Moncton Kennel Club
Sunday, November 17, 2019



Related Results

Obedience

Saturday, November 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, November 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, November 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, November 16 (Rally Trial 1)
Saturday, November 16 (Rally Trial 2)
Sunday, November 17 (Rally Trial 3)
Sunday, November 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Glen Stark
Pekingese  
GCh Lionking Taking Chances
Points: 187 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Glen Stark
Australian Shepherd  
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
Points: 156
Best Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Welsh Terrier  
Dragonfox A Winning Formula
Best Baby Puppy In Show
Judge: Glen Stark
Bullmastiff   Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles
Best Veteran In Show
Judge: Glen Stark
Retriever (Golden)  Ch Goldiva's Untouchable Magic
Best Altered In Show
Judge: Glen Stark
Rhodesian Ridgeback  
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey








Group 1 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain
  Weimaraner   46
Group 2nd   
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy
  Pointer (German Short-Haired)   45
Group 3rd   Ch Redmoon's Sexy Son Of A Duck   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   44
Group 4th   
GCh Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   41
BPIG    Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Quyen's Magical Qucinda   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   Ch Goldiva's Untouchable Magic   Retriever (Golden)   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
Pageska's DL Patriot

Best Puppy In Breed
Pageska's DL Patriot

Select Bitch
Ch Pageska's Keswick Heart's Desire


Winners Dog: (1-0-0-2)
Pageska's DL Patriot

Senior Puppy Dog Class
1st Pageska's DL Patriot


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Timberblac's Night Fury

Open Bitch Class
1st Timberblac's Night Fury

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (2-5-0-2)
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Of Opposite Sex
Ch Jandor Crimson Clover

Best Of Winners: (2-5-0-2)
Bernfield's Out Of The Shadows

Best Puppy In Breed
Foxcreek Living The Dream

Select Bitch
Ch Brookstone's Skip To My Lu @ Royal Flush


Winners Bitch: (2-5-0-2)
Bernfield's Wine'n Roses

Reserve Winners Bitch
Camlab's In Case You Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxcreek Living The Dream
2nd Madabout's Atlantic Tidal Pool

12-18 Month Bitch Class
1st Royal Flush's Perfect Storm-Emma

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Camlab's In Case You Dream

Open Bitch Class
1st Bernfield's Wine'n Roses

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Neverland's Merida

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Neverland's Merida


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy

12-18 Month Dog Class
1st Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Neverland's Merida

Open Bitch Class
1st Neverland's Merida

3-6 Month Bitch Class
1st Neverland's 2nd Star To The Right
2nd Dragonluck Lady Sing The Blues

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Captiva Coderry Seaside Vision

Best Of Opposite Sex
Ch Kulana Mandolin Wind


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Best Puppy In Breed
Bleumoon's@Rockwell Ms D'meanr

Select Dog
Ch Scottfree Stage Door Johnny


Winners Dog: (1-5-2-1)
Nevaehleas Le Grande Fromage

Junior Puppy Dog Class
1st Nevaehleas Le Grande Fromage

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bluestone's Little Black Dress



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Shore Liberty Bell

Best Puppy In Breed
Bryden's Black Velvet



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Bryden's Black Velvet

Junior Puppy Bitch Class
1st Bryden's Black Velvet

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker

Best Puppy In Breed
Ch Harbourpoint Egerton Moonraker



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 2nd   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   16
Group 3rd   
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   15
Group 4th   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   11
BPIG    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lemonlady Lucky To Be Felicia   Beagle   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bigsmithy Diana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bigsmithy Diana

Reserve Winners Bitch
Trajam I Believe In Fare Ies

Open Bitch Class
1st Bigsmithy Diana
2nd Trajam I Believe In Fare Ies

3-6 Month Bitch Class
1st Lemonlady Lucky To Be Felicia

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Rabows Rebellion ML

Best Puppy In Breed
Er Dox Midnight Lola



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Er Dox Midnight Lola

Junior Puppy Bitch Class
1st Er Dox Midnight Lola

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Hunu Man In Th' Mirror MW

Best Of Opposite Sex
Ch Timberblac's Magik Rainbow

Select Bitch
GCh Leoralee's Game Of Thrones @ Cocktail MW


Winners Dog: (1-0-1-2)
Rallee's Will I Am MW

12-18 Month Dog Class
1st Rallee's Will I Am MW


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Telkel We Know Where You Live

Best Puppy In Breed
Telkel Dare To Be SL



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Telkel Dare To Be SL

Reserve Winners Bitch
Alii Ak Ring Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Dare To Be SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Alii Ak Ring Of Fire

