K-W Kennel Club
Sunday, May 19, 2024



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (519) 568-8582
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Belgian Shepherd Dog  
GCh Casryn's Never Give In Never Give Up
Points: 241 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Soft-Coated Wheaten Terrier  
GChS Keepsake's Fashion Icon
Points: 223
Best Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Siberian Husky  Ch Unicornhill Arabian Knight
Best Baby Puppy In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Samoyed   Zoe Godness Of Life Of Last Samurai
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Joy Lynne Huntley
Shih Tzu  
Schutzu's Sultan Of Swing








Group 1 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Butterblac's Designated Survivor
  Retriever (Flat-Coated)   41
Group 2nd   
Ch Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor
  Pointer   40
Group 3rd   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   39
Group 4th   
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae
  Retriever (Labrador)   31
BPIG    Ferngold Fiery Light Of Cayenne   Vizsla (Smooth)   1
Best Baby Puppy In Group    Thornlodge Goodnight Moon   Spaniel (English Springer)   1
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Monarch's Royal Fly Over To Brackenmoor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Blastem's All Time High

Best Of Opposite Sex
GCh Lakota Hills Lord Of The Ring




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Butterblac's Designated Survivor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChEx Danrich On D'Run To Maktawae

Best Of Opposite Sex
Maktawae Cowgirl Up

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Maktawae Cowgirl Up

Select Dog
Ch Cross Bay's Living The Dream


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Maktawae Cowgirl Up

Reserve Winners Bitch
Meadowleaf's Hunter Up Tally Ho Greyden

12-18 Month Bitch Class
1st Meadowleaf's Hunter Up Tally Ho Greyden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maktawae Cowgirl Up


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 7 pts (0-4-3-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Roaneden's Summer Squeeze

Best Puppy In Breed
Monarda's Free Spirit Of Taqulittuq At Lambstock

Select Dog
GChS Roaneden's Thunderstruck



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Clanagroe N Shaankata's Livin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Wynridge's I Like It Black

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Nonnies Rave Reviews

Best Puppy In Breed
Nonnies Rave Reviews

Select Dog
Ch Madilane's Northern Flash


Winners Dog: (2-1-2-0)
Nonnies Rave Reviews

Reserve Winners Dog
Brickett's Standing Ovation

Junior Puppy Dog Class
1st Nonnies Rave Reviews

Senior Puppy Dog Class
1st Brickett's Standing Ovation


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Wynridge's I Like It Black

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's I Like It Black


Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Hunterslove Smooth Action Tikka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Carnaby One And Done

Best Of Opposite Sex
Bespoke Lil Miss Daisy Duke

Best Puppy In Breed
Bespoke Lil Miss Daisy Duke



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Bespoke Lil Miss Daisy Duke

Reserve Winners Bitch
Joyousgarde's Rose Of Sharron

Junior Puppy Bitch Class
1st Bespoke Lil Miss Daisy Duke

12-18 Month Bitch Class
1st Joyousgarde's Rose Of Sharron

Open Bitch Class
1st Cantabria Bellamy Spice Is Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Nanjay's Altitude

Select Dog
Ch RedDoor Serenade's Use Your Illusion



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ferngold Fiery Light Of Cayenne

Best Puppy In Breed
Ferngold Fiery Light Of Cayenne


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ferngold Fiery Light Of Cayenne

Senior Puppy Dog Class
1st Ferngold Fiery Light Of Cayenne



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   29
Group 2nd   GChB FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   28
Group 3rd   
GChB Telkel Karma Is A Bit Charmed SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   27
Group 4th   
Ch McCartney N Lishima Ridin Solo
  Whippet   26
BPIG   
Ch McCartney N Lishima Ridin Solo
  Whippet   1
Best Baby Puppy In Group   
Dakoozi's Ace In The Hole
  Basset Hound   1
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Xeno's Tstra



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Xeno's Tstra

Reserve Winners Bitch
Generations Dark Crystal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Generations Dark Crystal

Open Bitch Class
1st Xeno's Tstra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Lake & Shield's Wonder Strijder

Best Of Opposite Sex
Ch Shay's Country Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Lake & Shield's All The Chatter


