Mount Cheam Canine Association
Saturday, February 24, 2018



Related Results

Conformation

Friday, February 23
Friday, February 23 (Ltd Breed Show for Group 1)
Saturday, February 24
Saturday, February 24 (Ltd Breed Show for Groups 3, 6, 7)
Sunday, February 25

Obedience

Friday, February 23 (Obedience Trial 1)
Friday, February 23 (Obedience Trial 2)
Saturday, February 24 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 24 (Rally Trial 1)
Sunday, February 25 (Rally Trial 2)
Sunday, February 25 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:

-- Maria MacDonald --
Multi BIS Can & Am GCh Kohlein's Franchesca OFA H&E
Breeder/Owner/Handler: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein




-- Tereen Roxburgh --
MBIS Can GChEx/Am Ch Silversea's Starlight Dancer FDJ
"Sugar"
Owner/Breeder/Handler: Tereen Roxburgh, Silversea Weimaraners
http://silverseaweimaraners.com


Best In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Kerry Blue Terrier  
Ch Krisma's Xman First Class
Points: 366 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 333
Best Puppy In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Weimaraner  
Ch RoseWin's Legacy In Time
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Samoyed   Summerhills Precious Jewel
Best Veteran In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Australian Shepherd  
Ch Rainedance Sports Model
Best Altered In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Australian Shepherd  
Ch Rainedance Sports Model
Best Breeder-Owner Handled In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Doberman Pinscher  
Ch Legendale Addiction V Goldgrove
Best Brace In Show
Judge: Pedro Gonzalez-Teja
Leonberger 
GCh Ltl Mtn Bring Down The House & Leonberger GCh Little Mtn's Big Ben








Group 1 - Andy Gong Top Dog
Points
Group 1st   Ch River Roads Rendezvous At Rush Hill   Retriever (Golden)   97
Group 2nd    Somersun's All About That Base   Retriever (Labrador)   82
Group 3rd    Journey Dartek Eldamar Beck N Call   Spaniel (English Springer)   57
Group 4th   
Ch QHF's Born To Fly
  Pointer (German Short-Haired)   49
BPIG   
Ch RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Tchesinkut's Maggie Muggins Of Cedarwood
  Retriever (Labrador)   0
Best B/O Handled In Group   
GCh Nowwithem Rooster Cogburn
  Pointer   0
Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Italo Dei Silvanbull

Best Of Opposite Sex
Mio Amore Stella Artois

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Italo Dei Silvanbull

Best Puppy In Breed
Mio Amore Stella Artois

Breeder Owner Handled
Mio Amore Stella Artois


Winners Dog: (1-1-0-0)
Italo Dei Silvanbull


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mio Amore Stella Artois

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nowwithem Rooster Cogburn

Breeder Owner Handled
GCh Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh QHF's Born To Fly



Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 9 pts (4-2-3-1)
GChEx Eagletarn One Of The Few

Best Of Opposite Sex
GCh Radford Autumn's Eve

Best Of Winners: (4-2-3-1)
Glainddu's Point Of Reference

Best Puppy In Breed
High Valley Crest Meant To Be

Select Dog
GCh Eagletarn Merry Man Jax

Breeder Owner Handled
GCh Eagletarn Merry Man Jax


Winners Dog: (4-2-3-1)
Glainddu's Point Of Reference

Reserve Winners Dog
High Valley Crest Meant To Be


Winners Bitch: (4-2-3-1)
Eagletarn Call Of The Wild

Reserve Winners Bitch
Radford Calleigh

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 14 pts (4-5-5-1)
Ch River Roads Rendezvous At Rush Hill

Best Of Opposite Sex
Tranquility's The Lucky One

Best Of Winners: (4-5-5-1)
Tranquility's The Lucky One

Best Puppy In Breed
Sweetgold's Heartthrob At Goldspirit

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing

Select Bitch
GCh Fyreglo's Tuff Shoes To Fill

Breeder Owner Handled
Tranquility's The Lucky One


Winners Dog: (4-5-5-1)
Tranquility's Too Hot To Handle

Reserve Winners Dog
Sweetgold Bentley


Winners Bitch: (4-5-5-1)
Tranquility's The Lucky One

Reserve Winners Bitch
Sweetgold's Heartthrob At Goldspirit

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 24 pts (5-15-3-2)
Somersun's All About That Base

