Crocus Obedience & Kennel Club
Sunday, February 16, 2020 - Show # 4



Related Results

Obedience

Sunday, February 16 (Obedience Trial 1)
Monday, February 17 (Obedience Trial 2)
Monday, February 17 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 15 (Rally Trial 1)
Saturday, February 15 (Rally Trial 2)
Sunday, February 16 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- C & D Show Services --


Best In Show
Judge: Rick Fehler
Ibizan Hound  
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 141 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Fehler
Rottweiler  
GChEx Esmonds God Of All
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Rick Fehler
Retriever (Labrador)  
Thomashenry Earthroamer








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   29
Group 2nd   
Ch Avalor Fall-O The Sun
  Retriever (Golden)   28
Group 3rd   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   22
Group 4th   
GCh Rickways The Prophet
  Retriever (Labrador)   21
BPIG   
Thomashenry Earthroamer
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Legacyk Made It Legal



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Ch Avalor Fall-O The Sun

Best Of Opposite Sex
Jasara Gingersnap To It

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Jasara Gingersnap To It

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
Ch Eirene's Chase N Chicks


Winners Dog: (1-2-3-0)
JBG's Praise Be Bitches


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Jasara Gingersnap To It

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Homemade Jam

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 11 pts (4-4-1-3)
GCh Rickways The Prophet

Best Of Opposite Sex
GCh Rickways Fire In The Feeling

Best Of Winners: (4-4-1-3)
Ridge View Leffe Brune

Best Puppy In Breed
Thomashenry Earthroamer

Select Bitch
GCh Keswick's Dragonfire


Winners Dog: (4-4-1-3)
Ridge View Leffe Brune

Reserve Winners Dog
Thomashenry Earthroamer


Winners Bitch: (4-4-1-3)
Rickways I Cross My Heart

Reserve Winners Bitch
Keswick's Asgardian Valkyrie

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Of Opposite Sex
Helm's Daisy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Puppy In Breed
Helm's Annie Of Hillsview Farms


Winners Dog: (1-2-0-0)
Trusask Denbydale Rift In Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Helm's Daisy

Reserve Winners Bitch
Helm's Annie Of Hillsview Farms

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Coralyns Reflection On Ice

Best Of Opposite Sex
Delightful Hunter Gemma

Best Puppy In Breed
Delightful Hunter Gemma



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Delightful Hunter Gemma

Reserve Winners Bitch
Absolute Happy Winged Dream

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Minalt's Mother Of Dragons



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Minalt's Mother Of Dragons





Group 2 - Rick Fehler Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   11
Group 2nd   
Ch Fort Merrill Searching For A Way Out
  Basset Hound   10
Group 3rd   
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   8
Group 4th   
Noble Legends Blue Clear Sky At Rose Hill
  Bloodhound   6
BPIG   
Ch Winsmith The Edge At SpecialD
  Whippet   N/A
Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out

Best Of Opposite Sex
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Waskasoo's Second To None



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Noble Legends Blue Clear Sky At Rose Hill


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Klein Hunde's Been A Journey



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Norhunter Alaina's Griffan



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Savi's Maple Leaf


Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sandstorm After The Gold Rush



Judge: Rick Fehler

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Winsmith The Edge At SpecialD

Best Puppy In Breed
Ch Winsmith The Edge At SpecialD


Winners Dog: (1-0-1-0)
Shetara's November Rain






Group 3 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   25
Group 2nd   
GCh Anastasia's Double O Seven
  Bernese Mountain Dog   21
Group 3rd   
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob
  Doberman Pinscher   20
Group 4th   
Ch Martini's Wanna Be A Rockstar
  Boxer   15
BPIG   
Nasha Gordost Nelson
  Samoyed   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Anastasia's Double O Seven



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Martini's Wanna Be A Rockstar

Best Of Opposite Sex
GCh Bimberg's Excuse Moi At Furioso



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cooperdale Alwencourt Sheer Magic



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Holmrun's Witchery At Kaladob

Best Puppy In Breed
Shayera Baystar Pumpkin Pie

Select Bitch
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Gentry N Salieri Witches Brew

Reserve Winners Bitch
Shayera Baystar Pumpkin Pie

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
Ch Kiltic's Bacardi Breeze

Best Puppy In Breed
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Winners Dog: (1-0-1-1)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Baby Blue's Legend

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Baby Blue's Legend

Best Puppy In Breed
Baby Blue's Legend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Baby Blue's Legend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Jewel Of My Eye

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Select Dog
GChEx Wathaman's North Sky's Zenith



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Covered Bridges You Bring Me Peace V Heath


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Polarfleece's Russian Frost

Best Of Opposite Sex
Ch Polarfleece's Silver Bullett

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Nasha Gordost Nelson

Best Puppy In Breed
Nasha Gordost Nelson

Select Dog
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Select Bitch
Ch Polarfleece's Angel Among Us


