K-W Kennel Club
Saturday, May 21, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
BIS CAN GCH / AM CH / RO JCH Midnight Lady's Rumble In The Jungle, AOM
"Zombie"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Zsuzsa Somos-Soos, Christina Koffman-Heard, Daniel Koffman and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Doris Willis
Doberman Pinscher  
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
Points: 289 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Doris Willis
Cairn Terrier  
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig
Points: 244
Best Puppy In Show
Judge: Doris Willis
Poodle (Standard)  Ch Valmara's Song Of The Sea
Best Baby Puppy In Show
Judge: Doris Willis
Cavalier King Charles Spaniel   Jewelcroft's Return On Investment








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight
  Retriever (Golden)   56
Group 2nd   
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf
  Setter (Irish)   46
Group 3rd   
Ch Bow-K's Forever After
  Spaniel (American Cocker)   41
Group 4th   
GCh Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   33
BPIG    Lunn's In Hot Pursuit Of Captiva   Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sandyridge's Born To Ride   Weimaraner   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Duvalin Louisiana Blues




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChS Legacyk Justice For All

Best Puppy In Breed
Shadowland's The Spice Is Right

Select Bitch
GCh Sepia Sands Of Time



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Shadowland's The Spice Is Right

Reserve Winners Bitch
Legacyk & Stannyfield's Top Shelf

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadowland's The Spice Is Right

Open Bitch Class
1st Legacyk & Stannyfield's Top Shelf


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 9 pts (2-5-3-0)
GChS Ambertru's R U Lonesome Tonight

Best Of Opposite Sex
Blastem's Holy Water

Best Of Winners: (2-5-3-0)
Blastem's Holy Water

Best Puppy In Breed
Blastem's Holy Water

Select Dog
GChS Golden Clover's Holy Smoke!


Winners Dog: (2-5-3-0)
Goldcker Bread Butler

Reserve Winners Dog
Shanbro's Hear Me Roar

12-18 Month Dog Class
1st Goldcker Bread Butler

Open Dog Class
1st Shanbro's Hear Me Roar


Winners Bitch: (2-5-3-0)
Blastem's Holy Water

Reserve Winners Bitch
Happy Acres Rising Tide

Junior Puppy Bitch Class
1st Blastem's Holy Water

Senior Puppy Bitch Class
1st Happy Acres Rising Tide
2nd Riverstone's No Wake Zone
3rd Monarch's Dreams Do Come True

12-18 Month Bitch Class
1st Bitagold Loves Pinkalicious


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Staghorn's Rising Up From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Stonemeadow's Finest Gryffindor

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonemeadow's Finest Gryffindor

Senior Puppy Bitch Class
1st Castilleja's Hot & Spicy At Saugeen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Staghorn's Rising Up From The Ashes

4-6 Month Bitch Class
1st Masonridge Jaunenoir Do Si Do


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Lancelot Secret Clarity

Best Of Opposite Sex
Ch Lancelot First In Line


Winners Dog: (1-0-1-1)
Senterstone Twist Of Fate Usa

Open Dog Class
1st Senterstone Twist Of Fate Usa



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Best Puppy In Breed
Harbinger's Just For The Record


Winners Dog: (1-0-0-0)
Harbinger's Just For The Record

Senior Puppy Dog Class
1st Harbinger's Just For The Record



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Captiva Chamberlayne MrBigStuf

Best Of Opposite Sex
Alivia Flowers Klitsdvor

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Lunn's In Hot Pursuit Of Captiva

Best Puppy In Breed
Lunn's In Hot Pursuit Of Captiva


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Alivia Flowers Klitsdvor

Reserve Winners Bitch
Carannagh's Mairead

12-18 Month Bitch Class
1st Carannagh's Mairead

Open Bitch Class
1st Alivia Flowers Klitsdvor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Bow-K's Forever After

Best Of Opposite Sex
Rexbon Have A Lil Faith In Me

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Mar-K Hall Of Famer With Rexbon

Best Puppy In Breed
Mar-K N Eon's Child Surprise

Select Dog
Ch Clanagroe Tri-ple Play Blue Jay


Winners Dog: (2-4-2-0)
Mar-K Hall Of Famer With Rexbon

Reserve Winners Dog
Wynridges He Who Holds The Sky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wynridges He Who Holds The Sky

