Victoria County Kennel Club
Saturday, April 28, 2018



Related Results

Conformation

Friday, April 27 (Show #1)
Friday, April 27 (Show #2)
Saturday, April 28
Saturday, April 28 (Ltd Breed Show for Groups 1-3-4)
Sunday, April 29
Sunday, April 29 (Ltd Breed Show for Groups 2-5-7)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pekingese  
GCh Dreamville Jersey Boy
Points: 254 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Spaniel (English Springer)  
GCh Bryden's Magic Mike
Points: 224
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Poodle (Miniature)  
Bellefleet's Electric Drive
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Chinese Shar-Pei  
Gumby's Bearposh For Ever Mine
Best Veteran In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Rhodesian Ridgeback  
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi








Group 1 - Michael Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   63
Group 2nd   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   62
Group 3rd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   61
Group 4th    Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   55
BPIG    Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Breezeline's Teal The Show   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Southgate Endor Mystic Shaman
  Spaniel (Brittany)   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts
GCh Perryglen's Making Contact



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Stannyfields Exquisite Diamond



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 7 pts
GCh Brightmoor Snow Patrol



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 9 pts
Ch Chestnut Toast Of The Town



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 8 pts
Rickways Shortcut To Mooselake



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 5 pts
GCh Roaneden's Dream Catcher



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Captiva Turning It Up



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 1 pts
Ch MLM Felicity Supreme Happiness



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 5 pts
Ch Especially Hotline Bling



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bryden's Magic Mike



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Ch Dhen's Rebel Rebel



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 4 pts
GCh Bonneterre Hoxsy Willow



Judge: Michael Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills







Group 2 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   33
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   32
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   31
Group 4th   Ch Witsend Auberon   Deerhound (Scottish)   26
BPIG   
Clandara's Driving The Bentley
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Branston Trajam RulesDon'tApply
  Beagle   0
Best Veteran In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Egbar's On Cloud Nine



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tsertus It's Your Destiny To Vitaz



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Witsend Auberon



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Castlekeep Who Made Who



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fanta's Arctic Rebel



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Clandara's Driving The Bentley







Group 3 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   29
Group 2nd   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   28
Group 3rd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   24
Group 4th   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   20
BPIG   
Bearhug's King Of The North
  Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Indevor Ray Of Light   Akita   0
Best Veteran In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts
Ch Indevor Kiss To Kiss



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Starring-Maat Original Sin



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Haustier's Lindt Excellence



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts
GCh Tybrushe's All That Jazz



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Ch Demetra Dali Land



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Supernova Shameless



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Bellesplace Promise To Limberlost



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Nottinghill's Last Call



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bigbay Lady Sings The Blues



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 1 pts
GCh Perun's Angel Trumpet







Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cabaret Crocodile Dundee
  Cairn Terrier   25
Group 2nd   
Ch Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   10
Group 3rd   
Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   9
Group 4th   Ch Rolona's Heza Playboy   Staffordshire Bull Terrier   8
BPIG    Emjade Lady Lillian   Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Essexshire Elvis The King   Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
Ch Erinisle's Duchess Of Lindsay
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ottermask Son Of Shameless



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Essexshire Mr Spock Of Essex



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 14 pts
GCh Cabaret Crocodile Dundee



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Glahms Sargent Pepper



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Tarabelle Of Jock Stuart



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Erinisle's Countess Of Lindsay



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rolona's Heza Playboy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   29
Group 2nd   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   26
Group 3rd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   25
Group 4th    Cogie's Royal Flash   Chihuahua (Short Coat)   24
BPIG    Coodeefoo Cherina At Taeplace   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   0
Best Veteran In Group   GCh Burbrook Dramatique Blue Genes   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Maison Dusoleil Armand at Fields Edge



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Sens D'Elen Adveturous



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Cogie's Royal Flash



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sassytails I Go Commando



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Cinnamonhill A Little Romance



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 5 pts
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rythm's Front Runner



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Pieridae Mercer Royaly Crafted



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
GCh Dreamville Jersey Boy



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Claripugs The Diplomat



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Oz's Storm Chaser







Group 6 - Patricia Lanctot Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   31
Group 2nd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   25
Group 3rd   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   21
Group 4th   
GCh Ahkama Losar Khampa
  Tibetan Terrier   16
BPIG   
Bellefleet's Electric Drive
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 5 pts
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 3 pts
GCh Gumby's Bearposh Ever After



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 2 pts
GCh Commitment's Holy Diver



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts
Ch Aristocrafts Say Cass'imperium



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts
Ch Bellefleet's Electric Drive



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ormar Vultus Regius Venustas



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
Queenly Kazkovyy Lev



Judge: Patricia Lanctot

Best Of Breed: 0 pts
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Barbara du Pree Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Absoloot Something To Talk About
  Australian Shepherd   38
Group 2nd   
Ch Mia Bella de l'Avocat de la Tour
  Berger Picard   31
Group 3rd   
Ch Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   30
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   26
BPIG    Bluforewe Royal Consult Lord M   Australian Cattle Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Maplemyst True North
  Finnish Lapphund   0
Best Veteran In Group   
GCh Comeaway Destination
  Collie (Rough)   0
Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 3 pts
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 6 pts
Ch Absoloot Something To Talk About



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mia Bella de l'Avocat de la Tour



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts
Hollowshot One More Time



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 8 pts
Ch Maplemyst's Lucky Star



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 4 pts
GCh BergerAlemnd's Winning Colour



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts
Ch Herdabout 100 Smiles Per Hour



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 0 pts
Ch Tasiahills Endless Secret



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 1 pts
Windgates Linspan's Novelty



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 1 pts
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion



Judge: Barbara du Pree

Best Of Breed: 1 pts
Ravinel The Enchantress



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By