Best Of Opposite Sex
Artesian's Moon Struck

Best Of Winners: (5-15-3-2)
Somersun's All About That Base

Best Puppy In Breed
Blackpearl's Free Bird

Select Dog
GCh Westholms Who's Your Daddy

Select Bitch
Ch Makaila's Skirts N' Dirt

Breeder Owner Handled
Artesian's Moon Struck


Winners Dog: (5-15-3-2)
Artesian's Moon Struck

Reserve Winners Dog
Blackpearl N Brae's Gas Monkey


Winners Bitch: (5-15-3-2)
Somersun's All About That Base

Reserve Winners Bitch
Heirloom's Secret Spanish Recipe

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GCh Tollchester's Mauvais Garcon

Best Of Opposite Sex
GCh Star Crowned Tollchester's Famous For Being Famous

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Agilefox's Pearl Ensign

Best Puppy In Breed
Agilefox's Pearl Ensign

Select Bitch
GCh Tollchester's Bright Eyes


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Agilefox's Pearl Ensign

Reserve Winners Bitch
Oceantide's Isla Of Kasomor

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Palarset's Million Dollar Baby

Best Of Opposite Sex
Palarset Tarasmemorablemoments

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Palarset Tarasmemorablemoments

Best Puppy In Breed
Palarset Tarasmemorablemoments


Winners Dog: (1-1-1-0)
Palarset's Memorable Deja Vu


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Palarset Tarasmemorablemoments

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shandilyn N' Kingdoms Lady Of Lourdes

Best Puppy In Breed
Shandilyn N' Kingdoms Lady Of Lourdes


Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Whidbey's Chevelle SS

Best Puppy In Breed
Velcoff's Cruz Ramirez



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Whidbey's Chevelle SS

Reserve Winners Bitch
Velcoff's Cruz Ramirez

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Elcazador's Chasing A Dream

Best Of Opposite Sex
Jarde Winter Storm

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Elcazador's Chasing A Dream

Best Puppy In Breed
Elcazador's Chasing A Dream

Select Dog
GCh Ryallcourt In A Spin


Winners Dog: (1-4-1-0)
Jarde Winter Storm


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Elcazador's Chasing A Dream

Reserve Winners Bitch
Mahvelous At Andsome

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Journey Dartek Eldamar Beck N Call

Best Of Opposite Sex
Blackpearl's Moon Shadow

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Journey Dartek Eldamar Beck N Call

Best Puppy In Breed
Pawmarc's He's In The Dryver's Seat
Dartek Eldamar Journey To Shore


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Blackpearl's Moon Shadow

Reserve Winners Bitch
Journey Dartek Eldamar Tweet About It

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brekkon's Charm'd Beginning

Best Puppy In Breed
Realta Let It Rain At Cuchulain



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brekkon's Charm'd Beginning

Reserve Winners Bitch
Realta Let It Rain At Cuchulain

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Szuni's Royal Flush

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Roamin Fireweed

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Szuni's Royal Flush


Winners Dog: (1-2-0-0)
Szuni's Royal Flush

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Bartland's Catch A Wave

Best Puppy In Breed
GCh RoseWin's Legacy In Time

Select Dog
GCh Ghostprints Destination Unknown

Select Bitch
GCh Target's Green With Envy


Winners Dog: (1-2-3-3)
Luso's Legend Of Weapon X


Winners Bitch: (1-2-3-3)
Bartland's Catch A Wave

Reserve Winners Bitch
Trax Silveroaks Fallon





Group 2 - Danielle Dryburgh Top Dog
Points
Group 1st   GCh Cottonwood Mums The Word At Mason Hill   Whippet   57
Group 2nd   GCh Lexmark's Fehrhill Surf Break   Beagle   46
Group 3rd   
Ch Xenos Copper Nite Of Polo
  Afghan Hound   40
Group 4th   
Regalcrown Blk Shiva Of Course
  Rhodesian Ridgeback   37
BPIG   
RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pikkinokka's Shoot Fer The Stars   Finnish Spitz   0
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Ch Poseidon's Kamikaze
  Whippet   0
Best B/O Handled In Group   
Regalcrown Blk Shiva Of Course
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Xenos Copper Nite Of Polo

Best Puppy In Breed
Fearless Three Graces


Winners Dog: (2-0-1-0)
Zappa's The Thrill Is Gone

Reserve Winners Dog
Fearless Three Graces


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Ch Arubmec's-Bajoran Calander Girl