Open Dog Class
1st Mar-K Hall Of Famer With Rexbon


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Rexbon Have A Lil Faith In Me

Reserve Winners Bitch
Wynridge's Lady Marvel

Junior Puppy Bitch Class
1st Mar-K N Eon's Child Surprise

Senior Puppy Bitch Class
1st Blackgem's Party In The USA

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynridge's Lady Marvel

Open Bitch Class
1st Rexbon Have A Lil Faith In Me


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Old Blue Jeans Forever My Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Old Blue Jeans Forever My Girl

Open Bitch Class
1st Old Blue Jeans Forever My Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Best Puppy In Breed
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Nonnies Dowtree Peppermint Patty



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Nonnies Dowtree Peppermint Patty

12-18 Month Bitch Class
1st Nonnies Dowtree Peppermint Patty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Nanjay's Altitude



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Opus One Vivace Varazs

Best Of Opposite Sex
White Winter To The Max

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Calabri Celtic Casey Cavell


Winners Dog: (1-1-1-0)
Calabri Celtic Casey Cavell

12-18 Month Dog Class
1st Calabri Celtic Casey Cavell


Winners Bitch: (1-1-1-0)
White Winter To The Max

Open Bitch Class
1st White Winter To The Max


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Versa's Spoiled Red Pearl Of The North

Best Of Opposite Sex
Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sandyridge's The Greatest Gift Of All

Select Dog
Ch Trademark's First Edition


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wynder's It's In The Cards

Open Dog Class
1st Wynder's It's In The Cards

4-6 Month Dog Class
1st Sandyridge's Born To Ride


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   19
Group 2nd   
GCh Lyrical's Let Me Tell You
  Afghan Hound   18
Group 3rd   
GCh McCartney's Wild Soul
  Whippet   16
Group 4th   
GChS Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   12
BPIG    Clandara's I Have A Vision   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dalji's Jumatatu Ya Baridi   Basenji   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lyrical's Let Me Tell You

Select Dog
Ch Generations Wizards Kyanite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Best Of Opposite Sex
Sinbaje's Puzzling Proposition

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Best Puppy In Breed
Sinbaje's Puzzling Proposition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sinbaje's Puzzling Proposition

Junior Puppy Dog Class
1st Sinbaje's Puzzling Proposition

4-6 Month Dog Class
1st Dalji's Jumatatu Ya Baridi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

Canadian Bred Bitch Class
1st Mankia Kidogo Cha Nyota Dalji

4-6 Month Bitch Class
1st Dalji's Shauri Mrembo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Pridebass Child Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lake & Shield's Wonder Strijder

12-18 Month Dog Class
1st Lake & Shield's Wonder Strijder


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Foxtail's Race To The Finish

Select Dog
Ch Branston Trajam Onestep Beyond



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prelude Small Town Girl Brighthope MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lehigh Kelpie At Witsend



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lehigh Kelpie At Witsend

Open Bitch Class
1st Lehigh Kelpie At Witsend


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Naku's Grundgetta At Arthayr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Sansone Of HW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Best Puppy In Breed
Foxtrot's C'est La Vie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ridgeville's Sansone Of HW

Open Dog Class
1st Ridgeville's Sansone Of HW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Foxtrot's C'est La Vie

Senior Puppy Bitch Class
1st Foxtrot's C'est La Vie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh McCartney's Wild Soul

Best Puppy In Breed
Clandara's I Have A Vision

Select Bitch
GCh Altcar's Over The Lydiate



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Clandara's I Have A Vision

Senior Puppy Bitch Class
1st Clandara's I Have A Vision


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler
  Doberman Pinscher   44
Group 2nd   
Ch CR Just Imagine Greta
  Leonberger   38
Group 3rd   
GChB Midnight Lady's Rumble In The Jungle
  Newfoundland   36
Group 4th   
GChB Marqways Born Into Royalty
  Akita   35
BPIG    Cresswell's Final Say   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Roxanhaus' Royal Flush   Rottweiler   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Best Puppy In Breed
Marqway's Queen Reigns Supreme


