Halifax Kennel Club
Saturday, February 24, 2018 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, February 23 (Show # 1)
Saturday, February 24 (Show # 2)
Saturday, February 24 (Show # 3)
Sunday, February 25 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Lee Steeves
Retriever (Labrador)  Ch Gallivant Safari
Points: 171 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Steeves
Boxer  
Ch Katmandu Dot Ca
Points: 128
Best Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Whippet  
Doonabrig N McCartney Xclusive
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Steeves
Neapolitan Mastiff  
George Od Janiho








Group 1 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   Ch Gallivant Safari   Retriever (Labrador)   42
Group 2nd   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   27
Group 3rd    Shores of Shenandoah   Spaniel (English Springer)   26
Group 4th   Ch Bluestones Hanging With Giants   Spaniel (English Cocker)   25
BPIG   
Gofetch Beaumont Hamel
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Silvercreek Tcr's Fast N' Loud At Wildbrook   Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pageska's Humer Berlin Karel




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legacyk Cool Morning Mist




Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Puppy In Breed
Goodtime's For Watson At Ambercreek

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Winners Dog: (1-0-3-0)
Goodtime's For Watson At Ambercreek

Junior Puppy Dog Class
1st Goodtime's For Watson At Ambercreek

3-6 Month Dog Class
1st Quyen's Mystical Guss



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 14 pts (8-5-1-1)
Gallivant Safari

Best Of Opposite Sex
Gofetch Beaumont Hamel

Best Of Winners: (8-5-1-1)
Gallivant Safari

Best Puppy In Breed
Gofetch Beaumont Hamel

Select Dog
GCh Doukare's Around The Corner

Select Bitch
Ch Lobuff's Startin' Over


Winners Bitch: (8-5-1-1)
Gallivant Safari

Reserve Winners Bitch
Madabout's Kiss This

Junior Puppy Bitch Class
1st Madabout's U Pick

Senior Puppy Bitch Class
1st Doindogs Ann
2nd Doindogs Ruby 3rd

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gallivant Safari
2nd Madabout's Kiss This

3-6 Month Bitch Class
1st Camlab's In Case You Dream


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady

Best Of Opposite Sex
Kare's Boomerang RC Tollers

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kare's Boomerang RC Tollers

Open Dog Class
1st Kare's Boomerang RC Tollers

3-6 Month Dog Class
1st Cfyre's Eternal Flame


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Foxgrove's Saltydog Sadie Lady

Reserve Winners Bitch
Cfyre's Moxie At Kare

Open Bitch Class
1st Foxgrove's Saltydog Sadie Lady
2nd Cfyre's Moxie At Kare

3-6 Month Bitch Class
1st Saltydog's Raging Fire


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Plaisance King Lingley

Best Puppy In Breed
Plaisance King Lingley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Plaisance King Lingley

Senior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Lingley



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Kulana Mandolin Wind

Best Puppy In Breed
Kulana Mandolin Wind

Select Bitch
GCh Captiva Working Out



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kulana Mandolin Wind

Reserve Winners Bitch
Palarset MemorableGwendolynBee

Senior Puppy Bitch Class
1st Kulana Mandolin Wind
2nd Palarset MemorableGwendolynBee

12-18 Month Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Nevaelea's Moon Shadow

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Ashleysown Optical Illusions

Best Puppy In Breed
Ashleysown Optical Illusions

Select Dog
GCh Ashleysown Jazz Singer

Select Bitch
Ch Marsuvica's Little Black Magic


Winners Dog: (1-2-2-1)
Ashleysown Optical Illusions

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Optical Illusions


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Nevaelea's Moon Shadow

Reserve Winners Bitch
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Junior Puppy Bitch Class
1st Nevaelea's Moon Shadow
2nd Marsuvica Plays' A Jazzy Tune


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestones Hanging With Giants



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shores of Shenandoah

Open Bitch Class
1st Shores of Shenandoah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Egerton's Amazing Gift Of Love

Best Of Opposite Sex
Red Run Revolution

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
Red Run Revolution


Winners Dog: (1-2-0-1)
Red Run Revolution

Junior Puppy Dog Class
1st Red Run Revolution


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   15
Group 2nd   
GCh Aviance's Barbaro SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
Group 3rd   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   13
Group 4th    Ashdown's Catching Fire MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   12
BPIG   
Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Shillington TG Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Shillington Smartie Pants

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Shillington TG Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Shillington Smartie Pants


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shillington Smartie Pants

Reserve Winners Bitch
Argyle Shillington First Class Entertainment

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Smartie Pants

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Argyle Shillington First Class Entertainment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Puppy In Breed
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Junior Puppy Dog Class
1st Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ashdown's Catching Fire MS

