Nickel District Kennel Club
Friday, April 1, 2016 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, April 01 (Show # 1)
Friday, April 01 (Show # 2)
Saturday, April 02 (Show # 3)
Saturday, April 02 (Show # 4)
Sunday, April 03 (Show # 5)
Sunday, April 03 (Show # 6)

Related Specialties

Havanese Fanciers of Canada - Saturday, April 02 - Conformation



Results courtesy of:


-- Noreen Lorenz --
MBIS BISS Am GCh & Can GChEx Reidwood Just in Time CGN
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Siberian Husky  
Ch Unicornhill Story Telling
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Havanese  
GCh Ashstone's Atria
Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Pointer (German Short-Haired)  
Stannyfield's Say Hey Kid
Best Baby Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Alaskan Malamute  
Xaela Vasilyev Ostrov








Group 1 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chestnut Doesn't Get Better Than This
  Retriever (Golden)   39
Group 2nd   
Ch Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   27
Group 3rd   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   25
Group 4th   
GCh KAS Black Pearl
  Spaniel (English Springer)   24
BPIG   
Stannyfield's Say Hey Kid
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seasyde Best Seller
  Pointer   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rovers Kay T Aqua

Best Of Opposite Sex
Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rovers Kay T Aqua

Best Puppy In Breed
Rovers Kay T Aqua


Winners Dog: (1-2-0-0)
Neigenuveaux King Of The Road

Junior Puppy Dog Class
1st Neigenuveaux King Of The Road


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Rovers Kay T Aqua

Reserve Winners Bitch
Rover Kall Me Rigby

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Kay T Aqua

12-18 Month Bitch Class
1st Rover Kall Me Rigby


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Seasyde Best Seller



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Stannyfield's Say Hey Kid

Best Of Opposite Sex
Ch Legacyk Knight Of Glory

Best Puppy In Breed
Stannyfield's Say Hey Kid

Select Bitch
Ch Gatehouse Lock N Load



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Stannyfield's Say Hey Kid

Junior Puppy Bitch Class
1st Stannyfield's Say Hey Kid

3-6 Month Bitch Class
1st Nuthatch's Dance Magic Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Dowerky Ramblin Road Brew

Best Puppy In Breed
Dowerky Ramblin Road Brew

Select Dog
GCh Brightmoor Snow Patrol



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Dowerky Ramblin Road Brew

Junior Puppy Bitch Class
1st Dowerky Ramblin Road Brew


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
GCh Chestnut Doesn't Get Better Than This

Best Of Opposite Sex
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Winners: (4-5-2-1)
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Best Puppy In Breed
Ambertru's Beabum At Goldpaw

Select Dog
Ch Gotta Be Cool Hand Luke


Winners Bitch: (4-5-2-1)
Euraidd Orange Flame

Reserve Winners Bitch
Ambertru's Beabum At Goldpaw

Junior Puppy Bitch Class
1st Clitheroe's Wildest Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Ambertru's Beabum At Goldpaw

Open Bitch Class
1st Euraidd Orange Flame
2nd Storiline Dorothy's Ruby Shoes
3rd Makani's Sam Pling White Wine

3-6 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Biscotti N Coffee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 8 pts (1-5-1-2)
GCh Samphire Starburst

Best Of Opposite Sex
Ch Skazka Hugo Boss

Best Of Winners: (1-5-1-2)
Akira's Tears Of The Phoenix

Best Puppy In Breed
Skazka's Breakfast At Tiffany's

Select Bitch
Ch Castilleja Skazka Rus Roulette


Winners Dog: (1-5-1-2)
Wimberway's Huckamuck

Open Dog Class
1st Wimberway's Huckamuck


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nopper's Sweet Child Of Mine

Best Of Opposite Sex
Nopper's For The Love Of Tink

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nopper's Sweet Child Of Mine


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nopper's Sweet Child Of Mine

Open Dog Class
1st Nopper's Sweet Child Of Mine


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nopper's For The Love Of Tink

Open Bitch Class
1st Nopper's For The Love Of Tink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal

Best Of Opposite Sex
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh KAS Black Pearl

