Prairielight

Junior Puppy Bitch Class
1st Labrys Keeper Of The Prairielight



Winners Dog: (2-0-2-1)
Clitheroe's Sir Beckett

Reserve Winners Dog
Mermaid's Baby Shark At Clitheroe

12-18 Month Dog Class
1st Clitheroe's Sir Beckett

Open Dog Class
1st Mermaid's Baby Shark At Clitheroe

4-6 Month Dog Class
1st Northsyde's Oregano Gangsta


4-6 Month Bitch Class
1st Northsyde's About D'Amn Thyme

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Fireline Living The Dream

Best Of Opposite Sex
GChB Play Mor Open Secrets At Keswick

Best Puppy In Breed
Fireline Living The Dream



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Fireline Living The Dream

Reserve Winners Bitch
Fireline Black Legend

Junior Puppy Bitch Class
1st Fireline Living The Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Rickways First Chance

12-18 Month Bitch Class
1st Keswick's Last Rose Of Cintra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fireline Black Legend

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roaneden's Red Sky At Night



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Briarstone Excelyn Born to Reign

Best Puppy In Breed
Sunsetter's Seven Deadly Zins


Winners Dog: (2-0-0-0)
Briarstone Excelyn Born to Reign

Reserve Winners Dog
Sunsetter's Seven Deadly Zins

Junior Puppy Dog Class
1st Sunsetter's Seven Deadly Zins

Open Dog Class
1st Briarstone Excelyn Born to Reign


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Annagh's Sceolan

Best Of Opposite Sex
GCh Annagh's Orion Nebula



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-3-1-0)
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Puppy In Breed
Shaankata N Clanagroe's All That Is



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Shaankata N Clanagroe's All That Is

Junior Puppy Bitch Class
1st Shaankata N Clanagroe's All That Is

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   10
Group 2nd   
ER Dox The Road Warrior is Dawson
  Dachshund (Standard Long-Haired)   9
Group 3rd   
Ch Foxfire's Forget Me Not
  Beagle   8
Group 4th   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   3
BPIG   
ER Dox The Road Warrior is Dawson
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadynook's Money Talks   Beagle   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Envy Me Gravity Can't Stop Me

Open Dog Class
1st Envy Me Gravity Can't Stop Me


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Foxfire's Forget Me Not

Best Of Opposite Sex
Foxfire's Out Of This World

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Foxfire's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Foxfire's Out Of This World


Winners Dog: (1-3-0-1)
Foxfire's Out Of This World

Junior Puppy Dog Class
1st Foxfire's Out Of This World

4-6 Month Dog Class
1st Shadynook's Money Talks


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Foxfire's Cover Story

Reserve Winners Bitch
Foxfire's I Have A Theory

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxfire's Cover Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadynook & Foxfire's Castle On A Cloud

Open Bitch Class
1st Foxfire's I Have A Theory




4-6 Month Dog Class
1st Boru's Absolutely Fabulous


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
ER Dox The Road Warrior is Dawson

Best Puppy In Breed
ER Dox The Road Warrior is Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
ER Dox The Road Warrior is Dawson

Senior Puppy Dog Class
1st ER Dox The Road Warrior is Dawson


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Open Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Heathview Gyda



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Winsmith The Edge At SpecialD







Group 3 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder
  Alaskan Malamute   9
Group 2nd   GCh Wingate's Marlon Brando   Doberman Pinscher   8
Group 3rd   
GCh Kammicks Dance With Dragons
  Siberian Husky   6
Group 4th   
GCh Badbears Off Side
  Newfoundland   4
BPIG    Vanderbilt's Lucky Iceman   Samoyed   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Ice Gangsta's Arrow Of Thunder



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tailspins Miracle At Alpenrose



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Best Puppy In Breed
Rasilons Vala Maldoran



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rasilons Vala Maldoran

Senior Puppy Bitch Class
1st Rasilons Vala Maldoran

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Wingate's Marlon Brando

Best Of Opposite Sex
GChS Hilltophaven's Virago Sensation



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch RCh OTCh Baby Blue's Really Frank



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Badbears Off Side



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Lucky Iceman

Best Puppy In Breed
GCh Vanderbilt's Lucky Iceman



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Kammicks Dance With Dragons

Best Of Opposite Sex
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Best Puppy In Breed
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka

Junior Puppy Bitch Class
1st Kammicks Allure Of Dragon To Keetukka





Group 4 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boldwind Winter Solstrice
  Border Terrier   7
Group 2nd   
GCh Grabo Frankie Goes To Magor
  Bull Terrier   6
Group 3rd    Avalon Love Me Two Times   Norfolk Terrier   5
Group 4th   
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex
  Bull Terrier (Miniature)   4
BPIG   
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boldwind Winter Solstrice



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grabo Frankie Goes To Magor



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Of Opposite Sex
Kenron's Poker Face

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Best Puppy In Breed
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex

Senior Puppy Dog Class
1st Ironwoodmbt's Tyrannosaurus Rex


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenron's Poker Face

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Open Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Avalon Love Me Two Times



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Avalon Love Me Two Times

Open Bitch Class
1st Avalon Love Me Two Times

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs

Best Puppy In Breed
Millenium's God Of Mischiefs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs

Junior Puppy Dog Class
1st Millenium's God Of Mischiefs






Group 5 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symarun's Dirty Little Secret
  Pomeranian   14
Group 2nd   
GCh Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila
  Papillon   13
Group 3rd   
Ardently Angel Eyes
  Chihuahua (Long Coat)   11
Group 4th   
GCh JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans
  Maltese   9
BPIG   
Mavie All That Glitters Is Gold
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Southcreek's Fly Me To The Moon   Papillon   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Mavie Somebodys Heartbreak

Best Of Opposite Sex
Mavie All That Glitters Is Gold

Best Of Winners: (0-3-1-0)
Mavie Somebodys Heartbreak

Best Puppy In Breed
Mavie All That Glitters Is Gold


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Mavie All That Glitters Is Gold

Reserve Winners Bitch
Saranade Temperance At Diago

Junior Puppy Bitch Class
1st Mavie All That Glitters Is Gold

Open Bitch Class
1st Saranade Temperance At Diago

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ardently Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ardently Angel Eyes

Reserve Winners Bitch
Ardently April Foolin

Canadian Bred Bitch Class
1st Ardently April Foolin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently Angel Eyes

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lemieux's King Of The Gods



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Best Of Opposite Sex
JBLittle Faithful's Munro

Best Puppy In Breed
JBLittle Faithful's Munro


Winners Dog: (0-3-1-0)
JBLittle Faithful's Munro

Senior Puppy Dog Class
1st JBLittle Faithful's Munro


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Riesa N Passionpaps Keep Rockin The Boat At Rokila


Winners Dog: (1-0-1-0)
Southcreek's Life In The Fast Lane

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Southcreek's Life In The Fast Lane


4-6 Month Bitch Class
1st Southcreek's Fly Me To The Moon

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Symarun's Dirty Little Secret







Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Paisleypella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 2nd   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   3
Group 3rd   
Ch Jadesilk In The Firelight
  Shih Tzu   2
Group 4th   
Threeacres Tea Party
  Bulldog   1
BPIG   
Ch Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Threeacres Tea Party

Best Of Opposite Sex
Threeacres Puff The Magicdragon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Threeacres Tea Party


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Threeacres Tea Party

Open Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Paisleypella Miracle Mack

Best Of Opposite Sex
GChB SpecialD Harvest Moon



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jadesilk In The Firelight





Group 7 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   24
Group 2nd   GChB Weeskelf Laureate Dream On   Shetland Sheepdog   23
Group 3rd   
Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae
  Collie (Smooth)   9
Group 4th   
GCh Timberline Rockn At Coachella
  German Shepherd Dog   7
BPIG    Dalgarnoch Man Of Mystery   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Emerald Isle Revolution At Taisho

Best Of Opposite Sex
Tuckercreek's Sting Like A Bee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Emerald Isle Revolution At Taisho


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tuckercreek's Sting Like A Bee

Canadian Bred Bitch Class
1st Tuckercreek's Sting Like A Bee

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer





Winners Dog: (1-0-1-0)
Thorndale Glenwater Connection

12-18 Month Dog Class
1st Thorndale Glenwater Connection


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Timberline Rockn At Coachella

Best Puppy In Breed
Winsome's Norland Rubybear



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Winsome's Norland Rubybear

Junior Puppy Bitch Class
1st Winsome's Norland Rubybear

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 13 pts (7-5-2-0)
GChB Weeskelf Laureate Dream On

Best Of Opposite Sex
Dalgarnoch Sanjo Treasure Trove

Best Of Winners: (7-5-2-0)
Dalgarnoch Winston

Best Puppy In Breed
Dalgarnoch Man Of Mystery

Select Dog
GCh Dalgarnoch Kings Ransom


Winners Dog: (7-5-2-0)
Dalgarnoch Winston

Reserve Winners Dog
Dalgarnoch Man Of Mystery

Junior Puppy Dog Class
1st Dalgarnoch Man Of Mystery
2nd Dalgarnoch Tata For Now

12-18 Month Dog Class
1st Dalgarnoch Little Dark One

Canadian Bred Dog Class
1st Dalgarnoch Winston
2nd Dalgarnoch Little Buddy

Open Dog Class
1st Dalgarnoch Ice Age
2nd Dalgarnoch Untouchable


Winners Bitch: (7-5-2-0)
Dalgarnoch Sanjo Treasure Trove

Reserve Winners Bitch
Dalgarnoch Zoe Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Miracle Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Maple Sugar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sanjo's Me And Bobbie McGee

Open Bitch Class
1st Dalgarnoch Sanjo Treasure Trove
2nd Dalgarnoch Zoe Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By