12-18 Month Dog Class
1st Ashdown's Catching Fire MS



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kingdom Asgard Skyes The Limit

Best Of Opposite Sex
Daggarwoods Southern Charm

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kingdom Asgard Skyes The Limit

Best Puppy In Breed
Daggarwoods Southern Charm


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Reserve Winners Bitch
Daggarwoods Halgrove Super Fox

Senior Puppy Bitch Class
1st Daggarwoods Southern Charm

Canadian Bred Bitch Class
1st Daggarwoods Halgrove Super Fox


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Best Of Opposite Sex
Trumphill's Eyes Wide Open

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Best Puppy In Breed
Trumphill Totalchaos At Lutalo


Winners Dog: (2-2-0-0)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Reserve Winners Dog
Ridisha Oceans Eleven

Junior Puppy Dog Class
1st Ridisha Oceans Eleven

Senior Puppy Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Doonabrig N McCartney Xclusive



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Junior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig N McCartney Xclusive


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Katmandu Dot Ca
  Boxer   27
Group 2nd   
Ch Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   23
Group 3rd   
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis
  Bullmastiff   22
Group 4th   Ch Elio Del Ecousse   Cane Corso   19
BPIG   
Azhar's Made You Look
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
George Od Janiho
  Neapolitan Mastiff   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Novamals Dreams Set Sail

Open Bitch Class
1st Novamals Dreams Set Sail


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
GCh Backcountry Unanswered Prayers

Best Of Opposite Sex
Azhar's Made You Look

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Azhar's Made You Look

Best Puppy In Breed
Azhar's Made You Look


Winners Dog: (3-2-0-1)
Azhar's Made You Look

Reserve Winners Dog
Summums Traces Of Axel

Junior Puppy Dog Class
1st Azhar's Made You Look
2nd Azhar's Moving Mountains

Open Dog Class
1st Summums Traces Of Axel


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Bernova Let The Games Begin

Reserve Winners Bitch
Azhar's Meadow Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Azhar's Meadow Breeze

Open Bitch Class
1st Bernova Let The Games Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Katmandu Dot Ca

Best Of Opposite Sex
Ch Elharlen's Kindred Spirit

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

Best Puppy In Breed
Ch Elharlen's Kindred Spirit


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

12-18 Month Dog Class
1st Rascar's High King Dakota


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Briley's This Must Be Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's This Must Be Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis

Best Puppy In Breed
Dal Primo's You'll Never Walk Alone


Winners Dog: (2-0-1-0)
Pine Ridge's Boom Box

Reserve Winners Dog
Dal Primo's You'll Never Walk Alone

Senior Puppy Dog Class
1st Dal Primo's You'll Never Walk Alone

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Boom Box



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peakview's You Really Got Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peakview's You Really Got Me

12-18 Month Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st George Od Janiho



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonerose Take It on Faith



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Best Of Winners: (2-2-1-0)
L-Essem M.M-N's Snowshoe's Starlight Of The Lee Cr

Best Puppy In Breed
Dushanbe's California Dreamin'


Winners Dog: (2-2-1-0)
Dushanbe's California Dreamin'

Reserve Winners Dog
Linrosa's Captivating Star

Junior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's California Dreamin'

Open Dog Class
1st Linrosa's Captivating Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Opposite Sex
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Puppy In Breed
Champagne Chimera Eleanor Rigby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Senior Puppy Bitch Class
1st Champagne Chimera Eleanor Rigby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Of Opposite Sex
Chimini's Going The Distance

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Best Puppy In Breed
Chimini's Going The Distance


Winners Dog: (1-2-0-0)
Chimini's Going The Distance

Senior Puppy Dog Class
1st Chimini's Going The Distance


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chimini's Maia The Beautiful

Reserve Winners Bitch
Chimini's Song of Ice and Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Chimini's Song of Ice and Fire

Open Bitch Class
1st Chimini's Maia The Beautiful


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Wendy Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   14
Group 2nd   
Ch Rolona's Eggwhite
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 3rd   
Ch Moorbern's Highway to Love
  Border Terrier   11
Group 4th    Presbrooke King Bogus   Schnauzer (Miniature)   9
BPIG   
Ch Rolona's Eggwhite
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jonaire's Grace O Loch Bhreagh   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Prairie Moon Legend of Zelda