Breeder Owner Handled
Ch Arubmec's-Bajoran Calander Girl


Winners Dog: (1-0-1-1)
Taji's Singing In The Rain


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
RJ's Scottish Mist

Best Puppy In Breed
RJ's Scottish Mist


Winners Dog: (1-0-0-0)
RJ's Scottish Mist


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Lexmark's Fehrhill Surf Break

Best Of Opposite Sex
Laponderosa's Princess Peach

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Laponderosa's Princess Peach

Best Puppy In Breed
Laponderosa's Princess Peach

Select Bitch
Ch Jems Fire And Ice At Fehrhill


Winners Dog: (2-2-1-1)
Osheehans Great Save Fehrhill

Reserve Winners Dog
Laponderosa's Sassenach


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Laponderosa's Princess Peach

Reserve Winners Bitch
Laponderosa's Howlinwiththewind

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pikes Peak's Keywest At Tru-Luv

Best Puppy In Breed
Pikes Peak's Keywest At Tru-Luv


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pikes Peak's Keywest At Tru-Luv


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Barkerville Nelson



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wiretap Time Stands Still

Best Of Opposite Sex
Carrig's Busy Bee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wiretap Time Stands Still

Best Puppy In Breed
Carrig's Busy Bee

Breeder Owner Handled
Carrig's Busy Bee


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wiretap Time Stands Still


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Carrig's Busy Bee

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Pikkinokka's Star Kissed

Best Of Opposite Sex
Pikkinokka's Timmy Horton

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Badgerden's Noah's Bark


Winners Dog: (1-2-0-1)
Pikkinokka's Timmy Horton


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Badgerden's Noah's Bark

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Star Bedazzled

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ina's Fashion Bold



Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Steinhill's Make A Wish



Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Mistyglen's Highland Bramble

Select Dog
Ch Logan O'Quinn


Winners Dog: (1-0-2-0)
Sterling O'Quinn Of Misty River


Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Krieckside Go To The Start

Breeder Owner Handled
Krieckside Go To The Start



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Krieckside Go To The Start

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 13 pts (5-6-0-3)
Regalcrown Blk Shiva Of Course

Best Of Opposite Sex
TOTR This Cats Max

Best Of Winners: (5-6-0-3)
Regalcrown Blk Shiva Of Course

Select Bitch
Ch Kaskazini Rosemary's Amadika At Kipanga

Breeder Owner Handled
Regalcrown Blk Shiva Of Course


Winners Dog: (5-6-0-3)
TOTR This Cats Max

Reserve Winners Dog
Habi Nago Manwe


Winners Bitch: (5-6-0-3)
Regalcrown Blk Shiva Of Course

Reserve Winners Bitch
Topoftherock's Catcando

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro

Best Of Opposite Sex
Krimzyn Love You To The Moon

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro

Best Puppy In Breed
Lahhabeh's Q'ka Dadaelis Hiro

Breeder Owner Handled
Krimzyn Love You To The Moon


Reserve Winners Bitch
Dadaelis Bzantium Na'lo Laziza

Judge: Danielle Dryburgh

Best Of Breed: 10 pts (4-4-1-2)
GCh Cottonwood Mums The Word At Mason Hill

Best Of Opposite Sex
GCh Treadway That's The One

Best Of Winners: (4-4-1-2)
Summit The Puck Stops Here

Best Puppy In Breed
Treadway Born This Way

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be


Winners Dog: (4-4-1-2)
Summit The Puck Stops Here

Reserve Winners Dog
Treadway Born This Way


Winners Bitch: (4-4-1-2)
Treadway Light My Way

Reserve Winners Bitch
Daghan SilverEmpire StevieJinx





Group 3 - Pedro Gonzalez-Teja Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   62
Group 2nd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   50
Group 3rd   
Ch Legendale Addiction V Goldgrove
  Doberman Pinscher   42
Group 4th   
GCh BernerGold's Chasin' The Dream
  Bernese Mountain Dog   35
BPIG   
Summerhills Beauty Queen
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Summerhills Precious Jewel   Samoyed   0
Best Veteran In Group   Ch Black Mask Analyze This   Rottweiler   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Legendale Addiction V Goldgrove
  Doberman Pinscher   0
Best Brace In Group   
GCh Ltl Mtn Bring Down The House
  Leonberger   0
Best Brace In Group   GCh Little Mtn's Big Ben   Leonberger   0
Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mytuk's The Main Event