Winners Dog: (1-1-2-2)
Nasha Gordost Nelson





Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   8
Group 2nd   
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten
  Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 3rd   
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder
  Staffordshire Bull Terrier   6
Group 4th   
Ch Sionnach Duc Jean Sans Peur
  Irish Terrier   5
BPIG   
Amarantine's Seige Of Kattegat
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Boldwind Thanks Kyle



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia

Best Puppy In Breed
Amarantine's Seige Of Kattegat



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Braebrook's Fools Who Dream

Reserve Winners Bitch
Instyle's Lost'em Trollhattan

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sionnach Duc Jean Sans Peur



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch LachFairesFingal Irish Wheaten



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bueollin's Wild Blue Yonder







Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen
  Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 2nd   
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   13
Group 3rd   
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy
  Miniature Pinscher   12
Group 4th   Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi   Coton De Tulear   11
BPIG   
Miss M's Coral Bells
  Chihuahua (Long Coat)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sigma Chi's Jose At Mingchen



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Miss M's Coral Bells

Best Of Opposite Sex
Miss M's Black Barlow

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Miss M's Coral Bells

Best Puppy In Breed
Miss M's Coral Bells


Winners Dog: (1-3-0-0)
Miss M's Black Barlow


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Miss M's Coral Bells

Reserve Winners Bitch
Delrae's It's Tough To Be Mimi

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firecrest Little Glass Slipper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firecrest Little Glass Slipper

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Of Opposite Sex
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
That's Carlosas Solar Flair


Winners Dog: (1-0-1-1)
That's Carlosas Solar Flair


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Passionpaps Infamous Adventure

Select Dog
Ch Valifyre Hidden Treasure


Winners Dog: (1-0-2-0)
Riesa's Yes Ima Grouch


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan







Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   19
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   18
Group 3rd   
Ch Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   17
Group 4th   
GCh Josol's Threads Of Gold
  Chow Chow   16
BPIG    Litilann's Worth The Wait   Poodle (Standard)   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Catoctin Mtn Highland Elune



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sunniva Summer Solstice

Best Of Opposite Sex
Sunnivas Tia Maria At Tyramara

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sunniva Summer Solstice

Best Puppy In Breed
Sunniva Summer Solstice


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sunniva Summer Solstice

Reserve Winners Dog
Sunniva's Finnigans Blonde Ale


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sunnivas Tia Maria At Tyramara

Reserve Winners Bitch
Belcourt Runway Collection

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Elkridge Get The Party Started

Best Of Opposite Sex
Litilann's Worth The Wait

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Litilann's Worth The Wait

Best Puppy In Breed
Litilann's Worth The Wait

Select Bitch
Ch Dawin's My Girl


Winners Dog: (1-1-0-2)
Litilann's Worth The Wait


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Crystalton Chikoda Dont Stop Me Now

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Brishiworld Natsumi

Best Of Opposite Sex
Ch Roy Go Hidden Cascade

Best Puppy In Breed
Brishiworld Natsumi



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Brishiworld Natsumi

Reserve Winners Bitch
Redstory Belle

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jadesilk Renaissance Man




Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir
  Belgian Shepherd Dog   29
Group 2nd   
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   28
Group 3rd   
GCh Zesta Hello Forever
  Shetland Sheepdog   18
Group 4th   
GCh Bluecaleb's Loving The Storm
  Old English Sheepdog   12
BPIG    Mystksand's Street Justice   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Ch Sheep's Kin High Percentage

Best Of Opposite Sex
Kinring's Knockin' Boots

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Kinring's Knockin' Boots

Best Puppy In Breed
Kinring's Knockin' Boots


Winners Dog: (2-2-2-0)
Sheep's Kin Have You Heard?

Reserve Winners Dog
Kinring's Obviously Bright


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Kinring's Knockin' Boots

Reserve Winners Bitch
Kinring's Believe

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Best Puppy In Breed
Winsomoor Tell Me No Lies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Prairiepine's August Rush



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Shadagrace Maplemyst Maizee

Best Puppy In Breed
Shadagrace Maplemyst Maizee



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Shadagrace Maplemyst Maizee

Reserve Winners Bitch
Shadagrace Oh My Winnipeg

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 9 pts (3-3-1-3)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
GCh Peakes Brook Head Over Heels For Lucky Stryke

Best Of Winners: (3-3-1-3)
Mystksand's Street Justice

Best Puppy In Breed
Mystksand's Street Justice

Select Bitch
Ch Copperhead's Wild Child


Winners Dog: (3-3-1-3)
Mystksand's Street Justice

Reserve Winners Dog
Woodsides Mister Rock And Roll


Winners Bitch: (3-3-1-3)
Nala Vom Elhart

Reserve Winners Bitch
Copperhead's Coco Chanel's Ivy

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluecaleb's Loving The Storm



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
GCh Zesta Hello Forever

Best Puppy In Breed
Amberlyn's Intrigue



Winners Bitch: (0-5-0-1)
Cassbar's Dynestar Mayberry

Reserve Winners Bitch
Amberlyn's Intrigue

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Best Puppy In Breed
Gsw Fire Fox's Miss Patty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gsw Fire Fox's Miss Patty

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By