Best Of Opposite Sex
GCh Pawmarc's Our Lady Liberty

Best Puppy In Breed
Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink

Junior Puppy Bitch Class
1st Trojh's N' Pawmarc By A Girl A Drink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Witzke's Midsummer Night's Dream of Truffles




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   16
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   13
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid
  Basenji   8
Group 4th   
Dykumos Thatsa Country Hound
  Rhodesian Ridgeback   7
BPIG   Ch Icycold Thirdmate   Ibizan Hound   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka

Best Of Opposite Sex
Afghantis Escada Riverview

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Afghantis Escada Riverview

Best Puppy In Breed
Aries Anzac


Winners Dog: (2-2-1-0)
Aries Anzac

Reserve Winners Dog
Tirzah Hartbeat Of Candyland

Junior Puppy Dog Class
1st Aries Anzac
2nd Tirzah Hartbeat Of Candyland


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Afghantis Escada Riverview

Reserve Winners Bitch
Tirzah All About The Bling

Junior Puppy Bitch Class
1st Tirzah All About The Bling

Open Bitch Class
1st Afghantis Escada Riverview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ahmahr Nahr's Billy The Kid




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time

Best Puppy In Breed
Bartag Grreat Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bartag Grreat Time

Senior Puppy Dog Class
1st Bartag Grreat Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Egbar's Strong And True

Best Puppy In Breed
Egbar Fields Of Poppies



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Egbar Fields Of Poppies

Reserve Winners Bitch
Egbar's Dance Like Your Dad

Junior Puppy Bitch Class
1st Egbar Fields Of Poppies

12-18 Month Bitch Class
1st Egbar's Dance Like Your Dad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Icycold Thirdmate

Best Of Opposite Sex
Ch Icycold Third Time

Best Puppy In Breed
Ch Icycold Thirdmate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Dykumos Thatsa Country Hound


Winners Dog: (1-0-1-0)
Dykumos Thatsa Country Hound

12-18 Month Dog Class
1st Dykumos Thatsa Country Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
Sporting Fields All That Glitters



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sporting Fields All That Glitters

Reserve Winners Bitch
Shetara's The Oracle

Junior Puppy Bitch Class
1st Sporting Fields All That Glitters

Open Bitch Class
1st Shetara's The Oracle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Unicornhill Story Telling
  Siberian Husky   15
Group 2nd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   13
Group 3rd   
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air
  Great Dane   12
Group 4th   
Ch Contessa's Not So Angel's Mason
  Cane Corso   11
BPIG    Integrity Flaming Heart Shika   Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Xaela Vasilyev Ostrov
  Alaskan Malamute   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

Best Puppy In Breed
Integrity Flaming Heart Shika



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Integrity Flaming Heart Shika

Junior Puppy Bitch Class
1st Integrity Flaming Heart Shika

3-6 Month Bitch Class
1st Xaela Vasilyev Ostrov


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Funatic Happy-Go-Lucky



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Funatic Happy-Go-Lucky

Reserve Winners Bitch
Kronblommas Xanthe

12-18 Month Bitch Class
1st Kronblommas Xanthe

Open Bitch Class
1st Funatic Happy-Go-Lucky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tybrushe's All That Jazz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bullproof Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Contessa's Not So Angel's Mason




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Black Friday

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Gatehouse Black Friday

Best Puppy In Breed
Gatehouse Black Friday


Winners Dog: (1-3-0-1)
Gatehouse Black Friday

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gatehouse Black Friday


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Redstone's Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Aludra's Darkstar V Shadeko

Junior Puppy Bitch Class
1st Gatehouse Royal Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Redstone's Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Aludra's Darkstar V Shadeko

3-6 Month Bitch Class
1st Van Orman's Come Fly With Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova

Best Puppy In Breed
GCh NorthSky Darkhorse At Lunanova




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Unicornhill Story Telling

Best Of Opposite Sex
Sherakan's Arctic Savior



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sherakan's Arctic Savior

Open Bitch Class
1st Sherakan's Arctic Savior


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   10
Group 2nd    High Pines Daisy   Norwich Terrier   9
Group 3rd   Ch Scorybrek Gwynne   West Highland White Terrier   8
Group 4th    Windeire Daylight   Irish Terrier   5
BPIG    Forestfield Forget Me Not   West Highland White Terrier   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brightrain Mister Quinnegan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brightrain Mister Quinnegan