Best Puppy In Breed
Mytuk's The Main Event

Breeder Owner Handled
Mytuk's The Main Event


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mytuk's The Main Event


Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh BernerGold's Chasin' The Dream

Best Of Opposite Sex
Anabern's Willow V Nobleheart

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bernerbay's Sir Ross Sebastion

Best Puppy In Breed
Anabern's Willow V Nobleheart


Winners Dog: (2-2-1-0)
Bernerbay's Sir Ross Sebastion

Reserve Winners Dog
Werlwinds Humble Heart


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Anabern's Willow V Nobleheart

Reserve Winners Bitch
BernerGold's Dazzling London

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 11 pts (4-7-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer

Best Of Opposite Sex
Dorado's Fiveoclock Somewhere

Best Of Winners: (4-7-1-0)
King Ragnar Father Of Legends Destiny Boxers

Best Puppy In Breed
Woods End N Mephisto Red Devil

Breeder Owner Handled
Destiny's Boxers Queen For A Day-Madison


Winners Bitch: (4-7-1-0)
Dorado's Fiveoclock Somewhere

Reserve Winners Bitch
Destiny's Touch Or Royalty- Payton

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Banburys Calypso In My Dreams

Best Of Opposite Sex
BTrue's Order In The Court @Strongbrew

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Banburys Calypso In My Dreams

Best Puppy In Breed
Banburys Calypso In My Dreams

Breeder Owner Handled
BTrue's Order In The Court @Strongbrew


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Banburys Calypso In My Dreams

Reserve Winners Bitch
Btrue's Heart Of A Rebel

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Legendale Addiction V Goldgrove

Best Of Opposite Sex
Ch Holmrun's Make Mine Real

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Holmrun's Make Over

Best Puppy In Breed
Smack-Dab's Totally Awesome

Breeder Owner Handled
GCh Legendale Addiction V Goldgrove


Winners Dog: (2-3-1-1)
Holmrun's Mako

Reserve Winners Dog
Sharinway's Just A Gigolo


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Holmrun's Make Over

Reserve Winners Bitch
Smack-Dab's Totally Awesome

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sundogs Ocean Pearl

Best Puppy In Breed
Sundogs Ocean Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sundogs Ocean Pearl

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Paquestone's Just A Jewell

Best Of Opposite Sex
Divine Acres Phoenix Rising

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Divine Acres Phoenix Rising


Winners Dog: (1-1-0-1)
Divine Acres Phoenix Rising


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cilka's Respect The Architect

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ducati Quarterworld

Best Of Opposite Sex
Beretta Janessen Swiss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ducati Quarterworld

Best Puppy In Breed
Beretta Janessen Swiss


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ducati Quarterworld


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Beretta Janessen Swiss

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Ltl Mtn Bring Down The House

Best Of Opposite Sex
Ltl Mtns Calla Di Ma Reggio

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Ltl Mtns Calla Di Ma Reggio

Best Puppy In Breed
Vanitza Be My Leostar

Select Dog
GCh Little Mtn's Big Ben

Breeder Owner Handled
GCh Little Mtn's Big Ben


Winners Dog: (1-2-2-0)
Vanitza Be My Leostar


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Ltl Mtns Calla Di Ma Reggio

Reserve Winners Bitch
Gabi

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Briarwood's Spin The Black Circle

Best Of Opposite Sex
Mostabear's Moonstruck Marina

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Mostabear's Moonstruck Marina

Best Puppy In Breed
Kroos Family's Black Hole Sun


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kroos Family's Black Hole Sun


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mostabear's Moonstruck Marina

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Eauchien's Kola

Best Of Opposite Sex
Ch Tanaki's Happily Ever After

Best Puppy In Breed
Eauchien's Kola



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Eauchien's Kola

Reserve Winners Bitch
Tanaki's Story Of My Life

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
2Infinity Running Code 3

Best Of Winners: (3-3-2-0)
2Infinity Special Weapons And Tactics

Best Puppy In Breed
2Infinity Only The Top Shelf Gold Coin

Select Dog
GCh Eternalfire's Xtra Cheese Plz V Nighthawk

Breeder Owner Handled
2Infinity Special Weapons And Tactics


Winners Bitch: (3-3-2-0)
2Infinity Running Code 3

Reserve Winners Bitch
Holly Madyson Vom Templinhaus

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Starstruck 'N Cascades Sheru