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Best Of Opposite Sex
Janis Vom Branche

Best Puppy In Breed
Jeremy Vom Branche


Winners Dog: (2-2-0-0)
It's Rock 'n' Roll VomBranche

Reserve Winners Dog
Jeremy Vom Branche

Junior Puppy Dog Class
1st Jeremy Vom Branche

12-18 Month Dog Class
1st It's Rock 'n' Roll VomBranche


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Janis Vom Branche

Reserve Winners Bitch
Kayleigh Vom Branche

Junior Puppy Bitch Class
1st Janis Vom Branche
2nd Kayleigh Vom Branche

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road


Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh McCartney's Always Lavish







Group 3 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   24
Group 2nd   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   21
Group 3rd    Homeport Next Tide   Newfoundland   20
Group 4th    Dolly Foxbridge Grand Calvera   Schnauzer (Standard)   16
BPIG    Dolly Foxbridge Grand Calvera   Schnauzer (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles   Bullmastiff   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Makes My Heart Go Boom



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca

Best Puppy In Breed
Ricon's Magic Man Marder


Winners Dog: (2-0-1-0)
Elharlen's Keystone

Reserve Winners Dog
Ricon's Magic Man Marder

Senior Puppy Dog Class
1st Ricon's Magic Man Marder

Open Dog Class
1st Elharlen's Keystone


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Nix Hollywood Stripes

Best Of Opposite Sex
Backshifts Love And Bullets

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Backshifts Love And Bullets

Best Puppy In Breed
Backshifts Love And Bullets

Select Dog
Ch Pine Ridge's Most Wanted


Winners Dog: (1-2-1-1)
Backshifts Love And Bullets

Senior Puppy Dog Class
1st Backshifts Love And Bullets

3-6 Month Dog Class
1st Icon's Accord Royal Of Backshift N Deversailles


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Banbury N Backshift's Believer

Reserve Winners Bitch
Pine Ridge's When In Rome

Senior Puppy Bitch Class
1st Banbury N Backshift's Believer

12-18 Month Bitch Class
1st Pine Ridge's When In Rome

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peakview's You Really Got Me



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Pyroni Northern Dancer

Best Of Opposite Sex
Pyroni Supernova

Best Puppy In Breed
Karleo's Kisses At Pyradigm

Select Dog
Ch Karleo's In Tune With Pyradigm



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Pyroni Supernova

Reserve Winners Bitch
Karleo's Kisses At Pyradigm

Junior Puppy Bitch Class
1st Karleo's Kisses At Pyradigm

Open Bitch Class
1st Pyroni Supernova

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Homeport Next Tide

Best Of Opposite Sex
Ch Homeport Longshoreman

Best Puppy In Breed
Homeport Quay



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Homeport Next Tide

Reserve Winners Bitch
Homeport Quay

Senior Puppy Bitch Class
1st Homeport Quay

Canadian Bred Bitch Class
1st Homeport Next Tide

Open Bitch Class
1st Sent-Dions Mooring At Homeport

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Misztichol's Ares Bold Warrior


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
GCh Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Select Bitch
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Best Puppy In Breed
Dolly Foxbridge Grand Calvera



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dolly Foxbridge Grand Calvera

Junior Puppy Bitch Class
1st Dolly Foxbridge Grand Calvera

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chimini's Maia The Beautiful







Group 4 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   17
Group 2nd   GCh Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   16
Group 3rd   
Ch TriNor Everlasting Hope
  Norwich Terrier   13
Group 4th    D.B.F. Vintage Dior   Russell Terrier   12
BPIG   
Dragonfox A Winning Formula
  Welsh Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Varekai Besala Mientras Vuela   Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ispy Best Kept Secret



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hurry Home Peyton

Open Dog Class
1st Hurry Home Peyton


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch TriNor Everlasting Hope



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
Ch Rosewoods All Fired Up At Sudeley

Best Of Opposite Sex
Sudeley Queen Of All

Best Puppy In Breed
Caudlewood Girls Wannahave Fun



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Sudeley Queen Of All

Reserve Winners Bitch
Caudlewood Girls Wannahave Fun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caudlewood Girls Wannahave Fun

Open Bitch Class
1st Sudeley Queen Of All

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
D.B.F. Vintage Dior



Winners Bitch: (0-1-0-0)
D.B.F. Vintage Dior

Open Bitch Class
1st D.B.F. Vintage Dior

3-6 Month Bitch Class
1st D.B.F. Simply Posh

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Ellerker's I'll Be Downtown

Best Of Opposite Sex
Presbrooke Here To Stay

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Best Puppy In Breed
Minuteman Atlantic Ave


