Crocus Obedience & Kennel Club
Monday, February 17, 2020 - Show # 6



Related Results

Obedience

Sunday, February 16 (Obedience Trial 1)
Monday, February 17 (Obedience Trial 2)
Monday, February 17 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 15 (Rally Trial 1)
Saturday, February 15 (Rally Trial 2)
Sunday, February 16 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- C & D Show Services --


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Spaniel (American Cocker)  
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
German Shepherd Dog  
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
Points: 102
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Retriever (Golden)  
Ch Eirene's Chase N Chicks








Group 1 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 2nd   
GCh Coralyns Reflection On Ice
  Spaniel (English Cocker)   27
Group 3rd   
Ch Avalor Fall-O The Sun
  Retriever (Golden)   24
Group 4th   
GCh Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   18
BPIG   
Ch Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legacyk Made It Legal



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Avalor Fall-O The Sun

Best Of Opposite Sex
Jasara Gingersnap To It

Best Of Winners: (1-2-3-0)
JBG's Praise Be Bitches

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
Ch Eirene's Chase N Chicks


Winners Dog: (1-2-3-0)
JBG's Praise Be Bitches


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Jasara Gingersnap To It

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Homemade Jam

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 9 pts (4-3-1-2)
GCh Rickways The Prophet

Best Of Opposite Sex
GCh Rickways Fire In The Feeling

Best Of Winners: (4-3-1-2)
Thomashenry Earthroamer

Best Puppy In Breed
Thomashenry Earthroamer

Select Bitch
GCh Thomashenry All About The Bass


Winners Dog: (4-3-1-2)
Thomashenry Earthroamer

Reserve Winners Dog
Ridge View Leffe Brune


Winners Bitch: (4-3-1-2)
Rickways I Cross My Heart

Reserve Winners Bitch
Biscay Peridot Pearl Agate

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Helm's Daisy

Best Of Opposite Sex
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Best Puppy In Breed
Helm's Annie Of Hillsview Farms


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trusask Denbydale Rift In Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coralyns Reflection On Ice

Best Of Opposite Sex
Delightful Hunter Gemma

Best Puppy In Breed
Delightful Hunter Gemma



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Delightful Hunter Gemma

Reserve Winners Bitch
Absolute Happy Winged Dream

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chrisand Keypoint In Black N White



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Minalt's Mother Of Dragons



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons





Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   14
Group 2nd   
Ch Jasu's Eddie Bauer MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   13
Group 3rd   
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   12
Group 4th   
GChEx Polo's The Socialite
  Afghan Hound   9
BPIG   
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Polo's The Socialite



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven

Best Of Opposite Sex
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out

Select Dog
GCh Pridebass Romeo In Love



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Waskasoo's Second To None



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Noble Legends Blue Clear Sky At Rose Hill


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Klein Hunde's Been A Journey



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jasu's Eddie Bauer MW



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Norhunter Alaina's Griffan



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sandstorm After The Gold Rush



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Winsmith The Edge At SpecialD

Best Puppy In Breed
Ch Winsmith The Edge At SpecialD


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shetara's November Rain






Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   21
Group 2nd   
GCh Anastasia's Double O Seven
  Bernese Mountain Dog   18
Group 3rd   
GCh Kiltic's Stand Sure
  Great Dane   17
Group 4th   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   14
BPIG   
Ch Kiltic's Bacardi Breeze
  Great Dane   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Anastasia's Double O Seven



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bimberg's Excuse Moi At Furioso

Best Of Opposite Sex
Ch Martini's Wanna Be A Rockstar



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cooperdale Alwencourt Sheer Magic



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh dBella's Back To The Fuchsia

Best Puppy In Breed
Shayera Baystar Pumpkin Pie

Select Bitch
Ch Gentry N Salieri Witches Brew



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Shayera Baystar Pumpkin Pie

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
Ch Kiltic's Bacardi Breeze

Best Puppy In Breed
Ch Kiltic's Bacardi Breeze


Winners Dog: (1-0-1-1)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Legend

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Best Puppy In Breed
Baby Blue's Jewel Of My Eye


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Select Dog
GChEx Wathaman's North Sky's Zenith



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Ch Polarfleece's Russian Frost