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Maybush Red G'Day Shayla

Best Of Opposite Sex
Maybush Red Starry Knight

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Dunham Lake Winnie The Blue


Winners Dog: (1-1-0-1)
Maybush Red Starry Knight

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dunham Lake Winnie The Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunham Lake Winnie The Blue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Moorbern's Highway to Love

Best Of Opposite Sex
Moorbern Bernfields Heartnsol

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Moorbern's Highway to Love

Best Puppy In Breed
Moorbern's Highway to Love


Winners Dog: (1-1-0-0)
Moorbern Bernfields Heartnsol

12-18 Month Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Moorbern's Highway to Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Moorbern's Highway to Love

3-6 Month Bitch Class
1st Jansim Got A Little Secret


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Snow Valley Petite Madeleine

Best Puppy In Breed
Snow Valley Petite Madeleine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Snow Valley Petite Madeleine

Junior Puppy Bitch Class
1st Snow Valley Petite Madeleine


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Best Puppy In Breed
Presbrooke King Bogus


Winners Dog: (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Reserve Winners Dog
Marwyn's Dezignated Hitter

Junior Puppy Dog Class
1st Presbrooke King Bogus
2nd Marwyn's Dezignated Hitter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Paisley Jumping Jack Flash



3-6 Month Bitch Class
1st Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rolona's Eggwhite

Best Puppy In Breed
Ch Rolona's Eggwhite




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bisou Bisou De La Pomme

Select Dog
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Lee Steeves Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   16
Group 2nd    Chriscendo Catch Of The Day   Pomeranian   15
Group 3rd    Kildrummy Karma for Kinduhaven   Papillon   14
Group 4th   Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   9
BPIG    Chriscendo Catch Of The Day   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fwaggles Haywire v Rustic Lane   Toy Manchester Terrier   0
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch Maestro Du Domaine De Polana

Best Of Opposite Sex
Alikatia Flintstones Wilma

Best Puppy In Breed
Alikatia Flintstones Wilma



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Alikatia Flintstones Wilma

Reserve Winners Bitch
Pixel De Coton Mignon

Senior Puppy Bitch Class
1st Alikatia Flintstones Wilma

12-18 Month Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella

Canadian Bred Bitch Class
1st Muse Du Domaine De Polana

Open Bitch Class
1st Pixel De Coton Mignon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Best Puppy In Breed
Rockit's Simply Irresitable



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rockit's Simply Irresitable

Reserve Winners Bitch
Rockit's The Skys The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockit's Simply Irresitable

Open Bitch Class
1st Rockit's The Skys The Limit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Kildrummy Karma for Kinduhaven

Best Of Opposite Sex
Minegold Fantasy Harry Winston

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Kildrummy Karma for Kinduhaven

Best Puppy In Breed
Kildrummy Karma for Kinduhaven


Winners Dog: (1-4-0-0)
Minegold Fantasy Harry Winston

Junior Puppy Dog Class
1st Minegold Fantasy Harry Winston


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Best Puppy In Breed
Chriscendo Catch Of The Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Catch Of The Day



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle


3-6 Month Dog Class
1st Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Lee Steeves

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Durrer N Vickilyn's Zack's




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   17
Group 2nd    Onsengeltje Never Enough   Dalmatian   15
Group 3rd   
Glicks Springtime Nova Spy
  Poodle (Standard)   12
Group 4th   
Echojack's Loveutomoonandback
  Bulldog   11
BPIG    Onsengeltje Never Enough   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Waylin's Without A Cause

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Best Puppy In Breed
Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (2-1-0-0)
Hessenvilla's Buddy Holly

Reserve Winners Dog
Bramley's One and Only

Senior Puppy Dog Class
1st Hessenvilla's Buddy Holly

12-18 Month Dog Class
1st Bramley's One and Only


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Waylin's Without A Cause

Senior Puppy Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Echojack's Loveutomoonandback

Best Of Opposite Sex
Ch Muldoon Angel Kiss Dewkist

Best Puppy In Breed
Ch Muldoon Angel Kiss Dewkist


Winners Dog: (1-0-0-1)
Echojack's Loveutomoonandback

Junior Puppy Dog Class
1st Echojack's Loveutomoonandback



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Master Yoda (Velasco)




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Never Enough


Winners Dog: (1-2-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Junior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Never Enough


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Onsengeltje N Juju Ready Or Not

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje N Juju Get Ready

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju Get Ready

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Onsengeltje N Juju Ready Or Not


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Of Opposite Sex
Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir

Best Puppy In Breed
Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Glynabbey Victoria Shore

Open Bitch Class
1st Glynabbey Victoria Shore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Bijzondere Setsail For Seawind