Winners Dog: (1-1-0-1)
Presbrooke Here To Stay

Open Dog Class
1st Presbrooke Here To Stay


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Minuteman Atlantic Ave

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Atlantic Ave

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Best Puppy In Breed
Inisroe's Primrose Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inisroe's Primrose Lass

Junior Puppy Bitch Class
1st Inisroe's Primrose Lass

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Opposite Sex
Steadfast Gold N Gun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Steadfast Gold N Gun

Open Dog Class
1st Steadfast Gold N Gun


3-6 Month Bitch Class
1st Varekai Besala Mientras Vuela

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Best Puppy In Breed
Dragonfox A Winning Formula


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dragonfox A Winning Formula

Senior Puppy Dog Class
1st Dragonfox A Winning Formula






Group 5 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   30
Group 2nd   
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   28
Group 3rd    Diamondsun's Alice In Chains   Papillon   27
Group 4th   
Ch Cempa Light My Fire At Sushine
  Cavalier King Charles Spaniel   25
BPIG    Diamondsun's Alice In Chains   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Annadeans Full Of Pep   Silky Terrier   0
Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Cempa Light My Fire At Sushine

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Hope For Whimsy

Select Bitch
Ch Mardigrais Sigma Chi Whimsy Joy



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Sigma Chi's Hope For Whimsy

12-18 Month Bitch Class
1st Sigma Chi's Hope For Whimsy

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Moongates Wrecking Ball

Open Bitch Class
1st Moongates Wrecking Ball

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Shaw's I'm Crushing It

Select Dog
Ch Gardine Don't Stop Believing


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Best Puppy In Breed
Somershire N JMax TickleMeElmo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somershire N JMax TickleMeElmo

Junior Puppy Dog Class
1st Somershire N JMax TickleMeElmo


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Of Opposite Sex
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Best Puppy In Breed
Hummingbird Rise N Shine Stella


Winners Dog: (1-2-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

12-18 Month Dog Class
1st Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Hummingbird Rise N Shine Stella

Reserve Winners Bitch
Little Wonder's Abracadabra

Junior Puppy Bitch Class
1st Hummingbird Rise N Shine Stella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Little Wonder's Abracadabra

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kabecca Grayson Nor'easter

Best Of Opposite Sex
Folklore Infiniti Fire N Gold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Folklore Infiniti Fire N Gold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Folklore Infiniti Fire N Gold

Open Dog Class
1st Folklore Infiniti Fire N Gold

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Mightymites Dragon Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Pinsha Imperatrice Sissi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Pinsha Fatto A Mano Romeo

12-18 Month Dog Class
1st Pinsha Fatto A Mano Romeo


3-6 Month Bitch Class
1st Pinsha Overwatch Mei

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diamondsun's Alice In Chains

Best Puppy In Breed
Diamondsun's Alice In Chains


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lionking Taking Chances

Best Of Opposite Sex
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Foxworth Front Man

Best Puppy In Breed
Foxworth Front Man


Winners Dog: (2-0-0-0)
Foxworth Front Man

Reserve Winners Dog
Foxworth Flying Rocket Man

Junior Puppy Dog Class
1st Foxworth Front Man
2nd Foxworth Flying Rocket Man


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Festivals Soul Satisfaction

Best Of Opposite Sex
GCh Kalmadray's Son of Anarchy

Best Puppy In Breed
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Festivals Soul Satisfaction

Junior Puppy Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction




3-6 Month Dog Class
1st Annadeans Full Of Pep


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl

Best Of Opposite Sex
IslandGems Fabio At Oceaniah

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taraji Rose At Oceaniahicc

Best Puppy In Breed
Taraji Rose At Oceaniahicc


Winners Dog: (1-1-0-1)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Open Dog Class
1st IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taraji Rose At Oceaniahicc

Junior Puppy Bitch Class
1st Taraji Rose At Oceaniahicc

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch EKN Sassyville Sargeant Voight

Best Of Opposite Sex
Ch Risha Catch Me If You Can







Group 6 - Heather Brennan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   22
Group 2nd   
GCh Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   20
Group 3rd   Ch Eastonite Marko   French Bulldog   19
Group 4th   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   13
BPIG    Fullofbulls Saywhat Now Jayron   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Prestige's Danger Mouse   Dalmatian   0
Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly



3-6 Month Bitch Class
1st Lebail's Light Of Moon

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Best Of Opposite Sex
Ch Bluemount Muldoon Starburst



Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Jodezi Takin Er by Storm

Best Of Opposite Sex
Royal Twister Coming to Town

Best Puppy In Breed
Royal Twister Coming to Town



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Royal Twister Coming to Town