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Nasha Gordost Nelson

Best Puppy In Breed
Nasha Gordost Nelson

Select Bitch
Ch Polarfleece's Angel Among Us


Winners Dog: (1-1-1-2)
Nasha Gordost Nelson





Group 4 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
Ch Sionnach Duc Jean Sans Peur
  Irish Terrier   7
Group 3rd   
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   6
Group 4th   
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
BPIG   
Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boldwind Thanks Kyle



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia

Best Puppy In Breed
Amarantine's Seige Of Kattegat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Instyle's Lost'em Trollhattan



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Instyle's Lost'em Trollhattan

Reserve Winners Bitch
Braebrook's Fools Who Dream

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sionnach Duc Jean Sans Peur



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder







Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   11
Group 2nd   
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   10
Group 3rd   
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon
  Havanese   9
Group 4th   Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi   Coton De Tulear   6
BPIG    That's Carlosas Solar Flair   Havanese   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Best Of Opposite Sex
Miss M's Black Barlow

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Best Puppy In Breed
Miss M's Star Magnolia


Winners Dog: (1-2-0-0)
Miss M's Black Barlow


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Miss M's Star Magnolia

Reserve Winners Bitch
Delrae's It's Tough To Be Mimi

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Solar Flair


Winners Dog: (1-0-1-1)
That's Carlosas Solar Flair


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Passionpaps Infamous Adventure

Select Dog
Ch Valifyre Hidden Treasure


Winners Dog: (1-0-2-0)
Riesa's Yes Ima Grouch


Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan







Group 6 - Sandra Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   18
Group 2nd   
Ch Dawin's My Girl
  Poodle (Standard)   17
Group 3rd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   13
Group 4th   
GCh Josol's Threads Of Gold
  Chow Chow   12
BPIG    Litilann's Worth The Wait   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kerryken Lord Of The Rings


Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Best Of Opposite Sex
Sunniva's Finnigans Blonde Ale

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Best Puppy In Breed
Belcourt Runway Collection


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sunniva's Finnigans Blonde Ale

Reserve Winners Dog
Sunniva Summer Solstice


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Belcourt Runway Collection

Reserve Winners Bitch
Sunnivas Tia Maria At Tyramara

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Dawin's My Girl

Best Of Opposite Sex
Litilann's Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Litilann's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Litilann's Worth The Wait

Select Bitch
Ch Elkridge Get The Party Started


Winners Dog: (1-1-0-2)
Litilann's Worth The Wait


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Roy Go Hidden Cascade

Best Of Opposite Sex
Redstory Belle

Best Puppy In Breed
Brishiworld Natsumi



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Redstory Belle

Reserve Winners Bitch
Brishiworld Natsumi

Judge: Sandra Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man




Group 7 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   25
Group 2nd   
GCh Bluecaleb's Loving The Storm
  Old English Sheepdog   17
Group 3rd   
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir
  Belgian Shepherd Dog   16
Group 4th    Gsw Fire Fox's Miss Patty   Welsh Corgi (Pembroke)   15
BPIG    Gsw Fire Fox's Miss Patty   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Ch Kiji Aint No Cowboy

Best Of Opposite Sex
Kinring's Knockin' Boots

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Kinring's Obviously Bright

Best Puppy In Breed
Kinring's Knockin' Boots

Select Dog
Ch Sheep's Kin High Percentage


Winners Dog: (2-2-3-0)
Kinring's Obviously Bright

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Have You Heard?


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Kinring's Knockin' Boots

Reserve Winners Bitch
Kinring's Believe

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Best Puppy In Breed
Winsomoor Tell Me No Lies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shur'Can Flint



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairiepine's August Rush



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Orical Outback Adventure



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (3-1-1-3)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (3-1-1-3)
Nala Vom Elhart

Best Puppy In Breed
Nala Vom Elhart

Select Bitch
Ch Woodside's Shenandoah


Winners Dog: (3-1-1-3)
Edo Von Goldenen Strand

Reserve Winners Dog
Mystksand's Street Justice


Winners Bitch: (3-1-1-3)
Nala Vom Elhart

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Zesta Hello Forever

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Intrigue



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Amberlyn's Intrigue

Reserve Winners Bitch
Dynestar Malaia Garden Party

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Best Puppy In Breed
Gsw Fire Fox's Miss Patty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By