Best Puppy In Breed
Keesridge Charmer At The Ocean


Winners Dog: (1-0-1-0)
Keesridge Charmer At The Ocean

Junior Puppy Dog Class
1st Keesridge Charmer At The Ocean



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Glicks Springtime Nova Spy

Best Puppy In Breed
Glicks Springtime Nova Spy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Glicks Springtime Nova Spy

Senior Puppy Bitch Class
1st Glicks Springtime Nova Spy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Doreve's Magic Carpet Ride to Hiayre

Best Puppy In Breed
Doreve's Magic Carpet Ride to Hiayre



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Halo's Purple Rain



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Halo's Purple Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Halo's Purple Rain


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   34
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   26
Group 3rd   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   22
Group 4th    Shelhaven Summer Shandy   Shetland Sheepdog   21
BPIG   
Boyero Triple Twist Salto
  Bouvier des Flandres   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cardross SNS Identity Crisis   Collie (Smooth)   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy

Best Puppy In Breed
Agassiz's Cold Water Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy

Junior Puppy Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 7 pts (2-2-1-3)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (2-2-1-3)
Novacoast Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Novacoast Rumour Has It

Select Bitch
Ch Zydeco's Fuzzy Firecracker Of Shalako


Winners Dog: (2-2-1-3)
Novacoast Rumour Has It

Reserve Winners Dog
Malka's Believe In Yourself

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Believe In Yourself

Senior Puppy Dog Class
1st Novacoast Rumour Has It


Winners Bitch: (2-2-1-3)
Bayouland Frozen At Sweetnsour

Reserve Winners Bitch
Malka's Silver Sails

12-18 Month Bitch Class
1st Malka's Silver Sails

Open Bitch Class
1st Bayouland Frozen At Sweetnsour


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cameron's Hot Diggity Dog

Open Dog Class
1st Cameron's Hot Diggity Dog



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

Best Of Opposite Sex
Groguard Glittering Prize

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

Best Puppy In Breed
Groguard Glittering Prize


Winners Dog: (1-1-0-0)
Groguard Flash Point

12-18 Month Dog Class
1st Groguard Flash Point


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Groguard Glittering Prize

Junior Puppy Bitch Class
1st Groguard Glittering Prize


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers


Winners Dog: (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers

Open Dog Class
1st M'elroy Des Picardiers



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey

Best Of Opposite Sex
Boyero Take Notice

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Boyero Triple Twist Salto

Best Puppy In Breed
Boyero Triple Twist Salto


Winners Dog: (1-2-1-0)
Boyero Triple Twist Salto

Junior Puppy Dog Class
1st Boyero Triple Twist Salto


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Boyero Take Notice

Reserve Winners Bitch
Boyero Thats My Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Boyero Take Notice
2nd Boyero Thats My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Cardross Dramatization

Best Of Opposite Sex
Cardross Texas Showdown

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Cardross Dramatization

Best Puppy In Breed
Cardross Dramatization


Winners Dog: (1-5-0-0)
Cardross Texas Showdown

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross Texas Showdown


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Cardross Dramatization

Reserve Winners Bitch
Medway's Hugs And Kisses

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Dramatization
2nd Feoras Sin With A Grin

Canadian Bred Bitch Class
1st Medway's Hugs And Kisses

Open Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap
2nd Ennismoor Moschi's Enchantment


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road


3-6 Month Dog Class
1st Cardross SNS Identity Crisis



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Ishka vom Reikenhaus

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverryan Just Do It

Best Puppy In Breed
Riverryan Just Do It


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverryan Just Do It

Senior Puppy Dog Class
1st Riverryan Just Do It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ishka vom Reikenhaus

12-18 Month Bitch Class
1st Ishka vom Reikenhaus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Shelhaven Summer Shandy

Best Of Opposite Sex
Kelbren Titanium

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Shelhaven Summer Shandy

Best Puppy In Breed
Shelhaven Summer Shandy


Winners Dog: (3-4-0-0)
Kelbren Titanium

Reserve Winners Dog
Valleybabes Pride Of Hampton

Junior Puppy Dog Class
1st Kelbren Titanium

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Valleybabes Pride Of Hampton

Open Dog Class
1st AppleAcres True Colors Of Herdabout


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Shelhaven Summer Shandy

Reserve Winners Bitch
Kelbren Aurora Borealis

Junior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Summer Shandy
2nd Kelbren Aurora Borealis

Senior Puppy Bitch Class
1st Riviera Mariboy Razzle Dazzle

Open Bitch Class
1st Herdabout Upupaway To Eastecho


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Curig FaerieTale Keltic Magick




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By