4-6 Month Dog Class
1st Dakoozi's Ace In The Hole


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Lake & Shield's All The Chatter

Reserve Winners Bitch
Pennieslogon Rebel Yell at Dakoozi

Senior Puppy Bitch Class
1st Lake & Shield's All The Chatter

12-18 Month Bitch Class
1st Pennieslogon Rebel Yell at Dakoozi

4-6 Month Bitch Class
1st Dakoozi's Blue Ribbon Baby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Sonoma's Bailey Blue ML

Best Of Opposite Sex
Prince Eddy Ameliasburgh Ont

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Prince Eddy Ameliasburgh Ont

Select Bitch
Ch Er Dox The Royal Duchess


Winners Dog: (1-2-0-2)
Prince Eddy Ameliasburgh Ont

Open Dog Class
1st Prince Eddy Ameliasburgh Ont


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Calawynn Rhills Black Magic MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Best Puppy In Breed
Brighthope Walk Right Back MW


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Walk Right Back MW

Junior Puppy Dog Class
1st Brighthope Walk Right Back MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Telkel Karma Is A Bit Charmed SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Chilcotin's Silver Cloud



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vomgussaroff's Aya Corona Borealis




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sidekick's Secret Weapon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Best Puppy In Breed
Tayleefarm Rebel Rebel



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Tayleefarm Rebel Rebel

Reserve Winners Bitch
Castlekeep's Irreplaceable Shaylee

Senior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Irreplaceable Shaylee
2nd Wolfholm Sylverwolf Yes I Love Lucy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tayleefarm Rebel Rebel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Nirokii Da Vinci Code At Kopera

Best Of Opposite Sex
Ch Priderock's Lyrical Lynlee

Best Puppy In Breed
Lubanzi Leeroy of Luanda


Winners Dog: (1-0-1-1)
Lubanzi Leeroy of Luanda

Senior Puppy Dog Class
1st Lubanzi Leeroy of Luanda



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windstorm Azad Forbidden Fruit For Denali

Best Puppy In Breed
Ch Windstorm Azad Forbidden Fruit For Denali




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch McCartney N Lishima Ridin Solo

Best Of Opposite Sex
Mccartney's Reflection Of The Soul

Best Puppy In Breed
Ch McCartney N Lishima Ridin Solo



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Mccartney's Reflection Of The Soul

Reserve Winners Bitch
Wunder's Obsession

12-18 Month Bitch Class
1st Mccartney's Reflection Of The Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wunder's Obsession


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey
  Great Dane   47
Group 2nd   Ch Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   46
Group 3rd   
GCh Claircreek Precious Pearl
  Portuguese Water Dog   45
Group 4th   
GCh IliasLegacy Quest Belle
  Black Russian Terrier   42
BPIG   Ch Unicornhill Arabian Knight   Siberian Husky   1
Best Baby Puppy In Group    Zoe Godness Of Life Of Last Samurai   Samoyed   1
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ironpride's Once More Into The Fray




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alpenbliss Travelin Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 15 pts (3-4-4-5)
GCh IliasLegacy Quest Belle

Best Of Opposite Sex
GChS Kalinka Esugey Bagatur

Best Of Winners: (3-4-4-5)
BlackPantera Antique Gems Alektorius

Best Puppy In Breed
Galaxy of Stars Izteremka

Select Dog
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Select Bitch
GChB Honey Of Cream Iz Teremka


Winners Bitch: (3-4-4-5)
Midnightsolo Right By My Side

Reserve Winners Bitch
Ocharovanie Nochi Iz Teremka

Junior Puppy Bitch Class
1st Galaxy of Stars Izteremka

Canadian Bred Bitch Class
1st Ocharovanie Nochi Iz Teremka
2nd BlackPantera Antique Gems Agafit

Open Bitch Class
1st Midnightsolo Right By My Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Barquentine Salty Dog

Best Of Opposite Sex
Barquentine Pirate's Booty

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pantheon N Cinnrhee Kronosaurus