12-18 Month Dog Class
1st Brightrain Mister Quinnegan



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Emjade Sterling Vixen At Syryn

Best Puppy In Breed
Fireally Keeper Of The Flame



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Emjade Sterling Vixen At Syryn

Reserve Winners Bitch
Cairwick Eila Kirn

Senior Puppy Bitch Class
1st Fireally Keeper Of The Flame

12-18 Month Bitch Class
1st Emjade Sterling Vixen At Syryn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxglove Treacle Tart

Open Bitch Class
1st Cairwick Eila Kirn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windeire Daylight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windeire Daylight

Open Bitch Class
1st Windeire Daylight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
High Pines Daisy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
High Pines Daisy

12-18 Month Bitch Class
1st High Pines Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Scorybrek Gwynne

Best Of Opposite Sex
Darinielle Julia Star

Best Puppy In Breed
Forestfield Forget Me Not



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Darinielle Julia Star

Reserve Winners Bitch
Forestfield Forget Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Darinielle Julia Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Philip Wendling Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   17
Group 2nd   GChEx Fwaggles Million Dollar Baby   Toy Manchester Terrier   9
Group 3rd   
GCh Romiche Coeur du Brave
  Pekingese   8
Group 4th   GCh MnSpaws Glitz And Glamour   Pug   7
BPIG    Carneys Amblers Take Me To The River   Havanese   N/A
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 7 pts (4-1-0-3)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Carneys Amblers Take Me To The River

Best Of Winners: (4-1-0-3)
Carneys Amblers Take Me To The River

Best Puppy In Breed
Carneys Amblers Take Me To The River

Select Bitch
Ch Willow Gates Sandra Dee


Winners Bitch: (4-1-0-3)
Pocopayasos' One Night Stand

12-18 Month Bitch Class
1st Pocopayasos' One Night Stand


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Heaven Sent Sexy In Stilettos

Best Of Opposite Sex
Jordannas Kiss Me I'm Irish

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Heaven Sent Sexy In Stilettos

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Sexy In Stilettos


Winners Dog: (1-4-0-0)
Jordannas Kiss Me I'm Irish

Junior Puppy Dog Class
1st Jordannas Kiss Me I'm Irish


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Heaven Sent Sexy In Stilettos

Reserve Winners Bitch
Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Sexy In Stilettos
2nd Heaven Sent Miss L-E To Regaloake

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Star Of The North

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Romiche Coeur du Brave




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Philip Wendling

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Best Puppy In Breed
Tarmar Once Upon A Time



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town

Reserve Winners Bitch
Tarmar Once Upon A Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarmar Once Upon A Time

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar Ruby Take Yr Lv T Town


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   14
Group 2nd   
GCh Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   13
Group 3rd    Cass'Imperium Legion Etrangere   French Bulldog   12
Group 4th    Jacib's Little Miss Sassy   Bulldog   11
BPIG    Cass'Imperium Legion Etrangere   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gumby's Marvelous Underdog
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Holiday's Over The Moon

Best Puppy In Breed
Dragonfly Bays Riptide



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Holiday's Over The Moon

Reserve Winners Bitch
Dragonfly Bays Riptide

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonfly Bays Riptide

Open Bitch Class
1st Holiday's Over The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Jacib's Little Miss Sassy

Best Of Opposite Sex
GCh Doreval Junior Angus

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Jacib's Little Miss Sassy

Best Puppy In Breed
Doreval Indiana Jane


Winners Dog: (1-5-1-0)
Empires Empowering Jacib

Senior Puppy Dog Class
1st Empires Empowering Jacib


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Jacib's Little Miss Sassy

Reserve Winners Bitch
Doreval A La Grace De Rummy

Junior Puppy Bitch Class
1st Doreval De La Noblesse De Khym

Senior Puppy Bitch Class
1st Doreval Indiana Jane

12-18 Month Bitch Class
1st Jacib's Little Miss Sassy

Open Bitch Class
1st Doreval A La Grace De Rummy
2nd Jacib's Queen Of Hearts 2nd

3-6 Month Bitch Class
1st Jacib's I Told You So


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After



3-6 Month Bitch Class
1st Gumby's Marvelous Underdog


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cass'Imperium Legion Etrangere