Best Of Opposite Sex
Summerhills Beauty Queen

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Starstruck 'N Cascades Sheru

Best Puppy In Breed
Summerhills Beauty Queen


Winners Dog: (1-2-0-0)
Starstruck 'N Cascades Sheru


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Summerhills Beauty Queen

Reserve Winners Bitch
Summerhills Serena O Fairytail

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kiraly's Dance Of Dragons

Best Of Opposite Sex
Innovations The Prophet

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kiraly's Dance Of Dragons

Best Puppy In Breed
Innovations The Prophet

Breeder Owner Handled
Kiraly's Dance Of Dragons


Winners Dog: (1-2-0-0)
Innovations The Prophet


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kiraly's Dance Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Kiraly's Sweet Sophistication

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Champagne Quantum Of Solace

Best Of Opposite Sex
Steinhaus War Admiral

Best Puppy In Breed
Steinhaus War Admiral


Winners Dog: (1-0-0-1)
Steinhaus War Admiral






Group 4 - Garry Dryburgh Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   32
Group 2nd   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   30
Group 3rd   
Ch Sunjoy's All The Time In The World
  Dandie Dinmont Terrier   26
Group 4th   
Ch Dralion's Amblegreen Mavi Gold
  Norwich Terrier   25
BPIG    Mackanme Spark Of Whimsy   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Darwyn's Serendipity At SF
  Welsh Terrier   0
Best Altered In Group    Ladyleigh All Is Bright   West Highland White Terrier   0
Best B/O Handled In Group    Envoy Magic IV Tory Burch   Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Michl R Who Dated Who



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Michl R Who Dated Who

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ryba's Skyfall

Best Puppy In Breed
Ryba's Skyfall



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ryba's Skyfall

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kingsmere Rootn Redhot Riot

Best Of Opposite Sex
Imaginabull's Son Also Rises

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Imaginabull's Son Also Rises

Best Puppy In Breed
Kingsmeres Im Walking On Sunshine

Breeder Owner Handled
Ch Kingsmere Rootn Redhot Riot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Imaginabull's Son Also Rises


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kingsmeres Im Walking On Sunshine

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Grayfriar's Max

Best Puppy In Breed
Saucydog's Sparkle Boy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Saucydog's Sparkle Boy


Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sunjoy's All The Time In The World



Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class


Winners Dog: (1-0-1-0)
Irisblu Escobar


Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Black Bandits Qiss Me Kwik

Best Of Opposite Sex
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-1)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Magic IV Tory Burch

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Envoy Xpress V Black Velvet

Best Puppy In Breed
Envoy Xpress V Black Velvet

Select Dog
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate

Breeder Owner Handled
Envoy Magic IV Tory Burch


Winners Dog: (2-2-2-0)
Envoy Xpress V Black Velvet

Reserve Winners Dog
Kinsey's Leader Of The Pack


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Envoy Magic IV Tory Burch

Reserve Winners Bitch
Heritage Empire High Fallutin'

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch MacBrechin's Rolling Thunder

Best Of Opposite Sex
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil


Winners Dog: (1-0-1-1)
Dunsmuir Glenby Midnite Spirit


Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 6 pts (1-5-0-1)
Mackanme Spark Of Whimsy

Best Of Opposite Sex
Mackanme Spark A Flame

Best Of Winners: (1-5-0-1)
Mackanme Spark Of Whimsy

Best Puppy In Breed
Mackanme Spark Of Whimsy

Select Bitch
Ch Mackanme See You Around


Winners Dog: (1-5-0-1)
Mackanme Spark A Flame


Winners Bitch: (1-5-0-1)
Mackanme Spark Of Whimsy

Reserve Winners Bitch
Hion When Sparks Fly





Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Ladyleigh Milly B Good Seawest

Best Puppy In Breed
Ladyleigh Milly B Good Seawest

Select Dog
GCh Highrollers Ralph



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Ladyleigh Milly B Good Seawest