Best Puppy In Breed
Pantheon N Cinnrhee Kronosaurus


Winners Dog: (1-3-1-0)
Pantheon N Cinnrhee Kronosaurus

Junior Puppy Dog Class
1st Pantheon N Cinnrhee Kronosaurus


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Barquentine Pirate's Booty

Reserve Winners Bitch
Quinney's Caught In A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Quinney's Sometimes Ya Feel Like A Nut

12-18 Month Bitch Class
1st Quinney's Caught In A Dream

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Barquentine Pirate's Booty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saxmark's Doublin' Back To Olivetree




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Hausenbrook's Fast And Furious

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses Quite The Charmer

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Hausenbrook's Peanut Butter Cup

Best Puppy In Breed
Hausenbrook's Fast And Furious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jonnie Danes Eight Shades Of Grey


4-6 Month Dog Class
1st DantryDanes The Dark Knight



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Weiler's Mr Personality At Hazelwood

Best Of Opposite Sex
GCh Hazelwood's Legacy Of Daisy

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Hazelwood's Montgomery Aloysius Krieger Von Dog


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Hazelwood's Wrecking Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Hazelwood's Wrecking Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Capenauti You're The One That I Want

Best Of Opposite Sex
Capenauti Just Keep Swimming

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Capenauti You're The One That I Want


Winners Dog: (1-1-0-0)
Capenauti Just Keep Swimming

Canadian Bred Dog Class
1st Capenauti Just Keep Swimming


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Capenauti You're The One That I Want

12-18 Month Bitch Class
1st Capenauti You're The One That I Want


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Claircreek Precious Pearl

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood N Freestyle Trip Of A Lifetime

Best Puppy In Breed
Ch Baywood N Freestyle Trip Of A Lifetime

Select Bitch
Ch Claircreek Vinha Sul Mare


4-6 Month Dog Class
1st Claircreek Sea Messenger


4-6 Month Bitch Class
1st Claircreek Riches Of The Sea


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cirilla Of Last Samurai

Best Puppy In Breed
Cirilla Of Last Samurai



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cirilla Of Last Samurai

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cirilla Of Last Samurai

4-6 Month Bitch Class
1st Zoe Godness Of Life Of Last Samurai


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lindsayleigh's Waynoka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lindsayleigh's Waynoka

Open Bitch Class
1st Lindsayleigh's Waynoka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Seneca's Dragon On Our Side

Best Of Opposite Sex
Ch Seneca's Fierce Little Dragon

Best Puppy In Breed
Mistic's Ring Of Stellar Fire



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Mistic's Ring Of Stellar Fire

Reserve Winners Bitch
Vicroot's Destiny's Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistic's Ring Of Stellar Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Vicroot's Destiny's Dream

Open Bitch Class
1st Nordic Sky's Beta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Unicornhill Arabian Knight

Best Puppy In Breed
Ch Unicornhill Arabian Knight




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Dianne Miller Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Keepsake's Fashion Icon
  Soft-Coated Wheaten Terrier   23
Group 2nd   
Massawippi It's A Mad, Mad World
  Schnauzer (Miniature)   19
Group 3rd   
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy
  Bedlington Terrier   18
Group 4th   
GChB Toulin's Why Not Wilbur
  Scottish Terrier   13
BPIG    Keepsake's Game On   Soft-Coated Wheaten Terrier   1
Best Baby Puppy In Group    Brielle King’s Mtn. Kamenica   Dandie Dinmont Terrier   1
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy

Best Of Opposite Sex
Camerata Huxley Asher

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Ispy Something Red White N Blue

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Silver Lining Of Ispy


Winners Dog: (1-3-0-1)
Camerata Huxley Asher

Open Dog Class
1st Camerata Huxley Asher


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Ispy Something Red White N Blue

Reserve Winners Bitch
Camerata Private Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Camerata Private Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Something Red White N Blue

Open Bitch Class
1st Ispy N Glaurieus Swipe Right


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Dobereich's Hawthorne At Foxrun

Best Puppy In Breed
Brightrain's Bolt Of Thunder

Select Dog
GChS Benchmark's Best Kept Man


Winners Dog: (1-0-2-0)
Brightrain's Bolt Of Thunder

Open Dog Class
1st Brightrain's Bolt Of Thunder



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Havanta Bull Sabotage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Havanta Bull Sabotage

