West Kootenay Kennel Club
Sunday, August 21, 2011 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, August 19 (Show # 1)
Friday, August 19 (Show # 2)
Saturday, August 20 (Show # 3)
Saturday, August 20 (Show # 4)
Sunday, August 21 (Show # 5)
Sunday, August 21 (Show # 6)

Obedience

Saturday, August 20 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 20 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 21 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 21 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 20 (Rally Trial 1)
Saturday, August 20 (Rally Trial 2)
Sunday, August 21 (Rally Trial 3)
Sunday, August 21 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Joan McMurphy --
GCh. Pomdell's Ninja Warrior, CGN
Owner: Melody McMurphy
Handled by Lorette Snowdon
Best In Show
Judge: Donna Cole
German Shepherd Dog  
Ch Crystaridge Sundance Shalakaus
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Cole
Bulldog  
Ch Buldenezh Brave Gelios
Best Puppy In Show
Judge: Donna Cole
Portuguese Water Dog   Seaward's I Pity The Fool








Group 1 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tollchester's Top Secret
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   17
Group 2nd   
Ch Silversea's Starlight Dancer
  Weimaraner   14
Group 3rd    Westholm's Brandi Wyne   Retriever (Labrador)   11
Group 4th    Brasswinds What A Wonderful World   Spaniel (English Cocker)   6
BPIG    Chicoryhill's Gold N Cinders   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 4 pts
Westholm's Brandi Wyne



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tollchester's Top Secret



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Caniscaeli Travelin Man



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GCh Brookwood N Aladdin's Catch A Wave



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Brasswinds What A Wonderful World



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Emerald Isle Bernie Diddit



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Silversea's Starlight Dancer







Group 2 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxglen Deal Or No Deal
  Basset Hound   5
Group 2nd   
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater
  Basenji   4
Group 3rd   
Track-Action Revanssi
  Drever   3
Group 4th   
Ch SDW Dreamwindz Eyedoll
  Whippet   2
BPIG   
Ch SDW Dreamwindz Eyedoll
  Whippet   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ahmahr Nahr's Harlequin Casanova Jack At Whitewater



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxglen Deal Or No Deal



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Track-Action Revanssi



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GCh SDW Dreamwindz Eyedoll







Group 3 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mytuk's Technical Knock Out
  Alaskan Malamute   18
Group 2nd   
GCh Alexander Von Der Heimenruti
  Bernese Mountain Dog   17
Group 3rd   
Ch Nanook's Yukon Lady
  Siberian Husky   14
Group 4th    Von Behrens Rumor Has It   Rottweiler   13
BPIG    Seaward's I Pity The Fool   Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Mytuk's Technical Knock Out



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GCh Alexander Von Der Heimenruti



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
dBella's Second Sip Of Wine



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Ch Darkhorse's Showdown At Big Sky



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Jamakan Louhi



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Ch Mostabear's Runway Finale



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Seaward's I Pity The Fool



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Von Behrens Rumor Has It



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch MtnsCountry's Special Addition



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nanook's Yukon Lady







Group 4 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st    Playmoor Race Bannon   Border Terrier   5
Group 2nd   
Ch Beinneins Believe It
  Scottish Terrier   2
Group 3rd   
Darwyn It's The Real Thing
  Welsh Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG   
Darwyn It's The Real Thing
  Welsh Terrier   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Playmoor Race Bannon



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Ch Beinneins Believe It



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Darwyn It's The Real Thing







Group 5 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo
  Havanese   38
Group 2nd   
Ch Quartzite Apollo
  Cavalier King Charles Spaniel   33
Group 3rd   
GCh Arkeno Watch Closely Now
  Papillon   31
Group 4th   
Ch Hyclass Jimary Justa Gigolo
  Pug   25
BPIG   
Teralea's Heart Of Fire
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Kaycees Little Kabin Kruzer



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Quartzite Apollo



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
HiLeigh Catch Me If You Can



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Tournais Top Dawgh



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 4 pts
Ch MistyTrails Double Stuff'd Oreo



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 3 pts
Ch Misanga JP Kumuwa



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Teralea's Heart Of Fire



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Arkeno Watch Closely Now



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Littletown's Goodfella



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Nopper Pikkinokka James Blonde



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Abounding Apollos



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Hyclass Jimary Justa Gigolo



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch RanMar's Alexander The Great







Group 6 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Buldenezh Brave Gelios
  Bulldog   18
Group 2nd   
Fancibul Dubl Dawg Dare Cowgirl
  French Bulldog   14
Group 3rd   Ch Waylin's It's Up To Hugh   Boston Terrier   12
Group 4th   
Ch Timberfox Call Him Docta Jones
  Shiba Inu   11
BPIG   
Fancibul Dubl Dawg Dare Cowgirl
  French Bulldog   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Waylin's It's Up To Hugh



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 3 pts
Ch Buldenezh Brave Gelios



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Shenandal Estate Firebug



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fancibul Dubl Dawg Dare Cowgirl



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Keesrich Wizard



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
GCh Seransil Skyewell Roc'On Royal



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
Ch Majekin Zays I Can



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Timberfox Call Him Docta Jones



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Fantasia Cause For Pause





Group 7 - Donna Cole Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystaridge Sundance Shalakaus
  German Shepherd Dog   21
Group 2nd   
Ch Edgeview In Style
  Shetland Sheepdog   15
Group 3rd    Darboshea Sigh No More Neskaya   Belgian Shepherd Dog   9
Group 4th    Whiskeyjack Meet Joe Black   Collie (Smooth)   7
BPIG    Uniquity's Spirit Of Fidji   Belgian Shepherd Dog   N/A
Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Ch Buff Cap Sugarland



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Ch Darboshea Sigh No More Neskaya



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 1 pts
Whiskeyjack Lil Ms Monkeeshine



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 2 pts
Whiskeyjack Meet Joe Black



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 5 pts
Ch Crystaridge Sundance Shalakaus



Judge: Donna Cole

Best Of Breed: 5 pts
GChEx Edgeview In Style



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By