South Shore Kennel Club
Saturday, June 4, 2022 - Show-2



Related Results

Conformation

Saturday, June 04 (Show-1)
Saturday, June 04 (Show-2)
Sunday, June 05 (Show-3)
Sunday, June 05 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 04 (Obedience Trial-1)
Sunday, June 05 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, June 04 (Rally Trial-1)
Sunday, June 05 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Carmen Haller
Poodle (Standard)  
GCh Classique Ivy Lane Moonstruck
Points: 104 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carmen Haller
Norwegian Buhund  
GCh Kyon's Heidi Perledatter
Points: 92
Best Puppy In Show
Judge: Carmen Haller
Doberman Pinscher  
Ch Cassels Red Sky At Night
Best Veteran In Show
Judge: Carmen Haller
Great Dane  
GCh Lagarada's Celtic Magic








Group 1 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   16
Group 2nd   
GCh Scottfree Stage Door Johnny
  Spaniel (American Cocker)   15
Group 3rd   
GChS Ambertru's I'll Call'M George
  Retriever (Golden)   14
Group 4th   
Mistcurl's Leanders Blackpearl
  Retriever (Curly-Coated)   8
BPIG   
Canwin Seas The Day
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Leanders Blackpearl

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Leanders Blackpearl

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChEx Ambertru's I'll Call'M George

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Nantucket Figawi Wowi With Goldrox

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Goldiva's Nantucket Figawi Wowi With Goldrox

Best Puppy In Breed
Canwin Seas The Day

Select Dog
GChB YBFGoldens All Or Nothing JustB


Winners Dog: (1-3-2-0)
Goldiva's Make Mine A Double

Open Dog Class
1st Goldiva's Make Mine A Double

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Moorbern's October Sun

Best Of Opposite Sex
Wildbrook's Tin Star

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Stetson's Call Me Sailor On Broadway

Best Puppy In Breed
Stetson's Call Me Sailor On Broadway


Winners Dog: (2-3-0-1)
Wildbrook's Tin Star

Reserve Winners Dog
Wildbrook's Buster Brown

Junior Puppy Dog Class
1st Wildbrook's Buster Brown

Canadian Bred Dog Class
1st Wildbrook's Tin Star

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Seaside's Come Sail Away

Best Puppy In Breed
Ch Seaside's Come Sail Away


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wagosh's Redland Louie

12-18 Month Dog Class
1st Wagosh's Redland Louie


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Scottfree Stage Door Johnny



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   2
Group 2nd   
Ch Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   1
Group 3rd   
Voiture Noire Of Course
  Rhodesian Ridgeback   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations
  Otterhound   N/A
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Just Amira Of Meadow Valley



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations

Best Puppy In Breed
GChB Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Voiture Noire Of Course


Winners Dog: (1-0-0-0)
Voiture Noire Of Course

Open Dog Class
1st Voiture Noire Of Course






Group 3 - Carmen Haller Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   14
Group 2nd    Snowshoe Rise And Shine   Samoyed   10
Group 3rd   
GCh SaxmarkStonehill InstantReplay
  Bullmastiff   7
Group 4th   
Ch Adria N Ensigns Odessa At Elharlen
  Boxer   5
BPIG   
Ch Cassels Red Sky At Night
  Doberman Pinscher   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Lagarada's Celtic Magic
  Great Dane   0
Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Best Puppy In Breed
Ans Enearian Ed Jay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ans Enearian Ed Jay

Senior Puppy Dog Class
1st Ans Enearian Ed Jay


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kidanga's C'est La Vie



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen

Best Puppy In Breed
GChB Adria N Ensigns Odessa At Elharlen



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB SaxmarkStonehill InstantReplay

Best Of Opposite Sex
Librrani's Now You See Me



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Librrani's Now You See Me

Open Bitch Class
1st Librrani's Now You See Me

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairie Creek's Guardian Angel

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Guardian Angel

Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Cassels Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Nevar The Devil Wears Platinum Ost-Berlin V Sioul

Best Puppy In Breed
GCh Cassels Red Sky At Night





7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Lagarada's Celtic Magic


Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Daybreaker's Forget Me Not



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Judge: Carmen Haller

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Snowshoe Rise And Shine

Select Bitch
GCh Dushanbe's Sweeter Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Snowshoe Rise And Shine