Open Dog Class
1st Havanta Bull Sabotage



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Zlatapraha X Marks The Spot

Best Puppy In Breed
Zlatapraha X Marks The Spot


Winners Dog: (1-0-0-0)
Zlatapraha X Marks The Spot

Junior Puppy Dog Class
1st Zlatapraha X Marks The Spot



Class results courtesy of: MJN Show Services




4-6 Month Bitch Class
1st Brielle King’s Mtn. Kamenica


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Dralion's Clover And A Bee

Best Of Opposite Sex
Inglewood's See Me Still

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Dralion's Clover And A Bee

Best Puppy In Breed
Inglewood's See Me Still


Winners Dog: (1-2-0-0)
Dralion's Clover And A Bee

12-18 Month Dog Class
1st Dralion's Clover And A Bee


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Inglewood's See Me Still

Reserve Winners Bitch
Dralion's Spicy Slice Of Heaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Inglewood's See Me Still

12-18 Month Bitch Class
1st Dralion's Spicy Slice Of Heaven


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Paradym Polka Dot Bikini

Best Puppy In Breed
Paradym Polka Dot Bikini



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Paradym Polka Dot Bikini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paradym Polka Dot Bikini


Class results courtesy of: MJN Show Services



4-6 Month Dog Class
1st Andado's Hot Toddy


4-6 Month Bitch Class
1st Andado's Double Trouble


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Massawippi It's A Mad, Mad World


Winners Dog: (1-0-0-0)
Massawippi It's A Mad, Mad World

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Massawippi It's A Mad, Mad World



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Toulin's Why Not Wilbur

Best Of Opposite Sex
Banchory Bright Born

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Sno Pond's Sandman

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Angels'Nectar


Winners Dog: (1-2-1-1)
Sno Pond's Sandman

12-18 Month Dog Class
1st Sno Pond's Sandman


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Glenroslin's Mike Got A Bike

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Angels'Nectar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glenroslin's Angels'Nectar

Open Bitch Class
1st Glenroslin's Mike Got A Bike


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Miller

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Keepsake's Fashion Icon

Best Of Opposite Sex
GCh Honeywheat's Circle Of Life

Best Puppy In Breed
Keepsake's Game On



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Keepsake's Game On

Reserve Winners Bitch
Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Game On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Diamondjewel's Tinkerbelle At Wheatnridge


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Taja The White Wolf
  Chinese Crested Dog   38
Group 2nd   
GChS Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   34
Group 3rd   
Ch Bluebelle's Nora I Adore Ya
  Havanese   30
Group 4th   
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine
  Coton De Tulear   23
BPIG   
Ch Taja The White Wolf
  Chinese Crested Dog   1
Best Baby Puppy In Group   
Njoy's No Regrets
  Japanese Chin   1
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lavenderhill Sweet Valerie

Best Of Opposite Sex
Sweet Spring Having A Blast At Embee

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lavenderhill Sweet Valerie

Best Puppy In Breed
Lavenderhill Sweet Valerie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lavenderhill Sweet Valerie

Reserve Winners Bitch
Gentle Star Vegas Vacation

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavenderhill Sweet Valerie

12-18 Month Bitch Class
1st Gentle Star Vegas Vacation

4-6 Month Bitch Class
1st Kofa's After All This Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched


4-6 Month Dog Class
1st Miso Real In Rio



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Arcreya Primrose Raised By Wolves

Best Of Opposite Sex
Ch Miso Miss Match




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Taja The White Wolf

Best Of Opposite Sex
GChB Avid Follow The Sun To Denali

Best Puppy In Breed
Ch Taja The White Wolf

Select Dog
Ch Denali's Mojito Monday


Winners Dog: (1-0-2-1)
Gardine Angel On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Gardine Angel On Fire



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Weylinmarsh's That Grl Is Mine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Huntwood's I'm Still Holding On

Best Of Opposite Sex
GCh St Johns Brielle You Made Me Love You



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
Ch Bluebelle's Nora I Adore Ya