Reserve Winners Bitch
Absolute Gem Devil In Disguise





Group 5 - Andy Gong Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions
  Pug   33
Group 2nd    Coton Field Grand Prix   Coton De Tulear   30
Group 3rd   
GCh Mingchen Thandie's Skye High
  Cavalier King Charles Spaniel   29
Group 4th   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   25
BPIG    Mylad's Grand Impressions   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Suwyns Destinys Mighty Warrior Prince Of Thieves   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
GCh Sevaul's Cinnamon Bear
  Pomeranian   0
Best B/O Handled In Group   Ch Chikai The First Lady   Pomeranian   0
Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Of Opposite Sex
Movado's Diamond Bliss

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Gleneire's Royal Reporter

Best Puppy In Breed
Gleneire's Royal Reporter

Select Dog
GCh Cantebury Sunshine N Whiskey


Winners Dog: (1-1-2-0)
Gleneire's Royal Reporter


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Movado's Diamond Bliss

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Radiantstars Designer Genes

Best Puppy In Breed
Radiantstars Designer Genes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Radiantstars Designer Genes

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lil Treasures Destinys Queen Isabella


Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Swifthaven Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Swifthaven Rumour Has It

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Coton Field Grand Prix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Coton Field Grand Prix


Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Mylad's Grand Impressions

Best Puppy In Breed
Mylad's Grand Impressions

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey


Winners Dog: (1-2-2-1)
Mylad's Christopher Robin


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Mylad's Grand Impressions

Reserve Winners Bitch
Mistytrails Cambridge Duchess

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Canczech's Back To Ocean

Best Puppy In Breed
Canczech's Back To Ocean



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Canczech's Back To Ocean

Reserve Winners Bitch
Envi Mi Pinup Girl

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
St Clares Rising Star Scarlett

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Rushines Gericho Cassius

Best Puppy In Breed
Rushines Gericho Cassius


Winners Dog: (2-1-1-0)
Rushines Gericho Cassius

Reserve Winners Dog
Lenskyi Gorec Otrada


Winners Bitch: (2-1-1-0)
St Clares Rising Star Scarlett

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Chikai The First Lady

Best Of Opposite Sex
Pomadmirers Poetry In Motion

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Pomadmirers Poetry In Motion

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Dream A Lil Dream

Select Bitch
GCh Sevaul's Cinnamon Bear

Breeder Owner Handled
Ch Chikai The First Lady


Winners Dog: (2-2-1-2)
Pomadmirers Poetry In Motion

Reserve Winners Dog
Pikkinokka's Dream A Lil Dream


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Pikkinokka's Tiger Eye

Reserve Winners Bitch
Cristyhill's Blonde Moment

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
C Lyn's Winter Winds

Best Puppy In Breed
Lemoges A Breath Of Jasmine Too



Winners Bitch: (0-3-0-0)
C Lyn's Winter Winds

Reserve Winners Bitch
Lemoges A Breath Of Jasmine Too

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cantu's Timeliss Sirius Intentions

Best Of Opposite Sex
Caillets Once In A Blue Moon

Best Puppy In Breed
Windwalker's Mermaid Kisses



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Caillets Once In A Blue Moon

Reserve Winners Bitch
Windwalker's Mermaid Kisses

Judge: Andy Gong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carmorosa's Ranger Rick

Breeder Owner Handled
GCh Carmorosa's Ranger Rick







Group 6 - Garry Dryburgh Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   48
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   39
Group 3rd   GCh Dazzlin B's Into The Woods   Bichon Frise   32
Group 4th   
GCh Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   31
BPIG   
Mano Imperatorius Ugano Sitte
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Destiny's Dutchess
  Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Lenbullan Azzurra Sky Blue   Bulldog   0
Best B/O Handled In Group   
GCh Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   0
Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dazzlin B's Into The Woods



Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
Ch JD's Mocca Dot

Best Of Opposite Sex
Ch Dorkay's Drop It Like It's Hot

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Sito's Where We Started From

Best Puppy In Breed
Sito's Where We Started From

Select Dog
Fiveoclock's Identity Theft

Select Bitch
Ch Dorkay's Bob's Weeping Willow

Breeder Owner Handled
Fiveoclock's Identity Theft


Winners Dog: (2-3-2-2)
Fiveoclock's Like A Hurricane

Reserve Winners Dog
Vannassau's Dargatz's Stout


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Sito's Where We Started From