Winners Dog: (1-1-1-0)
Marqway's Heir Apparent

Open Dog Class
1st Marqway's Heir Apparent


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marqway's Queen Reigns Supreme

Senior Puppy Bitch Class
1st Marqway's Queen Reigns Supreme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironpride's Daybreak

Best Puppy In Breed
Ironpride's Daybreak



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironpride's Daybreak

Junior Puppy Bitch Class
1st Ironpride's Daybreak


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Knatchbull's How Soon Is Now

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Havana Daydreaming



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChS Wendorf's One'der Boy V Ruler

Best Of Opposite Sex
Ch Dobereich's Wild Jasmine

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Cresswell's Final Say

Best Puppy In Breed
Cresswell's Final Say


Winners Dog: (2-2-1-1)
Gatehouse Who Shot Jr

Reserve Winners Dog
Broadway's Court And Spark

12-18 Month Dog Class
1st Broadway's Court And Spark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gatehouse Who Shot Jr


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Cresswell's Final Say

Reserve Winners Bitch
Gatehouse N Van Orman's Triple Sec

Junior Puppy Bitch Class
1st Cresswell's Final Say

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse N Van Orman's Triple Sec


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon

Best Puppy In Breed
Naku's Sweet Emotions



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Naku's Dark Side Of The Moon

Reserve Winners Bitch
Naku's Sweet Emotions

Junior Puppy Bitch Class
1st Naku's Sweet Emotions

Open Bitch Class
1st Naku's Dark Side Of The Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Woolmarsh Yva Pyron

Best Of Opposite Sex
GCh Cidwm's Cumae Prophecy


Winners Dog: (1-0-1-1)
Skeenawhip Karma Beer

12-18 Month Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch CR Just Imagine Greta



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Cr Sinead's Legacy

12-18 Month Bitch Class
1st Cr Sinead's Legacy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire

Best Of Opposite Sex
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire


Winners Dog: (2-1-0-0)
Nottinghill's Dragon Fire

Reserve Winners Dog
Amedeo Del Fracasso

12-18 Month Dog Class
1st Amedeo Del Fracasso

Open Dog Class
1st Nottinghill's Dragon Fire


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Hazelwood's Legacy Of Daisy

Canadian Bred Bitch Class
1st Hazelwood's Legacy Of Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Midnight Lady's Rumble In The Jungle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Keevabay's Rare Event

Best Of Opposite Sex
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Keevabay's Rare Event

Best Puppy In Breed
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay


Winners Dog: (1-2-0-0)
Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay

Junior Puppy Dog Class
1st Salt Heirs Yeti Set Go To Keeva Bay


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Keevabay's Rare Event

Reserve Winners Bitch
Fado's Private Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Keevabay's Rare Event
2nd Fado's Private Dancer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's Ima Steinway



4-6 Month Bitch Class
1st Roxanhaus' Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Best Puppy In Breed
Kyser Bearrs Strike A Pose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyser Bearrs Strike A Pose

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyser Bearrs Strike A Pose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Seneca's Fierce Little Dragon

Best Of Opposite Sex
Ch Schutzengel's Aurel Silcort

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Seneca's Dragon On Our Side

Best Puppy In Breed
Aloha Gloria Leones

Select Bitch
Ch Vicroot Britney (Jade)


Winners Dog: (1-2-1-2)
Seneca's Dragon On Our Side

12-18 Month Dog Class
1st Seneca's Dragon On Our Side


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets

Reserve Winners Bitch
Aloha Gloria Leones

Senior Puppy Bitch Class
1st Aloha Gloria Leones

12-18 Month Bitch Class
1st Peppermill's Ice Ice Baby V Hidden Assets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Snowmist's Mackenzie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tundrafoots Seven Of Nine

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Xclusive Blend

12-18 Month Bitch Class
1st Snowmist's Xclusive Blend

Open Bitch Class
1st Tundrafoots Seven Of Nine


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   23
Group 2nd   
GCh Benchmark's Best Kept Man
  Border Terrier   17
Group 3rd   
Ch Foxbend How Sweet It Is
  Parson Russell Terrier   15
Group 4th    Ripcord's What A Feeling   Norwich Terrier   14
BPIG    Ripcord's What A Feeling   Norwich Terrier   N/A
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Of Opposite Sex
Mintvalley Oban Lichti