Best Of Opposite Sex
Ch Yup's 1 Thing At A Time

Best Puppy In Breed
Ch Bluebelle's Nora I Adore Ya

Select Bitch
Ch Amyla's Marilyn Merlot At Weatherford


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Hin Satori Dazzling Njoy

Select Bitch
Ch Touche's Know How To Njoy



4-6 Month Bitch Class
1st Njoy's No Regrets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fairytale Romance De Atala



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fairytale Romance De Atala

12-18 Month Bitch Class
1st Fairytale Romance De Atala


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Diaquiris Dam Yankees

Best Of Opposite Sex
Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Best Puppy In Breed
Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Select Bitch
Ch Loyalguard Elise Lotus Blossom



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Reserve Winners Bitch
Loyalguard Shooting Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyalguard Diaquiris Mustang Sally

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Loyalguard Shooting Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Sugarlamb's Stylish Cowboy

Best Of Opposite Sex
Of Rutini Sweet Bonarda

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Of Rutini Sweet Bonarda

Best Puppy In Breed
Of Rutini Sweet Bonarda


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tinyprints Keep Ryding To The Win

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tinyprints Keep Ryding To The Win


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Of Rutini Sweet Bonarda

Reserve Winners Bitch
MM's Love's Top Gun May

Senior Puppy Bitch Class
1st Of Rutini Sweet Bonarda

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MM's Love's Top Gun May


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChB Broughcastl Billabong


Winners Dog: (2-0-1-0)
Heubergs Arlington National

Reserve Winners Dog
Opa! Broughcastl Millpond Marquis

Canadian Bred Dog Class
1st Opa! Broughcastl Millpond Marquis

Open Dog Class
1st Heubergs Arlington National



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Valcopy Tayfield Fantazztic Find

Select Dog
Ch Valcopy Tayfield I Am Vengeance




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Souyen's Ziggy Stardust
  Shih Tzu   40
Group 2nd   
GChB Jacib N Muir Trash Talkin Time
  Bulldog   36
Group 3rd   
GCh Denali's Best Get Your Wallet
  Poodle (Miniature)   24
Group 4th    Belboulecan Caelus Of The Sky   French Bulldog   16
BPIG   
Agni Ars Michiko
  Chow Chow   1
Best Baby Puppy In Group    Jolibully Muldoon Billie Jeans   Bulldog   1
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Belle Creek's Born To Love Again




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sito's Hot Sauce At Grindstone

Best Puppy In Breed
Sito's Hot Sauce At Grindstone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sito's Hot Sauce At Grindstone

Senior Puppy Bitch Class
1st Sito's Hot Sauce At Grindstone


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (1-3-5-3)
Aldar N Muir Shez On Fire

Reserve Winners Bitch
Pelee Sauermug Return To Sender 2.0

Senior Puppy Bitch Class
1st Pelee's Big Adventure With Ogimaa

12-18 Month Bitch Class
1st Aldar N Muir Shez On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pelee Sauermug Return To Sender 2.0

4-6 Month Bitch Class
1st Jolibully Muldoon Billie Jeans
2nd Bulldacious Kick It In The Sticks


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Best Puppy In Breed
Ch Periwrinkles Liquid Gold

Select Bitch
Ch Periwrinkles Dancing Queen At Wrinkle Ranch



4-6 Month Bitch Class
1st Baggins Fry Me Up At Gumby's


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agni Ars Michiko

Best Puppy In Breed
Agni Ars Michiko


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agni Ars Michiko

Junior Puppy Dog Class
1st Agni Ars Michiko



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Best Of Opposite Sex
Endeavor's Tiki Time At Sweet Pea

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Best Puppy In Breed
MarKel's L'il Spitfire

Select Dog
GCh Haloridge's Duck Duck Goose At Markel

Select Bitch
Ch Forestmoons Sweet Simplicity


Winners Dog: (3-1-1-2)
Belboulecan Caelus Of The Sky

Reserve Winners Dog
Frustyle King Ludwig

Junior Puppy Dog Class
1st Knatchbull's Time In The Garden

Canadian Bred Dog Class
1st Belboulecan Caelus Of The Sky

Open Dog Class
1st Frustyle King Ludwig


Winners Bitch: (3-1-1-2)
MarKel's L'il Spitfire

Junior Puppy Bitch Class
1st MarKel's L'il Spitfire


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Keesridge Must Be The Whiskey Talkin