Reserve Winners Bitch
Brightwood's Sweet Pea

Open Bitch Class
1st Snowshoe Rise And Shine
2nd Brightwood's Sweet Pea





Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   19
Group 2nd   
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox
  Welsh Terrier   14
Group 3rd   Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only   Australian Terrier   13
Group 4th   
GCh Ellerker's And So It Goes
  Schnauzer (Miniature)   12
BPIG   
Ch Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
River Oak's Feelin' Foxy

Open Bitch Class
1st River Oak's Feelin' Foxy

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Ganymede's Aerwyna

Best Of Opposite Sex
GCh Versaterre's Zealous Road Hammer

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Versaterre's Savour The Flavour

Best Puppy In Breed
GChB Ganymede's Aerwyna


Winners Dog: (1-2-1-1)
Versaterre Classic Gary

Canadian Bred Dog Class
1st Versaterre Classic Gary


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Versaterre's Savour The Flavour

Reserve Winners Bitch
Castleguard JT Ambrosia

Junior Puppy Bitch Class
1st Versaterre's Savour The Flavour

Open Bitch Class
1st Castleguard JT Ambrosia

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Blue Ribbon Black Dahlia

Best Of Opposite Sex
Rodrigo Du Domaine Du Moulin D'Allamont


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Rascals Bonita Chiquita

Best Of Opposite Sex
Victorialis El Amor

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Rascals Bonita Chiquita

Best Puppy In Breed
White Rascals Bonita Chiquita


Winners Dog: (1-1-0-0)
Victorialis El Amor

Open Dog Class
1st Victorialis El Amor


Winners Bitch: (1-1-0-0)
White Rascals Bonita Chiquita

Senior Puppy Bitch Class
1st White Rascals Bonita Chiquita

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kincara Lady Grace Annapolis

Best Of Opposite Sex
Kincara Atwood's Never Knotty

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kincara Lady Grace Annapolis

Best Puppy In Breed
Kincara Lady Grace Annapolis


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kincara Lady Grace Annapolis

Junior Puppy Bitch Class
1st Kincara Lady Grace Annapolis

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Northcote's Indeed

Best Puppy In Breed
Ch Northcote's Indeed



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ellerker's And So It Goes



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Keigan's Weekend At Bernies

Best Of Opposite Sex
Keigans Charlee O Loch Bhreagh

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keigan's Weekend At Bernies

Best Puppy In Breed
Keigans Charlee O Loch Bhreagh


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keigan's Weekend At Bernies

12-18 Month Dog Class
1st Keigan's Weekend At Bernies


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Keigans Charlee O Loch Bhreagh

Junior Puppy Bitch Class
1st Keigans Charlee O Loch Bhreagh

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox

Best Puppy In Breed
Ellerker's Don't Stop Me Now Of Dragonfox






Group 5 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sheepin The Heart Of Rome
  Miniature Pinscher   13
Group 2nd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   11
Group 3rd    Sushines Girl On Fire   Cavalier King Charles Spaniel   9
Group 4th    Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha   Papillon   8
BPIG    Sushines Girl On Fire   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sushines Girl On Fire

Best Puppy In Breed
Sushines Girl On Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sushines Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Sushines Girl On Fire

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wind Ain't Misbehavin

Best Puppy In Breed
Wind Ain't Misbehavin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wind Ain't Misbehavin

Junior Puppy Dog Class
1st Wind Ain't Misbehavin




Winners Dog: (1-1-3-1)
Avimimus Mighty Mosquito At Meander

Junior Puppy Dog Class
1st Avimimus Mighty Mosquito At Meander


Winners Bitch: (1-1-3-1)
Kabecca Raindance Itty Bitty Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Kabecca Raindance Itty Bitty Secret

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Sheepin The Heart Of Rome

Best Of Opposite Sex
GCh Mightymites Dare To Dream!