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Best Puppy In Breed
Mintvalley Sweet Delight Willow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mintvalley Oban Lichti

Open Dog Class
1st Mintvalley Oban Lichti


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mintvalley Sweet Delight Willow

Open Bitch Class
1st Mintvalley Sweet Delight Willow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Eons A Game Changer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Benchmark's Best Kept Man

Select Dog
Ch Dobereich's Hawthorne At Foxfun




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Best Puppy In Breed
Thunderally's Cracklin Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Cracklin Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Cracklin Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Edenbrae Isla's Eden Dances With Joy

Best Puppy In Breed
Vronernes Cairwick Mungo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Best Of Opposite Sex
Paradym Double Dare Ya

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Best Puppy In Breed
Ripcord's What A Feeling


Winners Dog: (1-1-0-0)
Paradym Double Dare Ya

Open Dog Class
1st Paradym Double Dare Ya


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ripcord's What A Feeling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ripcord's What A Feeling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxbend How Sweet It Is




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Massawippi Mad Money

Best Puppy In Breed
Silvershadow Something Special



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Marwyn's If The Shoe Fits

Reserve Winners Bitch
Silvershadow Something Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Silvershadow Something Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Marwyn's If The Shoe Fits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Diamondjewel Luvs Secnd Chance

Best Puppy In Breed
Ch Diamondjewel's Agent Opal

Select Bitch
Ch Diamondjewel's Agent Opal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Clandara's Prize Fighter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Clandara's Prize Fighter

Open Dog Class
1st Clandara's Prize Fighter



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Copperfields Snugglebug



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Copperfields Snugglebug

Reserve Winners Bitch
Quinta Od Guvernera

Open Bitch Class
1st Copperfields Snugglebug
2nd Quinta Od Guvernera


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   33
Group 2nd   
GCh Pinkribbon's The Bees Knees
  Papillon   32
Group 3rd   
GChB Shirmont Custom Built
  Cavalier King Charles Spaniel   31
Group 4th   
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   22
BPIG   Ch Lynroys U R My L'il Angel From Above   Poodle (Toy)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jewelcroft's Return On Investment   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 8 pts (4-4-1-0)
GChB Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (4-4-1-0)
Midsummer Day Tripper

Best Puppy In Breed
Gentle Star Neverending Story


Winners Dog: (4-4-1-0)
Midsummer Day Tripper

Reserve Winners Dog
Birchrun Dressed To Impress

Senior Puppy Dog Class
1st Birchrun Dressed To Impress

12-18 Month Dog Class
1st Midsummer Day Tripper

Open Dog Class
1st Embee's Arctic Blast
2nd Midsummers Carefree Highway

4-6 Month Dog Class
1st Jewelcroft's Return On Investment


Winners Bitch: (4-4-1-0)
Midsummers Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Embee Bet On Marlo's Mischief

Senior Puppy Bitch Class
1st Gentle Star Neverending Story

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Embee Bet On Marlo's Mischief

Open Bitch Class
1st Midsummers Circle Of Life
2nd Jewelcroft Embee Starlight Luau

4-6 Month Bitch Class
1st Jewelcroft's Ain't Misbehavin'


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Best Puppy In Breed
Hileigh's The One With The Monkey


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hileigh's The One With The Monkey

Senior Puppy Dog Class
1st Hileigh's The One With The Monkey



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Weylinmarsh's Billie Jean




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Ashstone's Mimi Likes To Mambo

Best Of Opposite Sex
Amyla's Jack At Willowgate And Delsol

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Ashstone's Winter Solstice

Best Puppy In Breed
Ashstone's Winter Solstice

Select Bitch
Ch Amistosa's More Precious Than Gold


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Ashstone's Winter Solstice

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Positively Dreamy

Senior Puppy Bitch Class
1st Ashstone's Winter Solstice
2nd Twinkle's Positively Dreamy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Maplewood's I'm Sexy And I Know It