Select Dog
Ch Keepsake The Rhythm Is A Ride



4-6 Month Bitch Class
1st Foxwood N' Astarz Vision Statement


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GChB Denali's Best Get Your Wallet

Best Of Opposite Sex
Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Bellefleet's Nash Rambler

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Nash Rambler

Select Bitch
Ch Canterbury Signet Drama Queen At Heritage


Winners Dog: (1-3-1-3)
Bellefleet's Nash Rambler

Senior Puppy Dog Class
1st Bellefleet's Nash Rambler


Winners Bitch: (1-3-1-3)
Darkover Palman New Light

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Life Is A Beautiful Ride

Junior Puppy Bitch Class
1st Darkover Palman New Light
2nd Bellefleet's Life Is A Beautiful Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Denali's Light My Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gardenpath J'Adore

Best Puppy In Breed
Gardenpath J'Adore



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gardenpath J'Adore

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gardenpath J'Adore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Whispering Pines What Law And Order At Foxfyre




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fu Yuan Quan She Handschar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Souyen's Ziggy Stardust

Best Of Opposite Sex
Souyen's Queen Of Hearts

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Schutzu's Sultan Of Swing

Best Puppy In Breed
Schutzu's Sultan Of Swing


Winners Dog: (1-2-1-0)
Schutzu's Sultan Of Swing

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Schutzu's Sultan Of Swing

4-6 Month Dog Class
1st Fussaros Chariots Of Fire


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Souyen's Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Wenrick's N Chopin's Total Surprise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Souyen's Queen Of Hearts

Open Bitch Class
1st Wenrick's N Chopin's Total Surprise


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Casryn's Never Give In Never Give Up
  Belgian Shepherd Dog   17
Group 2nd    Blue Moon Sheiling Come Stay With Me   Bearded Collie   15
Group 3rd   
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL
  Miniature American Shepherd   14
Group 4th   
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle
  Shetland Sheepdog   12
BPIG    Blue Moon Sheiling Come Stay With Me   Bearded Collie   1
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cheynat's The Best Of Us

Best Of Opposite Sex
GCh Vulcan's Ahead By A Century



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cheynat's The Best Of Us

12-18 Month Bitch Class
1st Cheynat's The Best Of Us


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me

Best Puppy In Breed
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blue Moon Sheiling Come Stay With Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Blue Moon Sheiling Come Stay With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Casryn's Never Give In Never Give Up



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Windsong Lady Magnolia

Best Of Opposite Sex
Brookdale Saltzpyer

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Windsong Lady Magnolia

Best Puppy In Breed
Windsong Lady Magnolia

Select Bitch
Ch Omega Echoingpines Extra Special


Winners Dog: (1-2-0-1)
Brookdale Saltzpyer

Open Dog Class
1st Brookdale Saltzpyer


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Windsong Lady Magnolia

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Bee Witched

Senior Puppy Bitch Class
1st Windsong Lady Magnolia
2nd Thistlebrae Bee Witched


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sonoma's Folklore



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sonoma's Folklore

Open Bitch Class
1st Sonoma's Folklore


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caradoc's I Like My Coffee Crisp

Best Puppy In Breed
Caradoc's I Like My Coffee Crisp


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caradoc's I Like My Coffee Crisp

Junior Puppy Dog Class
1st Caradoc's I Like My Coffee Crisp



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL

Best Puppy In Breed
Pinewood's Fly Over The Moon To Hilltop



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Puppy In Breed
Braemore Forever In Blue Denim



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Braemore Forever In Blue Denim

Reserve Winners Bitch
Cermel Ramblinbrook I Wanna Talk About Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Braemore Forever In Blue Denim

Canadian Bred Bitch Class
1st Cermel Ramblinbrook I Wanna Talk About Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tiva Just Dance Corgiband

Best Puppy In Breed
Ch Alenclaud Nicasia




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By