Senior Puppy Bitch Class
1st Royal Twister Coming to Town

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Of Opposite Sex
Ch Onsengeltje White And Buttoned



3-6 Month Bitch Class
1st Prestige's Danger Mouse

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
Ch Eastonite Marko

Best Of Opposite Sex
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Best Puppy In Breed
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Select Dog
Ch Mon Tresor Du Coeur Aurelien Le Doux Desir



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Reserve Winners Bitch
Shore Sweet Valentine

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbulls Saywhat Now Jayron

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Sweet Valentine
2nd Royal Flush's Rosie Future

3-6 Month Bitch Class
1st Imma Wee Besom At Bizou

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh Ufourea Leaping For Love

Best Puppy In Breed
Windamirs Red Light District V Amberlane

Select Bitch
Ch Pinsha Solo Per Me Da Solo


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Best Puppy In Breed
Napoli Vixen Lady In Black



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Napoli Vixen Lady In Black

Reserve Winners Bitch
LeeAnns Frico Pico

Junior Puppy Bitch Class
1st Napoli Vixen Lady In Black
2nd LeeAnns Frico Pico

Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bloom's Pura Vida


3-6 Month Dog Class
1st Gardenpath Flying Luckdragon


Judge: Heather Brennan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops

Best Of Opposite Sex
Majekin's Acadian Nor'Easter

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops


Winners Dog: (1-1-0-0)
Majekin's Acadian Nor'Easter

Open Dog Class
1st Majekin's Acadian Nor'Easter


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Delamer Suzi Shops And Island Hops

12-18 Month Bitch Class
1st Delamer Suzi Shops And Island Hops



Group 7 - Glen Stark Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   25
Group 2nd   Ch Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir   Belgian Shepherd Dog   23
Group 3rd   
Ch Highledge Lyricisle Rise Up
  Shetland Sheepdog   22
Group 4th    Lakeside Tune of Rankin   Miniature American Shepherd   15
BPIG   
Ch Harmonia's Cheekee Lil Pistol
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonepillar's Legacy   Bouvier des Flandres   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor
  German Shepherd Dog   0
Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East

Best Of Opposite Sex
Agassiz's Go Way With Ya

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Riverwild's Spice Of Life


Winners Dog: (1-1-0-1)
Agassiz's Go Way With Ya

Open Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Riverwild's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Riverwild's Spice Of Life

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Malka's Lap Of Luxury

Best Puppy In Breed
Malka's Lap Of Luxury



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Malka's Lap Of Luxury

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's Lap Of Luxury

3-6 Month Bitch Class
1st Stonehill's True North

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Estrella's Princess Lilibeth

12-18 Month Bitch Class
1st Estrella's Princess Lilibeth

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sumerwynd Rhaegar de Mon Plaisir







3-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Legacy

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
Ch Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Alkarah's Under The Sea

Best Puppy In Breed
Ch Harmonia's Cheekee Lil Pistol

Select Bitch
Ch Zeigen's Tessa V. Mowatt


Winners Dog: (2-2-1-2)
Zeus V Mowatt

Reserve Winners Dog
Call Me Samson Von Lousar

Junior Puppy Dog Class
1st Zeus V Mowatt

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar

3-6 Month Dog Class
1st Helwinn's Legend Of Love

Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Ch Riverryan Big City Mayor


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Alkarah's Under The Sea

Reserve Winners Bitch
Allie Oops Von Micurs

Senior Puppy Bitch Class
1st Alkarah's Under The Sea

12-18 Month Bitch Class
1st Allie Oops Von Micurs

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakeside Tune of Rankin


Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
Ch Highledge Lyricisle Rise Up

Best Of Opposite Sex
Ch Kelbren Splash Of Berry

Best Of Winners: (2-1-2-2)
Shelhaven Flashback

Best Puppy In Breed
Shelhaven Flashback

Select Dog
Ch Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen

Select Bitch
Ch Nikkilen's Duchess Of Amesbury


Winners Dog: (2-1-2-2)
Shelhaven Flashback

Reserve Winners Dog
Genson's Arrow

Senior Puppy Dog Class
1st Shelhaven Flashback

Open Dog Class
1st Genson's Arrow


Winners Bitch: (2-1-2-2)
Talisker's Dig'n Your Roots

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Dig'n Your Roots

3-6 Month Bitch Class
1st Lyricisle's Unforgettable
2nd Talisker's Turbinado

Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Vastgota Canadian Giiwedin LT



Judge: Glen Stark

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bredright Worth The Wait



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By