Best Of Opposite Sex
Clandara's Love Story

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Clandara's Love Story

Best Puppy In Breed
Celtic Petit Verdot


Winners Dog: (1-2-1-0)
Celtic Charles Bronson

Open Dog Class
1st Celtic Charles Bronson


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Clandara's Love Story

Reserve Winners Bitch
Celtic Petit Verdot

Junior Puppy Bitch Class
1st Celtic Petit Verdot

Open Bitch Class
1st Clandara's Love Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lionheart Mi Supa Monsuta

Select Dog
Ch Coverdale Salted Caramel At Midsummer




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Polaris Princess Zivah

Best Puppy In Breed
Polaris Princess Zivah



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Polaris Princess Zivah

Reserve Winners Bitch
JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

12-18 Month Bitch Class
1st JBLittle Mademoiselle Nina d'Orleans

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Polaris Princess Zivah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinkribbon's The Bees Knees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Best Of Opposite Sex
Cullinan Crystal Edition

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Best Puppy In Breed
Cullinan Crystal Edition


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cullinan Crystal Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Cullinan Crystal Edition


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tinyprints Dark N Beautiful Tan

Open Bitch Class
1st Tinyprints Dark N Beautiful Tan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lynroys U R My L'il Angel From Above

Best Puppy In Breed
Lynroys U R My L'il Angel From Above



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB CurlyQ's Firehouse Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Deebet's Time To Bloom

Open Bitch Class
1st Deebet's Time To Bloom


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Justatitch Thayla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Justatitch Thayla

Open Bitch Class
1st Justatitch Thayla


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   72
Group 2nd   
GCh Stormin Hammie Davis Jr At Foxmoor Petite Cherie
  French Bulldog   46
Group 3rd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   29
Group 4th   Ch Valmara's Song Of The Sea   Poodle (Standard)   27
BPIG   Ch Valmara's Song Of The Sea   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Periwrinkles After Eight
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Best Puppy In Breed
Grindstones I'm Stewpendous


Winners Dog: (1-0-0-0)
Grindstones I'm Stewpendous

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grindstones I'm Stewpendous



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Pinchou's Princess Buttercup



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Pinchou's Roadrunner

Open Bitch Class
1st Pinchou's Roadrunner


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
The Duke Of Pepperlane

Best Of Opposite Sex
Ch PaisleyPella Oh What A Save

Best Of Winners: (2-1-0-1)
The Duke Of Pepperlane

Best Puppy In Breed
Bella Luna


Winners Dog: (2-1-0-1)
The Duke Of Pepperlane

Reserve Winners Dog
Suttella's Top Of The Hour

12-18 Month Dog Class
1st The Duke Of Pepperlane

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Suttella's Top Of The Hour


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Bella Luna

Junior Puppy Bitch Class
1st Bella Luna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Of Opposite Sex
Superlative's Skye's The Limit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Best Puppy In Breed
Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Superlative's Lion Hearted Leo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Superlative's Lion Hearted Leo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Superlative's Skye's The Limit

Canadian Bred Bitch Class
1st Superlative's Skye's The Limit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs

Select Dog
Ch Vanir Lasacas Knight Commander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Bellefleet's Speed Trap

Best Of Opposite Sex
Orange Soleil Ezy Rider

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Bellefleet's Speed Trap

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Speed Trap


Winners Dog: (2-2-0-0)
Orange Soleil Ezy Rider

Reserve Winners Dog
Liang Mu Yuan Easo

Senior Puppy Dog Class
1st Orange Soleil Ezy Rider

Open Dog Class
1st Liang Mu Yuan Easo


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Bellefleet's Speed Trap

Reserve Winners Bitch
Hawkhill Sheza Ticket

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Speed Trap

Open Bitch Class
1st Hawkhill Sheza Ticket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Valmara's Song Of The Sea

Best Of Opposite Sex
Ch Briarside The Favourite One

Best Puppy In Breed
Valmara's Song Of The Sea

Select Bitch
Ch Amanda Miguel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hibiscus Chisana Takaramono

Best Puppy In Breed
Ch Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Schutzu's Finding Nemo