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sheepin The Heart Of Rome

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sheepin The Heart Of Rome


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha

Best Of Opposite Sex
Gnomehavens Karowyns Ride

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinduhavens Applea Theory Of Everything Mocha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gnomehavens Karowyns Ride

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehavens Karowyns Ride

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Fwaggles Haywire v Rustic Lane

Best Of Opposite Sex
Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane

Best Puppy In Breed
Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane

Senior Puppy Bitch Class
1st Fwaggles Wonderstruck V Rustic Lane





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Classique Ivy Lane Moonstruck
  Poodle (Standard)   11
Group 2nd   
Ch Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo
  Shih Tzu   9
Group 3rd   Ch Bluemount Symphony In The Sky   French Bulldog   5
Group 4th   
Ch Southcar's Stormwatcher At Bijzondere
  Keeshond   3
BPIG   Ch Bluemount Symphony In The Sky   French Bulldog   N/A
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Bluemount Symphony In The Sky

Best Puppy In Breed
Ch Bluemount Symphony In The Sky

Select Dog
Ch Dewkist Halfpint



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
EastOzeans Set Your Love Adryft

Best Puppy In Breed
EastOzeans Set Your Love Adryft


Winners Dog: (1-0-0-0)
EastOzeans Set Your Love Adryft

Junior Puppy Dog Class
1st EastOzeans Set Your Love Adryft


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Southcar's Stormwatcher At Bijzondere



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChG Classique Ivy Lane Moonstruck

Best Puppy In Breed
Argentan's Platinum Overdrive


Winners Dog: (1-0-1-0)
Argentan's Platinum Overdrive

Junior Puppy Dog Class
1st Argentan's Platinum Overdrive


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Canadian Bred Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wolfriver's Taiho Koki



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GChB Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Puppy In Breed
Midnight Poison's The Perfect Dream




Group 7 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kyon's Heidi Perledatter
  Norwegian Buhund   23
Group 2nd   
GCh Brookdale Over The Sea To Skye
  Collie (Rough)   22
Group 3rd   
Troves Just Peachy
  Australian Shepherd   21
Group 4th   
Ch Curig CuSithe Chardi Kala Vibe
  Welsh Corgi (Pembroke)   17
BPIG    Feoras & Medway's Heart Of A Lion   Collie (Smooth)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Agassiz's Oh Me Nerves

Best Puppy In Breed
Agassiz's Oh Me Nerves



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Agassiz's Oh Me Nerves

Junior Puppy Bitch Class
1st Agassiz's Oh Me Nerves

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Troves Just Peachy

Best Of Opposite Sex
Saltsprays Haters Gunna Hate

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Troves Just Peachy


Winners Dog: (3-1-0-0)
Troves Just Peachy

Reserve Winners Dog
Saltspray's I Can Do This All Day

12-18 Month Dog Class
1st Troves Just Peachy

Canadian Bred Dog Class
1st Saltspray's I Can Do This All Day

Open Dog Class
1st Novacoast Dream of a Legend


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Saltsprays Haters Gunna Hate

Canadian Bred Bitch Class
1st Saltsprays Haters Gunna Hate

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Groguard Flash Point


Winners Dog: (1-0-0-0)
Groguard Flash Point

Open Dog Class
1st Groguard Flash Point


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway


Winners Dog: (1-0-0-0)
Whitecap Springs Back To Arbourway

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whitecap Springs Back To Arbourway


7 & Over Veteran Bitch Class
1st GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepillar's Breakaway



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brookdale Over The Sea To Skye



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cardross Second Chances

Best Puppy In Breed
Feoras & Medway's Heart Of A Lion


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cardross Second Chances

Reserve Winners Dog
Feoras & Medway's Heart Of A Lion

Junior Puppy Dog Class
1st Feoras & Medway's Heart Of A Lion

Open Dog Class
1st Cardross Second Chances


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Maplemyst Chasing Waves In Fundy

12-18 Month Dog Class
1st Maplemyst Chasing Waves In Fundy


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kenlyn Marquis' Genie In A Bottle Sevenhills



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy

Best Puppy In Breed
Pinewood's Legend Of A Rhinestone Cowboy


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Sunnyseas Knight's Quest

Best Of Opposite Sex
Canrosea Rhiannon

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Canrosea Rhiannon


Winners Dog: (1-4-1-0)
Lynphil Enlightenment

12-18 Month Dog Class
1st Lynphil Enlightenment


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Canrosea Rhiannon

Reserve Winners Bitch
Charmedones Cover Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Canrosea Rhiannon

Open Bitch Class
1st Charmedones Cover Girl
2nd Wyndenfog's New Beginnings
3rd Crinan Steal'n Kisses

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Curig CuSithe Chardi Kala Vibe

Best Of Opposite Sex
GCh Curig Catch A Falling Star


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By