Reserve Winners Bitch
Waylin's Peaches And Cream

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Lenbullan Yanamaria Yoana

Best Puppy In Breed
Fraserbulls Lilliehammer

Select Dog
Ch Lenbullan Attractive Albert

Breeder Owner Handled
Ch Lenbullan Attractive Albert



Winners Bitch: (0-5-2-0)
Lenbullan Yanamaria Yoana

Reserve Winners Bitch
Fraserbulls Lilliehammer

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 14 pts (5-7-3-0)
Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Of Opposite Sex
Cantu's Timeliss Fly Girl

Best Of Winners: (5-7-3-0)
Mano Imperatorius Ugano Sitte

Best Puppy In Breed
Mano Imperatorius Ugano Sitte

Select Dog
GCh Wildx Ragnar Pequeno Moloso


Winners Bitch: (5-7-3-0)
Cantu's Timeliss Fly Girl

Reserve Winners Bitch
Mano Imperatorius Una Bella Vita

Judge: Diane Fast

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rickees Green Machine

Best Of Opposite Sex
Rickees In It To Wyn It

Breeder Owner Handled
GCh Rickees Green Machine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rickees In It To Wyn It

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Get In The Game



Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Kandansk The Conjuring

Best Puppy In Breed
Kandansk The Conjuring

Select Dog
Ch Litilann's Jagged Edge

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Edge Of Glory


Winners Dog: (1-4-2-2)
Lumiere's Hot For Dimitri


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Kandansk The Conjuring

Reserve Winners Bitch
Lumiere's Moonlight In The Harbor

Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Puppy In Breed
Kojiros Practical Magic

Select Dog
Ch Sunside Follow My Dream

Breeder Owner Handled
GCh Sealegends Magic In Moonlight


Winners Dog: (2-0-2-0)
Kojiros Practical Magic

Reserve Winners Dog
Sunside Dreams Come True


Judge: Garry Dryburgh

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kyeri's Sengeri Tulku

Breeder Owner Handled
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Pedro Gonzalez-Teja Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kiji Urban Cowboy
  Australian Shepherd   30
Group 2nd    Aktiv's All You Need Is Love   Bouvier des Flandres   22
Group 3rd   
GCh Shelgrande Blue Rodeo
  Shetland Sheepdog   21
Group 4th   
Jotunn Kola Karina Cloudpointe
  Norwegian Buhund   14
BPIG    Madselin Always Dreaming   Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best B/O Handled In Group    Aktiv's All You Need Is Love   Bouvier des Flandres   0
Best Brace In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best Brace In Group   
Rainedance Millenni'em' Cameo
  Australian Shepherd   0
Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GCh Kiji Urban Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ragtime Destined For Vanstone

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Northwind Singin' The Blues

Select Dog
Ch Camano's Got It Goin On Of Northwind

Breeder Owner Handled
Northwind Singin' The Blues


Winners Dog: (1-5-2-0)
Northwind Singin' The Blues


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Ragtime Destined For Vanstone

Reserve Winners Bitch
Camano's Heavenly Gift Of Dreamer

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Ch Kelkary's Melt My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
N-Vee du Chateau Rocher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
N-Vee du Chateau Rocher

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gatineau del Rio



Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aktiv's All You Need Is Love

Breeder Owner Handled
Aktiv's All You Need Is Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aktiv's All You Need Is Love

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Mirajasta's Cowboy Take Me Away

Best Of Opposite Sex
Shalakaus I'm Da Marshall

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Woodside's Bella Jun

Best Puppy In Breed
Shalakaus I'm Da Marshall

Select Bitch
Ch Scarab Ca-She Mirajasta's Santa Margarita

Breeder Owner Handled
GCh Kohlein's Franchesca


Winners Dog: (1-1-0-3)
Shalakaus I'm Da Marshall


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Woodside's Bella Jun

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jotunn Kola Karina Cloudpointe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jotunn Kola Karina Cloudpointe

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Shelgrande Blue Rodeo

Best Of Opposite Sex
Swim Friend Jp's Loverly Cambridge

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Swim Friend Jp's Loverly Cambridge

Best Puppy In Breed
Madselin Always Dreaming

Select Bitch
Ch Cincerlee Avoca Winter Sonnet

Breeder Owner Handled
GCh Shelgrande Blue Rodeo


Winners Dog: (1-4-1-1)
Madselin Always Dreaming


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Swim Friend Jp's Loverly Cambridge

Reserve Winners Bitch
Longhaul Madselin Dream On

Judge: Pedro Gonzalez-Teja

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Puppy In Breed
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aurigan Simayak's Mask Of Zorro


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By