Best Of Opposite Sex
Schutzu's Raven Song

Best Puppy In Breed
Schutzu's Raven Song



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Schutzu's Raven Song

Reserve Winners Bitch
Chariots Rising Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Schutzu's Pumpkin Spice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Schutzu's Raven Song
2nd Chariots Rising Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Litomada's Every Loves




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Doris Willis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tasiahills Royal Sir Galahad
  Old English Sheepdog   36
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Windsong Rocketman
  Collie (Rough)   35
Group 3rd   
GCh Chaparral's French Tryst
  Berger Des Pyrenees   25
Group 4th    Wenlisa's Red Solo Pup   Welsh Corgi (Pembroke)   24
BPIG    Sheep's Kin Infuence Of The Heart   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wenlisa's Vested Interest At Ausable Rvr   Australian Shepherd   0
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Uretopia's Its Gonna Get Loud


4-6 Month Dog Class
1st Byeyo's Teller Of Tails



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Northbay Xsell's I Gotta Do It My Way

Best Of Opposite Sex
Ch Bayberry's Afterglow

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Wenlisa's Equal Opportunity

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Infuence Of The Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One

Best Puppy In Breed
Larkslane's Jemina Not Yours



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One

Reserve Winners Bitch
Larkslane's Jemina Not Yours

Senior Puppy Bitch Class
1st Larkslane's Jemina Not Yours

Open Bitch Class
1st Larkslane's She's The One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Asset's Name Of The Game

Best Of Opposite Sex
Asset's Hot Topic



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Asset's Hot Topic

Reserve Winners Bitch
Asset's Running For Roses

Open Bitch Class
1st Asset's Hot Topic
2nd Asset's Running For Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 9 pts (3-4-1-2)
Ch Sylvan Argent Windsong Rocketman

Best Of Opposite Sex
Ch Colwick's News Flash

Best Of Winners: (3-4-1-2)
Brookdale Rider To The Stars

Best Puppy In Breed
Brookdale Rider To The Stars


Winners Dog: (3-4-1-2)
Brookdale Rider To The Stars

Reserve Winners Dog
Blueharvest My Own Way To Rock

Junior Puppy Dog Class
1st Blueharvest My Own Way To Rock

Senior Puppy Dog Class
1st Brookdale Rider To The Stars
2nd Brookdale Saltzpyer


Winners Bitch: (3-4-1-2)
Brookdale Sweet Dreams

Reserve Winners Bitch
Kaymann's Tri'd To Be Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Blueharvest Still Got This-Thing

Senior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Sweet Dreams

Open Bitch Class
1st Kaymann's Tri'd To Be Blue
2nd Blueharvest Scary Monsters


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Timberline's Neon Moon

Best Of Opposite Sex
Timberline's Arko V Elite Design

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Timberline's Neon Moon

Best Puppy In Breed
Timberline's Arko V Elite Design


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Timberline's Neon Moon

Reserve Winners Bitch
Jia Von Datschiburg

12-18 Month Bitch Class
1st Jia Von Datschiburg

Open Bitch Class
1st Timberline's Neon Moon

4-6 Month Bitch Class
1st Timberline's Brandenburg Atiba Maggs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keecams Follow Me To Macland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keecams Follow Me To Macland

12-18 Month Bitch Class
1st Keecams Follow Me To Macland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

12-18 Month Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Of Opposite Sex
Cermel I'm The One Gardengate

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Puppy In Breed
Ramblinbrooks How U Doin'?


Winners Dog: (2-3-0-0)
Cermel I'm The One Gardengate

Reserve Winners Dog
Ramblinbrooks How U Doin'?

Senior Puppy Dog Class
1st Ramblinbrooks How U Doin'?

12-18 Month Dog Class
1st Cermel I'm The One Gardengate

4-6 Month Dog Class
1st Legends And Dreams Untamed Spirit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doris Willis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Wenlisa's Red Solo Pup

Best Of Opposite Sex
GCh Stonecroft's Sea Scape

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wenlisa's Red Solo Pup


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wenlisa's Red Solo Pup

Open Dog Class
1st Wenlisa's Red Solo Pup


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wenlisa's Magic Show

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Magic Show


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By