Best Puppy In Breed
Cass'Imperium Legion Etrangere


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cass'Imperium Legion Etrangere

Junior Puppy Dog Class
1st Cass'Imperium Legion Etrangere



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Vetset Power Play Of Visualart

Best Of Opposite Sex
Brielle's Pass The Wine

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Brielle's Pass The Wine

Best Puppy In Breed
GCh Vetset Power Play Of Visualart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Opus's Choo Choo Ch'boogie

Junior Puppy Dog Class
1st Opus's Choo Choo Ch'boogie


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Brielle's Pass The Wine

Open Bitch Class
1st Brielle's Pass The Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   32
Group 2nd   Ch Kyon's Langveis Reisende   Norwegian Buhund   26
Group 3rd   
GCh Hollowshots A Twist Of Fate
  Border Collie   23
Group 4th   
Ch Grandgables Give'm The Boot
  Shetland Sheepdog   22
BPIG   
Mistique's Here Comes Nora
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fabina Heathrick Heart Settler   Shetland Sheepdog   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash

Best Puppy In Breed
Catalyst's I've Got A Girl Crush



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Catalyst's I've Got A Girl Crush

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Something Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's I've Got A Girl Crush

Senior Puppy Bitch Class
1st Catalyst's Something Special

3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's I Dare You

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Wenlisa's I Dare You

Best Puppy In Breed
GCh ThundeRun Night Editor

Select Dog
GCh ThundeRun Night Editor


Winners Dog: (1-2-3-0)
Riomesa Pay It Forward

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Riomesa Pay It Forward


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Wenlisa's I Dare You

Reserve Winners Bitch
Catori's Lose My Mind @ Riomesa

Junior Puppy Bitch Class
1st Catori's Lose My Mind @ Riomesa

Open Bitch Class
1st Wenlisa's I Dare You

3-6 Month Bitch Class
1st Riomesa Doin' What She Likes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fiona du Chateau de Montmirail




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Grinzing's Jewelled Moonstone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Grinzing's Jewelled Moonstone

Canadian Bred Bitch Class
1st Grinzing's Jewelled Moonstone

3-6 Month Bitch Class
1st Attention Please Moravia Campanella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Celebrate

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Audrey Hepburn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Island Secrets

Best Puppy In Breed
GCh Heaven Sent Island Secrets




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Mistique's Here Comes Nora

Best Of Opposite Sex
GCh Cappi Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Mistique's Here Comes Nora

Best Puppy In Breed
Mistique's Here Comes Nora

Select Dog
GCh Lindau's Distant Thunder

Select Bitch
GChEx Spotlite's Starlet


Winners Dog: (1-2-3-1)
Aeroforce Vom Albtal

12-18 Month Dog Class
1st Aeroforce Vom Albtal


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Mistique's Here Comes Nora

Reserve Winners Bitch
Carena Vom Burgimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistique's Here Comes Nora

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carena Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kyon's Langveis Reisende

Best Of Opposite Sex
Kyon's Synne Perle Datter

Best Puppy In Breed
Kyon's Nordic Princess



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kyon's Synne Perle Datter

Reserve Winners Bitch
Kyon's Nordic Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Nordic Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Kyon's Synne Perle Datter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Grandgables Give'm The Boot

Best Of Opposite Sex
Grandgables Head In The Clouds

Best Puppy In Breed
Grandgables Head In The Clouds


Winners Bitch: (0-4-1-0)
Grandgables Head In The Clouds

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Adore Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Cermelbradshaw Joia Olivemount

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Head In The Clouds
2nd Regaloake's Adore Me

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunnygate's Once Upon A Time

3-6 Month Bitch Class
1st Regaloake's Barbielicious
2nd Regaloake's Keltic Bliss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wenlisa's I Got A Girl Crush



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wenlisa's I Got A Girl Crush

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's I Got A Girl Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By